Mickey 17: Robert Pattinsontól mindenki azt kérdezi, milyen érzés meghalni

Mickey 17: Robert Pattinsontól mindenki azt kérdezi, milyen érzés meghalni

Robert Pattinson, azaz Mickey abból él, hogy újra és újra meghal egy idegen bolygón, de még ez is jobb sors annál, mint ami a Földön vár rá. Az Élősködők dél-koreai sztárrendezője sci-fivel rúgja be az ajtót, amibe emberi klónozás, fajsúlyos morális kérdések, egy Trumpra kísértetiesen hasonló karakter és a jó és a gonosz harca is belefért. Megnéztük a Mickey 17 című filmet.

Tasi Annabella | 2025. március 16. |

Lélegzetvisszafojtva várta a világ Pong Dzsunho legújabb filmjét, hogy az Élősködők Oscar-díjas rendezője és forgatókönyvírója ezúttal hogyan fogalmazza meg társadalomkritikáját. Ehhez a dél-koreai alkotó a sci-fi műfajt választotta, noha a Mickey 17 sokkal több ennél.

edward ashton
Mickey7
Agave Könyvek, Ford. Horváth Norbert, 2025, 265 oldal
 

A nemrég bemutatott film Edward Ashton Mickey7 című regénye alapján készült, ami a 2022-es év egyik váratlan sci-fi sikere volt. Pong Dzsunho több helyen eltért az eredetitől, már csak azzal is, hogy Mickeyből a könyvhöz képest tízzel több nyomtatás készült, de a filmben jóval nagyobb hangsúlyt kap Mark Ruffalo karaktere, Kenneth Marshall megalomán diktátor és a Toni Collette által alakított felesége. Főként ez a páros felelős a film szatirikus éléért, és rajtuk is nevetünk a legtöbbet. 

Az űrtörténetbe csomagolt film hangsúlyosan beszél politikáról, hatalommal való visszaélésről, halálfélelemről, szerelemről, barátságról, és arról, hogy létezik-e még a világban morális iránytű, vannak-e még olyan emberek, akikben időben megszólal a vészcsengő, és tesznek is azért, hogy a világ visszafordíthatatlan, tragikus irányt vegyen. Mindezt igencsak szórakoztató módon meséli el. Robert Pattinsontól érett, kiforrott színészi játékot kapunk, a műfogsoros Mark Ruffalo és Toni Collette harsány párosát pedig órákon át nézni lehetne.

Robert Pattinson újra és újra meghal

Na de hogy mindez érthető is legyen, íme a spoilermentes alapsztori. Főhősünk, a teszetosza Mickey Barnes (Robert Pattinson), aki Timo haverjával (Steven Yeun) komoly adósságot halmozott fel, pechükre pedig egy pszichopata bandavezérnek, Darius Blanknek (Ian Hanmore) tartoznak, aki szívesen végignézi, ahogy láncfűrésszel feldarabolják azokat, akik ujjat húznak vele.

Hogy ne jussanak hasonló sorsra, a két srác úgy dönt, hogy az űrbe menekülnek, hátha ott nem érik őket utol. Kenneth Marshall (Mark Ruffalo) űrprogramjára jelentkeznek, ami gyakorlatilag egy gyarmatosítási projekt egy idegen bolygón. Számos feladatkörre keresnek embert, rengeteg a jelentkező. Egyesek még egy igencsak kockázatos missziót is bevállalnak egy ismeretlen helyen, csak hogy megszabaduljanak a mindennapi – főként anyagi – gondoktól.

Mások a bukott politikusból lett karizmatikus vezető, Kenneth Marshall iránti fanatikus rajongásuk miatt jelentkeznek, aki üres szólamokat puffogtatva hiteti el tömegekkel, hogy a nép embere.

Mickey sajnos nem olvassa el a szerződés kisbetűs részeit, és a legveszélyesebb feladatra vállalkozik: ő lesz az „eldobható”. Azaz bárhányszor meghalhat, mert a testét újranyomtatják (klónozzák), az emlékeit pedig újra és újra betáplálják az új Mickey agyába. Így simán lehet például párkapcsolata, bár igaz, hogy mindegyik variáns egy kicsit eltérő személyiséggel gurul ki a nyomtatóból. Egy alkalommal azonban hiba csúszik a rendszerbe, és létrejön a 18. Mickey úgy, hogy a 17. Mickey is életben van. Az elsődleges probléma ezzel az, hogy a szabályzat szerint ilyen esetben a teljes megsemmisülés vár az illetőre. Ezt a hősünk mindenáron elkerülné.

-

Mégis: milyen érzés meghalni?

A film egyik fő kérdése, amit sorra fel is tesznek az űrhajó lakói Pattinson karakterének, hogy milyen érzés meghalni. Ha valaki választ tudna adni erre, az Mickey, hiszen olyan sokszor meghalt már, de mégsem mond erről semmit a többieknek. Vajon a halálfélelem enyhül csak azért, mert már ismerős?

És tényleg alsóbbrendű, emberi mivoltától megfosztott, „eldobható” lehet valaki azért, mert néhány perc múlva úgyis újjászületik? Vagy ő is érdemes arra, hogy megmentsék?

Trump-paródia vagy sem?

Ilyen dilemmákra irányítja a figyelmet Mickey esete, miközben a háttérben mindent az önimádó Marshall (Mark Ruffalo) és trófeafelesége, Gwen (Toni Collette) irányít. Marshall tipikusan az a karakter, aki valóságshow-vá és népszerűségi versennyé zülleszti a hatalomgyakorlást, akinek minden megszólalása olyan, mintha élőben kapcsolnák valamelyik late night show-ba. A szélsőségesen eltúlzott szereplőbe könnyen beleláthatjuk Donald Trump vagy Elon Musk karakterét, de a film három éve forgott, amikor Trump már és még nem volt amerikai elnök, és az X-vezér sem parádézott kétnaponta az Ovális Irodában.

Ennek ellenére Mark Ruffalo is elismerte, hogy a mából nézve olyan, mintha dokumentumfilmet készített volna, noha a forgatás ideje alatt azt gondolta, hogy a karaktere már túlzás.

A rendező pedig úgy reagált, hogy sokan csak belelátják a karakterbe Trumpot. Marshallt a történelemből ismert politikusok és diktátorok személyiségéből gyúrta össze. Az is fontos volt, hogy egy párként mozogjon a feleségével, akár csak annak idején a román Ceaușescu-házaspár vagy a fülöp-szigeteki Marcosék, hozott példát. 

A Mickey 17 korrekt, szórakoztató, könnyen fogyasztható, közönségbarát sci-fi, ami mégis fontos kérdéseket tesz fel a jó és gonosz harcáról, őslakosokról és gyarmatosítókról, hatalomvágyról és ellenállásról, még úgy is, hogy elég amerikai filmes befejezést kap, nagy megfejtésekkel nem szolgál. Hátránya, hogy mindez talán nem ér két óra 17 percet, jót tenne neki a feszesebb történetmesélés.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Scorsese és DiCaprio megfilmesíti az évszázad egyik legjobb regényét

A Megfojtott virágok után Scorsese egy újabb adaptáció után nézett. Most Marilynne Robinson Gilead könyvsorozatának egyik részét dolgozza majd fel, Leonardo DiCaprióval az oldalán.

...

Hátborzongató előzetest kapott a Hitler propagandaminiszteréről szóló film

„Annyira legyünk igazak, amennyire az igazság minket szolgál.” 

...

Konklávé: olvassuk-e el a könyvet, mielőtt megnézzük a filmet?

Az Oscar-díjas Konklávé írója, Robert Harris válaszol.

SZÓRAKOZÁS
...

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

Hogy alakul a mese, ha van plasztikai sebészed?

...

10 dolog, amit csak az igazi könyvmolyok értenek

Számodra melyik ismerős?

Hírek
...

Képes egy növény kommunikálni? – Zoë Schlanger új könyvéből kiderül

...

A háború pokla nyomot hagyott Tolkienben

...

J. K. Rowling ünnepli, hogy a hazájában a transz nők jogilag többé nem nők

...

Pszichológiai könyvet olvasnál? 5 tipp, hogy jól válassz!

...

Felemelő videón, ahogy 300 ember élőláncot alkot, hogy egy könyvesboltnak segítsen

...

Az Amerikai Pszichó rendezője nem érti, hogyan lett egy meleg alkotó szatírájából hipermaszkulin férfiasság

Listák&könyvek
...

7 könyv a rövidlistán: ők kaphatják az első Esterházy Irodalmi Díjat

...

Megvan a 2025-ös Nemzetközi Booker-díj rövidlistája

...

Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?

Kiemeltek
...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Meghalt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom világhírű szerzője. Mutatunk 5 könyvet tőle.

...

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré. 

...

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

Gazdagok generációs traumáiról mesél Taffy Brodesser-Akner második könyvében, a Long Island-i kompromisszumban.