Ezeket az irodalmi adaptációkat nézzük májusban!

Mutatunk öt adaptációt, amit nem érdemes kihagyni májusban. 

fk | 2022. május 06. |

Az essexi kígyó

SARAH PERRY
Az essexi kígyó
Ford.: Borbély Judit Bernadett, 21. Század Kiadó, 2017
-

Stream: Május 13. – Apple TV+

Májusban debütál az Apple TV+-on Az essexi kígyó című hatrészes minisorozat, amely Sarah Perry azonos című regényét dolgozza fel. A történet központi motívuma a címbeli kígyó, egy legendás lény, de ahogy kritikánkban is írtuk, valójában egy írói alibi, miközben Perry semmi másról nem akar mesélni, mint az emberekről és egymás közötti viszonyaikról. A sorozatot Clio Barnard (Dark River, Az önző óriás) rendezi, a főbb szerepekben Tom Hiddlestone és Claire Danes látható (utóbbi Keira Knightley-t váltotta az özvegy Cora szerepében). Az első két epizód premierje május 13-án lesz.

Az időutazó felesége

AUDRY NIFFENEGGER
Az időőutazó felesége
Fordította: Gálvölgyi Judit, Athenaeum Kiadó, 2021, 564 oldal
Audrey Niffenegger: Az Időutazó felesége

Stream: Május 15. – HBO Max

Audrey Niffenegger bestsellerén, Az időutazó feleségén alapul az HBO májusban debütáló hatrészes sorozata. A történet főszereplője Henry DeTamble, aki egy szokatlan betegséggel küzd, mindig máskor bukkan fel az időben, ugyanis időeltolódási rendellenességgel született. Ez azzal jár, hogy genetikai órája időről-időre, sokszor a legváratlanabb pillanatokban áll vissza. Ilyenkor a férfi általában egyszerűen eltűnik, majd egy múltbeli vagy eljövendő érzelmi csomópontban találja magát. Henry és felesége, Clare nagyon szeretik egymást, de a normális családi élet egy időutazóval nehezen jön össze nekik. Az HBO új sorozatából kiderül, hogy érzelmileg mennyire megterhelő tud lenni egy ilyen nem mindennapi kapcsolat. A női főszereplőt Rose Leslie alakítja az adaptációban, akit a Trónok harcából ismerhetünk. A férfi főszereplőt pedig Theo James játssza. A sorozatot a Doctor Who és a Sherlock készítője, Steven Moffat jegyzi.

Baráti beszélgetések

SALLY ROONEY
Baráti beszélgetések
Ford.: Dudik Annamária Éva, 21. Század Kiadó, 2020, 301 oldal
-

Stream: Május 15. – Hulu

Szintén nemsokára debütál a Baráti beszélgetések minisorozat. Az adaptáció alapjául szolgáló regény volt Sally Rooney első kötete, amely négy fiatal felnőtt bonyolult viszonyrendszeréről mesél, és persze szó van benne barátságról, szenvedélyről, az önmagunk, illetve a mások iránti hűségről. „A könyv olyan, mint egy jól felépített sakkjátszma: minden egyes szereplő lépése változtat az összes szereplő viszonyának dinamikáján. Így egy olyan folyamatosan hullámzó szerelmi négyszög jön létre, amelyet a közeledés-távolodás váltakozása határoz meg. Közben pedig Frances szemszögén keresztül kirajzolódnak az y-generáció problémái, félelmei is” – írtuk korábban a könyvről.

The Staircase

Stream: Május 5. – HBO Max

Egy gyilkosságért elítélt krimiíró igaz történetét dolgozza fel a The Staircase című sorozat, ami már látható az HBO Maxon. Michael Petersont 2003-ban ítélték el felesége, Kathleen Peterson meggyilkolása miatt. A történetből 2018-ban egy dokumentum-sorozat készült, amely aztán új részekkel egészült ki, és amelyben a családi dráma további fejleményeit próbálták feltárni. A történet új feldolgozásához elképesztő szereplőgárdát találtak, a főbb szerepekben Toni Collette, Colin Firth, Sophie Turner, Michael Stuhlbarg, Juliette Binoche és Parker Posey.

A vagdalthús hadművelet

Ben Macintyre
A vagdalthús hadművelet
Ford.: Babits Péter, Alexandra, 2013
Ben Macintyre: A vagdalthús hadművelet - Egy fantasztikus történet igaz krónikája antikvár

Stream:  Május 11. – Netflix

Ben Macintyre 2010-es könyvén alapul A vagdalthús hadművelet című film, ami a jövő héten érkezik a Netlfixre. A valós eseményeken alapuló történet 1943 ​elején játszódik, amikor a szövetségesek a náci megszállás alatt álló Szicília visszafoglalását tervezték. A brit haditengerészeti hírszerzés két tisztje briliáns és egyúttal őrült ötlettel állt elő: el akarták hitetni a németekkel, hogy Görögország megtámadására készülnek. A terv kivitelezésének egy hulla lett a kulcsfigurája. A vagdalthús hadművelet azt meséli el, hogyan juttatták a brit egyenruhába öltöztetett holttestet egy hamis dokumentumokkal teli aktatáskával ellenséges területre, és hogyan sikerült a kockázatos küldetés során megtéveszteni a nácikat. Az adaptációban Colin Firth, Matthew Macfadyen és Kelly Macdonald alakítják a főszereplőket.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

A film, amit látnod kell, ha tetszett a Baráti beszélgetések

Elsőre különösnek tűnhet, hogy egy könyvet és egy filmet összekössünk, csupán az alapján, hogy a főhősnek ugyanaz a neve, de Sally Rooney lassan kultikussá váló regényében, a Baráti beszélgetésekben és a Greta Gerwig- féle Frances Ha-ban sokkal több a közös vonás a neveknél. Összeszedtük, mik a közös pontok a két barátságról szóló történetben!

...
Szórakozás

Időutazó sorozatgyilkos üldözi Elisabeth Mosst

Április 29-én debütál az Apple TV+-on a Tündöklő lányok című sorozat: ebben Elisabeth Moss egy olyan traumatizált nőt alakít, aki végre szembe akar nézni a múltjával.

...
Szórakozás

Tom Hiddlestone gondterhelt lelkészt alakít Az essexi kígyóban

Májusban debütál az Apple TV+-on Az essexi kígyó című hatrészes minisorozat, amely Sarah Perry azonos című regényét dolgozza fel. Itt az előzetese!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

...
Zöld

Az írók jóval a tudósok előtt ráéreztek az agy működésére – interjú a világhírű agykutatóval

Dr. Scott A. Small Alzheimer-kutató érdekfeszítően írt arról, miért tesz jót nekünk az egészséges felejtés. Szóba került Salman Rushdie elmepalotája, a kreativitás és a MI, az alvás és a társadalmi felejtés szerepe, illetve a pszichopaták és a csimpánzok is. Interjú.

...

Visky András: A valóságot a fikció és a képzelet révén ismerjük meg

...

Ha beérek Zalába, veszek egy nagy levegőt - itthon vagyok [SÁNTAKUTYA]

...

Robert Capa: magyar fotósból lett a világ szeme [PODCAST]

...

Simon Márton: A Polaroidok sikere után hirtelen más lettem, mint aki voltam [Visszapillantó]

...

Boldizsár Ildikó: A történetmondás eltűnése is okozza, hogy már nem vagyunk alázatosak a természettel [Analógia]

Még több olvasnivaló
...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le. 

...
Nagy

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

A kilencedik alkalommal meghirdetett Margó-díj támogatója, az Erste idén először különdíjjal jutalmazza azt a rövidlistás szerzőt, aki saját történetével vagy prózájával példaként szolgál a #higgymagadban faktorra. Cikkünkben négy híres, mára klasszikussá vált szerzőt mutatunk be, akik hittek magukban annyira, hogy ne futamodjanak meg a visszautasítások miatt.

...
Nagy

Bognár Péter: Az erőszakról, a félelemről és a szavak jelentéséről

„A Haraszti-csemete által tollbamondott jegyzőkönyv alapján így beszélt tehát a fiú, így vagy valahogy ilyesformán, de hogy mindabból, amit összehordott, és amit a fiú őszerinte a fülébe sugdosott az autóban, mindabból mennyi és mi volt igaz, azt már sose fogjuk megtudni.” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesre - ez a nyolcadik rész.

...
Nagy

Karinthy a Micimackót akkora szenzációnak érezte, mint „Mikimauz” megjelenését

Magyarországon a Micimackó Karinthy Frigyes fordításában lett borzasztóan népszerű. De hogyan bukkant az író Milne gyerekkönyvére, ő maga mit gondolt a kötetről, és milyenek voltak a korabeli kritikák? Cikkünkben ennek járunk utána.

...
Nagy

Nem kell mindent megbocsátani, de ha képesek vagyunk rá, az egyfajta szupererő

Carley Fortune a pandémia alatt írta meg első, Minden elmúlt nyár című regényét, amiben arra a kérdésre keresi a választ, hogy meddig tart a kamaszkori szerelem varázsa. A szerzővel a kanadai tájról, a kamaszkori naplóírásról is beszélgettünk. Interjú.

...
Nagy

Dragomán-lexikon ‒ 50 szócikk Annától a zakuszkáig

Ez a félszáz mozaikdarab segít tájékozódni az életmű útvesztőjébe tévedőknek, és megmutatja a jellegzetes prózavilág ízeit és számos tónusát. Dragománológiai szószedettel köszöntjük ötvenedik születésnapján Dragomán Györgyöt.

A hét könyve
Kritika
Nem a nagy háború, hanem a barátod halála avat felnőtté
...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

...
Gyerekirodalom

Rébecca Dautremer: A jó képeskönyv olyan, mint egy színházi előadás

A francia Rébecca Dautremer gyerekeknek szóló könyveket és olyan klasszikusokat is illusztrál, mint az Egerek és emberek vagy a Cyrano. A Pestext Fesztivál vendégeként járt Budapesten, mi pedig családi indíttatásról, egy elrontott gyerekkori rajzról, a vizuális utalások elrejtéséről, és az illusztráció meg a szöveg kapcsolatáról beszélgettünk vele.

Szerzőink

...
Vass Norbert

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

...
Kolozsi Orsolya

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

...
Kolozsi Orsolya

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket