Robotok és űrlakók vs. elszigetelt földlakók: megfilmesítik Asimov sci-fi krimijét

Robotok és űrlakók vs. elszigetelt földlakók: megfilmesítik Asimov sci-fi krimijét

A 12 év rabszolgaság forgatókönyvírója, John Ridley viszi filmre Asimov Robot-sorozatának nyitódarabját. Az Acélbarlangok mesterséges intelligenciával foglalkozó felvetései aktualizálódtak az utóbbi években.

bzs | 2025. január 23. |

Isaac Asimov 1954-ben kiadott Acélbarlangok című kötete hollywoodi feldolgozást kap. Az orosz szerző sci-fi krimije, a Robot-sorozat első darabjából a 12 év rabszolgaságot is jegyző John Ridley ír forgatókönyvet. A produkció kezdeti szakaszban van, így további részleteket egyelőre nem derültek ki a filmről.

Isaac Asimov
Acélbarlangok
Gabo Kiadó, 2022, 302 oldal, ford. Vámosi Pál
 

John Ridley, aki a 12 év rabszolgaság forgatókönyvéért Oscar-díjat is kapott, Cheo Hodari Cokerrel közösen dolgozik Asimov regényének adaptációján. Az Acélbarlangok 1953-ban először a Galaxy Science Fiction magazinban jelent meg, 1954-ben pedig könyv formában is kiadták. Magyarul először 1967-ben vehették kézbe az olvasók akkor még Gyilkosság az űrvárosban címmel, Vámosi Pál fordításában. 

A tudományos-fantasztikus krimiként besorolt regényben jelent meg először Asimov két kedvelt alakja, Elijah Baley nyomozó és a robot, R. Daneel Olivaw. A jövőben játszódó történetben az emberiség két csoportra szakadt, a földlakók a külvilágtól teljesen elszigetelt, fallal és tetővel körülzárt nagyvárosokba, citykben (innen a cím, acélbarlangok) élnek, ahol mindent szintetikusan állítanak elő. Technikailag elmaradottabbak, mint az űrlakók. Ellenzik a robotok alkalmazását, mert félnek, hogy elvesztik miattuk a munkahelyeiket.

Népszerűek körükben a konzervatív csoportok, amelyek szélsőségesen robotellenesek és cityellenesek, és a természetbe való visszatérést hirdetik.

A másik csoport az űrlakók, akik a robotokkal harmóniában, ritkán lakott bolygóikon élnek hatalmas luxusban. Ők a földlakók bevándorlásától tartanak az általuk behurcolt betegségek miatt. A két csoport szembenállását a két kultúra összefogásával tervezik megoldani, így létrehoznak egy nagykövetséget a Földön. Ennek hatására zavargások robbannak ki a nagyvárosokban.

Tettes az AI?

A regény egy New York-i detektív, Elijah Baley nyomozását követi, akit azzal bíztak meg, hogy derítse fel az űrlakó szociológus történész, Roj Nemennuh Sarton meggyilkolásának ügyét. Ehhez társat is kap a humanoid robot, R. Daneel Olivaw személyében. Az űrlakókkal szembeni előítéletektől maga a rendőr sem mentes, így az AI technológiai következményei mellett a társadalmi hatások vizsgálatára is alkalmas a regény. 

Asimovot egész életében foglalkoztatta a mesterséges intelligencia kérdése,

amit leginkább a Robot-sorozatban járt körül. (Asimov megvalósult jóslatairól itt írtunk.) Ennek hatására alkotta meg a robotika három törvényét, ami vonatkoztatási alapul szolgál a témában. A feldolgozás a Deadline értesülései szerint nem szorítkozik csupán az Acélvárosokra, hanem A meztelen nap és a A Hajnal bolygó robotjai című kötetekből is merít.

A regénynek nem ez az első filmes feldolgozása, 2011-ben a BBC forgatott belőle tévésorozatot. A 2004-es Én, a robot sikerét meglovagolni próbáló Fox stúdió is elkezdett foglalkozni a könyv megfilmesítésével, azonban a projekt végül nem valósult meg. Néhány éve az Alapítvány-sorozatból készült tévés széria (erről itt írtunk.)

A jelenlegi film is még a korai szakaszban jár, így egyelőre nincs információ olyan részletekről, mint a szereposztás. 

(Deadline, reactormag.com)

Fotó: Macmillan Publishers

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Paul McCartney és Isaac Asimov UFÓS musicalen dolgoztak!

Űrlények érkeznek a földre, hogy a zenén keresztül megtanulják mi az a szerelem.

...

Isaac Asimov megjósolta a jövőt egy amerikai tévéműsorban 

A sci-fi író ráadásul született komédiásnak bizonyult, David Letterman alig tudott lépést tartani vele.

...

Pazar látvánnyal és elaprózott cselekménnyel indul Asimov Alapítványának adaptációja

Isaac Asimov örökérvényű sci-fi klasszikusából, az Alapítványból az Apple TV Plus jóvoltából végre sorozat készült. Hogy méltó-e az alapjául szolgáló könyvekhez, az még a jövő zenéje. A tévésorozat látványvilágára két epizód után nem lehet panasz.

SZÓRAKOZÁS
...

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

Hogy alakul a mese, ha van plasztikai sebészed?

...

10 dolog, amit csak az igazi könyvmolyok értenek

Számodra melyik ismerős?

Hírek
...

Elkészült a világ első összehajtható ebook-olvasója

...

Spiró Táncsics feleségéről írta új regényét, júniusban érkezik

...

Bruck Edith: Ferenc pápa szeretetteljes, barátságos és egyszerű ember volt

...

Szex, harc és történelem: a Hunyadi felkerült a Netflixre

...

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

...

„Uram, bocsáss meg!” – ezt írta Bram Stoker a Drakula megjelenése után

Listák&könyvek
...

7 könyv a rövidlistán: ők kaphatják az első Esterházy Irodalmi Díjat

...

Megvan a 2025-ös Nemzetközi Booker-díj rövidlistája

...

Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?