José Rodrigues dos Santos: Vörös Sárkány (részlet) - konyvesmagazin.hu

A Vörös Sárkányra a Párt, a CIA és egy történész is vadászik – Olvass bele a krimibe!

José Rodrigues dos Santos népszerű történész-nyomozója ezúttal a Vörös Sárkány nevű nő nyomába ered a CIA segítségével, hogy megtalálja eltűnt feleségét. Csakhogy ehhez a kínai vezetésnek is van egy-két szava. Most elolvashatsz belőle egy fejezetet.

Könyves Magazin | 2024. augusztus 05. |

Vajon Kína veszélyesebb, mint Oroszország? És ki a titokzatos Vörös Sárkány nevű nő? Portugália legnépszerűbb írója, José Rodrigues dos Santos legújabb krimijében dokumentációs alapossággal és kivételes elemzőképességgel idézi fel a Kínai Birodalom eredetét és azokat az alapokat, amelyekre épült. A Harcosok Királyságát megalapító stratégiáitól az új selyemutakig rávilágít a Párt valódi szándékaira a holnap világával kapcsolatban, a történet hőse pedig ezúttal is népszerű történész-nyomozója, Tomás Noronha.

José Rodrigues dos Santos
Vörös Sárkány
Ford. Mihancsik Zsófia, Kossuth, 2024, 512 oldal
-

Az amritszari Aranytemplom előtt, egy kávéház teraszán lövöldözés tör ki; egy lefátyolozott fiatal nőt elrabolnak, azzal a nővel együtt, aki a segítségére sietett. Tomás Noronha azonnal Indiába utazik, mert a turista, aki a magát Vörös Sárkánynak nevező fiatal nővel eltűnt, nem más, mint a felesége.

A híres kriptológus a CIA ügynöke, Charlie Chang segítségével megpróbál a nyomukra bukkanni, de ehhez meg kell fejtenie az üzeneteket, amelyeket Maria Flor hátra hagyott neki. A nyomozás során olyan tényekkel szembesül, amelyekről addig fogalma sem volt: Kína titkos stratégiájával és roppant titokzatos új selyemútjával. Ez a dokumentumokkal alaposan alátámasztott, vérbeli thriller, amelyet a valóság eseményei ihlettek, leleplezi a Kínai Kommunista Párt valódi szándékait a Nyugattal szemben.

J. R. dos Santos: Vörös Sárkány (részlet)

Fordította: Mihancsik Zsófia

XXVIII.

A Buddha-szobrok sokasága és változatossága fogadta a belépőt a Gangárámája-templomban. Mindenütt buddhák, kőből, aranyból, elefántcsontból, sőt még műanyagból is, meg persze sztúpák és hatalmas elefántfogak. De Tomás Noronha bármennyire próbálkozott, nem tudták lekötni a figyelmét, máshol járt az esze. Elhatározta, hogy megnézi ezt a colombói buddhista látványosságot, hogy megpróbálja kiszellőztetni a fejét, legyűrni a depressziót, amely a hambantotai akció kudarca után elfogta. Nem mondhatni, hogy sikerrel járt.

Épp a szentélybe tartott, ahol egy Buddhának tulajdonított hajtincs volt kiállítva, amikor megszólalt a telefonja. Elővette a készüléket, és látta, hogy Charlie Changtól kapott sms-t:

Langley bemérte őket. Azonnal indulunk. Menjen a Gangárámájába. Igyekezzen!

A portugál majdnem ugrott egyet örömében: a CIA-nak sikerült Maria Flor nyomára bukkannia. Changnak végül is igaza volt, amikor azt mondta, hogy még semmi sincs veszve.

Sarkon fordult, és Buddha hajtincséről megfeledkezve gyors léptekkel elindult a kijárat felé.

Mit jelent, hogy azonnal indulnak? Hová?

Tudta, hogy teljesen fölösleges most ezen töprengenie, mert hamarosan megkapja a válaszokat. Miközben sietve végigment az épületegyüttesen, újra megnézte az üzenetet. Az első szavak valóban varázslatosak voltak: „Langley bemérte őket.” De ekkor észrevett egy zavaró részletet. Gangárámája. A templom neve, amelyben éppen akkor tartózkodott. Közben kiért az utcára, de még mindig ezen gondolkozott, amikor észrevette a rá váró dzsipet. Fonseka ült a kormánynál, Chang meg a hátsó ajtót tartotta nyitva. Tomás beugrott a kocsiba, és rögtön nekiszegezte a kérdést az amerikainak.

– Honnan tudta, hogy a Gangárámájában vagyok?

Chang elmosolyodott.

– Még senki nem mondta önnek, hogy a CIA-nál dolgozom? – kérdezte ironikus hangon. – Az a munkám, hogy mindent tudjak. Köszönetet kellene mondania ezért.

Becsukták a dzsip ajtaját, és az autó elindult.

– Kémkedik utánam?

Az amerikai nem felelt, helyette elővett egy kis fekete táskát, amelyet Tomás azonnal felismert.

– Ez az ön számítógépe? – kérdezte Chang.

– Igen, valóban az. Na és?

– Mindjárt meglátja.

A CIA-ügynök kinyitotta a fekete táskát, és kivette a laptopot. Miután gyorsan átvizsgálta, fogott egy kis fémtárgyat, és minden magyarázat nélkül kibelezte a készüléket.

– Hé! – kiáltott fel rémülten Tomás. – Mit művel? Ez egy méregdrága számítógép!

Chang nem vett tudomást a tiltakozásáról, és egy nagyítóval megvizsgálta a gép belsejét.

Látszott, hogy tudja, mit keres, mert az alaplapra koncentrált, arra a részegységre, amely magába foglalja a számítógép összes alkotóelemét, a mikroprocesszort és a memóriát, és biztosítja a kommunikációt a részei között. Egyszer csak a figyelme megállapodott az alaplap egyik pontján.

– Ó, ó – kiáltott fel. – Szóval itt vagy, te mocsadék!

Tomás átnézett a válla fölött, hogy lássa, mi történik.

– Micsoda, mi…?

Az amerikai a történész felé fordította az alaplapot, és a nagyítóján keresztül megmutatta neki az adott pontot.

– Látja itt ezt a mikrochipet?

Tomás látta; akkora volt, mint egy rizsszem.

– Mi ez?

– Ezt a Párt rakta ide.

– Micsoda?

– Hogy kémkedjen ön után.

A portugál nem hitt a fülének.

– Mi van? Bementek a szobámba, elvitték a számítógépemet, és…

– Nem mentek be a szobájába, és nem vitték el a számítógépét – javította ki Chang. – Ezt eleve így gyártották. Érti? Nem tudom, tisztában van-e vele, hogy a világon eladott számítógépek nagy része Kínában készül, még az amerikai számítógépek is.

Így ültethette be titokban a Párt ezt a mikrochipet.

A mikrochip lehetővé teszi, hogy a hacker, aki tud erről a mechanizmusról, azaz a Párt hackere titokban hátsó ajtót nyisson az informatikai rendszerekben, amikbe ezeket az alaplapokat beszerelik, és mindent lásson, amit a felhasználó csinál, sőt a tudta nélkül működtesse a számítógépét. Más szóval miközben ön nyugodtan dolgozik a számítógépén, a Párt, amikor csak akarja, használatba veheti a titkos chipet, hogy bejusson az ön rendszerébe, kémkedjen, lopjon, vagy éppen szabotálja minden tevékenységét.

– Ó! – kiáltott fel döbbenten a portugál. – Ezt az én gépemen is meg tudják csinálni?

– Az önén vagy bárkién. Mindenkinél fennáll a kockázat, akinek kínai gyártmányú számítógépe van. A CIA, az NSA vagy bármelyik amerikai szervezet által használt számítógép biztonsági vizsgálaton esik át; kinyitják, átnézik, és kiveszik a kémeszközt, amiket a gyárban építettek bele a Párt utasítására. De a vállalatok és a magánszemélyek teljesen védtelenek. És nem is tudnak róla.

– Miért nem szólt előbb, hogy minden kínai gyártmányú számítógép fel lehet szerelve ilyen kémeszközzel?

A CIA embere ráhelyezett a számítógép alaplapjára egy igen finom hegyű csipeszt, és egy gyors, de pontos mozdulattal lekapta róla a kém mikrochipet.

– Szóltam – mondta a csipeszbe befogott apró chipet bámulva. – Most már tiszta a gépe.

Tomás elvette a mikrochipet, és alaposan megnézte.

– Ez hihetetlen. – Majd az amerikaihoz fordult, és újra feltette neki a kérdést. – Miért nem szólt nekem korábban erről?

– Korábban a Kínai Kommunista Párt nem tudta, hogy ön a Vörös Sárkány nyomában van

– felelte Chang, miközben elrakta a szerszámait. – De a tegnapi hambantotai akció után már tudja. Ezért kellett megtisztítani a számítógépét. Mindenesetre most nem használhatja tovább. – Kinyújtotta a kezét, tenyérrel felfelé. – Adja ide a mobiltelefonját.

A portugál szó nélkül engedelmeskedett.

– A telefonomon is kémkednek a kínaiak?

Ezúttal a CIA embere nem kinyitotta a készüléket, hanem berakta a táskájába, és ugyanezt tette a laptoppal is.

– Hambantota után biztos lehet benne – felelte. – A Párt kifejlesztett egy rendkívül hatékony eszközt, amit mi „Aria-body”-nak hívunk. Ez arra szolgál, hogy távolról rákapcsolódjanak egy készülékre, ott másolatokat készítsenek, fájlokat töröljenek vagy éppen létrehozzanak a tulajdonos tudta nélkül, miközben kielemezik az okostelefon által végzett összes online keresést. Végül a behatolás minden nyomát törlik a készülékből. A dolog odáig fajult, hogy az európai vezetők minden uniós csúcstalálkozón a mobiltelefonjuk nélkül vesznek részt, hogy ne hallgathassák le őket se az oroszok, se a kínaiak. A kiberbiztonsági szakértőinknek ezért kell most átvizsgálniuk és megtisztítaniuk a telefonját és laptopját, és csak utána használhatja őket. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk az akcióinkat.

Tomás a táskát nézte, amelyben az amerikai eltüntette a készülékeit; a laptopja, de különösen a telefonja nélkül úgy érezte magát, mintha meztelen lenne. De aztán arra gondolt, hogy csak az idejét vesztegeti, ha a kiberbiztonsági kérdéseken töpreng, mert ez egyelőre nem fontos számára.

Ami egyedül fontos, az Maria Flor.

– Azt írta az üzenetében, hogy bemérték a feleségem tartózkodási helyét.

– Ezt az információt kaptam Langley-ből – erősítette meg Chang. – Megküldtem az adatokat az ügynökségnek, és ezek alapján a műholdak azonosították a Harbin Z–20-ast, amelyik tegnap hagyta el Hambantotát, és a repülési útvonalát egy kínai helikopter-hordozóig követték, ami akkor még Srí Lanka déli partjainál cirkált. A műholdjaink jelenleg ezt a hajót követik, és a berendezéseink elfogták és elemezték azokat az üzeneteket, amiket a helikopter­hordozó és a Párt vezetősége váltott egymással. És úgy tűnik, van újság.

– Igen? Mi?

– Ezt nem közölték velem. Az ügynökség azért hívott bennünket, hogy döntsünk a következő lépésekről. Washington abszolút prioritásnak tekinti, hogy rátegye a kezét a Vörös Sárkány birtokában lévő dokumentumra. Kerül, amibe kerül.

Tomás figyelme megint a táskára irányult, amelybe az amerikai elrakta a telefonját meg a laptopját.

– Azokat mikor kaphatom vissza?

– Mint már mondtam önnek, ha átvizsgálták és megtisztították őket a szakértőink.

– Ön roppant fölényes, de ki garantálja nekem, hogy a CIA nem rak-e a készülékeimbe hasonló kémprogramokat?

Végül is a kínaiak semmi olyat nem tesznek, amit önök is ne tennének meg, nem igaz?

Chang már éppen válaszolni készült, amikor a dzsip megállt, és Fonseka járó motor mellett behúzta a kéziféket.

– Megérkeztünk.

Tomás kinézett az ablakon: a Bandáranájaka Nemzetközi Repülőtéren voltak, Srí Lanka első számú légikikötőjében.

– Hová megyünk?

Chang kiugrott a kocsiból, és segített Fonsekának kipakolni a csomagokat.

– Mondtam önnek, nem, hogy azonnal indulunk?

Tomás is fogta a táskáját, elköszönt a segítőiktől, majd követte a CIA-ügynököt az indulási épület felé.

A repülőtér tömve volt turistákkal.

– Melyik járat a miénk?

– Egyik sem – felelte Chang, és ment tovább. – Egy katonai gép vár minket a kifutópályán.

Gondolhattam volna – mondta magában Tomás.

Végül is nem egy szokásos utazásra mennek.

Az amerikai kémszervezet egyik küldetéséről van szó, és ők versenyt futnak az idővel. A katonai repülő értékes órákat spórol meg nekik.

– Mi az úti célunk?

Chang bevezette a portugált a VIP-váróba, ahol egy CIA-alkalmazott valószínűleg néhány perc alatt elintézi majd a formalitásokat és odakíséri őket a géphez.

– A Kadena légibázis.

Mint minden történész, Tomás könnyedén eligazodott a földrajzban. De ez a név nem szerepelt túl gyakran a térképeken, így a portugál először nem értette, hová tartanak. De, mint már annyiszor az életében, most is a történelmi ismeretei voltak a segítségére. Emlékezett az egyetemi kutatásaira, amelyeket a portugál hódítók útjáról folytatott a Ryukyu-szigetek körül, illetve a „déli barbárok” művészetről… így tudta meghatározni Kadena helyét.

Okinawa. Japán.


Fotó: José Rodrigues dos Santos Facebook oldala

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Beleolvasó

A gyógyszeripar politikai kapcsolatai után nyomoz Sissel-Jo Gazan detektívje – Olvass bele az új dán krimibe!

Soren Marhauge ezúttal a Big Pharma nyomába ered. Olvass bele a krimibe!

...
Nagy

4 új, vérfagyasztó krimi a forró nyári napokra

A megjelenésre váró, de már előjegyezhető krimikből válogattunk.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

...
Nagy

5 idézet a hét könyvéből: Knausgard és Az öröklét farkasai

Knausgard a halálról beszél, miközben fordulatos cselekményt alakít, kiváló karaktereket épít és hatalmas műveltséganyagot is játékba hoz. A Hajnalcsillag-sorozat második része, Az öröklét farkasai lett a hét könyve, melyből most öt izgalmas idézetet mutatunk. 

Szerzőink

...
hhz

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

...
ko

A kötelező olvasmányokat utálni szokás, pedig vannak köztük ma is hatásos kötetek

...
Vass Norbert

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Olvass!
...
Beleolvasó

Oscar nem gondolta volna, hogy a lányokkal vigyáznia kell. Aztán jött a cancel culture - Olvass bele!

Virginie Despentes, a francia irodalom punk provokátora ezúttal a #MeToo mozgalom, az internetes zaklatás, a cancel culture és a francia társadalom viszonyát boncolgatja.

...
Beleolvasó

A tudatos olvasást érdemes megtanulni, mert olyan, mint a meditáció

Kiolvasni egy könyvet nem ugyanaz, mint elolvasni. A tudatos olvasás művészete című könyvében Ella Berthoud bilioterapeuta elmagyarázza, hogyan hat az olvasás az agyunkra, a testi és lelki egészségünkre, ha odafigyelünk rá. Mutatunk egy részletet.

...
Beleolvasó

A perc, amikor rájössz, hogy a férjed egy másik nőt ejtett teherbe – Olvass bele a Brooklyn folytatásába!

Colm Tóibín új regényében megírta, hogyan folytatódik hőse, Eilis Lacey története húsz évvel azután, hogy az amerikai élet mellett döntött. Mutatunk egy részletet a könyvből. 

Kiemeltek
...
Szórakozás

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Az Addig írok, amíg élek állatbarát sztoikusként ábrázolja Nemere Istvánt. Szalma Sándor dokumentumfilmjének főszereplője az írásnak rendeli alá mindenapjait, közben egy kicsit mintha unná már a saját történeteit.

...
Nagy

Miért és mióta vannak fejezetek a könyvekben? 

Mára teljesen természetesnek tűnik, hogy a tagoltság és így az olvashatóság, a történetvezetés miatt fejezetekre tagolt könyveket olvasunk – de nem volt ez mindig így.

...
Szórakozás

Beképzelt Zeusz, Lenú és Lila, a Pingvin – szeptemberi streaming kedvencek

Ebben a hónapban is számos adaptáció érkezik a streaming platformokra: jön a Briliáns barátnőm utolsó évada, visszatérnek a lúzer kémek, Jeff Goldblumot pedig öntelt Zeuszként láthatjuk.