Babarczy Eszter: Azt vártam magamtól, hogy kompromisszum nélkül végigcsináljam

Babarczy Eszter: Azt vártam magamtól, hogy kompromisszum nélkül végigcsináljam

Idén már hatodik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Már hagyomány, hogy a Könyves Magazinon interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Halmai Róbert után ezúttal Babarczy Eszter mesélt egy inspiráló felkérésről és emlékezetes olvasói reakciókról. A legjobb első prózakötetnek járó elismerést október 15-én az őszi Margó Irodalmi Fesztiválon adják át a Várkert Bazárban.

Ruff Orsolya | 2020. október 09. |

Mi volt a legfontosabb tapasztalat az első kötetig vezető alkotói folyamatban?

Mindig vágytam arra, hogy szépirodalmat írjak, de nem mertem belekezdeni, részben csak félénkségből, és mert nagyon nagyra tartottam az írókat, részben azért, mert úgy gondoltam, hogy az én sötét gondolataim ugyan kit érdekelnek, miért terheljem velük a világot. Amikor Forgács Zsuzsa jó tizenöt éve megkeresett azzal, hogy írjak neki egy szöveget a női testről, úgy vágtam bele, hogy át sem gondoltam, novellát írok-e vagy esszét, és írtam mindjárt hármat. Ezek az első novellák alkották aztán a kötet magját, amelyhez hozzáadódtak más alkalmi felkérések, míg egyszer csak az a gondolat kezdett foglalkoztatni, nem lesz-e ebből kötet, végig tudom-e vinni egy egész könyvben is, amit a novellákban elkezdtem, radikálisan és félelem és szégyen nélkül.

Babarczy Eszter
A mérgezett nő
Jelenkor, 2020, 251 oldal

Mi volt az a szikra, ami beindította az alkotói munkát? Mi adta a kötet alapötletét?

Ahogy írtam, felkérésre született szövegek adták a magot, tehát teljesen kívülről indult el az írási folyamat, de megtaláltam benne magam, és ki akartam kerekíteni egy kötetté.

Mit vártál az első könyvedtől?

Kicsit aggódtam, hiszen esszéistaként és kritikusként voltam jelen régebben az irodalmi életben, elfogadják-e tőlem, hogy másféleképpen szólalok meg. De egyébként leginkább csak azt vártam magamtól, hogy kompromisszum nélkül végigcsináljam, ami a fejemben mocorgott, és hogy néhány embert megtaláljon, akiknek mondanak valamit ezek a szövegek és az élmények, amelyeket megörökítenek.

Ha tehetnéd, mit változtatnál a könyvön?

Többen mondták, hogy nagyon sötét a könyv, és bár ez volt a vállalásom, szívesen tennék bele egy-két szöveget, ami az öröm és a jó szerelem lehetőségeit is megmutatja a női tapasztalatban, hiszen semmi nem tisztán fekete, mindenben vannak világosabb foltok helyenként. Nem tudom ugyanakkor, nem vetné-e ki magából a könyv, ha ilyesmivel próbálkoznék - miközben írtam, volt szöveg, amit ilyennek szántam, de nem sikerült megírnom.

Kinek a véleményére adtál a leginkább írás közben, kinek mutattad meg először a kész kötetet?

Nagy Boglárka, a Jelenkor szerkesztője volt a múzsám, az ő támogatásával készült el a kötet. Ezenkívül a gyerekeimnek mutattam meg a szövegeket, amikor elkészültek, nagyon lelkes olvasók voltak.

Mi volt a legfurcsább, legemlékezetesebb olvasói reakció a kötet kapcsán?

Volt, aki azt mondta, hogy újra és újra elolvasott egy novellát (az evészavarról szólót), mert egyszerűen nem tudta elhinni, hogy ezt meg lehet írni. Valaki más pedig azt mondta, hogy nem nézte ki belőlem, hogy ilyen őrült, zsigeri szöveget tudok írni. Mindkettő nagyon jól esett.

Mi volt az első regény, amit valaha elolvastál? Milyen emlékeid vannak róla?

Valószínűleg a Winnetou volt az első könyv, amit elolvastam, azon tanultam meg olvasni. Melengető, otthonos emlék, a gyerekkorom szebb pillanatait idézi fel, amikor bele tudtam bújni egy könyvbe a világ elől.

Hány évesen írtad meg az első olyan szövegét, amit már úgy mutattál meg másnak, hogy irodalomnak tartottad?

Kiskamasz koromban írtam verseket, ezeket meg is mutattam másnak, de nem volt velük nagy sikerem. Azt mindenesetre megállapították, hogy elég sötéten láttam az életet (már akkor is...). De a szüleim szerint az első versem kétévesen írtam, a következőképpen hangzott: "Nézem, nézem a Dunát, nem látom a hajót. Fáj a szívem."

Mi a kedvenc debütáló köteted, és miért?

Nagyon sok kiváló első kötet van, nehéz választani. A Fancsikó és Pinta nagyon erős indulás volt, megjelent benne Esterházy későbbi játékossága és eleganciája, de több érzelemmel, mint amennyit később megengedett magának.

Nyitókép: Valuska Gábor

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Ebből a tíz könyvből kerül ki 2020 Margó-díjasa!

Idén már hatodik alkalommal adják át a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat - mutatjuk a legjobb tízet!

...
Nagy

Babarczy Eszter: Aki nem ismeri a határait, az nem tud igazából védekezni sem

Ha a #metoo korszakhatár, akkor Babarczy Eszter még a nagy cezúra előtti női tapasztalatnak adott hangot A méregezett hajtűben. Hogyan alakulnak ki a párkapcsolatokban vagy családi kapcsolatokban az abuzív hatalmi játszmák, illetve milyen sokféle szempontból közelíthetünk a nőiség konstrukciójához?

...
Nagy

Borítópornó: Babarczy Eszter – A mérgezett nő

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Pogátsa Zoltán: Rá kell jönnünk, hogyan haladjuk meg a kapitalizmust

Litkai Gergely podcastsorozatának novemberi témája a Fenntartható gazdaság vagy társadalmi összeomlás című kötet, amiről a szerzővel, Pogátsa Zoltán közgazdász-szociológussal beszélgettek.

...
Zöld

Legendás, ismeretlen, regényes, sétálós – 10+1 új könyv a 150 éves Budapestről

Budapest 150 éves születésnapján a város sokszínűségét és sokféleségét hangsúlyozva válogattunk össze róla szóló, (egy kivételével) friss kiadású könyveket. Vessz el az ismeretlen ismerős Budapesten!

...
Zöld

A hagyománytisztelet egy iszonyú gyorsan változó világban öngyilkos stratégia

Az ember vége, a természet esélye című új könyve apropóján Jordán Ferencet népességcsökkentésről, az ember rendmániájáról, visszavadításról, hibás fókuszról és a kötet zavarba ejtő címéről is kérdeztük. Interjú.

ADVENT
...
Könyves Advent

Tüdős Klára becsvágyát a családja értetlenkedése is fűtötte

Olvass bele Bódis Kriszta Korzón a pokolba című kötetébe!

...
Könyves Advent

A Baska magyarul beszél egy Benes-dekrétumok elől menekülő család drámájába avat be

A 12 éves Baska József és családja 1947-ben menekült Magyarországra a Beneš-dekrétumok és a kitelepítés elől. Felnőttként megírta, hogy mi történt azon a sorsdöntő téli éjszakán. Olvass bele a kötetbe!

...
Könyves Advent

Egy autista srác természethez írt szerelmes levele

Dara McAnulty magával ragadó, lírai hangvételű könyve, az Egy ifjú természetbúvár naplója a természettel való mély kapcsolatát tárja fel, de olvashatunk benne az aktivista munka és az autista lét mindennapi kihívásairól és örömeiről is. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Rosszul végződő, abszurd és megbocsájtó mesék – 8 prózakötet karácsonyra

Három fiútestvér, három nemzedék, egy zombianyu és megannyi izgalmas sztori. Például családtörténetek és tönkretett szerelmek, metsző irónia és őrült tanmesék. 8 friss magyar prózakötetet ajánlunk.

...
Könyves Advent

Jézus korában is kórházban születtek a kisbabák? Keresd a választ a Bibliai Kisokosban!

Bibliai Kisokos csupa olyan kérdést tesz föl, amelyet minden Biblia iránt vagy napjaink bibliai vonatkozású helyszínei, kultúrtörténeti eseményei iránt érdeklődő gyermek vagy épp felnőtt fejében is megfogalmazódhat. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Mister Morrison állatlexikona megmutatja milyen változatos és gyönyörű az élővilág

A Mágikus állatok iskolája rajongói számára igazi csemege Mister Morrison állatlexikona, melyben minden tudnivalót összeszed az egyes állatokról. Olvass bele!

...
Nagy

Vesna Lemaic: A kétféle migráció megosztja az embereket

A szlovén Vesna Lemaic kisprózái egyfajta tranzitállapotot tükröznek, amely lehet földrajzi vagy érzelmi akár, írásai pedig minden benne szereplőt állandó önvizsgálatra kényszerítenek – írtuk a Margó Könyvek sorozatban megjelent Szíves fogadtatás című novelláskötetről. A könyvet az őszi Margón mutatták be, előtte a szerzővel kétféle migrációról, aktivizmusról és a horrorfüggőségéről is beszélgettünk.

Szerzőink

...
Kiss Imola

Megtudtuk a választ arra, hogy miért született még egy könyv Alföldiről

...
Sándor Anna

Andrés Neuman: Amikor gyászolsz, az otthonod is beleremeg

...
Kolozsi Orsolya

Pusztán attól, hogy valaki anya lesz, nem válik varázsütésre jó emberré

Hírek
...
Hírek

Az olasz kulturális miniszter nem adja vissza a Diszkoszvetőt a müncheni antik múzeumnak

...
Podcast

A magyar folklór mitikus lényei olykor az emberek pszichés terheit is oldották

...
Zöld

Az MI úttörő fejlesztője szerint a kordában tartás a kiút a technológiai cunami alól

...
Nagy

Kiss Edina: Az írás számomra életismeret

...
Zöld

COP28: Teljesen le kell mondani a fosszilis üzemanyagok használatáról

...
Podcast

Szűcs Ádám: Olyan könyvekért rajongok, amiket én soha nem tudnék megírni

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

A gyerekek a legfontosabbak a világon! – Maria Montessori tudása ma is érvényes

A Kicsikből NAGYOK sorozat legújabb része az olasz Maria Montessori kivételes életét dolgozta fel a gyerekek számára is fogyasztható módon. 

...
Könyves Advent

Megható, varázslatos, vicces – 10 karácsonyi gyerekkönyv az adventi hangolódáshoz

Karácsonyhoz közeledve 10 olyan gyerekkönyvet ajánlunk, melyek valamilyen módon kötődnek a kicsik által várva várt ünnephez.  

...
Gyerekirodalom

Kiss Ottó versei betegségről, Istenről és szerelemről beszélnek gyermeki bölcsességgel

Kiss Ottó nagysikerű kötetének, a Csillagszedő Máriónak idén, a szerző hatvanadik születésnapja alkalmából jelent meg a folytatása Ég Bolt címen.