Nézz ingyen magyar irodalmi feldolgozásokat a Filmión!

Nézz ingyen magyar irodalmi feldolgozásokat a Filmión!

A magyar film napja alkalmából április 25-tól május 4-ig, 10 napig 10 film ingyenesen nézhető a Filmio oldalon. Egyúttal Makk Károlyt és Darvas Ivánt köszönti a platform.

bzs | 2025. április 25. |

Ingyenesen tesz elérhetővé 10 filmet 10 napon át a Filmio magyar filmes platform – közölte a Nemzeti Filmintézet. A magyar film napja alkalmából hozzáférhetővé tett alkotások között elsősorban Makk Károly és Darvas Iván filmjeit találjuk, ugyanis idén ünnepeljük mindkettejük születésének 100. évfordulóját.

Makk Károly irodalmi adaptációi

A május 4-ig ingyenesen nézhető 10 film jelentős része irodalmi adaptáció. Makk Károly Szerelem (1970) című alkotása Déry Tibor novellái alapján készült Törőcsik Mari és Darvas Lili főszereplésével, Darvas Iván pedig saját élete egy epizódját élhette újra a forgatáson. Szintén Makk Károly munkája a Mikszáth Kálmán A szelistyei asszonyok című történelmi kisregényéből forgatott Mit csinált felséged 3-tól 5-ig? (1963). 

Örkény István Macskajátékát (1974) Dajka Margit és Bulla Elma főszereplésével vitte filmre Makk. Hunyady Sándor művéből Örkény István és Bacsó Péter írt forgatókönyvet, így született a szintén a Makk-életmű részét képező Egy erkölcsös éjszaka (1977). Két nő szerelmével foglalkozik Galgóczi Erzsébet a Törvényen kívül és belül című, 1980-ban megjelent kisregénye alapján íródott Egymásra nézve (1983). 

Cseres Tibor azonos című regényéből készült a Hideg napok (1966) Latinovits Zoltán, Darvas Iván, Szirtes Ádám és Szilágyi Tibor szereplésével. A Film… (2000) című, Temessy Hédi és Darvas Iván főszereplésével forgatott alkotás alapját pedig Mészöly Miklós novellája adta. A Pendragon legenda (1974) - Szerb Antal regényéből forgatott, paródiába hajló, misztikus krimi. Latinovits Zoltán mellett Darvas Iván, Bujtor István, Tordai Teri, Halász Judit, Schütz Ila, Kállai Ferenc és Major Tamás is feltűnik a vásznon.

A tizedes meg a többiek (1965), illetve az N.N a halál angyala (1970) szintén ingyenesen elérhetó 10 napig. A magyar film napját április 30-án ünneplik, mert 1901-ben ezen a napon mutatták be az első magyar filmet, A Táncz című alkotást.

(filmio, NFI)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Magyar Filmszemle: a Magyarázat mindenre a legjobb film

Átadták a 44. Magyar Filmszemle díjait. Teljes lista a cikkben!

...

150 ezren látták a Véletlenül írtam egy könyvet című magyar filmet

A Véletlenül írtam egy könyvet lenyomta Amerika kapitányt és Hófehérkét is!

...

A Sátántangó és a Sorstalanság is a franciák tíz kedvenc magyar filmje között

A franciák kedvenc magyar rendezője egyértelműen Tarr Béla, akitől négy alkotás is szerepel egy filmes listán.

2025 november 15.
Budapest Music Center
Mátyás utca 8.

Első alkalommal rendezi meg nonfiction könyvfesztiválját, a Futurothecát a Könyves Magazin. 2025. november 15-én a Budapest Music Centerben fellép a brit szám- és nyelvzseni Daniel Tammet, az időtudatos norvég geológus, Reidar Müller, a dán klímapszichológus, Solveig Roepstorff és a spanyol sztár agysebész, Jesús Martín-Fernández, Orvos-Tóth Noémi és Meskó Bertalan. Az olvasás segít megérteni összetettebb kérdéseket, problémákat vagy folyamatokat, amelyek a jövőnket alakítják. A Futurotheca – A jövő könyvtára olyan témákat, szerzőket és könyveket emel a fesztivál középpontjába, amelyek megismerésével olvasóként alakíthatjuk a jövőnket.

Program

Támogatók
SZÓRAKOZÁS
...

Mick Jagger: Remek könyveket olvasni az igazi kielégülés!

A Rolling Stones frontembere egész életében lelkes könyvmoly volt.

...

Salman Rushdie elárult egy kulisszatitkot Lou Reed leghíresebb zeneszámáról

Az író sosem gondolta volna, hogy az egyik kedvenc zenekarának énekesével barátkozik majd.

...

Tovább bővül a Trónok harca világa: örülhetnek a rajongók!

Folytatódik az új Trónok harca-előzménysorozat, de a Sárkányok háza kedvelőinek is jó híreink vannak.

A Mormota-nap dán verziója filozófiai mélységű kultregény – itt egy irodalmi szenzáció az év végére

A Mormota-nap dán verziója filozófiai mélységű kultregény – itt egy irodalmi szenzáció az év végére

Tara Selter éveken keresztül éli át ugyanazt a napot, november 18-át, rajta kívül azonban senki nem érzékeli ezt.

Szerzőink

Könyves Magazin
Könyves Magazin

Mécs Imre: Sokfajta hangnemet ismertem meg, de ez az államosított durvaság, ez más volt – részlet

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Egy bántalmazó kapcsolatban a legapróbb döntésnek is óriási súlya lehet – Florence Knapp: Nevek

Listák&könyvek
...

Boldog születésnapot, Budapest! 4 izgalmas könyvet ajánlunk

...

Náray Tamás vezeti a Bookline októberi toplistáját, Krasznahorkai László a második

...

10 dolog, amit minden könyvmolynak ki kellene próbálnia egyszer