Hogyan beszéljünk az örökbefogadásról? Mi történik, ha részesei vagyunk a történetnek? Mit tehet az örökbefogadó szülő? Mit kezdhet egy átlagos gyerek azzal az információval, hogy vannak, akiknek nincsenek szüleik? Paulon Viktória három gyerek örökbefogadásán keresztül mesélt erről az érzékeny, elhallgatott helyzetről. Valódi, őszinte bejegyzései gyorsan hatalmas rajongótábort hoztak, ő volt az első, aki a magyarországi örökbefogadásról közvetlenül és pontosan mesélt, erőt adva ezzel sok más szülőnek, örökbefogadott gyermeknek és családnak. A meseregénnyé szőtt igaz, mégis varázslatos történetet még 2017-ben jelent meg a Pagony Kiadó gondozásában, és idén novembertől a Budapesti Bábszínházban is látható a könyv alapján készült darab.
A kisrigók: Csabó ötéves, Szaszka hat, Gigi csak négy. Egyikük a gyerekotthonban lakik, a másik kettő nevelőmamánál. Nincs igazi otthonunk, nincs igazi családjuk, nincsenek saját játékaik és szép könyvespolcuk. De van varázstelefonjuk és hírvivő beszélő galambjuk, Kukrú, aki mindenben segíti őket. Mert hiába választja el őket sok-sok kilométer, ők mégis tudják egymásról, hogy testvérek és összetartoznak, együtt kell élniük. Megkeresik egymást és a szüleiket. Átkelnek akárhány akadályon, kicselezik a felnőtteket, átmásznak falon, kerítésen, de összetalálkoznak, mert összetartoznak.
A karantén kezdetén azzal kerestük meg a gyerekkönyv-szerzőket, válasszanak három könyvet, melyeket másoknak ajánlanak. Most Paulon Viktória válaszát olvashatjátok.
A lebilincselő meseregény a szeretet erejéről szól, tele van izgalommal, varázslattal és szívszorító érzelemmel, miközben valós történeten alapul – három gyerek hazatalálásának, örökbefogadásának útját meséli el úgy, ahogy azt a “kedves néni”, az anyukájuk elmesélte nekik az új (azóta már nagyon is jól megszokott) otthonukban. Agócs Írisz líraian finom rajzai tökéletesen illeszkednek a történethez.
Januárban Paulon Viktória Kisrigók – Három gyerek hazatalál című kötete lett a Szívünk rajta program kiemelt könyve. Az Agócs Írisz által illusztrált meseregény három, egymás létezéséről tudó, de egymást nem ismerő testvér története.
Tökéletes, terápiás erejű mesekönyv örökbefogadó családoknak, ám a meseregény önmagában is megállja a helyét anélkül, hogy az örökbefogadás progresszív tematizálását kiemelnénk – mese ez a mese kedvéért. Ugyanakkor a tabusítás, a sztereotípiák normatívája helyett a történet segítségével a gyerekek megtapasztalhatják, milyen sokféle család létezik, így a könyv remek lehetőséget biztosít a különféle családi modellekről és helyzetekről szóló beszélgetéshez.