Történetek Ferencvároson innen és a Maszat-hegyen túl [PROGRAMAJÁNLÓ]

Történetek Ferencvároson innen és a Maszat-hegyen túl [PROGRAMAJÁNLÓ]

CsemeTeátrum, Sántakutya és Időkirakó. Idei első programajánlónkban Ferencvárosi sztorikról, énekelt Varró Dani-versekről, gitárral kísért Grecsó-prózákról és egy izgalmas grafikai projekt bemutatkozásáról is olvashattok.

vn | 2024. január 11. |

Ferencvárosi sztorikoktél ‒ Sántakutya a Tompa17-ben

-

Folytatódnak a sztorizós estek a Tompa 17-ben. Kíváncsi vagy hardcore ferencvárosi történetekre? Gyere el január 25-én a Sántakutya estünkre, ahol bebizonyítjuk, hogy egy húsz perces sztoriba belefér maga az élet. Az igazság sosem sántít. A Sántakutya est során ferencvárosi lokálpatrióták elvetemült történeteiben csípjük nyakon az igazságot. Ferencvárosi sztorikoktél, egészségünkre!

A beszélgetéseket vezeti: Szabó Dominika. A vendégek: Kaszás Gergő Jászai Mari-díjas színművész, akinek függősége a színház. És Ferencváros. A saját szavaival: „Kaszás Gergő vagyok. 58 éves lakos. Itt élek ‒ csöppnyi megszakítással ‒ ezen a Ferencvárosnak nevezett földdarabon, úgy több mint 58 esztendeje.” Van mesélnivaló. Berecz Dénes Igazi lokálpatrióta, mindenki Dénesbá’ ja. Kivételes ember, igazi empatikus megszállott. 2022-ben a lakosság javaslatára PRO URBE FERENCVÁROS díjjal tüntették ki. Hogy miért? Erről is fog mesélni. Juhász Tomi gitáros, énekes, dalszerző, a Szegény anyám, ha látnám könyv társszerzője, és a Vaklárma című előadás alkotója. Ferencvároshoz köti minden. Vagy majdnem minden? Kiderül.

Mikor? január 25. 18:30-tól Hol? Tompa 17, Budapest, Tompa u. 17/a

Részletek erre>>>

Club Zero

Egy tanár egy elitiskolában vállal munkát, hogy tudatos étkezési órákat tartson. Azt tanítja, hogy kevesebbet enni egészséges. Munkája során erős köteléket alakít ki öt diákkal és saját klubot is alakítanak – ám ez a kapcsolat végül veszélyes fordulatot vesz. A többi tanár lassan veszi észre, hogy mi történik, és mire a zaklatott szülőkkel kezdenek rájönni az igazi veszélyre, a Club Zero valósággá válik.

Mikor? Január 11-étől. Hol? A mozikban.

CsemeTeátrum ‒ Varró Dániel - Molnár György: Túl a Maszat-hegyen 2.

-

Húsz év után Varró Dániel költő, műfordító és Molnár György megzenésített versekkel tűzdelt műsorából végre kiderül, mi történt Emil bácsival, a postással, aki túl a Maszat-hegyen a Paca cár börtönébe került. Varró Dániel a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alakja, aki számos műfajban megmutatta a tehetségét. Utánozhatatlan stílusában írott versei és műfordításai emelték őt korunk egyik legismertebb és legnépszerűbb költőjévé. Nemrég jelent meg a rendkívül népszerű Túl a Maszat-hegyen folytatása, a 2. kötet. Kedvenc dalszerzőjével, Molnár Györggyel tíz éve lépnek fel szerte az országban megzenésített versekkel tűzdelt műsorukkal, amely a zenés irodalmi programok palettáján is kitűnik egyedi és modern stílusával.

Mikor? Január 14. 16 órától. Hol? Márai Sándor Művelődési Ház, Budapest, Krisztina tér 1.

Részletek erre>>>

Literátum Extra: Időkirakó ‒ Grecs-Hrutka Tandem

 -

A kortárs magyar kultúra egyik legtermékenyebb és legkreatívabb alkotópárosa a Müpában mutatja be vadonatúj műsorát. Az ősbemutató a korábbi, nagy sikerű együttműködés tapasztalataira támaszkodva teljesen új, meglepetésekben gazdag produkciót ígér. A Tandem új műsora nem a formát feszíti szét, ez továbbra is egy koncert és egy felolvasószínház keveréke. A tartalom lett új, zenekari versmontázsokkal, az új Grecsó-prózák és a hangszeres zene találkozásával, meg persze az új dalokkal, énekelt versekkel. Az Időkirakó egy önismereti barangolás, az ifjúság keserédes méltatása, önironikus nosztalgia. Egy tematikus, mégis, önálló írásokból, dalokból álló, az összművészet felé nyitó előadás.

Mikor? Január 15. 19 órától Hol? Müpa Budapest, Komor Marcell utca 1.

Részletek erre>>>

Grafikus? Illusztrátor? ‒ Beszélgetés a The Budapester projekt kapcsán

-

Végy egy nagy adag meghatározó eseményt az elmúlt 150 évből, keverd össze 151 jóravaló illusztrátorral, majd adj hozzá egy csipetnyit a leghíresebb amerikai magazinból, és hagyd főni. Ez a The Budapester. A projekt Budapest egyesítésének 150. évfordulója alkalmából, a Budapest Brand gondozásában valósult meg. A világhírű, a The New Yorker magazin mintájára készült borítókon a Budapest (és Magyarország) történetének egy-egy emlékezetes eseménye kelt életre kiváló magyar illusztrátorok tolmácsolásában. Ezúttal a Telep Galériában kicsit a kulisszák mögé nézünk és meghívott vendégeinket kérdezzük a projekt kapcsán. Akik ott lesznek:

Kárpáti Tibor – illusztrátor, Zimmermann Zsolt – art director, Vaskó Renáta – városélmény vezető (Budapest Brand), Eged Enikő – grafikus, illusztrátor.

Mikor? Január 17. 18.30-tól Hol? Telep, Budapest, Madách Imre út 7.

Részletek erre>>>

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Varró Dániel: Mindig akkor tudtam verset írni, amikor derűs voltam és jókedvű

Húsz év után írta meg Varró Dániel a nagy sikerű Túl a Maszat-hegyen második részét, melyet a Margó fesztiválon mutattak be. A beszélgetést most teljes egészében meghallgathatod.

...
Nagy

Varró Dániel régi adósságát törlesztette a Maszat-hegy 2-vel

Elfelejtett Emil bácsi, kötött és képregényes forma, tesókooperáció és a valóságban is felbukkanó Muhi Andris – címszavakban ez volt a Túl a Maszat-hegyen folytatásának margós bemutatója, ahol az első és a második részből felolvasott Varró Dániel és Mácsai Pál, közben kiderült, miért jó nekünk, ha a költő derűs, ahogy az is, mit szól az érettségi tétellé váláshoz.

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Az apró finomságok néha izgalmasabbak a nagy műveknél

Miért jó, hogy létezik határidő? Ki az a szerző, aki tiltólistán van nála regényírás alatt és miről diskurálna jóllakottan Móricz Zsiga bácsival? Grecsó Krisztiánnal interjúztunk a margófesztes beck@grecsó-koncert előtt.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Kritika
Dühkitörések, fájdalom, kétségbeesés – Max Porter regénye egy kamasz tudatának mélyére vezet
...
Nagy

Gyurkó Szilvia és a jobb világba vetett hit – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Elindult az Ezt senki nem mondta! című podcastunk második évada, a második epizód vendége Gyurkó Szilvia volt. A beszélgetéshez könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

A Mona tekintete arról mesél, hogy a művészet mindig az élet szolgálatában áll

Francia könyvsiker művészetről, egy nagypapa és unokája kapcsolatáról, valamint életleckékről.

Szerzőink

...
Ott Anna

Gyurkó Szilvia és a jobb világba vetett hit – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

...
ki

Gyuricza Gergely: Azt szerettem volna, hogy a könyvem művészetterápiához is használják

...
Valuska László

Darvasi László: A neandervölgyi beszélni nem, de sírni tudott - Könyves Podcast

...

Pálos Hanna: Beképzeltség nélkül tudom, ki az a lány, akit Halász Rita a Mély levegőben megírt

...

Ha minden mágikus és fantasztikus, épp a lényeg veszik el Tolkienból [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/2.]

...

Gyurkó Szilvia: Talán a síromon is az lesz a mottó, hogy ezt senki nem mondta előre [Podcast]