Babarczy Eszter: Ha a rák szó elhangzik, mindenki eldob mindent és rohanna segíteni

Babarczy Eszter: Ha a rák szó elhangzik, mindenki eldob mindent és rohanna segíteni

Babarczy Eszter saját betegségtapasztalatai alapján mutat rá arra a kontrasztra, ami aközött van, ahogy a társadalom a rákkal és ahogy egy mentális problémával küzdő személyt kezel.   

ko | 2024. július 24. |

Babarczy Eszter a Telexen megjelent véleménycikkében azt a kérdést feszegeti, vajon miért reagál a társadadalom empátiával és odafigyeléssel egy rákot feltáró diagnózisra, míg a depresszió esetében legfeljebb csak hallgat vagy a homokba dugja a fejét. 

Kérdése nem csak elméleti, írásából kiderül, hogy mindkét betegséggel kapcsolatban van tapasztalata. Míg korábban depresszióval kezelték, most ismét nehéz helyzetbe került: a tüdejént találtak rákos elváltozást.

Megdöbbentően őszinte cikkéből kiderül, hogy ez utóbbit szinte véletlenül fedezték fel, egy gerinc-CT elkészítésekor. Innentől viszonylag gyorsan zajlottak az esmények, az író egyik tüdőlebenyét már el is távolították. Legutóbbi betegsége kapcsán rengeteg segítséget kapott, az emberek megértéssel fordultak felé, mindenben támogatták. 

Az volt a benyomásom, hogy ha a »rák« szó elhangzik, mindenki eldob mindent, és rohanna segít

 – írja. 

A lélek fájdalma és a test fájdalma

Ugyanakkor sok-sok évvel korábban, amikor szuiciditás miatt fektették be a pszichiátriára, a társadalom, a körülötte élők közel sem voltak ennyire megértőek, az akkori munkahelyéről például ki akarták rúgni emiatt. „El tudnák ezt képzelni a mostani rák esetében?”– teszi fel a költői kérdést. 

A kétféle halálfenyegetést nagyon eltérően fogadták a körülötte lévők, a depresszió zavarba hozta az embereket, így magára maradt,  hiszen ahogy írja,

„az emberek elfordulnak, mert nem tudnak a mentális fájdalommal mit kezdeni”.

Mi ennek az oka?

Személyes tapasztalataira is támaszkodó megfigyelésének okait kutatva Babarczy Eszter arra a következtetésre jut, hogy bár a társadalom napjainkra talán már tudomásul veszi, hogy vannak mentális betegségek, még mindig nem tud mit kezdeni velük, tehetetlennek érzi magát, nem tudja, pontosan hogyan segítsen annak, aki ilyen betegséggel küzd.

A mentális betegségek és zavarok esetében nem működik a normális empátia. Nem tudom elképzelni, milyen neki most, mert teljesen idegen, furcsa, érthetetlen az állapota. Nem tudom a helyébe képzelni magam” – írja. 

A másik ok az író szerint az lehet, hogy az orvostudomány sokkal kevesebbet tud a mentális zavarokról, mint a rákról:

Az agy nagyon bonyolult dolog. Egy indokolatlanul osztódó sejtkupacnál jóval bonyolultabb.”

A mentális betegséggel küzdő ember mindezek tetejébe gyakran ún. „problémás ember”, másként kommunikál, mint az, aki eltörte a bokáját. Sokszor nem érthető, nem kiszámítható, nehéz segíteni neki.

A megoldás lehetőségei

A cikk záró részében Babarczy Eszter arról ír, neki magának mi segített a mentális betegségekor (nem adta át magát neki, igyekezett helytállni és teljesíteni a valóságban), de arra is kitér, milyen lépések kellenének ahhoz, hogy „a mentális zavar iszonyatos magányát és elesettségét enyhítse a társadalom”.

Az oktatásban például sokkal többet kéne a mentális egészséggel foglalkozni, hogy a kamaszok ne csak TikTok videók segítségével dagnosztizálják önmagukat, másodszor nem ártana tudatosítani, hogy

ezek a betegségek nem kuriózumok, bárkit bármikor utolérhetnek. 

A mentális betegség titok

A cikk konklúziója szeint a mentális betegség olyan hétköznapi titok, amitől végső soron mindenki szenved”. Maga a beteg, a családja, a tágabb környezete, a barátai, a munkáltatója is, elsősorban a tehetetlenség miatt. Babarczy Eszter szerint nem kell elfogadni, hogy egy mentális zavarral szenvedő egyedül maradjon, de ahhoz, hogy ez elérhetővé váljon, kulturális és politikai lépések kellenek”.

(Telex)

Nyitókép: Valuska Gábor

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Babarczy Eszter: Nem próbálok szép sztorit kerekíteni abból, hogy az ember ifjúsága elmúlik

A Margó Fesztiválon mutatták be a szerző Néhány szabály a boldogsághoz című könyvét, melynek főhősei „lerobbant, ötvenes nők”. A beszélgetést, melyen szóba kerültek a társadalom vesztesei és az öregedéssel járó gyászfolyamat is, most teljes egészében meghallgathatod.

...

Babarczy Eszter: A nők szavatossága lejár harmincévesen

Babarczy Eszter Néhány szabály a boldogsághoz című új kötetét a Margó harmadik napján mutatták be. A szerzővel Valuska László beszélgetett, szóba került az ötvenes nők láthatatlansága, a test „lerohadása”, a mélyszegénység és a romák integrációja is. 

...

Babarczy Eszter: Azt vártam magamtól, hogy kompromisszum nélkül végigcsináljam

Idén már hatodik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Bemutatjuk a tízes lista jelölteit, és ezúttal pedig Babarczy Eszter mesél egy inspiráló felkérésről és emlékezetes olvasói reakciókról.

Hírek
...

Képes egy növény kommunikálni? – Zoë Schlanger új könyvéből kiderül

...

A háború pokla nyomot hagyott Tolkienben

...

J. K. Rowling ünnepli, hogy a hazájában a transz nők jogilag többé nem nők

...

Pszichológiai könyvet olvasnál? 5 tipp, hogy jól válassz!

...

Felemelő videón, ahogy 300 ember élőláncot alkot, hogy egy könyvesboltnak segítsen

...

Az Amerikai Pszichó rendezője nem érti, hogyan lett egy meleg alkotó szatírájából hipermaszkulin férfiasság

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

Meghalt Ferenc pápa, akinek egyszerűsége és emberszeretete még a nem hívőket is inspirálta. Szenvedélyes olvasó volt, aki az irodalmat a mindennapjai és a hivatása szerves részének tekintette.

Szerzőink

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Borbély Zsuzsa
Borbély Zsuzsa

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Kiemeltek
...

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

A Zöld könyv podcast könyvajánlója.

...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Meghalt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom világhírű szerzője. Mutatunk 5 könyvet tőle.

...

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré.