Babarczy Eszter: Ha a rák szó elhangzik, mindenki eldob mindent és rohanna segíteni

Babarczy Eszter: Ha a rák szó elhangzik, mindenki eldob mindent és rohanna segíteni

Babarczy Eszter saját betegségtapasztalatai alapján mutat rá arra a kontrasztra, ami aközött van, ahogy a társadalom a rákkal és ahogy egy mentális problémával küzdő személyt kezel.   

ko | 2024. július 24. |

Babarczy Eszter a Telexen megjelent véleménycikkében azt a kérdést feszegeti, vajon miért reagál a társadadalom empátiával és odafigyeléssel egy rákot feltáró diagnózisra, míg a depresszió esetében legfeljebb csak hallgat vagy a homokba dugja a fejét. 

Kérdése nem csak elméleti, írásából kiderül, hogy mindkét betegséggel kapcsolatban van tapasztalata. Míg korábban depresszióval kezelték, most ismét nehéz helyzetbe került: a tüdejént találtak rákos elváltozást.

Megdöbbentően őszinte cikkéből kiderül, hogy ez utóbbit szinte véletlenül fedezték fel, egy gerinc-CT elkészítésekor. Innentől viszonylag gyorsan zajlottak az esmények, az író egyik tüdőlebenyét már el is távolították. Legutóbbi betegsége kapcsán rengeteg segítséget kapott, az emberek megértéssel fordultak felé, mindenben támogatták. 

Az volt a benyomásom, hogy ha a »rák« szó elhangzik, mindenki eldob mindent, és rohanna segít

 – írja. 

A lélek fájdalma és a test fájdalma

Ugyanakkor sok-sok évvel korábban, amikor szuiciditás miatt fektették be a pszichiátriára, a társadalom, a körülötte élők közel sem voltak ennyire megértőek, az akkori munkahelyéről például ki akarták rúgni emiatt. „El tudnák ezt képzelni a mostani rák esetében?”– teszi fel a költői kérdést. 

A kétféle halálfenyegetést nagyon eltérően fogadták a körülötte lévők, a depresszió zavarba hozta az embereket, így magára maradt,  hiszen ahogy írja,

„az emberek elfordulnak, mert nem tudnak a mentális fájdalommal mit kezdeni”.

Mi ennek az oka?

Személyes tapasztalataira is támaszkodó megfigyelésének okait kutatva Babarczy Eszter arra a következtetésre jut, hogy bár a társadalom napjainkra talán már tudomásul veszi, hogy vannak mentális betegségek, még mindig nem tud mit kezdeni velük, tehetetlennek érzi magát, nem tudja, pontosan hogyan segítsen annak, aki ilyen betegséggel küzd.

A mentális betegségek és zavarok esetében nem működik a normális empátia. Nem tudom elképzelni, milyen neki most, mert teljesen idegen, furcsa, érthetetlen az állapota. Nem tudom a helyébe képzelni magam” – írja. 

A másik ok az író szerint az lehet, hogy az orvostudomány sokkal kevesebbet tud a mentális zavarokról, mint a rákról:

Az agy nagyon bonyolult dolog. Egy indokolatlanul osztódó sejtkupacnál jóval bonyolultabb.”

A mentális betegséggel küzdő ember mindezek tetejébe gyakran ún. „problémás ember”, másként kommunikál, mint az, aki eltörte a bokáját. Sokszor nem érthető, nem kiszámítható, nehéz segíteni neki.

A megoldás lehetőségei

A cikk záró részében Babarczy Eszter arról ír, neki magának mi segített a mentális betegségekor (nem adta át magát neki, igyekezett helytállni és teljesíteni a valóságban), de arra is kitér, milyen lépések kellenének ahhoz, hogy „a mentális zavar iszonyatos magányát és elesettségét enyhítse a társadalom”.

Az oktatásban például sokkal többet kéne a mentális egészséggel foglalkozni, hogy a kamaszok ne csak TikTok videók segítségével dagnosztizálják önmagukat, másodszor nem ártana tudatosítani, hogy

ezek a betegségek nem kuriózumok, bárkit bármikor utolérhetnek. 

A mentális betegség titok

A cikk konklúziója szeint a mentális betegség olyan hétköznapi titok, amitől végső soron mindenki szenved”. Maga a beteg, a családja, a tágabb környezete, a barátai, a munkáltatója is, elsősorban a tehetetlenség miatt. Babarczy Eszter szerint nem kell elfogadni, hogy egy mentális zavarral szenvedő egyedül maradjon, de ahhoz, hogy ez elérhetővé váljon, kulturális és politikai lépések kellenek”.

(Telex)

Nyitókép: Valuska Gábor

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Babarczy Eszter: Nem próbálok szép sztorit kerekíteni abból, hogy az ember ifjúsága elmúlik

A Margó Fesztiválon mutatták be a szerző Néhány szabály a boldogsághoz című könyvét, melynek főhősei „lerobbant, ötvenes nők”. A beszélgetést, melyen szóba kerültek a társadalom vesztesei és az öregedéssel járó gyászfolyamat is, most teljes egészében meghallgathatod.

...
Nagy

Babarczy Eszter: A nők szavatossága lejár harmincévesen

Babarczy Eszter Néhány szabály a boldogsághoz című új kötetét a Margó harmadik napján mutatták be. A szerzővel Valuska László beszélgetett, szóba került az ötvenes nők láthatatlansága, a test „lerohadása”, a mélyszegénység és a romák integrációja is. 

...
Nagy

Babarczy Eszter: Azt vártam magamtól, hogy kompromisszum nélkül végigcsináljam

Idén már hatodik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Bemutatjuk a tízes lista jelölteit, és ezúttal pedig Babarczy Eszter mesél egy inspiráló felkérésről és emlékezetes olvasói reakciókról.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

Hírek
...
Nagy

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...
Szórakozás

John Malkovich Bolaño-szöveggel lép fel a Magyar Zene Házában

...
Szórakozás

A Netflix animációs sorozatban kelti életre az Alkonyat vámpírjait

...
Hírek

Vajon Merlin sírját találták meg Dél-Skóciában?

...
Szórakozás

„Ez a gyerek király lesz!” ‒ itt a Hunyadi-sorozat első előzetese

...
Nagy

5 idézet a hét könyvéből: Knausgard és Az öröklét farkasai

Knausgard a halálról beszél, miközben fordulatos cselekményt alakít, kiváló karaktereket épít és hatalmas műveltséganyagot is játékba hoz. A Hajnalcsillag-sorozat második része, Az öröklét farkasai lett a hét könyve, melyből most öt izgalmas idézetet mutatunk. 

Szerzőink

...
hhz

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

...
ko

A kötelező olvasmányokat utálni szokás, pedig vannak köztük ma is hatásos kötetek

...
Vass Norbert

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Kiemeltek
...
Szórakozás

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Az Addig írok, amíg élek állatbarát sztoikusként ábrázolja Nemere Istvánt. Szalma Sándor dokumentumfilmjének főszereplője az írásnak rendeli alá mindenapjait, közben egy kicsit mintha unná már a saját történeteit.

...
Nagy

Miért és mióta vannak fejezetek a könyvekben? 

Mára teljesen természetesnek tűnik, hogy a tagoltság és így az olvashatóság, a történetvezetés miatt fejezetekre tagolt könyveket olvasunk – de nem volt ez mindig így.

...
Szórakozás

Beképzelt Zeusz, Lenú és Lila, a Pingvin – szeptemberi streaming kedvencek

Ebben a hónapban is számos adaptáció érkezik a streaming platformokra: jön a Briliáns barátnőm utolsó évada, visszatérnek a lúzer kémek, Jeff Goldblumot pedig öntelt Zeuszként láthatjuk.