Ha a Marvel-birodalmat felépítő Stan Lee az a mosolygós keresztapa volt, aki lelkesen együtt játszik a gyerekkel, majd kamaszként pecázni és először sörözni is elviszi, akkor Alan Moore az a komor nagybácsi, akitől gyerekkorunkban tartottunk, majd fiatal felnőttként rájövünk, hogy a családból vele lehet a legtartalmasabbakat beszélgetni a világról, az emberekről, az életről.
A brit Alan Moore több mint négy évtizedes írói munkásságával forradalmasította a képregény műfaját, és
különösen a szuperhősöket szerepeltető történetekben elérte, hogy azok ne a gyerekkori hősi vágyfantáziák egyszerű beteljestői legyenek, hanem esendő antihősök sorát felvonultatva fajsúlyos emberi drámákat, dilemmákat tárgyaljanak elgondolkodtatóan.
Olyan ikonikus önálló művek kötődnek hozzá, mint a Watchmen, a V mint Vérbosszú, A pokolból, A szövetség (The League of Extraordinary Gentlemen) vagy a Batman: A gyilkos tréfa.
Szóval most Alan Moore visszatér, és rögtön egy egész sorozat, illetve egy novelláskötet megjelenését jelentette be, írja a Guardian. Utóbbi Illuminations címmel már 2022 őszén megjelenik a Bloomsbury UK gondozásában, majd szintén ők adják ki 2024-ben Moore ötkötetesre tervezett fantasy regénysorozatát. A Long London regényeiről jelenleg annyit lehet tudni, hogy egy időtlen árnyékvárosról szól majd, amit megtöltenek az emlékek és a varázslat, és ami valahol a valódi Londonon túl fekszik.
Moore-nak nem ez az első kirándulása a hosszabb prózák világába, 2016-ban megjelent egy kísérleti regénye, a Jerusalem, amiről akkor a Guardian azt írta, hogy “egy szinte vizionárius mese a visszanyert emlékekről, művészetről és őrületről”, viszont aminél a könyv terjedelme (több mint ezer oldal és egymillió szó) behemótként nyeli el magában a feltörni küzdő, ígéretes regényt.
Mindezek után, amiben biztosak vagyunk, hogy a képzeletet megmozgató ötletek és az elgondolkodtató fordulatok garantáltak, a kérdés már csak az, második nekifutásra hogy boldogul Moore a hosszabb prózával.
Fotó: Fimb/Wikipedia