Számos amerikai író nyílt levélben tiltakozik az AI könyvkiadásban történő használata ellen, mivel szerintük az fenyegeti írókat, a kultúra minőségét és általánosan a művészetből fakadó emberi tapasztalatot. A levélben több pontban határozzák meg, hogy a jövőben milyen feltételek mellett hajlandóak dolgozni, és minden amerikai kiadót felszólítanak arra, hogy kövessék ezeket az AI-mentes irányelveket.
A mesterséges intelligencia egyre nagyobb kihívást jelent a mindennapokban és már a könyvkiadásban is megvetette a lábát. Legutóbb írók vesztettek pert a Metával szemben, mivel azzal vádolták a Facebookot is üzemeltető céget, hogy engedély nélkül használták fel a könyveiket; egy nagy amerikai napilap AI-jal kitalált könyveket ajánlott a nyári olvasmánylistáján; sőt több kutatás is jelent meg arról, hogy egyesek a barátjuknak gondolják az AI-t vagy hogy drasztikusan negatív hatásai lehetnek a túlzott használatának.
A nyílt levél többek között azt fogalmazza meg, hogy az írás alapvetően emberi tapasztalatokat közvetít, így ha AI-jal készül, akkor az nem lehet más csak olcsó, kapitalista kizsákmányolása a szakmának.
Továbbá azt is kiemeli, hogy a könyvkiadás összes lépése, az írástól, a szerkesztésen, tördelésen át, egészen a hangoskönyv-készítésig ember által végzett munka, ami nem helyettesíthető gépekkel. Ráadásul jelentős környezeti hatások is következnek a működéséből.
Összesen hét pontban szólítják fel a kiadókat, amik tartalmazzák, hogy azok sosem adnak ki AI által írt könyvet, nem alkalmaznak AI-munkatársat rész vagy teljes munkafolyamatokra, nem alkalmaznak embereket, akik az AI munkáját felügyelik, és a már meglévő AI által végzett munkákat eltörlik.
A kezdeményezést eddig olyan írók írták alá mint: Cassandra Clare, Lev Grossman, Emily Henry, Colleen Hoover, R.F. Kuang és még sokan mások.
(Lithub)
Fotó: emilyhenrybooks.com / rfkuang.com / colleenhoover.com