Az írók egészen új felületet kaptak, hogy miért aggódhatnak az AI előretörése miatt. Arról már korábban beszámoltunk, hogy a mesterséges intelligenciát könyvek segítségével tanították, ami ellen a szerzők folyamatosan tiltakoznak. Legutóbb Agatha Christie-t életre is keltették, hogy „személyesen" tartson írókurzust egy AI-generálta formájában. Most már meg sem írják a könyvet, csak egy cikk kedvéért hallucinálta a mesterséges intelligencia. Hasonlóan ahhoz, ahogy korábbi cikkünkben egy Coca-cola reklámban történt. A precedens azért keltett különösen nagy felháborodást, mert egy közmegbecsülésnek örvendő, hitelesnek számító sajtótermék bukott le azzal, hogy így írja a cikkeit. Ráadásul ezeket több más szerkesztőség is átvette Amerikában.
Valós szerző - fiktív cím
Nyári olvasási tippeket ígért 2025-re a Chicago Sun-Times cikke. A meglehetősen átlagosnak tűnő cikket az emelte ki a többi közül, hogy
a listán szereplő első tíz könyvnek csupán a szerzője valós, maga a könyv nem.
Az olvasók rögtön arra következtetésre jutottak, hogy ehhez hasonló hibát egy ember nem követhet el, vagyis a cikket feltehetően AI segítségével készítették. A lap mindössze egy közleménnyel reagált a megkeresésekre, ami azt ígérte, hogy kiderítik, hogy kerülhetett nyomtatásba a cikk. Eszerint a cikk nem a Sun-Times szerkesztőségének az írása és nem is hagyták jóvá.

A 404 Media egyik újságírójának, Jason Koeblernek sikerült elérnie a cikket jegyző Marco Buscagliát, aki beismerte, hogy AI-t használt a cikk megírásához. „Időnként használok AI-t a háttérinfókhoz, de mindig ellenőrzöm az eredményeket. Ezúttal azonban nem tettem, amit el sem hiszek, hiszen olyan nyilvánvaló volt a hiba. Nincs mentségem...100 százalékig az én hibám és nagyon szégyellem magam" – nyilatkozta a lapnak az újságíró.
Yep- the bogus summer reading list from the Chicago Sun Times is real. Here I am with it from a few minutes ago. (Support your local library!!)
— Tina Books (@tbretc.bsky.social) 2025. május 20. 17:01
[image or embed]
A listán olyan nem létező kötetek szerepeltek, mint Isabel Allende Tidewater Dreams című „klímaváltozással foglalkozó regénye" vagy a Pulitzer-díjas Percival Everett The Rainmakers című kötete, ami „a közeli jövőben játszódik, amikor Amerika nyugati részén a mesterségesen generált eső luxuscikké válik majd."
Az esetre reagálva többen rámutattak, hogy a lapnál nemrég volt leépítés költségcsökkentésre hivatkozva. Egyre kevesebb teljes állásban foglalkoztatott könyves újságíró van Amerikában, miközben az online térben rengetegen gyártanak könyves tartalmat – világította meg a probléma hátterét az npr.org-nak nyilatkozva Gabino Iglesias szerző, aki hozzátette:
„Fizessétek meg az írókat és megírjuk ezeket a kitalált könyveket, amik egyelőre még nem léteznek!"
lithub.com, npr.org, 404media,
Fotó: pexels.com