Margaret Atwood 1985-ben megjelent regényét a szakma már megjelenésekor több díjjal ismerte el, de a világ inkább a belőle készült sorozat által ismerte és szerette meg igazán. Ezen a héten került fel az Maxra A szolgálólány meséje sorozat hatodik, befejező évadának első három epizódja.
Ennek apropóján emlékeztetjük a disztópia rajongóit, hogy Atwood története mát képregényként is olvasható!
A Jelenkor gondozásában tavaly megjelent képregény Renée Nault rajzait tartalmazza. Az angol nyelvterületen a graphic novel-ként emlegetett képregények nagyobb lélegzetvételű történeteket mutatnak be, általában komolyabb hangulatú vagy mélyebb témákkal is foglalkoznak.
A provokatív, riasztó és profetikus mű „lenyűgöző képregény-adaptációja páratlanul látványosan kelti életre Margaret Atwood modern klasszikusát, Gileád félelmetes világát” - olvasható a fülszövegben.
A könyvnek már a 2017-ben indult sorozat előtt is több feldolgozása született. 1990-ben Natasha Richardson, Faye Dunaway és Robert Duvall főszereplésével filmet forgattak belőle, de nem lett valami sikeres. Dániában 2000-ben pedig opera készült a történetből.
A legismertebb feldolgozás kétségkívül a Hulu sorozata, amelyet 2017-ben mutattak be és díjak sorát söpörte be, többek közt rögtön az első évaddal nyolc Emmyt is kapott. Az Elisabeth Moss és Joseph Fiennes főszereplésével készült disztópia olyan pontosan találta el a közhangulatot, hogy popkulturális tényezővé nőtte ki magát az évek alatt.
Tüntetéseken használják a széria szimbólumait, a vörös ruha és a fehér főkötő egyértelmű üzenetté vált (itt írtunk hosszabban a történet hatásairól).
Az eredeti verziójában alig 500 oldalas könyv alapsztorijához azóta ráadásul a széria készítői több évadnyi folytatást is fűztek.
Mostanra a hatodik évad kérült a streamingoldalakra, amelyben van rá remény, hogy Gileád újra szabad legyen.