A Mastercard® – Alkotótárs programmal a Mastercard® és Könyves Magazin egy olyan egyedülálló alkotói ösztöndíjat hozott létre, amelynek célja a kortárs fiatal irodalom támogatása: az ösztöndíjprogram a szabad alkotás lehetőségét megteremtve segíti a fiatal szerzőket, hogy a pályakezdést követően megtehessék a következő lépést az írói életpálya kialakításában. A pályázat ennek megfelelően nem meglévő műveket díjaz, hanem munkaterveket, jövőbeli lehetőségeket, mert az alkotást kívánja támogatni. A nyílt pályázat 2021. május 07-én zárult le, további információk az Alkotótárs-aloldalon.


Grecsó Krisztián: Egy ötletem valósul meg ezzel a díjjal
A Mastercard® az ösztöndíjjal azokat az embereket akarja megsegíteni, akik éppen a monitor borzalmas fehér vibrálását nézik szomorúan - mondta Grecsó Krisztián, a Mastercard®-ösztöndíj egyik zsűritagja abban a videóban, amelyben a pályakezdést követő kihívásokról, a saját írói hang megtalálásának nehézségeiről beszél.
Podcast
Még több podcastA Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani
A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története
A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.
Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története
A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

Pam Jenoff a Covid alatt értette meg, hogyan változhat meg radikálisan az élet egy másodperc alatt
Pam Jenoff a kilencvenes évek közepén Krakkóban kezdett el dolgozni diplomataként, ahol többek között a holokauszttal kapcsolatos ügyeken, a zsidó tulajdon visszaállításán dolgozott. Szoros kapcsolat alakult ki közte és az idős túlélők között, történelmi fikciós regényeit a tőlük hallott történetek inspirálják. Interjú.

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része
Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.