Alice Oseman, a Heartstopper és más képregények írója a Z generáció egyik fontos képviselője. Az ötrészes sorozat darabjai eddig több mint 8 millió példányban keltek el világszerte. Úgy gondolja, addig kell küzdeni az LMBTQ-jogokért, ameddig már senkit sem ér hátrányos megkülönböztetés a közösség tagjai közül. Ez az a meleg tiniszerelemről szóló képregény, ami miatt 12 millió forintos bírságot kapott a Líra könyváruház, mivel nem fóliázták le az üzletben.
A Heartstopper és az emberi jogok
Osemannel a La Repubblica napilap készített interjút a 30. évfordulóját ünneplő római Pride felvonulás alkalmából, melyet szombaton tartottak. Úgy látja, hogy az emberek különböző okok miatt kedvelik a Heartstoppert: van, akinek önmagában a queer szereplők a fontosak, másoknak a történet mentális egészséggel kapcsolatos szála.
De a népszerűsége okát általánosságban abban látja, hogy tele van reménnyel és örömmel.
„A küzdelmek és kihívások ellenére, amelyeken a karakterek keresztülmennek, mindig van fény az alagút végén, és ettől nemcsak úgy érzed, hanem elhiszed, hogy minden rendben lesz. És ez jó érzés” – mondta.
A kérdésre, hogy mi a szerepe az irodalomnak az emberi jogokért való harcban, kifejtette, hogy az irodalom elősegíti az empátiát, edukál, érzelmeket vált ki, és arra sarkall, hogy törődjünk másokkal. „Olyan dolgokat tapasztalhatunk meg általa, amiken nem mentünk át, és segít megértenünk azokat, akik küszködnek” – magyarázta.
Amíg mindenki szabad
Az író szerint egészen addig alapvető fontosságú a szabad szerelemért felszólalni, ameddig a queer emberek nem fejezhetik ki szabadon önmagukat. „Minden ember megérdemli, hogy az élményeit viszontlássa a könyvekben, amiket olvas, a filmekben, amiket néz. Ha találsz egy karaktert, akivel azonosulni tudsz, akkor rájöhetsz, hogy ki vagy valójában.
A reprezentáció életeket menthet”
– mondta. (Amikor értesült a fóliázási botrányról, azt mondta, „dühös és szomorú” miatta.)
Úgy gondolja, hogy az elmúlt 50 év fejleményei ellenére „nagyon messze van még az egyenlőség, még mindig olyan világban élünk, ahol a queer emberek nem kapják meg a heterókkal azonos jogokat és tiszteletet.” Oseman szerint jelenleg a transz közösség az, amelyik extrém mértékű diszkriminációnak van kitéve világszerte. De hisz abban, hogy ha folytatjuk a harcot, elérjük az egyenlőséget.
A Pride-felvonulás jelentőségét egyrészt abban látja, hogy teret ad az LMBTQ embereknek, ahol tüntethetnek a jogaikért, másrészt viszont ez egy olyan alkalom, ahol személyesen is összegyűlhetnek, kifejezhetik a szolidaritásukat, közösséget építhetnek és egymást ünnepelhetik. (A Budapest Pride-ra 7 kortárs queer regényt ajánlunk.)
Elismeri, hogy a felvonulások „nem tökéletesek”, van, ahol a kommercializálódás a probléma, máshol a cenzúra vagy a rendőri jelenlét, mégis kritikusnak tartja a szerepüket.
Siker és függés
Az említett 8 millió példány mellett érdemes azt is megemlíteni, hogy az ötödik kötet a megjelenése után Anglia minden idők leggyorsabban fogyó képregényévé vált. Oseman egész életében rajzolt és írt, szereti, hogy a képregényben néha szavak nélkül is lehet mesélni. Először ingyen kezdte közzéteni a Heartstoppert, aztán maga adta ki.
Soha nem gondolta volna, hogy ilyen sikeres lesz, mert, mint mondja, ez a szintű siker nagyon ritka. „Teljesen megváltoztatta az életem, és olyan dolgokban vehetek részt, amit sosem gondoltam volna, mint például a Heartstopper tv-sorozat. Nagyon szerencsésnek és hálásnak érzem magam.”
Alice Oseman egyike azoknak a szerzőknek, akik a Booktoknak köszönhetik, hogy befutottak. Internetfüggőnek tartja magát, de
már nem Tiktokozik, mert „túlságosan addiktívnak találtam, és megijesztett, hogy mennyi időt töltöttem rajta”
– vallotta be. Ettől függetlenül nagyon örül, hogy létezik a Booktok, mert így van egy hely, ahol az emberek megoszthatják a véleményüket és együtt izgulhatnak a könyveken.
Mivel az író többször is beszélt arról korábban, hogy aszexuális és aromantikus, a lap megkérdezte tőle, mit jelent neki a szerelem. „Otthon érezni magad valakivel vagy valamiben, és biztosnak lenni magadban, őszintén magadhoz” – válaszolta.
(La Repubblica, fotó: AliceOseman.com)