A 20. század közepe tájékán az adaptációk virágkorukat élték Hollywoodban. Számos rendező próbálkozott a korában népszerű, ma pedig már a klasszikus címkét viselő irodalmi művek feldolgozásával. Az ikonikus Alfred Hitchcock például többek között a nálunk is ismert Joseph Conrad vagy éppen Daphne Du Maurier művéből csinált filmet.
Cikkünkben 5 könyvet ajánlunk, melyek elolvasása után most ingyenesen meg lehet nézni a filmadaptációt is a Cult Cinema Classics YouTube-csatornája jóvoltából. Tartsatok velünk egy lebilincselő időutazásra, mely során nemcsak nosztalgiázásra nyílik lehetőség, hanem olyan örökérvényű témákkal is szembetalálkozhatunk, mint az árulás, a szerelem vagy a különféle társadalmi konfliktusok!
Nathaniel Hawthorne: A skarlát betű
Kezdjük a személyes kedvencünkkel: az 1640-es években járunk, a puritán Boston városában.
Hűtlenség vádjával a fiatal Hester Prynne-t tüzes vassal megbélyegzik, és a vörös A betűt (adultery: házasságtörés) a ruháin is viselnie kell.
Hester visszatérhetett volna a szülőföldjére vagy bármely más országba, ahol új életet kezdhetett volna, ám ő mégis marad, vállalva a társadalmi kirekesztést, és hogy saját erkölcsi törvényeire hallgatva próbáljon felülemelkedni az őt megbélyegzőkön. Védelmező, gyöngéd szeretettel neveli gyermekét, és segít minden bajba jutottnak.
Vajon átformálhatja egyetlen ember a teljes közösség véleményét? A regény a 17. századi Boston életének krónikája, és minden puritán előítélettel szemben azt bizonyítja, hogy „a szerelem szent és boldogító”. A Demi Moore főszereplésével készült filmadaptációt bizonyára sokan ismeritek, de érdemes megnézni az 1934-es változatot is.
Edgar Wallace: Hét lakattal lezárt ajtó
Edgar Wallace krimiíró nemcsak izgalmas bűnügyi történeteket, hanem közel 200 regényt és 24 színdarabot írt. Ezúttal 1914-be repíti vissza az olvasóját, amikor is a fiatalon nyugalomba vonulni készülő Dick Martin, a Scotland Yard felügyelőhelyettese utolsó két feladatával szörnyű eseménysorozatot indít el.
Elő kell állítania Lew Pheeneyt, a híres bankrablót, és utána kell járnia egy közkönyvtárból ellopott kötetnek.
Lew Pheeneyt, aki ártatlannak bizonyult, de egy másik ügyben vallomást készült tenni, Martin saját lakásán gyilkolják meg, az ellopott könyv révén pedig a derék felügyelőhelyettes megismerkedik Miss Sybil Landsdownnal, azzal a szép ifjú könyvtáros hölggyel, akit azután majd a végveszélyből kell kimentenie.
A vérfagyasztó történetben fontos szerepet játszik még egy gonosz orvostudor, egy szélhámos jogi doktor, egy rejtélyes, előkerülni nem akaró angol főúr és egy vagy két szörnyalak is. Ha olvasás után még lenne kedvetek folytatni a nyomozást, az 1940-es film itt elérhető.
Charlotte Brontë: Jane Eyre
Jöjjön egy könyv, amit biztosan mindenki ismer – itt az alkalom, hogy újraolvassuk! Jane Eyre, a lowoodi árva tébolyult szerelmének története ez a méltán népszerű, kortalan regény. Jane a bentlakásos intézetben megtanulja, hogy egy vagyontalan fiatal lány senkire sem számíthat, egyedül kell boldogulnia a világban. Amikor Mr. Rochester nevelőnőként alkalmazza gyámleánya, Adele mellett, szabadabb világ tárul ki előtte, és lassan elhiszi, hogy rátalálhat a boldogság.
Ám Thornfield Hall falai sötét titkot rejtenek, és a legszebb álom is rémálommá válhat...
Jane-nek döntenie kell, hogy összetört szívvel mindent maga mögött hagyva kezdjen-e új életet, vagy ismét a nehezebb utat válassza.
A bátor és tiszta lelkű Jane története nem csak a szerelem, de a XIX. századi Anglia világának sötét és csillogó oldalát is képes úgy megmutatni, hogy Charlotte Brontë regénye máig a világirodalom egyik legfontosabb és legszívettépőbb romantikus műve legyen. A könyvből már rengeteg feldolgozás készült, ezúttal az 1970-eset ajánljuk.
Joseph Conrad: A titkosügynök
Mr. Verloc, a címben szereplő titkosügynök – igazában szatócs és tipikus nyárspolgár – beépül a Londonban élő anarchisták közé, és értesüléseket szerez róluk egy nagyhatalom követsége számára. A követségnek azonban valami merényletre volna szüksége, amit a menekült anarchisták követnének el, hogy azután a felháborodott angol kormány börtönbe csukja vagy kiutasítsa őket.
Mr. Verloc jó pénzért erre is hajlandó: szállítja a merényletet.
A greenwichi obszervatórium felrobbantása azonban nem egészen úgy sikerül, ahogy tervezte.
A titkosügynök politikai krimi. Másrészt azonban pszichológiai regény: Mr. Verloc feleségének és félkegyelmű sógorának lelki kálváriája, s a politikai alvilág homályos céljai és a magánélet nyomorúságai összefonódva végül hármas tragédiához vezetnek. Hitchcock Szabotázs címmel dolgozta fel a történetet.
Jonathan Swfit: Gulliver utazásai
A legfiatalabb olvasókról se feledkezzünk meg: zárásként következzen Jonathan Swift 1726-ban megjelent klasszikusa. A szatirikus remekmű számtalan feldolgozást ért meg az évszázadok során. Az eredetileg felnőtteknek szóló, terjedelmes alkotás egyszerűsített, illusztrált formában a gyermekek számára is rendkívül élvezetes olvasmány.
A brit hajóorvos kalandjai Lilliputban, a törpék országában és Brobdingnagban, az óriások földjén vicces és tanulságos mese, amelyet ezúttal Elke Leger fogalmazott újra a 4-8 éves korosztály számára. A Cult Cinema Classics Dave Fleischer és Willard Bowsky 1939-es animációs filmjét kínálja hozzá.
A teljes lejátszási listát itt találjátok.
Nyitókép: Wikipédia