„Eldöntöttem: ősszel, aki ott lesz, ott lesz, én ezt elkezdem!” – Kiss Heni szülővé válásának útja

„Eldöntöttem: ősszel, aki ott lesz, ott lesz, én ezt elkezdem!” – Kiss Heni szülővé válásának útja

Kiss Heni 36 évesen, egyedülállóként vállalt gyereket társszülő közreműködésével. Kettejük és az érkező gyerek, Leó útját egy dokumentumfilmesstáb is végigkísérte. Egy különleges családmodell az Ezt senki nem mondta! következő részében.

Könyves Magazin | 2024. december 12. |

Szülőségről és alkotásról szóló podcastunk második évadának vendégei eddig Nyáry KrisztiánGyurkó SzilviaGryllus Dorka és édesanyja, Kőváry Katalin, Cseke Eszter és S. Takács AndrásRéz Anna valamint Szentesi Éva voltak. Az Ezt senki nem mondta! legújabb részében Ott Anna Kiss Heni filmes látványtervezővel beszélgetett az HBO-n hamarosan bemutatásra kerülő, róla és kisfiáról szóló dokumentumfilm apropóján.

Kiss Heni 36 évesen, egyedülállóként vállalt gyereket társszülő közreműködésével. Kettejük és az érkező gyerek, Leó útját egy dokumentumfilmesstáb is végigkísérte. Az ebből készült Cabin Pressure című filmet nemrég mutatták be a 21. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztiválon, de hamarosan elérhető lesz az HBO Max kínálatában is.

„Bármikor vállaltam volna gyereket

Kiss Heni először 26 évesen, egy hosszabb New York-i tartózkodás alatt érezte, hogy gyereket szeretne. Bébiszitterként dolgozott egy ötgyerekes zsidó családnál, ahol a legkisebb gyerek még csecsemő volt. „Amikor a baba először elaludt a mellkasomon, éreztem a kis teste súlyát. Tudni, hogy számít rám. Ha valami történik, elesik, hozzám jön. Ezek hatására erősen felébred bennem az anyaság érzése. Van ott egy kis lény, akire vigyázni kell és még négy másik, akik számítanak rám.”

30 körül már komolyan foglalkoztatta a gondolat. „Bármikor vállaltam volna gyereket, hogyha valaki ebbe beleáll” – mesélte erről az időszakról. A szabadidejében az online társkereséssel próbálkozott, de a csalódások hatására elkezdett utánanézni az egyéb lehetőségeknek.

Ahogy mondják, kezdtem kifutni az időből. Ekkor született meg az elhatározás, hogy egyedül vállalnám.

El is mentem egy klinikára, megkérdeztem, hogy működik, kértem árajánlatot. Egyébként sokkal olcsóbb egyedül az in vitro. Körülbelül ekkor kapcsolódtak be a filmesek és megbeszéltük, hogy feldolgozzuk ezt az utat filmes formában.”

Mivel Barcelonában él, ezért az ottani szabályozásnak nézett utána. Kiderült, hogy itt a spermabankok szigorú szabályozás szerint működnek. Olyan donorokat közvetítenek ki, akik a lehető legjobban hasonlítanak az anyához külsőleg, intellektus és háttér tekintetében is. „Én ezt nagyon ridegnek éreztem. Annyira béna lesz egyszer ezt elmondani a gyerekemnek. Azon gondolkoztam, hogy szeretném, hogy legyen egy apja ennek a gyereknek, akihez lehet fordulni.”

Egy apa, aki jelen akar lenni

Egy barátnője javaslatára kereste meg Andrejt, egy középkorú orosz meleg férfit, aki ugyanabban a városban él: „Andrej abszolút olyannak bizonyult, amit én szerettem volna. Nagyon akart gyereket, de nem akarta egyedül csinálni, és ez volt, ami a befutó volt végül. Elkezdtük megismerni egymást, csináltunk egy csomó dolgot együtt, utaztunk. Nekem volt egy kitűzött időpontom. 36 éves voltam nyáron. Ősszel, aki ott lesz, ott lesz, én ezt elkezdem!”

„A terhesség meglepő módon nagyon könnyű volt és nagyon jó emlék, mert a testem nagyon jól viselte. A szülés öt óra volt, előtte dolgoztam. Az egész kisbabás időszak, amikor éjszaka ébredt kétszer, egyből visszaaludt, idilli volt. Persze, fáradt voltam, de dolgoztam is, tele voltam energiával. Leót nagyon jól kezeltem. Ez nagyon jól működött úgy kétéves koráig. Ott elkezdett dacolni, és olyan volt, mintha magamat látnám kívülről” – idézte fel.

Hozzátette, arról mintha kevesebb szó esne, hogy a gyereknevelés „emberkísérlet”, nagyon nehéz, és a legszerelmesebb párok kapcsolata is rámehet. Elismerte, gyorsan zajlott minden, nem volt idejük mindent átgondolni. Többen kérdezik tőle, hogy kötött-e megállapodást Andrejjel, van-e kettejük között valamilyen szerződés. Elárulta, hogy létezik ilyen, de a spanyol jogszabályok nagyon erősen védik az anyát, illetve bízik a férfiban. Korábban is engedte, hogy a kisfiúval haza utazzon Oroszországba. 

A súrlódások azonban egyre szaporodnak közöttük, nevelési elvek, hiedelmek, tradíciók ütköznek gyereknevelési módszereikben. Ebben a tekintetben nem különböznek más pároktól, csak az első, a boldog időszak kimaradt. Kiss Heni a podcastban őszintén mesélt ennek a felállásnak a hátulütőiről is, illetve arról, hogyan lehet egy ilyen rendhagyó családot beilleszteni a közösségekbe. 

Párkapcsolati problémák párkapcsolat nélkül

„A társszülőség úgy is működhet, hogy ott indulnak, ahol mondjuk az elvált emberek, mikor már jóban vannak. Csak kimarad a korábbi időszak. Mi egyébként sokat gondolkoztunk azon, hogy valahogy lehetnénk szomszédok, vagy lehetne egy konyhaterület, ahol összejövünk. Egyfajta szomszédság, ahol átjárunk egymáshoz, de most is viszonylag közel lakunk.

Én sokáig úgy jártam az ő lakásában, meg ő is az enyémben, mintha hazamennék. Az elején szinte párkapcsolati dinamikánk alakult ki.

Én azt látom, hogy a végén így se úgy se sikerül, és ezért teljesen mindegy (hogy párkapcsolatban élsz vagy társszülő vagy - a szerk.) Ha akar valaki gyereket, akkor vágjon bele” - összegzett Kiss Heni. 

A podcastot meghallgathatod SpotifyonYouTube-on és PodBeanen.

Ha megosztanád gondolataid, kérdéseid, tapasztalataid, történeted a podcastsorozatban felmerülő témákkal kapcsolatban, írj nekünk az eztsenkinemmondta@konyvesmagazin.hu e-mail címre!

Családi ügyekben is legyünk biztosak a dolgunkban! A sorozat főtámogatója az Alfa Biztosító.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

A majdnem-élet receptje: egyedülálló anya reménytelen szerelemmel

A siker fokmérője ma a karrier és a boldog - kétszülős - családi élet. De mi van azokkal, akiknek egyik sem adatik meg? Bendl Vera első felnőtteknek szóló regényében nekik ad hangot: a nagy büdös semmiben lebegés állapotának, amit szeretünk átmenetinek hinni, de van, hogy nem lesz jobb. És a semminél már egy reménytelen szerelem is jobb. A Majdnem negyven a hét könyve. 

...
Hírek

Emilia Clarke képregényt írt egy egyedülálló anyáról, aki szuperhős lesz

Ha annyit mondjuk, hogy az anyák szuperhősök, miért ne lehetnének tényleg azok? - vetette fel a Trónok harca színésznője.

...
Kritika

Egy nyom nélkül eltűnt anya és feleség súlyos árnya kísért a svéd krimiben

Liza Marklund Lápvidék című skandináv krimije sodró lendületű, hűvös, meglepő, társadalomkritikus, melankólikus és izgalmas – letehetetlen kötet a nyár végére.

Kiemeltek
...
Nagy

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

A Véletlenül írtam egy könyvet mától a mozikban! A sajtóvetítés után Lovas Rozit kérdeztük az új családi filmről. 

...
Kritika

A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen

Elolvastuk a friss irodalmi Nobel-díjas magyarul nemrég megjelent regényét, az érzékeny és lírai Görög leckéket. 

...
Nagy

10 fontos világirodalmi kötet a Time 100-as listájáról a testhorrortól egy művész elhazudott életéig

A Time Magazine összeszedte, hogy mik voltak 2024 legmeghatározóbb könyvei. Mutatjuk a kedvenceinket. 

Hírek
...
Hírek

A TikTok betiltása Amerikában: 3 könyv a közösségi médiáról

...
Hírek

Steven Spielberg David Lynchről: Hiányozni fog a világnak egy ilyen eredeti, egyedi hang

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában

...
Hírek

Ilyen, amikor kortárs magyar alkotók újraértelmezik Shakespeare-t

...
Hírek

Meghalt David Lynch, a Twin Peaks rendezője

...
Hírek

Hemingwaytől Popeye-ig – ezek a művek lettek világszerte közkincsek

...

Visky András: Három gyerek után bármennyi lehet, mert menedzselik egymást

...

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

...

A jövő hangjai: Beszélgetés Simon Mártonnal (Podcast)