Regényadaptációkkal és női rendezőkkel jön a Szemrevaló Filmfesztivál

Regényadaptációkkal és női rendezőkkel jön a Szemrevaló Filmfesztivál

Október 10. és 20. között rendezik meg a 13. Szemrevaló Filmfesztivált, ahol a német nyelvterület legfrissebb filmjeiből kaphatunk ízelítőt. A budapesti Művész moziban bemutatott alkotások között több regényadaptációval is találkozhatunk.

vn | 2024. október 10. |

A nyitófilm Robert Seethaler Egy egész élet című regényének feldolgozása. Szerepel a kínálatban a Miért nem küldtél az angyalok közé?, mely Julia Franck 25 nyelvre lefordított, azonos című regénye alapján készült, valamint Joachim Meyerhoff vicces önéletrajzi regényének megfilmesítése a Mikor lesz végre megint olyan, amilyen sosem volt? is.

Bemutatják továbbá G. W. Pabst remekművét, a Pandora szelencéjét. A film fontos szerepet játszik Daniel Kehlmann legújabb regényében a Mozgóképben is. (A Mozgókép nemrég a hét könyve volt nálunk, a szerzővel pedig interjúztunk is.) Igazi kuriózum az idén 100 éve elhunyt Franz Kafkáról szóló Kafka című hatrészes tévésorozat Végül a magyar származású Katalin Gödrös legújabb filmje, a Silvia Tschui regényén alapuló Jakob lova is a program része.

Szabadulások és kapcsolódások

Október 10-én a budapesti Művész moziban Hans Steinbichler Egy egész élet című alkotása nyitja a 13. Szemrevaló Filmfesztivált. Robert Seethaler azonos című, nagyszerű és érzékeny regénye nyomán a film egy árva fiú, Andreas Egger történetét meséli el. A fiút magához veszi ugyan az osztrák Alpokban egy tanyán gazdálkodó nagybátyja,

de keményen dolgoztatja és gyakran megveri.

Felnőve Andreas elhagyja a gyűlölt tanyát és feleségül veszi élete szerelmét. A második világháború kitörése azonban elszakítja őt a szülőföldjétől, ahová csak a szovjet hadifogságot megjárva tér vissza. Öregemberként megbékélve tekint vissza küzdelmekkel teli életére.

A 19. századi svájci Alpokban játszódik a magyar származású Katalin Gödrös legújabb filmje, a Silvia Tschui Jakobs Ross című regényén alapuló Jakob lova, amelynek főszereplőjeként Luna Wedlert láthatjuk. A társkapcsolati és emancipációs történetben Elsie-t, a nagy zenei tehetséggel megáldott cselédlányt házasságra kényszerítik Jakobbal, a fiatal szolgálóval. Elsie zenei karrierről álmodozik, Jakob egy saját lóról. Lassan megértik, hogy csakis akkor szabadulhatnak a kilátástalan körülmények közül, ha összefognak és segítenek egymásnak.

Szerepel a kínálatban a Miért nem küldtél az angyalok közé? című film. A múlt század húszas éveiben a nővérek, Helene és Martha egy kisvárosból érkeznek Berlinbe, hogy új életet kezdjenek. Martha hamarosan elmerül a mulatozás és a drogok világában, Helene azonban tanulni szeretne, hogy orvos lehessen. Ám hatalomra kerülnek a nácik, és Helene kényszerűségből feleségül megy Wilhelmhez. A férfinak meglehetősen konzervatív elképzelései vannak arról, hogyan kell élnie egy nőnek.

Amikor véget ér a háború, Helene súlyos döntés előtt áll.

Barbara Albert filmje Julia Franck 25 nyelvre lefordított Die Mittagsfrau című regénye alapján készült, amely elnyerte a Német Könyvdíjat. Ahogy a könyv, úgy a film is magával ragadó tiszteletadás a női testiségnek és önmegvalósításnak.

A 100 éve elhunyt Franz Kafka is megelevenedik

Igazi kuriózum az idén 100 éve elhunyt Franz Kafkáról szóló Kafka című hatrészes tévésorozat, melyet két részben vetítenek a Szemrevalón. David Schalko rendező munkája Rainer Stach háromrészes művészéletrajzán alapszik.

A forgatókönyv megírásában Daniel Kehlmann is részt vett.

Sonja Heiss Joachim Meyerhoff 2013-ban megjelent végtelenül vicces önéletrajzi regényét filmesítette meg. A Mikor lesz végre megint olyan, amilyen sosem volt?, melyből kiderül, hogy egy pszichiátriai klinika területén felnőni valahogy „más”. Meyerhoff igazgató legkisebb fia, Joachim számára az ápoltak családtagnak számítanak, és néha kedvesebbek hozzá, mint a két bátyja. Édesanyja olaszországi nyári éjszakákról álmodozik, apja pedig nem elég diszkréten járja a saját útját. Ahogy Joachim a felnőttkorba ér, világa – nemcsak az első szerelem vesztesége miatt – töredezni kezd.

Különleges csemegének ígérkezik Pabst 1929-ben készült remekműve, a Pandora szelencéje. A film fontos szerepet játszik Daniel Kehlmann legújabb regényében a Mozgóképben is. Dr. Schön nem tud ellenállni a virágárus Lulu bájainak.

Feleségül veszi a lányt, de az esküvő éjszakája tragikusan végződik: a dulakodásban eldördül egy lövés és Dr. Schön meghal. Lulut öt év börtönre ítélik, de sikerül Párizsba szöknie, ahol egy zsaroló karmai közé kerül. Így újra menekülnie kell, ezúttal Londonba, ahol utcalánnyá züllik, és karácsony éjszakáján végez vele egy kéjgyilkos, Hasfelmetsző Jack.

Nyitókép: Tobis Film

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Daniel Kehlmann: A cinkosságról akartam írni, ami elpusztítja a lelkedet

Mozgókép című regénye apropóján beszélgettünk Daniel Kehlmann-nal arról, megvalósítható-e a művészi szabadság elnyomó rezsimek idején. Mit tesznek az emberrel az apró kompromisszumok? Interjú.

...

Daniel Kehlmann Goebbelst is megduplázza, miközben a művészek megalkuvásáról ír

Daniel Kehlmann a német rendezőóriásról, G. W. Pabstról mesél, aki a Harmadik Birodalomban rekedve próbált jó művész maradni. A Mozgóképben a német expresszionista film szivárog be az irodalomba. Ez a hét könyve.

...

Kíváncsi vagy a szerelmes Kafkára? Ebből a filmből megismerheted

A német nyelvű regény alapján készült feldolgozás Franz Kafka életének utolsó évét követi nyomon, és a Dora Diamanttal való románcára koncentrál.

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Nádas Péter gigantikus kelet-európai eposza újraírta a regény és az igazság fogalmát, miközben megmutatta, hogy a történelem nem a lapok között van, hanem a mozdulatainkban, a vágyainkban, a legmélyebb gondolataink között.

Miért van kevés Nádas-előadás a színházakban?

Miért van kevés Nádas-előadás a színházakban?

Egy izgalmas felolvasószínház és egy kedélyes beszélgetés a Párhuzamos történetek ünneplésére.

Szerzőink

bzs
bzs

Köztük lehet az új kedvenced: 10 világirodalmi könyv a tavaszi kínálatból

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Hírek
...

Tarr Bélát a legfontosabb élő filmrendezőnek nevezték Barcelonában

...

Harry Potter az ijesztő részek nélkül: még idén megjelenik a zsebkönyvsorozat

...

Megérkezett az első kedvcsináló előzetes az új Éhezők viadala-filmhez

...

Kiszolgáltatott nők a hetvenes évek Olaszországában – megjelent Bruck Edith új könyve

...

Folytatást kap a Volt egyszer egy Hollywood, de már nem Tarantino rendezi

...

„Az a típusú ember, akinek jó a közelében lenni” – Szirtes Tamásról könyv készült