Milyen lenne az élet internet nélkül? - Ludwig Lounge Simon Mártonnal és Tóth Réka Ágnessel

Milyen pozitív és negatív hatásai lennének, ha egyik napról a másikra összeomlana a világháló? Hogyan vált az internet a testünk kiterjesztésévé? Milyen lehetőségek vannak az Instaköltészetben? Többek közt ezekről a kérdésekről beszélgetett Valuska László Simon Mártonnal és Tóth Réka Ágnessel a Könyves Magazin és a Ludwig Múzeum közös beszélgetéssorozata, a Ludwig Lounge legutóbbi alkalmán, amely a The Dead Web - The End című kiállításhoz kapcsolódott. A beszélgetést most teljes terjedelmében vissza lehet hallgatni, mi pedig pár pontban összeszedtük, hogy miről volt szó.

.konyves. | 2020. március 19. |

Az internet halála és az instaköltészet volt a téma a Ludwig Lounge legutóbbi beszélgetésén, amelyen a két meghívott művész Simon Márton és Tóth Réka Ágnes volt, akik a The Dead Web című kiállításhoz kapcsolódó benyomásaikról, és az 5mondatok nevű Insta-oldalukról meséltek.

A kiállítás teljes anyagát megnézheted ezen a linken!

  • Az 5mondatok egyfajta gondolatkísérletnek és írásgyakorlatnak indult. Az egyetlen megkötésük az volt, hogy minden posztnak öt mondatnak kell lennie.
  • A posztokat felváltva írják, ezért van benne egyfajta párbeszédesség. Fontos elem, hogy ezek az Instán jelennek meg, mert a médium maga is üzenet. Simon Mártont például az is motiválta, hogy az irodalom mennyire mérhetetlenül lenézi az instaköltészetet.
  • Eddig körülbelül 250 darab verset posztoltak.
  • Roman Ondak Meghosszabított álom című műtárgyához kapcsolódva mindketten elárulták, hogy ők milyen könyveket tennének formalinba, hogy megőrizzék az utókornak.
  • Szóba került az internet kettősége: egyrészt sokkal könnyebb informálódni, másrészt sokkal könnyebb elveszni az információdömpingben.
  • Simon Márton szerint az új cenzúra a dezinformáció és a fölerősített háttérzaj, amiből gyakorlatilag már fegyvert is csináltak.
  • Az internetről már úgy beszélünk mint a világról. Az emberi lét átalakulása zajlik az interneten keresztül.
  • Tóth Réka Ágnes szerint a digitális tér arra irányul, hogy kivonja az embereket ebből a világból. Érdekes gondolatkísérlet, hogy milyen az a világ, ami ember nélkül tud működni.
  • A kiállítás nyomán eljátszottak a gondolattal, hogy milyen lenne a világ internet nélkül. Simon Márton hiányolta azokat a műalkotásokat, amik a felszabadultság érzését közvetítik. „Ez a kiállítás nem az internet végét, hanem a világvégét mutatja.”
  • Abban mindenki egyetértett, hogy már nagyon nehéz a világot internet nélkül elképzelni. A hálózat ugyanis szervezi az életünket sok olyan területen is, amiről nincs tudomásunk. Ugyanígy azt is nehéz elképzelni, hogy nem vagyunk ilyen formán összekapcsolódva a többi emberrel.
  • Hol van akkor az internet vége? Simon Márton szerint sehol, az adatainkkal már teljesen be vagyunk vonódva. És még az is elképzelhető, hogy lassan az embert fogják a számítógépekhez fejleszteni.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Instaköltészetet olvas a nyáron Emma Watson

...
Nagy

Szétfilterezett lélekszelfik: az Instagram létrehozott egy új költőgenerációt

...
Hírek

Már klasszikus feminista novellát is lehet olvasni az Instán

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Kritika
Dühkitörések, fájdalom, kétségbeesés – Max Porter regénye egy kamasz tudatának mélyére vezet
...
Nagy

Nyáry Luca: Sally Rooney minden regényében van egy meleg pulcsiba burkolózó, nyafogó nő

Egy különleges beszélgetés keretében, Nyáry Krisztiánnal, Nyáry Lucával és Nyáry Lizával mutatták be Sally Rooney új kötetét. Az Intermezzóról Szűcs Péter kérdezte a vendégeket.

Polc

Mi lett a neandervölgyiekkel Magyaroszágon?

...

Jón Kalman Stefánsson versei a halál és a szerelem lényegét kutatják

...

A hallgatás a fegyverek kegyetlenségével szedi szét a családod

...

És az megvan, amikor három techmilliárdos megtudja, hogy itt a világvége?

...