A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben

A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben

Váratlan fordulatokról, önfeláldozásról és a Nagy Férfi dicsőítésének problémájáról is beszélt A sógun mögött álló alkotópáros.

hhz | 2024. április 25. |

Igazolhatja a béke ígérete ártatlanok lemészárlását? Mi a mondanivalója A sógun nagyszabású fináléjának? És ki áll valójában a történet középpontjában? Justin Marks és Rachel Kondo, a Disney+ méltán népszerű sorozatának alkotói egy interjúban meséltek dilemmákról, amikkel a történet szembesítette őket és az üzenetről, amit át akartak adni nézőiknek.

Vigyázat, a cikk spoliereket tartalmaz! 

A bennünk élő sárkányok

A sógun tíz epizódon keresztül tart egy hatalmas háború felé – ami azonban elmarad. Ez a kimenetel pontosan megfelel a címszereplő Toranaga hadúr terveinek: ahogy a sorozat elmagyarázza, ha harcba indult volna ellenségei ellen, elkerülhetetlen lett volna a véres vereség.

De mi van a nézők elvárásaival? Nem kockázatos vállalás nagyszabású akciójelentet ígérni, ami sosem jön el? A sorozat alkotói, Justin Marks és Rachel Kondo szerint nem. Túl azon, hogy ezzel a lezárással hűek maradtak James Clavell könyvéhez – ha a történelmi tényekhez nem is –, az alkotók úgy érezték, a finálé történései háború nélkül is éppen eléggé hatásosak.

Ahogy Kondo elmagyarázta, A sógun története olyan zsigeri reakciókat képes kiváltani, hogy

a robbanások sokszor nem a vásznon, hanem a nézőben történnek.

 „Minden benne van, amit egy csatajelenet megadhat – a Trónok harca összes sárkánya. Csupán arról van szó, hogy mi a filmvásznon repülő sárkányok helyett az emberekben levő sárkányokra építettünk.”

-

A Nagy Férfi-probléma

Első ránézésre úgy tűnhet, hogy A sógun hőse nem más, mint Toranaga. A történet folyamán a hadurat tiszteletreméltó és rendkívüli tehetséggel bíró emberként ismerjük meg, így természetes, hogy neki szurkolunk.

Az utolsó epizód azonban ezen a téren is tartogat meglepetéseket: Toranaga feláldozza a hűséges Marikót, ártatlan parasztokat végez ki, és korábbi ellenkezésének dacára világossá válik, hogy mindvégig az volt a célja, hogy sógun lehessen.

A finálé történései, ha nem is leplezik le Toranagát, sokban árnyalják a karakterét,

és a nézők kénytelenek szembenézni a ténnyel, hogy a férfi, akinek egészen addig drukkoltak, távolról sem feddhetetlen.

A karakter alapjául szolgáló történelmi alak, Tokugava Iejaszu tettei kétszázhatvan év békét hoztak Japánnak. Ugyanakkor Tokugava összetett személy volt, összetett hagyatékkal, amit nem lehet és nem is szabad feketén-fehéren értelmezni.

„Szerintem ez tökéletesen bemutatja, mit jelent úgynevezett Nagy Férfinak lenni. Nekem a kezdetektől ez volt a célom: megmutatni, hogy a történet lényege nem az, hogy valakit istenítsünk” – magyarázta Marks.

Toranaga alakjának kulturális és történelmi beágyazottságáról sem szabad megfeledkezni, hangsúlyozta. „Arra nem volt befolyása, hogy milyen korban élt – nem tehetett semmit az erőszak és a fenyegetettség ellen. Annyit tehetett, hogy megpróbált lavírozni a kor adottságai között.

És ki a megmondhatója, hogy végül a lehetséges kimenetelek közül nem a legjobbat érte el?

Ezzel együtt rettenetes lehet az ember lelkének, ha ilyen döntéseket kell hoznia.”

-

Az igazi hős

Toranaga mellett sokan talán elsiklanak Mariko karaktere felett. Pedig, ahogy az alkotók rámutattak, valójában köré épült mind az eredeti könyv, mind a sorozat; ő a történet valódi hőse.

Az utolsó epizódban a hadúr Oszakába küldi Marikót, hogy állítsa át az oldalára Ocsiba úrnőt. Ahogy Toranaga mondja: „Elküldtem egy nőt, hogy vigye végbe azt, amire egyetlen sereg sem lenne képes.” Mariko az életével fizet ezért az útért;

hűsége és önfeláldozása elengedhetetlen a kétszázhatvan év béke eléréséhez.

Kondo elmesélte, milyen megrendítő volt számára, amikor először olvasta Mariko halálát. „Egy pillanatra le kellett tennem a könyvet, annyira megrázott. Számomra az a pillanat megváltoztatta az egész történet értelmét.”

Nyitókép: Disney+

(Salon)

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

7 érdekesség A sógun történelmi hátteréről

A Disney+ új adaptációjának köszönhetően ismét hatalmas az érdeklődés a brit szamuráj története iránt. Összegyűjtöttünk hét tényt, amit érdemes tudni A sógun hátteréről.

...
Nagy

5 könyv a szamurájokról és Japánról, ha tetszik A sógun

Japán hadurak polgárháborújába csöppen egy angol tengerész A sógunban. Mivel az eredeti regényt most nehéz beszerezni magyarul, olyan könyveket ajánlunk, amikkel elmerülhetsz a japán kultúrában és a szamurájok világában.

...
Szórakozás

A sógun ajtót nyitott egy olyan Japánra, amiről a Nyugatnak nem sok fogalma volt

A regényből az FX gyártott új sorozatot, ami február 27-től látható a Disney+-on. Az első epizódra készülve a streaming szolgáltató Dr. Hidasi Judit japanológus segítségével gyűjtött össze 7+1 érdekességet a felkelő nap országáról.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

Hírek
...
Gyerekirodalom

10 gyerekkönyv édesanyákról és nagymamákról anyák napján

...
Zöld

Sofi Oksanen könyve rávilágít, hogy Putyin milyen brutális eszközökkel harcol a nők ellen – Olvass bele!

...
Beleolvasó

Paul Auster utolsó regényével arról üzent, hogyan küzdjünk meg a gyásszal – Olvass bele!

...
Nagy

Vecsei H. Miklós, Tudósok és népi líra a Tavaszi Margón

...
Nagy

7 gyakorlati tipp, hogy jól vizsgázz a magyarérettségin

...
Gyerekirodalom

Ez a 9 legjobb gyerekkönyv idén Magyarországon – innen válogass gyereknapra!

...
Hírek

Méreggel átitatott könyveket távolítottak el a Francia Nemzeti Könyvtárból

...
Nagy

Te is mindig magadban olvasol? Pedig van 6 érvünk, amiért hangosan kéne

...
Nagy

5 könyv Paul Austertől, amit feltétlenül el kell olvasnod

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

A Disney+ április végi és májusi premierjei között négy könyvadaptációt is találsz. 

...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.

A hét könyve
Kritika
Stephen King 50 éves horrorja egy menstruáló kamaszlány miatt vált klasszikussá
...
Podcast

Sérült és meg nem született gyermekek – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk nyolcadik, évadzáró adásában Péterfy-Novák Éva volt a vendég, a beszélgetéshez pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.