Általános cikkek könyvek amik

Könyvek, amiket nem bírtunk letenni

KálmánG | 2009. június 29. |

 A hosszúra nyúlt szünet miatt pironkodva és kéztördelve, de folytatjuk a Könyvek, amik sorozatunkat, melyben kortársak olvasási szokásaival foglalkozunk. Az előző részekben megtudtuk többek között, hogy miket olvastak kedvenc íróink életükben először, milyen  könyveket olvasnak el kényszeredetten újra és újra, miket nem vittek vissza a könyvtárba, hogy szerintük miket kellene újra kiadni. Most a legutóbbi körkérdésre (Könyvek, amik tönkretették a napunkat) reagálva lássuk, hogy milyen könyveket nem bírtak letenni a megkérdezett kortárs szerzők, vagyis, a legrosszabbak után lássuk a legjobb olvasmányélményeiket.

A legutóbbi résznél felmerült a kommentek között, hogy miért ismétlődnek ugyanazok a szerzők. A válasz egyszerű, egy jó nagy adag kérdést szétküldtünk korábban és a válaszokat szépen sorban lehozzuk. Az ebben a körben megkérdezett szerzők jó 7-8 körkérdést kapnak, így az ezekre adott válaszok mind meg is fognak jelenni. A kommentezők kérésére viszont a következő részekben (Pl.: Könyvek, amiket kölcsönadtunk és nem kaptunk vissza/Könyvek, amiket kölcsönkaptunk, de nem adtunk vissza) igyekszünk majd kibővíteni a megkérdezettek sorát.

Most tehát lássuk a könyveket, amiket nem bírtunk letenni. (Tovább után rengeteg válasz.)

 

Nemere István

A. RANSOME FECSKÉK - ÉS FRUSKÁK

Nemere István honlapja
 

 

Cserna-Szabó András

Hát, nehéz lenne az összeset leírni. Az egy baromi fantasztikus érzés, amikor úgy teszel le egy könyvet, hogy hozzád nőtt, már nem tudnál nélküle lenni. Most így legelőször az utóbbi évekből Szép Ernő Ádámcsutkája vagy Pelevin Az agyag géppuskája jut eszembe...

Cserna-Szabó Andrásról a Könyvesblogon

 

 

Király Odett

Valamiért a legjobb olvasmányélményeim mindig tönkretették az adott napomat. Turgenyev Aszja című kisregényét (az Egy vadász feljegyzéseiből) gimnázium harmadikban a falhoz vágtam, mikor nem úgy ért véget, ahogy szerettem volna. Gide A pénzhamisítók című regényében a kis Boris öngyilkosságának leírása az egyik legmegrázóbb élményem. A Sátántangót szintén nem bírtam letenni, mégis, mikor a zárlatban Futaki elkezdi újraírni a regényt, elment tőle a kedvem, hogy ismét elolvassam.
Persze van olyan kedvenc is, ami feldobott. Ibsen Peer Gyntje, az nagyon jó, Spiró Csirkefeje is. Garaczi Mintha élnél című könyve nem lett kedvenc, mégsem tudtam letenni, mikor olvastam. Gimnáziumban szerettem Charlotte Bronte és Dumas regényeit, egy szuszra olvastam ki őket. Borges novelláit imádom (There are more things, A tükör és a maszk, Paracelsus rózsája, etc).

Részlet Király Odett Könyvhétre megjelent kötetéből
Szabó T. Anna Király Odettről a Literán

 

Kántor Péter

Valaha ki tudtam olvasni egy vastag regényt egy nap, egy éjszaka alatt, ha nagyon tetszett. Ez ma már nem szokásom. Sőt, ha letehetetlennek érzek egy könyvet, rögtön gyanakodni is kezdek, nem lektűr-e. Többnyire az, de vannak azért kivételek. A legemlékezetesebb olvasmányélményeim talán mégis a legkorábbiak közül valók. Középiskolás koromban a Bűn és bűnhődéstől  belázasodtam. A Karamazov testvérek is teljesen felkavart. Nagyon nagy hatással volt rám Dosztojevszkij. Meg gyerekkoromban Cooper indiántörténetei: a Vadölő, az Utolsó mohikán. Meg a Pál utcai fiúk. Verseket most nem említek.

Kántor Péter a Szépírók Társasága oldalán
Jászberényi írása Kántor kötetéről a Könyvesblogon
Kántor Péterről az És-ben

Részlet a Könyvhétre megjelent Megtanulni élni című kötetből

 

Spiegelmann Laura

Vlagyimir Szorokin: A jég


Spiegelmann Laura blogja

Összeallítás Spiegelmann Lauráról a Könyvesblogon
 

 

Fehér Béla:

Persze Rejtő, az örök vigasz, Hemingway: Vándorünnep, Tömörkény István tárcakötetei, főleg a Munkák és napok a Tisza partján, Móricz: Erdély trilógia, Légy jó mindhalálig, Bulgakov: Mester és Margarita, Heller: A 22-es csapdája, Okudzsava: Dilettánsok utazása.

Interjú Fehér Bélával a Literán
Recenzió Fehér Béla könyvéról a Literán
Fehér Béláról a Hitel honlapján

Részlet a Könyvhétre megjelent Lecsó című kötetből

 

Krusovszky Dénes

Ezt nehéz így, szűkítés nélkül megmondani, de nagyon szerettem Kafkát, tőle kb. mindent, az utóbbi időben különösen a töredékeket. A Száz év magány sokáig a kedvencem volt, most már nem az. Szintén nagy élmény volt pl. a Moszkva – Petuski Jerofejevtől és még hosszan sorolhatnám. Gimnazistaként nagyon szerettem Dylan Thomast, de most már őt is kevésbé. Nagy élmény volt még Szijjtól A nagy salakmező, Keménytől a Valami a vérről, Marno válogatott versei, plusz prózában Ottlik, Nádas, Krasznahorkai, Hajnóczy, Tar, Bodor a magyarok közül. Korábbról Krúdy, a két Cholnoky, Csáth. Kellően összefüggéstelen voltam?

Borbély Szilárd Krusovszky Dénesről a Literán

Részlet Krusovszky új kötetéből
 

 

Erdős Virág

Legutóbb: Salman Rushdie: Az éjfél gyermekei
 

Erdős Virágról a Könyvesblogon
Erdős Virág költészet napi verse a Könyvesblogon
Erdős Virág legújabb kötetéről a Literán

 

Babiczky Tibor
 

Lásd: Könyvek, amiket rendszeresen újraolvasunk.
 

Beszélgetés Babiczky Tiborral a Literán
Babiczky Tibor legutóbbi kötetéről az És-ben
 

 

Pallag Zoltán:
 

Pl: Spiró György: Az Ikszek, Umberto Eco: A rózsa neve, Lawrence Norfolk: A Lempriére-lexikon. Ja, és az Elfújta a szél.

Interjú Pallag Zoltánnal a Literán
 

 

 És a Könyvek, amiket mi nem tudtunk letenni:

 

Manna

Darvasi, Ende, Tolkien, Baricco, Marquez.

 

Florescu

Kierkegaard: Vagy-vagy (nem mondom, hogy betűtől betűig magamévá tettem a Dán gondolatmenetét, de így is élvezet volt)

 

KálmánG

Spiró Fogsága volt a legsúlyosabb, a vége felé közeledve elkezdtem az elejét olvasni, mert nem akartam befejzni.

 

Anselmoo

Kertész Imre: Sorstalanság
Avraham B. Yehoshua könyvei
Paul Auster bármelyik könyve
Esterházy Péter: Hahn-Hahn grófnő pillantása
Rejtő Jenő: Csontbrigád

 

Trieckmann

Vladimir Nabokov: Lolita
Michael Ende: A végtelen történet
Steinbeck: Egerek és emberek
Jevgenyij Zamjaytin: Mi
Venedikt Jerofejev: Moszkva - Petuski
L. F.Céline: Utazás az éjszaka mélyére

 

Mesele

Pelevin: A metamor szent könyve


 

SonnyK

Általában mindent végig akarok olvasni, de krimit csak úgy jó elkezdeni, ha tudod, hogy nem kell aznap már mást csinálnod.

 

Róbert Katalin

Hajjaj, Rejtő könyvek, ismét A Gyűrűk Ura, Pullman könyvek, Gaiman: Soseholja. Jó sok van, szerencsére.


 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.