Igazolhatja a béke ígérete ártatlanok lemészárlását? Mi a mondanivalója A sógun nagyszabású fináléjának? És ki áll valójában a történet középpontjában? Justin Marks és Rachel Kondo, a Disney+ méltán népszerű sorozatának alkotói egy interjúban meséltek dilemmákról, amikkel a történet szembesítette őket és az üzenetről, amit át akartak adni nézőiknek.
Vigyázat, a cikk spoliereket tartalmaz!
A bennünk élő sárkányok
A sógun tíz epizódon keresztül tart egy hatalmas háború felé – ami azonban elmarad. Ez a kimenetel pontosan megfelel a címszereplő Toranaga hadúr terveinek: ahogy a sorozat elmagyarázza, ha harcba indult volna ellenségei ellen, elkerülhetetlen lett volna a véres vereség.
De mi van a nézők elvárásaival? Nem kockázatos vállalás nagyszabású akciójelentet ígérni, ami sosem jön el? A sorozat alkotói, Justin Marks és Rachel Kondo szerint nem. Túl azon, hogy ezzel a lezárással hűek maradtak James Clavell könyvéhez – ha a történelmi tényekhez nem is –, az alkotók úgy érezték, a finálé történései háború nélkül is éppen eléggé hatásosak.
Ahogy Kondo elmagyarázta, A sógun története olyan zsigeri reakciókat képes kiváltani, hogy
a robbanások sokszor nem a vásznon, hanem a nézőben történnek.
„Minden benne van, amit egy csatajelenet megadhat – a Trónok harca összes sárkánya. Csupán arról van szó, hogy mi a filmvásznon repülő sárkányok helyett az emberekben levő sárkányokra építettünk.”
A Nagy Férfi-probléma
Első ránézésre úgy tűnhet, hogy A sógun hőse nem más, mint Toranaga. A történet folyamán a hadurat tiszteletreméltó és rendkívüli tehetséggel bíró emberként ismerjük meg, így természetes, hogy neki szurkolunk.
Az utolsó epizód azonban ezen a téren is tartogat meglepetéseket: Toranaga feláldozza a hűséges Marikót, ártatlan parasztokat végez ki, és korábbi ellenkezésének dacára világossá válik, hogy mindvégig az volt a célja, hogy sógun lehessen.
A finálé történései, ha nem is leplezik le Toranagát, sokban árnyalják a karakterét,
és a nézők kénytelenek szembenézni a ténnyel, hogy a férfi, akinek egészen addig drukkoltak, távolról sem feddhetetlen.
A karakter alapjául szolgáló történelmi alak, Tokugava Iejaszu tettei kétszázhatvan év békét hoztak Japánnak. Ugyanakkor Tokugava összetett személy volt, összetett hagyatékkal, amit nem lehet és nem is szabad feketén-fehéren értelmezni.
„Szerintem ez tökéletesen bemutatja, mit jelent úgynevezett Nagy Férfinak lenni. Nekem a kezdetektől ez volt a célom: megmutatni, hogy a történet lényege nem az, hogy valakit istenítsünk” – magyarázta Marks.
Toranaga alakjának kulturális és történelmi beágyazottságáról sem szabad megfeledkezni, hangsúlyozta. „Arra nem volt befolyása, hogy milyen korban élt – nem tehetett semmit az erőszak és a fenyegetettség ellen. Annyit tehetett, hogy megpróbált lavírozni a kor adottságai között.
És ki a megmondhatója, hogy végül a lehetséges kimenetelek közül nem a legjobbat érte el?
Ezzel együtt rettenetes lehet az ember lelkének, ha ilyen döntéseket kell hoznia.”
Az igazi hős
Toranaga mellett sokan talán elsiklanak Mariko karaktere felett. Pedig, ahogy az alkotók rámutattak, valójában köré épült mind az eredeti könyv, mind a sorozat; ő a történet valódi hőse.
Az utolsó epizódban a hadúr Oszakába küldi Marikót, hogy állítsa át az oldalára Ocsiba úrnőt. Ahogy Toranaga mondja: „Elküldtem egy nőt, hogy vigye végbe azt, amire egyetlen sereg sem lenne képes.” Mariko az életével fizet ezért az útért;
hűsége és önfeláldozása elengedhetetlen a kétszázhatvan év béke eléréséhez.
Kondo elmesélte, milyen megrendítő volt számára, amikor először olvasta Mariko halálát. „Egy pillanatra le kellett tennem a könyvet, annyira megrázott. Számomra az a pillanat megváltoztatta az egész történet értelmét.”
Nyitókép: Disney+
(Salon)