Nyilvánosságra hozták a Hasfelmetsző Jack-ügy korábban nem látott aktáit

A Hasfelmetsző Jackkel kapcsolatos aktákat az egykor Mary Ann Nichols, később pedig Annie Chapman meggyilkolásának kivizsgálásán dolgozó Joseph Henry Helson felügyelő dédunokája hozta nyilvánosságra. Az örökös azt követően hozta meg a döntést, hogy az archívumra négy generáción át vigyáztak Helson leszármazottjai.

„Kedves főnök” és a többiek

A számos, a nyomozással kapcsolatos feljegyzés mellett a dokumentumok között szerepel néhány, az ügy gyanúsítottjairól készült fotó, illetve annak a képeslapnak a másolata is,

amelyet állítólag maga a Hasfelmetsző küldött a Metropolitan Police-nak.

Az archívumban megtalálható a „Kedves főnök” kezdetű levélnek a másolata is, amelyben a gyilkos első ízben használta a Hasfelmetsző Jack nevet.

Kicsoda Hasfelmetsző Jack?

Ezt a kérdést természetesen mi sem fogjuk megválaszolni, annyi viszont bizonyos, hogy legalább öt nő meggyilkolása szárad a lelkén. Hagyományosan Mary Ann Nicholst, Annie Chapmant, Elizabeth Stride-ot, Catherine Eddowest és Mary Jane Kellyt sorolják az áldozatai közé.

A Hasfelmetsző brutális gyilkosságai félelmet és szenzációs médiavisszhangot váltottak ki,

és azóta is sokakat foglalkoztat a tettes kiléte.

A nemrégiben előkerült dokumentumok talán új megvilágításba helyezhetik a közel 140 éve megoldatlan ügyet. Addig is ajánlunk nektek három kötetet a számos Hasfelmetsző-feldolgozás közül.

Gyene Pál: Hasfelmetsző Jack nyomában

gyene pál
Hasfelmetsző Jack nyomában
Aposztróf, 2024, 276 oldal
-

Ki volt Hasfelmetsző Jack? Túlzás nélkül állítható, hogy a londoni Whitechapel-gyilkosságok a bűnüldözés modernkori történetének leghírhedtebb megoldatlan rejtélyét képezik. Hasfelmetsző Jack, az első tulajdonképpeni „modern sorozatgyilkos” alakja pedig mára sajátos popkulturális ikonná vált, aki elfoglalta helyét a „rémségek panoptikumában”

Drakula és Frankenstein szörnyének társaságában.

Az ugyanakkor talán nem mindenki számára világos, hogy a „Hasfelmetsző” nagyon is valóságos történeti személy volt ‒ még ha pontos kilétét idáig nem is sikerült felfedni.

Gyene Pál könyve történészi alapossággal ered az immár több mint évszázados rejtély nyomába az East End ködlepte sikátorain keresztül a viktoriánus London komor díszletei között. A magyar nyelven eddig kevéssé kutatott témát feldolgozó kötetből megismerhetjük a gyilkosságok társadalomtörténeti hátterét, az áldozatok tragikus életét és a whitechapeli gyilkos kilétét firtató fikciós, valamint tudományos teóriákat egyaránt.

Patrica Cornwell: Egy gyilkos arcképe

patricia cornwell
Egy gyilkos arcképe – Nyomozás Hasfelmetsző Jack után
Ford. Bódogh-Szabó Pál, Alexandra, 2008, 424 oldal
-

A Hasfelmetsző Jack nevéhez kötődő gyilkosságokról rengeteg elmélet született, elkövetőként felmerült többek közt királyi sarj, orvos és borbély neve is. Patricia Cornwell olyan modern eljárásokkal vizsgálta meg a fennmaradt anyagokat, amelyek a viktoriánus korban még ismeretlenek voltak.

Vizsgálatainak eredményeként a szerző amellett érvel, hogy az elkövető a világhírű képzőművész, Walter Sickert volt az elkövető. Patricia Cornwellnek sikerült kimutatnia,

hogy Sickert volt a Metropolitan Police címére küldött hírhedt Hasfelmetsző-levelek szerzője.

Festményeinek elemzésekor arra jutott, hogy művészetében is folyamatosan jelen voltak a gyilkosságok módszerei. Születési rendellenességei, testi adottságai és személyiségfejlődése pedig pontos kórképét adják egy pszichopata gyilkos keletkezésének. A lenyűgöző és eredeti könyv felfedi a titokzatos gyilkos kilétét, valamint lerója kegyeletét az áldozatok előtt.

Alan Moore, Eddie Campbell: A pokolból

alan moore, eddie campbell
A pokolból
Ford. Bayer Antal, Vad Virágok, 2019, 573 oldal
-

Alan Moore (Watchmen) és Eddie Campbell (Bacchus), a műfaj nagymesterei alkották meg azt a könyvet, amelyet gyakran minden idők egyik legjobb képregényének tartanak. A pokolból a Hasfelmetsző Jack által elkövetett gyilkosságok történetének máig megoldatlan rejtélyét dolgozza fel.

A zseniális fikció szerint a Whitechapel-gyilkosságokhoz vezető események valójában egy szövevényes összeesküvés részletei, amelyeket olvasva egy kegyetlen és tébolyult elme működésébe nyerünk bepillantást. Az aprólékos kutatómunkán alapuló okosan felépített történet egyszerre lenyűgöző és rémisztő, nem véletlenül nevezik minden idők egyik legjobb képregényének, amelynek alapján Johnny Depp főszereplésével mozifilm is készült.

Forrás: ATI

Nyitókép: DeviantArt / Buffy2Ville

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Alan Moore tálalásában a képregényiparnak átható ondószaga van

Alan Moore korszakalkotó képregényes legenda, ami nem gátolta meg abban, hogy páros lábbal szálljon bele az alkotókat kizsákmányoló iparba és az infantilis rajongókba. A Megvilágosodások a hét könyve.

...

Alan Moore utolsó képregénye ősszel érkezik

A Watchmen és A pokolból szerzőjének misztikus és hátborzongató alkotására októberig kell várni.

...

Alan Moore, ír nomád mesék, Tolkien és egy kegyvesztett lovag - 9 spekulatív kötet a fa alá

Ha azok közé tartozol, aki egy jó fantasyvel, sci-fivel vonul el legszívesebb olvasni karácsonykor, vagy egy horrorral csavarod le a giccsmérőt, ez az ajánló neked szól.

SZÓRAKOZÁS
...

Még merészebb lesz Gillian Anderson szexuális vágyakról szóló könyvének folytatása

Május közepéig várja a leveleket a következő kötethez. 

...

Vezess egy skót könyvesboltot a nyaralásod alatt!

A skót vidék és a tengerpart közelsége már csak ráadás!

...

Ez a 8 dolog maradt ki a Harry Potter filmekből, amit a sorozatban szeretnénk látni

A filmfeldolgozás megoldásai néha összefüggéstelenné tették a történetet, máskor csak a szereplőket változtatták át teljesen.

A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Esterházy Péternek a szabadság munka, amihez meg kell hallgatni a másikat

Esterházy Péternek a szabadság munka, amihez meg kell hallgatni a másikat

Visszatér a Könyves Magazin podcastsorozata: az első részben megfejtjük Esterházy Péter kapcsolatát a nyilvánossággal. Hallgassátok!