Az alföldi lány a Stones zenéjére fedezi fel magának Budapestet
Szilágyi Zsófia Emma
Szonja
Helikon, 2022, 328 oldal
-

Szonja, a fővárosba költözött alföldi lány az apjának mesél az életéről. Ami nem olyan egyszerű, ugyanis egyéves volt, amikor a férfi elhagyta a családját, és csak annyit tud róla, hogy szerette a Rolling Stonest. Hogyan lehet a legintimebb titkainkat is megosztani egy olyan szülővel, akit hiába szeretnénk közel tudni magunkhoz, teljesen idegen nekünk? Hogyan próbálhatjuk megismerni önmagunkat egy ismeretlen emberen keresztül, ha az ráadásul úgysem válaszol semmire, akár kérleljük, akár szidjuk?

Miközben a Stones zenéjétől kísérve Szonja rajongva habzsolja a szépséges Budapestet, és egyik balszerencsés szerelmi kalandból a másikba evickél, mégis mesél, őszintén és szókimondóan: csalódásokról és örömökről, bizarr élményekről és sorsfordító találkozásokról, de még arról is, hogy a szexuális élete finoman szólva sem problémamentes. "I can't get no satisfaction..." - Ám egy talpraesett fiatal nőnek semmi sem lehetetlen, főleg, ha van egy őrangyala, aki időnként átsegíti az effajta gondokon.

Szilágyi Zsófia Emma: Szonja (részlet)

Ekkor lejárt a lemez, mire felvisítottam: „Gimme Shelter”-t! Megint!

Izgalomtól fűtve kipattantam a habokból, meztelenül kisprinteltem a fürdőszobából, át az előszobán, egyenesen be a nappaliba, hogy újra ráhelyezzem a tűt. Feltoltam a hangerőt is, és visszacsattogtam a fürdőszobába, mert fázni kezdtem. De ahogy átléptem a küszöbön, elvágódtam a vizes csempén. Három centi hiányzott, hogy megstukkoljam a csap szélét. Ott feküdtem, szétvetett lábakkal és karokkal. Nem ütöttem meg magam, nem fájt semmim, de meg sem moccantam. Halkan pihegtem, és örvendeztem, hogy egyben maradtam. Mint azt mondtam,

a jó zenéért néha áldozatokat kell hozni.

A villanykörtére szegeztem a tekintetem, és élveztem a vakító lámpafényt és a zenét. Azon morfondíroztam, miért fanyalognak sokan azon az előadáson, ahol Jagger és Lady Gaga együtt tolják le ezt a számot. Egy hamis hang se hagyja el a nő torkát, miközben olyan hihetetlen energiával nyomja, hogy lángol a színpad. Megértem, hogy Lisa Fischerrel állítják párhuzamba, csak ez teljesen felesleges. Fischer a legnagyobb női vokalisták egyike (mert ugye ott van a csodálatos Sam Brown), tömény őserő, döbbenetes duetteket vágott le Jaggerrel, de ez a szőke hurrikán a húszcentis magas sarkújában egészen új dimenzióba helyezi a dal dekadens, mocskos, alvilági hangzását. Az egyik legjobb „Gimme Shelter”-előadás. Sőt, ez a világ egyik legjobb száma. Ezt ott, a földön fekve állapítottam meg, ugyanis a karomon lévő szőrszálak még nedvesen is a Rockisten felé nyújtózkodtak.

Egyébként ha megkérdezné valaki, szerintem jó zenét nyom-e a Rolling Stones, akkor azt mondanám: kurvára nem. Ha visszakérdeznének, hogy akkor miért hallgatom, a válaszom az volna: mert kurva jó.

Megvártam, amíg lejár a szám, majd összekanalaztam magam a földről, lekaptam egy törölközőt, és négykézláb feltöröltem a vizet a csempéről. Felkaptam a köntösömet, és papucsban kislattyogtam a konyhába.

A fejemet viszont mégis beüthettem, ugyanis váratlanul megkívántam a teát.

Ez azért nagy szó, mert számomra a tea a legutálatosabb dolgok egyike a földön. Az ember megkívánja a melegét, az ízét, az egész hangulatát, és gondosan elkészíti magának, de kivétel nélkül olyan kurva forróra sikerül, hogy lehetetlen azonnal fogyasztani. Ezért amíg várakozom, hogy hűljön, teszek-veszek magam körül, míg teljesen meg nem feledkezem róla, és órákkal később, jéghidegen találom meg a lakás valamelyik távolabbi szegletében –

amikor már egyáltalán nem is kívánom.

Bezzeg Kosztolányi el volt tőle alélva. Senki nem írt még olyan szépet a teáról, mint amilyet ő. Már az első sor is: „Imádom a teát.” Költői kép sehol, ennél prózaibban nehezen lehetne kifejezni azt az irracionális vonzódást, amit holmi száraz levéldarabkák és némi tűzforró víz képesek kiváltani egyesekből. De aztán hamar kibukik a pátosz: „Teret enged a belegondolásunknak, az álmainknak és a fantáziánknak.” A tea, érted. Leégeti a nyelvem, aztán persze, hogy lesz tér fantáziálni, mert ordítva káromkodni kezdek. „Aláhúzza igazi valónkat, megmutat önmagunknak, az arcunkat tükrözi.” Nem mutat az semmit, mert miután szétordibáltam a fejemet, csészéstől vágom a falhoz. Nem úgy Kosztolányi, aki sosem bántaná imádott teáját: „Hasonlatos a szőke nőkhöz, akik azonnal átveszik a férfi egyéniségét, … ha a költő szól hozzájuk, ábrándosak lesznek, és rímekben felelnek.” Ha eddig nem gyanakodtunk volna, itt már világossá válik, hogy ez tulajdonképpen egy szerelmi vallomás. A felesége helyében én féltékenyebb lettem volna a teára, mint a férjem bármelyik szeretőjére.

Mivel tehát annyira szétcsúsztam előző este, hogy teljesen alkalmatlanná váltam minden egyébre, elhatároztam: most először egy ültő helyemben megvárom, amíg iható nem lesz a teám.

Neki is készültem: lefőztem egy jó nagy adaggal, és letettem magam elé a bögrémet. Rádőltem az asztal lapjára, és vizsgálni kezdtem a pirosas löttyöt. Bágyadtan néztem, ahogyan a seszínű gőz távozik a semmibe, majd két ujjammal belenyúltam, hogy akadályozzam a gőz útját; nem éreztem sem hidegnek, sem melegnek. Nem volt semmilyen. Az utolsó megmaradt agysejtem nagyon jól szórakozott. Tetszett ez az értelmetlen, teás merengés.

Ébredező szimpátiámat a „teázás” iránt az a felismerhetetlen és rém idegesítő, kopogó hang szakította félbe, amit hónapok óta hallottam fentről. Lehetetlen volt megfeleltetni a hallottaknak bármilyen tárgyat, ami csak fellelhető egy háztartásban. Időponthoz sem lehetett kötni, többnyire különböző napszakokban hallatszódott, olykor hajnalban is.

Megfejthetetlen volt, akárhogy igyekeztem. És mire két egymást követő kopogás között már-már felfedezni véltem egyfajta szabályosságot, addigra megszűnt a zaj, hogy aztán teljesen véletlenszerűen újra rákezdjen.

A kopogás intenzitása is teljes rejtély volt.

Olyan apró, épp csak hallható koppanások voltak ezek, amikért albérlőként nem érte volna meg balhézni a felső szomszéddal, főleg úgy, hogy a lakás Stefi apjáé volt, és igencsak nyomott áron adta ki nekünk. Tűrtem hát tovább, bármennyire őrjítő volt is, nehogy úgy járjunk, mint az előző, de szerencsére ideiglenes szomszédunkkal.

Durván két hónapig a Dob utcában volt albérletünk, mert Stefiék újították a Bajcsys lakást, és egyszer – akkor is végtelenül udvariasan – megkértük a felettünk lakó hölgyet, hogy a hamutálat ne az udvarra ürítse, ugyanis a használt csikkek fele a mi virágládáinkban köt ki. A kedves szomszéd amellett, hogy újabb és egyre változatosabb ajándékokat hagyott nekünk a ládákban – rágógumik, összegyűrt nyugták, műanyag kávés keverőpálcikák –, bosszúból még el is áztatott bennünket.

Mondjuk egyébként is utáltam azt a lakást, zavaróan kicsi volt. Ha valaki megállt a bejárati ajtó küszöbén, olyan volt, mintha az ágyam mellett ácsorogna. Postások és futárok esetében ez kifejezetten kellemetlen volt. Így, ha ajtót kellett nyitni, nekem is mindenképpen ki kellett másznom az ágyamból, ellenkező esetben idegen szemek társaságában ébredezhettem, fogyaszthattam a reggelit, olvashattam könyvet, túrhattam az orromat, vakarhattam a seggemet. Röviden: semmi intim szférám nem volt két hónapig.

Na meg Stefiék sem tettek említést a zajról, emiatt úgy könyveltem el, ingerültebb vagyok az átlagosnál, és ezért tolerálom ezeket a hangokat kevésbé.

A kopogás viszont ez alkalommal jobban elhúzódott, mint szokott. Már terveztem is, hogy utánajárok, mi lehet, de ekkor csengettek. Fasza!

Valahányszor becsöngettek, valami homályos aggodalom fogott el. De ennek semmi köze nem volt a Dob utcai rémbérlethez, mert a csengőtől már korábban is frászt kaptam. Mielőtt még a fülem felfoghatta volna a hangot, az agyam már riadót is fújt a testem minden szervének, aminek következtében azok egészen parányira összezsugorodtak. Mindig azt találgattam, ki lehet az, és valamiért sosem egy kellemes látogatás lehetősége ötlött fel bennem. Vaskos kérdőjelek kezdtek nyüzsögni a fejemben, kitúrva belőle minden egyéb olyan gondolatot, amik arra ösztönöztek volna, hogy válaszoljak a hívásra, hiszen meglehet, a sötét múltra nyitnék ajtót.

Megint csengettek.

A lehető legkisebbre összehúztam magamat a széken, és meg sem moccantam.

És megint csengettek.

Mégis minek csenget ennyit?

Ha ennyi ideje nem nyit valaki ajtót, akkor a legvalószínűbb, hogy nincs otthon, nem akar ajtót nyitni, süket vagy meghalt.

Rápillantottam a mobilom kijelzőjére: három perce állt az ajtóban. Egy kétszáz négyzetméteres lakásból is az ajtóhoz értem volna, ha akarok! Pókjárásban is! Mégis kinek volna kedve reagálni ilyen agresszív nyomulásra?

Ekkor negyedjére is csengettek.

A szívem hevesen dobogott, az egész testem pulzált.

Végül az idegen feladta, és ellépett az ajtóból. Még hallottam, ahogy lecsattog a lépcsőn.

– A picsába! – csaptam az asztalra, miután észrevettem, hogy a teám megint teljesen kihűlt.

Utálom a teát!

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

A Kék Oroszlán bezárásával elenyészik mindaz, ami a rendszerváltás után idejétmúlttá vált

...
Beleolvasó

Drámai eseményeket indít el, amikor a házasságromboló szerelmes lesz

Az Ami maradt belőlem egy két idősíkon játszódó, különös nyomozás története, amely szembesít azzal a kérdéssel is, hogy milyen következményei lehetnek a szerelem nevében elkövetett tetteinknek. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Lackfi János Bejgliköztársaságában a GPS is önálló életre kel

Lackfi János elbeszéléskötete hol vicces, hol szomorú emberi sorsokat villant fel - hol pedig vicceseket és szomorúakat egyszerre. Olvass bele a Bejgliköztársaságba!

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...
A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

Hírek
...
Így döntöttek ők

Nyáry Krisztián: Eszeveszett szerelem változtatta meg az életét

...
Hírek

Salman Rushdie ezt az álmot látta két nappal a merénylete előtt

...
Szórakozás

Így énekel Timothée Chalamet az új Dylan-életrajzi filmben (videó)

...
Zöld

5 könyv, amit olvass el, ha mindig ugyanúgy végződnek a párkapcsolataid

...
Hírek

Sophie Kinsella a rák egyik legagresszívabb formájával küzd

...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

...
Nagy

5 dolog, amit nem tudtál a Száz év magányról

...
Szórakozás

Neil Gaiman: Vége a sorozatok aranykorának