Csak az ember érez? avagy klímaválság és nagypolitika – ahogy mi látjuk
Ms. Columbo Live!
Írónők-Nemzedékek
A Ms. Columbo Live az új év első estjén Puskás Pannit és Selyem Zsuzsát látja vendégül: két olyan, eltérő genrációba tartozó író beszélget majd egymással, akiknek szövegeiben nem csupán az apokalipszis (nem mint később bekövetkező, hanem sokkal inkább mint folyamatosan jelenlévő állapot), de a napi politikai történések (és szereplők) és/vagy a globális folyamatok is fontos szerepet kapnak. De nem csupán ez köti össze a két szerzőt, hanem az a tény is, hogy ők ketten egyszer már a fiktív térben is találkoztak. Az esten többek között erről is szó esik majd, továbbá arról, van-e helye az irodalomban a politikának, a klímabűnözésnek, vagy épp Orbán Viktornak, s hogyan kerül Charles Bukowski a nappalinkba.
Akit megidéznek: Nemes Nagy Ágnes
Moderátor: Gáspár-Singer Anna
Mikor? január 23-án 17:00-kor. Hol? Jedermann. Facebook-esemény ITT.
Douglas Adams: Galaxis útikalauz stopposoknak
A Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem vizsgaelőadása.
„Fontos és közismert tény, hogy a látszat olykor csal. Például a Földön az ember mindig szentül hitte, hogy intelligensebb a delfinnél, mivel oly sok mindent elért: feltalálta a kereket, New Yorkot, a háborút, egyebeket, mialatt a delfinek csak vidáman lubickoltak. A delfinek ezzel szemben azt hitték, hogy intelligensebbek az embernél – pontosan az említett okok miatt. Érdekes módon a delfinek réges-rég tudták, hogy küszöbön áll a Föld megsemmisítése. Számos hiábavaló erőfeszítést tettek, hogy az emberiséget figyelmeztessék a veszélyre. A legeslegutolsó delfinüzenetet is félreértelmezték az emberek. Azt hitték, hogy meglepően kimunkált, karikán keresztül végrehajtott kettős hátrabukfencet látnak, miközben a delfinek az Egyesült Államok himnuszát is elfütyülik. Az üzenet valójában ez volt: Viszlát, és még egyszer kösz a halakat!"
Douglas Adams
Rendezte és játssza:
Orbók Áron és Vass Csaba
Mikor? január 29-én 19:00-kor Hol? Szkéné Színház. Facebook-esemény ITT.
Szabó Magda: Az őz
Az őz a kegyetlen őszinteség regénye; a féltékenység, az irigység, a szenvedélyes szerelem és az igaz barátság története.
1959-ben, amikor megjelent Szabó Magda nagysikerű könyve, bombaként robbant be a köztudatba. A mű a 20. századi magyar irodalom egyik kiemelkedő alkotása, felkavaró és lebilincselő történetével, csodálatos nyelvezetével, és hihetetlen tudatos, zseniális szerkesztettségével. Encsy Eszter, a regény főhősnője felidézi életét, és az emlékek morzsáiból egy különleges női történet bontakozik ki.
Szereplők: Nagy Mari, Gáspár Sándor, Spolarics Andrea, Erdélyi Tímea, Sipos Imre
Rendező: Őze Áron
Mikor? január 21-én 19:30-kor. Hol? Rózsavölgyi Szalon. Facebook-esemény ITT.
A Birodalom visszavág | 40 éves jubileumi vetítés az eredeti magyar szinkronnal
1982. január 28-án mutatták be Magyarországon a Trilógia középső darabját (az egyetlen részt, ami a már a mozikba is szinkronizálva került), így napra pontosan 40 évvel később egy jubileumi, eredeti szinkronos vetítéssel tisztelegnek Minden Idők Legjobb Második Része előtt a Bem Moziban.
A BIRODALOM VISSZAVÁG
színes, szinkronizált, amerikai film, 124’, 1980
(The Empire Strikes Back - in Hungarian with no subtitles)
Rendezte: Irvin Kershner
Szereplők: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher
Mikor? január 28-án 21:00-kor. Hol? Bem Mozi. Facebook-esemény ITT.
Kiállításmegnyitó: {SCRIPT:ABSTRACT} Frey úr ír
Frey Krisztián (1929–1997) a hatvanas évekbeli magyar neoavantgárd képzőművészet egyik kiemelkedő képviselője és a nemzetközi computer art korai svájci úttörője. Nagyszabású életmű-kiállításával régi adósságát törleszti a múzeum.
Frey az Iparterv-nemzedék tagjaként saját maga által kifejlesztett absztrakt expresszionista formanyelvvel lépett a progresszív művészet színpadára az 1960-as évek elején. „Változó tempójú gesztusfestészetnek” nevezett jellegzetes, kézírásos jegyekkel tűzdelt expresszív absztrakciója széles esztétikai horizontot járt be, érintve a fehérré kiégett monokróm képeket, a kényszeres folyóírás naplószerű kalligráfiáit, valamint a pecsétek, falfirkák és digitális vektorok világát.
A rangos múzeumok anyagából, valamint magyar és nemzetközi magángyűjtők alkotásaiból válogatott életmű-kiállításon eddig sosem látott teljességében bontakozik ki Frey életműve, a szakma előtt is ismeretlen korai munkáktól az itthon és Svájcban készült főműveken át az úttörő computer art-kísérletekig.
A megnyitón köszöntőt mond: Fabényi Julia, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója.
A kiállítást megnyitja: PatakiGábor, művészettörténész
Mikor? január 20-án 18:00-kor. Hol? Ludwig Múzeum. Facebook-esemény ITT.
Központban a Pray-kódex – A magyar kultúra napja 2022
2022. január 21-én 14 és 17 óra között a Pray-kódex díszmásolatának készítéséről szóló előadással és a kódex digitalizálásának folyamatát végigkísérő bemutatóval, valamint épület- és raktársétákkal, restaurátorműhely-bemutatókkal várják látogatókat az Országos Széchényi Könyvtárban.A könyvtár Kézirattárában őrzik a legrégibb – a 12. század végén keletkezett – összefüggő magyar szövegemléket, a 32 soros Halotti beszéd és könyörgés című nyelvemlékünket is tartalmazó Pray-kódexet.
Helyszín: Országos Széchényi Könyvtár, Budavári Palota F épület. Facebook-esemény ITT.