José Rodrigues dos Santos: Vörös Sárkány (részlet) - konyvesmagazin.hu

A Vörös Sárkányra a Párt, a CIA és egy történész is vadászik – Olvass bele a krimibe!

José Rodrigues dos Santos népszerű történész-nyomozója ezúttal a Vörös Sárkány nevű nő nyomába ered a CIA segítségével, hogy megtalálja eltűnt feleségét. Csakhogy ehhez a kínai vezetésnek is van egy-két szava. Most elolvashatsz belőle egy fejezetet.

Könyves Magazin | 2024. augusztus 05. |

Vajon Kína veszélyesebb, mint Oroszország? És ki a titokzatos Vörös Sárkány nevű nő? Portugália legnépszerűbb írója, José Rodrigues dos Santos legújabb krimijében dokumentációs alapossággal és kivételes elemzőképességgel idézi fel a Kínai Birodalom eredetét és azokat az alapokat, amelyekre épült. A Harcosok Királyságát megalapító stratégiáitól az új selyemutakig rávilágít a Párt valódi szándékaira a holnap világával kapcsolatban, a történet hőse pedig ezúttal is népszerű történész-nyomozója, Tomás Noronha.

José Rodrigues dos Santos
Vörös Sárkány
Ford. Mihancsik Zsófia, Kossuth, 2024, 512 oldal
-

Az amritszari Aranytemplom előtt, egy kávéház teraszán lövöldözés tör ki; egy lefátyolozott fiatal nőt elrabolnak, azzal a nővel együtt, aki a segítségére sietett. Tomás Noronha azonnal Indiába utazik, mert a turista, aki a magát Vörös Sárkánynak nevező fiatal nővel eltűnt, nem más, mint a felesége.

A híres kriptológus a CIA ügynöke, Charlie Chang segítségével megpróbál a nyomukra bukkanni, de ehhez meg kell fejtenie az üzeneteket, amelyeket Maria Flor hátra hagyott neki. A nyomozás során olyan tényekkel szembesül, amelyekről addig fogalma sem volt: Kína titkos stratégiájával és roppant titokzatos új selyemútjával. Ez a dokumentumokkal alaposan alátámasztott, vérbeli thriller, amelyet a valóság eseményei ihlettek, leleplezi a Kínai Kommunista Párt valódi szándékait a Nyugattal szemben.

J. R. dos Santos: Vörös Sárkány (részlet)

Fordította: Mihancsik Zsófia

XXVIII.

A Buddha-szobrok sokasága és változatossága fogadta a belépőt a Gangárámája-templomban. Mindenütt buddhák, kőből, aranyból, elefántcsontból, sőt még műanyagból is, meg persze sztúpák és hatalmas elefántfogak. De Tomás Noronha bármennyire próbálkozott, nem tudták lekötni a figyelmét, máshol járt az esze. Elhatározta, hogy megnézi ezt a colombói buddhista látványosságot, hogy megpróbálja kiszellőztetni a fejét, legyűrni a depressziót, amely a hambantotai akció kudarca után elfogta. Nem mondhatni, hogy sikerrel járt.

Épp a szentélybe tartott, ahol egy Buddhának tulajdonított hajtincs volt kiállítva, amikor megszólalt a telefonja. Elővette a készüléket, és látta, hogy Charlie Changtól kapott sms-t:

Langley bemérte őket. Azonnal indulunk. Menjen a Gangárámájába. Igyekezzen!

A portugál majdnem ugrott egyet örömében: a CIA-nak sikerült Maria Flor nyomára bukkannia. Changnak végül is igaza volt, amikor azt mondta, hogy még semmi sincs veszve.

Sarkon fordult, és Buddha hajtincséről megfeledkezve gyors léptekkel elindult a kijárat felé.

Mit jelent, hogy azonnal indulnak? Hová?

Tudta, hogy teljesen fölösleges most ezen töprengenie, mert hamarosan megkapja a válaszokat. Miközben sietve végigment az épületegyüttesen, újra megnézte az üzenetet. Az első szavak valóban varázslatosak voltak: „Langley bemérte őket.” De ekkor észrevett egy zavaró részletet. Gangárámája. A templom neve, amelyben éppen akkor tartózkodott. Közben kiért az utcára, de még mindig ezen gondolkozott, amikor észrevette a rá váró dzsipet. Fonseka ült a kormánynál, Chang meg a hátsó ajtót tartotta nyitva. Tomás beugrott a kocsiba, és rögtön nekiszegezte a kérdést az amerikainak.

– Honnan tudta, hogy a Gangárámájában vagyok?

Chang elmosolyodott.

– Még senki nem mondta önnek, hogy a CIA-nál dolgozom? – kérdezte ironikus hangon. – Az a munkám, hogy mindent tudjak. Köszönetet kellene mondania ezért.

Becsukták a dzsip ajtaját, és az autó elindult.

– Kémkedik utánam?

Az amerikai nem felelt, helyette elővett egy kis fekete táskát, amelyet Tomás azonnal felismert.

– Ez az ön számítógépe? – kérdezte Chang.

– Igen, valóban az. Na és?

– Mindjárt meglátja.

A CIA-ügynök kinyitotta a fekete táskát, és kivette a laptopot. Miután gyorsan átvizsgálta, fogott egy kis fémtárgyat, és minden magyarázat nélkül kibelezte a készüléket.

– Hé! – kiáltott fel rémülten Tomás. – Mit művel? Ez egy méregdrága számítógép!

Chang nem vett tudomást a tiltakozásáról, és egy nagyítóval megvizsgálta a gép belsejét.

Látszott, hogy tudja, mit keres, mert az alaplapra koncentrált, arra a részegységre, amely magába foglalja a számítógép összes alkotóelemét, a mikroprocesszort és a memóriát, és biztosítja a kommunikációt a részei között. Egyszer csak a figyelme megállapodott az alaplap egyik pontján.

– Ó, ó – kiáltott fel. – Szóval itt vagy, te mocsadék!

Tomás átnézett a válla fölött, hogy lássa, mi történik.

– Micsoda, mi…?

Az amerikai a történész felé fordította az alaplapot, és a nagyítóján keresztül megmutatta neki az adott pontot.

– Látja itt ezt a mikrochipet?

Tomás látta; akkora volt, mint egy rizsszem.

– Mi ez?

– Ezt a Párt rakta ide.

– Micsoda?

– Hogy kémkedjen ön után.

A portugál nem hitt a fülének.

– Mi van? Bementek a szobámba, elvitték a számítógépemet, és…

– Nem mentek be a szobájába, és nem vitték el a számítógépét – javította ki Chang. – Ezt eleve így gyártották. Érti? Nem tudom, tisztában van-e vele, hogy a világon eladott számítógépek nagy része Kínában készül, még az amerikai számítógépek is.

Így ültethette be titokban a Párt ezt a mikrochipet.

A mikrochip lehetővé teszi, hogy a hacker, aki tud erről a mechanizmusról, azaz a Párt hackere titokban hátsó ajtót nyisson az informatikai rendszerekben, amikbe ezeket az alaplapokat beszerelik, és mindent lásson, amit a felhasználó csinál, sőt a tudta nélkül működtesse a számítógépét. Más szóval miközben ön nyugodtan dolgozik a számítógépén, a Párt, amikor csak akarja, használatba veheti a titkos chipet, hogy bejusson az ön rendszerébe, kémkedjen, lopjon, vagy éppen szabotálja minden tevékenységét.

– Ó! – kiáltott fel döbbenten a portugál. – Ezt az én gépemen is meg tudják csinálni?

– Az önén vagy bárkién. Mindenkinél fennáll a kockázat, akinek kínai gyártmányú számítógépe van. A CIA, az NSA vagy bármelyik amerikai szervezet által használt számítógép biztonsági vizsgálaton esik át; kinyitják, átnézik, és kiveszik a kémeszközt, amiket a gyárban építettek bele a Párt utasítására. De a vállalatok és a magánszemélyek teljesen védtelenek. És nem is tudnak róla.

– Miért nem szólt előbb, hogy minden kínai gyártmányú számítógép fel lehet szerelve ilyen kémeszközzel?

A CIA embere ráhelyezett a számítógép alaplapjára egy igen finom hegyű csipeszt, és egy gyors, de pontos mozdulattal lekapta róla a kém mikrochipet.

– Szóltam – mondta a csipeszbe befogott apró chipet bámulva. – Most már tiszta a gépe.

Tomás elvette a mikrochipet, és alaposan megnézte.

– Ez hihetetlen. – Majd az amerikaihoz fordult, és újra feltette neki a kérdést. – Miért nem szólt nekem korábban erről?

– Korábban a Kínai Kommunista Párt nem tudta, hogy ön a Vörös Sárkány nyomában van

– felelte Chang, miközben elrakta a szerszámait. – De a tegnapi hambantotai akció után már tudja. Ezért kellett megtisztítani a számítógépét. Mindenesetre most nem használhatja tovább. – Kinyújtotta a kezét, tenyérrel felfelé. – Adja ide a mobiltelefonját.

A portugál szó nélkül engedelmeskedett.

– A telefonomon is kémkednek a kínaiak?

Ezúttal a CIA embere nem kinyitotta a készüléket, hanem berakta a táskájába, és ugyanezt tette a laptoppal is.

– Hambantota után biztos lehet benne – felelte. – A Párt kifejlesztett egy rendkívül hatékony eszközt, amit mi „Aria-body”-nak hívunk. Ez arra szolgál, hogy távolról rákapcsolódjanak egy készülékre, ott másolatokat készítsenek, fájlokat töröljenek vagy éppen létrehozzanak a tulajdonos tudta nélkül, miközben kielemezik az okostelefon által végzett összes online keresést. Végül a behatolás minden nyomát törlik a készülékből. A dolog odáig fajult, hogy az európai vezetők minden uniós csúcstalálkozón a mobiltelefonjuk nélkül vesznek részt, hogy ne hallgathassák le őket se az oroszok, se a kínaiak. A kiberbiztonsági szakértőinknek ezért kell most átvizsgálniuk és megtisztítaniuk a telefonját és laptopját, és csak utána használhatja őket. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk az akcióinkat.

Tomás a táskát nézte, amelyben az amerikai eltüntette a készülékeit; a laptopja, de különösen a telefonja nélkül úgy érezte magát, mintha meztelen lenne. De aztán arra gondolt, hogy csak az idejét vesztegeti, ha a kiberbiztonsági kérdéseken töpreng, mert ez egyelőre nem fontos számára.

Ami egyedül fontos, az Maria Flor.

– Azt írta az üzenetében, hogy bemérték a feleségem tartózkodási helyét.

– Ezt az információt kaptam Langley-ből – erősítette meg Chang. – Megküldtem az adatokat az ügynökségnek, és ezek alapján a műholdak azonosították a Harbin Z–20-ast, amelyik tegnap hagyta el Hambantotát, és a repülési útvonalát egy kínai helikopter-hordozóig követték, ami akkor még Srí Lanka déli partjainál cirkált. A műholdjaink jelenleg ezt a hajót követik, és a berendezéseink elfogták és elemezték azokat az üzeneteket, amiket a helikopter­hordozó és a Párt vezetősége váltott egymással. És úgy tűnik, van újság.

– Igen? Mi?

– Ezt nem közölték velem. Az ügynökség azért hívott bennünket, hogy döntsünk a következő lépésekről. Washington abszolút prioritásnak tekinti, hogy rátegye a kezét a Vörös Sárkány birtokában lévő dokumentumra. Kerül, amibe kerül.

Tomás figyelme megint a táskára irányult, amelybe az amerikai elrakta a telefonját meg a laptopját.

– Azokat mikor kaphatom vissza?

– Mint már mondtam önnek, ha átvizsgálták és megtisztították őket a szakértőink.

– Ön roppant fölényes, de ki garantálja nekem, hogy a CIA nem rak-e a készülékeimbe hasonló kémprogramokat?

Végül is a kínaiak semmi olyat nem tesznek, amit önök is ne tennének meg, nem igaz?

Chang már éppen válaszolni készült, amikor a dzsip megállt, és Fonseka járó motor mellett behúzta a kéziféket.

– Megérkeztünk.

Tomás kinézett az ablakon: a Bandáranájaka Nemzetközi Repülőtéren voltak, Srí Lanka első számú légikikötőjében.

– Hová megyünk?

Chang kiugrott a kocsiból, és segített Fonsekának kipakolni a csomagokat.

– Mondtam önnek, nem, hogy azonnal indulunk?

Tomás is fogta a táskáját, elköszönt a segítőiktől, majd követte a CIA-ügynököt az indulási épület felé.

A repülőtér tömve volt turistákkal.

– Melyik járat a miénk?

– Egyik sem – felelte Chang, és ment tovább. – Egy katonai gép vár minket a kifutópályán.

Gondolhattam volna – mondta magában Tomás.

Végül is nem egy szokásos utazásra mennek.

Az amerikai kémszervezet egyik küldetéséről van szó, és ők versenyt futnak az idővel. A katonai repülő értékes órákat spórol meg nekik.

– Mi az úti célunk?

Chang bevezette a portugált a VIP-váróba, ahol egy CIA-alkalmazott valószínűleg néhány perc alatt elintézi majd a formalitásokat és odakíséri őket a géphez.

– A Kadena légibázis.

Mint minden történész, Tomás könnyedén eligazodott a földrajzban. De ez a név nem szerepelt túl gyakran a térképeken, így a portugál először nem értette, hová tartanak. De, mint már annyiszor az életében, most is a történelmi ismeretei voltak a segítségére. Emlékezett az egyetemi kutatásaira, amelyeket a portugál hódítók útjáról folytatott a Ryukyu-szigetek körül, illetve a „déli barbárok” művészetről… így tudta meghatározni Kadena helyét.

Okinawa. Japán.


Fotó: José Rodrigues dos Santos Facebook oldala

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...

A gyógyszeripar politikai kapcsolatai után nyomoz Sissel-Jo Gazan detektívje – Olvass bele az új dán krimibe!

Soren Marhauge ezúttal a Big Pharma nyomába ered. Olvass bele a krimibe!

...

4 új, vérfagyasztó krimi a forró nyári napokra

A megjelenésre váró, de már előjegyezhető krimikből válogattunk.

Dalszerzők kulisszatitkai vagy csak egy koncert? – zenei programok a Nyári Margón

Dalszerzők kulisszatitkai vagy csak egy koncert? – zenei programok a Nyári Margón

Kísérőzene irodalom mellé.

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Nagy László 100: ma lenne, aki átvinné fogában a szerelmet a túlsó partra?

Bakó Sára
Bakó Sára

„Hiszen űzött voltam és zavaros” – 25 éve nincs köztünk Petri György

Olvass!
...

Mit tennél, ha egy gyilkossal ülnél egy autóban? Olvass bele Alex Pavesi krimijébe!

Egy kocsi nagy sebességgel halad az erdőben. Te inkább kiugranál vagy megküzdenél a sofőrrel az irányításért? Olvass bele Alex Pavesi krimijébe. 

...

Létezhet barátság pingvin és ember között? Olvass bele Sibylle Grimbert Az utolsó egyed című regényébe!

Sibylle Grimbert regénye egy nem mindennapi barátság lebilincselő története. Mutatunk egy részletet.

...

Újra megjelent magyarul minden idők egyik legnépszerűbb norvég regénye: olvass bele!

A féltestvér négy generáción keresztül vezeti végig az olvasót egy család szövevényes történetén. Mutatunk egy részletet.

Kiemeltek
...

Mutatjuk, kik közül kerülnek ki a 2025-ös Mastercard - Alkotótárs ösztöndíj nyertesei (1. rész)

Két cikkben, ábécésorrendben mutatjuk be a jelölteket. Íme az első 27! 

...

„Hiszen űzött voltam és zavaros” – 25 éve nincs köztünk Petri György

Ma 25 esztendeje halt meg a 20. század egyik legjelentősebb költője, Petri György. Mutatunk 3 kedvenc verset tőle.

...

Mutatjuk, kik közül kerülnek ki a 2025-ös Mastercard - Alkotótárs ösztöndíj nyertesei (2. rész)

Hamarosan 54 pályázat közül választja ki a zsűri azt a két győztest, akik 3-3 millió forint támogatást kapnak kötettervük megvalósításához.