Babarczy Eszter: Ha a rák szó elhangzik, mindenki eldob mindent és rohanna segíteni

Babarczy Eszter: Ha a rák szó elhangzik, mindenki eldob mindent és rohanna segíteni

Babarczy Eszter saját betegségtapasztalatai alapján mutat rá arra a kontrasztra, ami aközött van, ahogy a társadalom a rákkal és ahogy egy mentális problémával küzdő személyt kezel.   

ko | 2024. július 24. |

Babarczy Eszter a Telexen megjelent véleménycikkében azt a kérdést feszegeti, vajon miért reagál a társadadalom empátiával és odafigyeléssel egy rákot feltáró diagnózisra, míg a depresszió esetében legfeljebb csak hallgat vagy a homokba dugja a fejét. 

Kérdése nem csak elméleti, írásából kiderül, hogy mindkét betegséggel kapcsolatban van tapasztalata. Míg korábban depresszióval kezelték, most ismét nehéz helyzetbe került: a tüdejént találtak rákos elváltozást.

Megdöbbentően őszinte cikkéből kiderül, hogy ez utóbbit szinte véletlenül fedezték fel, egy gerinc-CT elkészítésekor. Innentől viszonylag gyorsan zajlottak az esmények, az író egyik tüdőlebenyét már el is távolították. Legutóbbi betegsége kapcsán rengeteg segítséget kapott, az emberek megértéssel fordultak felé, mindenben támogatták. 

Az volt a benyomásom, hogy ha a »rák« szó elhangzik, mindenki eldob mindent, és rohanna segít

 – írja. 

A lélek fájdalma és a test fájdalma

Ugyanakkor sok-sok évvel korábban, amikor szuiciditás miatt fektették be a pszichiátriára, a társadalom, a körülötte élők közel sem voltak ennyire megértőek, az akkori munkahelyéről például ki akarták rúgni emiatt. „El tudnák ezt képzelni a mostani rák esetében?”– teszi fel a költői kérdést. 

A kétféle halálfenyegetést nagyon eltérően fogadták a körülötte lévők, a depresszió zavarba hozta az embereket, így magára maradt,  hiszen ahogy írja,

„az emberek elfordulnak, mert nem tudnak a mentális fájdalommal mit kezdeni”.

Mi ennek az oka?

Személyes tapasztalataira is támaszkodó megfigyelésének okait kutatva Babarczy Eszter arra a következtetésre jut, hogy bár a társadalom napjainkra talán már tudomásul veszi, hogy vannak mentális betegségek, még mindig nem tud mit kezdeni velük, tehetetlennek érzi magát, nem tudja, pontosan hogyan segítsen annak, aki ilyen betegséggel küzd.

A mentális betegségek és zavarok esetében nem működik a normális empátia. Nem tudom elképzelni, milyen neki most, mert teljesen idegen, furcsa, érthetetlen az állapota. Nem tudom a helyébe képzelni magam” – írja. 

A másik ok az író szerint az lehet, hogy az orvostudomány sokkal kevesebbet tud a mentális zavarokról, mint a rákról:

Az agy nagyon bonyolult dolog. Egy indokolatlanul osztódó sejtkupacnál jóval bonyolultabb.”

A mentális betegséggel küzdő ember mindezek tetejébe gyakran ún. „problémás ember”, másként kommunikál, mint az, aki eltörte a bokáját. Sokszor nem érthető, nem kiszámítható, nehéz segíteni neki.

A megoldás lehetőségei

A cikk záró részében Babarczy Eszter arról ír, neki magának mi segített a mentális betegségekor (nem adta át magát neki, igyekezett helytállni és teljesíteni a valóságban), de arra is kitér, milyen lépések kellenének ahhoz, hogy „a mentális zavar iszonyatos magányát és elesettségét enyhítse a társadalom”.

Az oktatásban például sokkal többet kéne a mentális egészséggel foglalkozni, hogy a kamaszok ne csak TikTok videók segítségével dagnosztizálják önmagukat, másodszor nem ártana tudatosítani, hogy

ezek a betegségek nem kuriózumok, bárkit bármikor utolérhetnek. 

A mentális betegség titok

A cikk konklúziója szeint a mentális betegség olyan hétköznapi titok, amitől végső soron mindenki szenved”. Maga a beteg, a családja, a tágabb környezete, a barátai, a munkáltatója is, elsősorban a tehetetlenség miatt. Babarczy Eszter szerint nem kell elfogadni, hogy egy mentális zavarral szenvedő egyedül maradjon, de ahhoz, hogy ez elérhetővé váljon, kulturális és politikai lépések kellenek”.

(Telex)

Nyitókép: Valuska Gábor

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Babarczy Eszter: Nem próbálok szép sztorit kerekíteni abból, hogy az ember ifjúsága elmúlik

A Margó Fesztiválon mutatták be a szerző Néhány szabály a boldogsághoz című könyvét, melynek főhősei „lerobbant, ötvenes nők”. A beszélgetést, melyen szóba kerültek a társadalom vesztesei és az öregedéssel járó gyászfolyamat is, most teljes egészében meghallgathatod.

...
Nagy

Babarczy Eszter: A nők szavatossága lejár harmincévesen

Babarczy Eszter Néhány szabály a boldogsághoz című új kötetét a Margó harmadik napján mutatták be. A szerzővel Valuska László beszélgetett, szóba került az ötvenes nők láthatatlansága, a test „lerohadása”, a mélyszegénység és a romák integrációja is. 

...
Nagy

Babarczy Eszter: Azt vártam magamtól, hogy kompromisszum nélkül végigcsináljam

Idén már hatodik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Bemutatjuk a tízes lista jelölteit, és ezúttal pedig Babarczy Eszter mesél egy inspiráló felkérésről és emlékezetes olvasói reakciókról.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Hírek

Cormac McCarthy 16 éves lánnyal folytatott viszonyt

...
Hírek

Ezeket tudni a Da Vinci-kód írójának új könyvéről

...
Hírek

Láttad már Radnóti vagy Rodolfo ex librisét a Széchényi Könyvtárban?

...
Hírek

Rakovszky Zsuzsa és Pál Sándor Attila költészeti díjat kap

...
Hírek

A „manifesztálás” lett az év szava 2024-ben

...
Hírek

Netflixen lesz látható az Igazából szerelem rendezőjének új karácsonyi filmje

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem az igazságot, hanem a megértést keresem

Az Apám üzent egyszerre identitás-, család- és aparegény. Grecsó Krisztián kötetbemutatóján jártunk.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A magyar állam adta el Radnóti Miklóst - 10 alig ismert részlet a költő halálához

...
Könyves Magazin

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...
Szabolcsi Alexander

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról.