Nagyvállalati kategória: Mastercard
A vállalat több éve jelen van a hazai kulturális életben szponzorként, támogatóként. Hiteles és hosszú távú kapcsolatokat épít. 2021-ben Mastercard® - Alkotótárs névvel sikeresen indították el kortárs irodalmi ösztöndíj programjukat a Könyves Magazin szakmai partnerségével. Két fiatal vers- és prózaíró a Mastercard - Alkotótárs díjazottjaiként, nagyobb anyagi támogatást kapott, hogy kötettervét megvalósíthassa.
A kultúrában az idő és a szabadság a legfontosabb értékek közé tartoznak, ezért a Mastercard® - Alkotótárs programjában olyan rendhagyó alkotói ösztöndíjat indított el, amellyel ezeket biztosítani lehet fiatal, magyar írók számára. A Könyves Magazin szakmai partnerségében megvalósult ösztöndíjra nyílt pályázaton jelentkezhetett minden, a 40. évét be nem töltött vers- és prózaíró, akinek már megjelent legalább egy, legfeljebb két szépirodalmi kötete.
A felhívás rendkívül sikeresnek bizonyult: az ösztöndíjprogramra összesen 81 pályázat érkezett.
Az ösztöndíj első évére felkért zsűri, Grecsó Krisztián, Máté Gábor, Simon Márton, Szabó T. Anna és Tóth Krisztina döntése nyomán a díjat Eölyüs Endre, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős igazgatója adta át a 10. születésnapját ünneplő Margó Irodalmi Fesztiválon a Városmajori Szabadtéri Színpadon a Mastercard - Alkotótárs ösztöndíj első nyerteseinek: Czakó Zsófiának és André Ferencnek.
A nyertes szerzők a 2-2 millió forintos ösztöndíj mellett rendszeres megjelenést is biztosít a Könyves Magazin. Az Alkotótárs program aloldalán Czakó Zsófia és André Ferenc havonta frissülő írói levelezését követhetik végig az olvasók. Az ösztöndíjprogram keretében készülő kötetekről először az őszi Margó Irodalmi Fesztiválon beszéltek a szerzők, ahol már egy-egy részletet is felolvastak az érdeklődőknek. 2022 tavaszán bemutatásra kerülő kisfilmek pedig nemcsak a készülő művekbe, hanem a fiatal szerzők életébe is nagyobb bepillantást nyújtanak majd.
A Mastercard® - Alkotótárssal ráadásul nemcsak egy új, rendhagyó ösztöndíjprogram indult el, hanem a program nyomán, a legizgalmasabb munkatervekkel pályázott szerzőket egy alkotótáborba is meginvitálták, amely a zalai Szentgyörgyváron szintén első ízben megrendezett Margófeszten valósult meg. Az alkotótáborban az Alkotótárs ösztöndíj döntősei szakmai mentorok és előadók segítségével még tovább fejleszthették munkaterveiket, délutánonként pedig a fesztivál közönsége előtt is bemutatkozhattak.
A Mastercard® - Alkotótárs program a sikeres indulás után remélhetőleg hosszútávon hagyományt teremt.
Forprofit mecénás kategória: Polgár András, a Polgár Alapítvány alapítója
2007-ben megalapította a Polgár Alapítványt, amelynek fő célja a roma önszerveződő kezdeményezések fejlesztése, hálózatosodásuk támogatása, fókuszba állítva a tehetséggondozást. Emellett kitalálta és fenntartja a mélyszegénységben élő romáknak munkát adó foglalkoztatási Kiútprogramot. Magánemberként vagy a Polgár Krisztina Emlékalap létrehozójaként pedig számos kulturális projekt felkarolója, a független színházi társulatok egyik legnagyobb mecénása, a Tantermi Színházi Projekt megálmodója és támogatója.
Fidelio - Kulturális mecénás kategória: Gergye Krisztián táncművész, koreográfus
Idén év elején, a koronavírus-járvány második hulláma idején a Független Előadó-művészeti Szövetség által indított Segélyalap egyik nagyköveteként saját, színházi témájú képeit ajánlotta fel, hogy a befolyó összeggel támogassa a független színházi dolgozókat, akiknek előadásaik elmaradásával kiestek a bevételeik.
Gergye Krisztián a kampány tíz napja alatt tíz színházi tematikájú képet festett meg, amelyeket az adott nap adományozói között sorsolt ki, végül az adománygyűjtő gálára is felajánlott egy művet.
Civil-különdíj: Színházi Szolidarítási Alap
A Színházi Szolidaritási Alap célja, hogy azoknak a művészeknek, akiknek nincs állandó szerződésük kőszínházi vagy egyéb intézménnyel, a nehéz időszakban támogatást kaphassanak az alaptól. Azaz a koronavírus által indukált vészhelyzet miatt bezárt színházakban foglalkoztatott elsősorban állandó szerződéssel nem rendelkező színészek anyagi támogatása, a színészi pályán történő maradásának elősegítése, a szakmai továbbképzésének elősegítése és részére kulturális-, szabadidős- és sport programok szervezése, megvalósítása.