Költészet napi programok, komolyzene, Puskás Panni regénye, fotókiállítás a fővárosról [PROGRAMAJÁNLÓ]

Eheti programajánlónkban találsz romantikus filmet (Az első kettő), könyvbemutatót (Puskás Panni: Megmenteni bárkit), múzeumi programokat a PIM-ben a magyar költészet napja alkalmából, komolyzenei előadást a MÜPÁ-ban, és két most nyíló kiállítást is: az egyiken a legjobb könyvterveket, a másikat a fővárost bemutató fotókat tekintheted meg.

ko | 2023. április 06. |

Az első kettő

Egy amerikai lány és egy magyar fiú távkapcsolata nem várt fordulatot vesz, amikor tervezett házasságuk váratlanul kudarcba fullad. A szerelmeseknek egy napja marad, hogy döntsenek kapcsolatuk jövőjéről. Tudják, hogy a köztük lévő távolság hamarosan áthidalhatatlanra nő. Az utolsó napi rohanásban egy álomképbe kapaszkodnak, melyben ők az első két ember, akik az idők kezdetén megszerették egymást – közben elfogy az asztalról a családi ebéd, megtelik a bőrönd, a repülő felszállási ideje pedig vészesen közelít. A cím abból fakad, hogy feltesszük a kérdést, mi lett volna, ha a film két szereplője lett volna az első két ember, akik szerelembe esnek a történelem kezdetén.

Rendező-forgatókönyvírója, Szövényi-Lux Balázs tanulmányait a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kommunikáció szakán, majd az Edinburgh-i Egyetemen végezte. A rendező Katapult című kisjátékfilmjével több nemzetközi díjat nyert, köztük kettőt a 37. Chicagói Nemzetközi Gyerekfilmfesztiválon. Szövényi-Luxnak ez az első nagyjátékfilmje.

Mikor? április 13-tól Hol? mozikban

Kételkedés és útkeresés - Az ember tragédiája nyomán

-

Bartók Tavasz - Nemzetközi Művészeti Hetek keretében lesz a bemutatója annak a különleges zenei produkciónak, melyen a Budafoki Dohnányi Zenekart Hollerung Gábor vezényli. A Kételkedés és útkeresés - Az ember tragédiája nyomán című előadás három részből áll, két zenedarab fog közre egy prózai betétet. Az est folyamán három műalkotás kezd párbeszédbe egymással: Richard Strauss Imigyen szóla Zarathustra című szimfonikus műve, Ónodi Eszter előadásában részlet Milton Elveszett Paradicsomából, valamint Gyöngyösi Levente Tragœdia Temporis című, Az ember tragédiája nyomán keletkezett zeneművének első felvonása. Gyöngyösi Levente négyrészesre tervezett szcenírozott oratóriuma, a Tragœdia Temporis első része a Teremtést, az első emberpár édenkerti életét és a paradicsomból való kitaszíttatását meséli el. A műben megragadható a zeneszerzőre olyannyira jellemző kommunikatív jelleg; különlegessége, hogy a darab főszereplőjét nem találjuk meg Madách művében: ő egy gyermek, egy angyali személy, aki már az Úr oldalán volt a Teremtés előtt is. Az Úr valódi szereplőként vesz részt a történetben, vitába száll Luciferrel és kommentálja az első emberpár cselekedeteit.A Budafoki Dohnányi Zenekar estjén szereplő művek a világ folyásával, az emberi útkereséssel és a luciferi szellem jelenségével, jelentőségével foglalkoznak. 

Mikor? április 12-én 19:30 Hol? MÜPA - Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

A Facebook-eseményt itt találod

Puskás Panni: Megmenteni bárkit

-

"Puskás Panni első regényének három nő a főszereplője. Ők beszélnek hozzánk, és talán egymáshoz is. A fiatal lány egy budapesti multinál dolgozik, és szabad idejében a forradalom lehetőségeit tervezi. Egy másik hősnő Magyarországról költözött Szicíliába, gyönyörű környezetben él a szerelmével, a végtelennek tűnő tenger azonban nemcsak csodálatos, hanem iszonyatos is: a menekültek hajói a part mellett vesztegelnek. A regény harmadik hősnője visszatekint életére, lányának írt leveleiben egészen kamaszkorától követhetjük végig, mi történt vele, hogyan élt egy másik életet. A regény hősei – átutazók és menekülők – a boldogulásért küzdenek. Van, aki a határokat keresi, és van, aki az otthon lehetőségét. Vajon ugyanott? Van, aki mindenáron hinni akar, és van, aki csupáncsak látni." - emeli ki a regény lényegét a fülszöveg. 
A Magvető Napokon mutatja a kiadó Puskás Panni első regényét. A szerzőt Szegő János kérdezi a Megmenteni bárkit című könyvről.

Mikor? április 12-én 17:00  Hol? Magvető Café

A Facebook-eseményt itt találod

Magyar Könyvtervezés 2022 kiállítás

-

A 2022-es alapítású Magyar Könyvtervezés díj azt tűzte ki célul, hogy évről-évre összegyűjtse és bemutassa a hazai könyvkiadás legmagasabb színvonalon tervezett és gyártott kiadványait. Az adott naptári évben megjelent könyvekből a szakértői zsűri két körben választja ki a legjobbakat, amelyek azután megjelennek a győztesekből rendezett kiállításon, továbbá bekerülnek a díj nyomtatott és online katalógusába. A díj pénzjutalommal nem jár. A győztes kötetekből létrehozott kiállítás megnyitója ma 18:00-kor a FUGÁ-ban lesz! Az eseményen bemutatják az idei kategóriagyőzteseket, és beszerezhetitek a katalógust is. 

Mikor? április 6-tól Hol? FUGA - Budapesti Építészeti Központ

A Facebook-eseményt itt találod

Költészet-napi programok a PIM-ben

-

Április 11-én, József Attila születésnapján a múzeum falain belül és kívül, változatos programokkal ünnepelik a magyar költészet napját. A Duna-parton Versdobolással és múló emlékműállítással, a kiállításainkban tematikus tárlatvezetésekkel, Landerer nyomdával és Másik János koncertjével várják látogatókat. 

Mikor? április 11-én Hol? PIM

A Facebook-eseményt itt találod

„Itt van a város, vagyunk lakói…. “ Budapest 150 / A Budapest FotóFesztivál kiállítása

-

(Fotó: Molnár Zoltán: Terézváros, Budapest)

Hogyan látják a fotográfusok a 150 éves Budapestet: a főváros múltját, jelenét, atmoszféráját és a városban élő embereket?Többek között erre a kérdésre is keresik a választ az alkotók, akik különböző irányból reflektálnak arra a komplex településformára, amelyet városnak - jelen esetben Budapestnek hívunk. A kiállítás képeinek alkotói a fotográfia több műfaját képviselik: autonóm fotóművészek, dokumentarista fotográfusok, fotóriporterek, akik különböző irányból közelítenek Budapesthez. A tárlatban több generáció alkotóinak vizuális leírását láthatjuk egy nagyváros bonyolult, gyakran ellentmondásokkal teli, sokféle minőséget ötvöző szerkezetéről, megmutatva a jelenbe foglalt építészeti múltat, társadalmi és egyéni tereket, amelyek egymást mozaikszerűen kiegészítve rajzolják meg egy európai nagyváros mindennapjainak történéseit.

Mikor? április 13-tól Hol? Kiscelli Múzeum

A Facebook-eseményt itt találod

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Puskás Panni: Az irodalom kerüli az aktuálpolitikát, de ez engem nem érdekel

E/3 címen új sorozat indult a Könyves Magazinon, amelyben női szerzőket kérdezünk nőiségről, írásról, felnövésről. Ezúttal Puskás Panni mesélt nekünk átverésről, felelősségvállalásról, punkról és az írás szabadságáról.

...
Nagy

A borító a leglátványosabb, de a könyvtervezés ennél sokkal többről szól

 A 2022-es alapítású Magyar Könyvtervezés díj azt tűzte ki célul, hogy évről-évre összegyűjtse és bemutassa a hazai könyvkiadás legmagasabb színvonalon tervezett és gyártott kiadványait.  A díjról az alapítóval, Polgárdi Ákossal beszélgettünk. 

...
Nagy

József Attila nyarai – Írók a Balatonon

A Balaton számos mítosz és sok-sok irodalmi alkotás ihletője volt, de a vízparti nyaralók, villák és alkotóházak rengeteg drámának is tanúi voltak. Nyári sorozatunkban azt mutatjuk meg, hogyan kötődtek a magyar írók a Balatonhoz. Most József Attila nyarairól olvashattok.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

SZÓRAKOZÁS
...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.

...
Szórakozás

7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tuti befutókat néznél az este? Összeszedtük, milyen Oscar-díjas adaptációkat találsz most a Netflixen: lesz közte hard boiled krimi, izgalmas animáció, szórakoztató kaland és egy kakukktojás dráma is.

...
Szórakozás

„Ivy a kedvencem” – A Csengetett, Mylord?-enciklopédia szerzőjével beszélgettünk

Mi lehet a Csengetett, Mylord? titka, amivel ennyire betalált a magyar nézőknél? A sorozatról készült enciklopédia szerzőjét, Boromisza Istvánt kérdeztük.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

Szerzőink

...
Kiss Imola

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

...
Vass Norbert

Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya

...
Sándor Anna

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve