Arthur Miller lenyűgöző könyvgyűjteménye a New York-i Közkönyvtárhoz kerül

A New York-i Közkönyvtár idén egy jelentős gyűjteménnyel bővül: Athur Miller 692 kötetből álló könyvtárát kapják meg.

Könyves Magazin | 2020. október 30. |

A lenyűgöző könyvgyűjteményt a drámaíró családja adományozta oda. Akadnak köztük színdarabok és antológiák, de Miller könyveinek angol kiadásai és fordításai is benne vannak, valamint kritikái, esszéi és néhány hangfelvétel is.

Járd be otthonról a New York-i Közkönyvtárat! - Könyves magazin

A New York-i Közkönyvtár emblematikus épület, és még az is ismeri (vagy ismerni véli), aki sosem járt az amerikai metropoliszban, hiszen itt irtottak szellemet Bill Murrayék, itt akart örök hűséget esküdni Mr. Bignek Carrie Bradshaw, és itt olvasgatott az Álom luxuskivitelben Hollyja is.

Miller tősgyökeres New York-i volt és az egyik legismertebb amerikai drámaíró. Leghíresebb színdarabjai Az ügynök halála és a Salemi boszorkányok.

Arthur Miller könyvei a Henry W. and Albert A. Berg Collection of English and American Literature nevű gyűjteménybe kerülnek majd, ahol több mint 400 író művei lelhetők fel (például Vladimir Nabokov és Jack Kerouac könyvei is ott kaptak helyet).

A Fine Books Magazine szerint a most odaajándékozott könyvek közt vannak igazi érdekességek is. Például színdarabjainak saját példányai (köztük a Henrik Ibsen művén alapuló An Enemy of the People példánya, amelyet akkori feleségének, Marilyn Monroe-nak ajánlott).

Miller több könyvet is írt életében: az 1945-ös Gyújtópont című regénye az antiszemitizmusról szólt a második világháború utáni Amerikában, az 1969-es In Russia című műben az orosz társadalommal kapcsolatos megfigyeléseit dokumentálta, 1987-ben pedig egy memoárt is írt, amelynek címe Timebands: A Life.

via Lithub

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Járd be otthonról a New York-i Közkönyvtárat!

A járvány alaposan leszűkítette az utazási lehetőségeket, de nem feltétlenül kell lemondani a kulturális túrákról - egy videó segítségével most például bebarangolhatjuk az ikonikus New York-i Közkönyvtárat.

...
Hírek

Milan Kundera a Morva Tartományi Könyvtárnak adományozza archívumát

Milan Kundera, a Párizsban élő cseh származású világhírű író a szülővárosában Brünnben (Brno) működő Morva Tartományi Könyvtárnak (MZK) adományozza kiadott könyveit, cikkei, levelei archívumát és más dokumentumokat - közölte Radoslav Pospíchal, a könyvtár munkatársa a CTK hírügynökséggel.

...
Hírek

Népkonyha volt, most a világ egyik legszebb könyvtára

Volt már népkonyha, karavánszeráj, sőt még egy mecset istállójaként is funkcionált, néhány éve viszont teljes felújításon esett át az az isztambuli könyvtár, amelyet most a világ egyik legszebbjeként emlegetnek.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

Olvass!
...
Beleolvasó

Milbacher Róbert nagyanyjának élettörténetét írta meg a halálos ágyától gyerekkoráig

 A Keserű víz Milbacher Róbert eddigi legszemélyesebb és legkatartikusabb könyve. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Nádasdy Ádám sokat hordta az irháját keresztül-kasul a városon, sosem telt be vele

Nádasdy Ádám visszaemlékezéseiben feltárul egy határokon átívelő, szerteágazó családtörténet, és az, hogy milyen volt felnőni egy soknyelvű, többkultúrájú családban a szürke ötvenes években. Olvass bele!

...
Könyvtavasz

Amikor anya és lánya hazatér, a család ősi birtokán egy több száz éve eltűnt telepeskolónia rejtélye is megoldódhat

A díjnyertes író, Kimberly Brock titkokkal teli, gyönyörűen megírt történetében magával ragadóan mesél a roanoke-i elveszett kolónia rejtélyéről, és a szeretet, a család, az anyaság és az emberi szív határtalan misztériumairól. Olvass bele!

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Zöld

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat

Kleinheincz Csilla a hazai spekulatív irodalom egyik kiemelkedő alakja, a Gabo Kiadó szerkesztője, fordító. Új regényében visszanyúlt a tanulmányaihoz, és ember és föld kapcsolatán keresztül beszél napjaink égető kérdéseiről. Podcast.