Piroch Gábor: „Rossz gyerek voltam, és talán most épp emiatt vagyok itt”

Piroch Gábor: „Rossz gyerek voltam, és talán most épp emiatt vagyok itt”

Piroch Gábor Donár, a Gyöngyház hercege című, a Boook gondozásában megjelent illusztrált kalandregényét az őszi Margón mutatták be. A szerzőt és Várai Artúr illusztrátort Vallyon Nikoletta kérdezte. Most az egész beszélgetést meghallgathatod.

Fotó: Posztós János/ MÜPA

vn | 2024. január 08. |

A Kalamaru-szigetek rejtett világának nyugalmát kincskereső kalózok zavarják meg, de Donárnak, a gyöngyhalász fiúnak köszönhetően hoppon maradnak. Donár, aki beszél az állatok nyelvén, éjszakánként egy visszatérő álmot lát: tündérszépségű lány úszik felé a kristálytiszta vízben, hosszú haja hullámokat vet aranypikkelyekkel borított testén, és segítséget kér. A lányt, akit Limának hívnak, Baktaar, az Óceánia vizeinek lakóit rettegésben tartó rémséges szörnyeteg tartja fogva, ezért Donár Kapibarával a vízi disznóval, Kakaduval, a papagájjal, és emberbarátaival, Millával és Kharuuval útnak indul, hogy megmentse őt. Eközben Clay Smith, az angol haditengerészet kadétja a világ másik felén indul kalandra, hogy rég elveszett apját felkutassa, ám az Esmeralda hadihajón egy potyautas is megbújik.

Piroch Gábor nevét a moziból ismerhetjük, ahol világsztárokat felvonultató filmek tucatjaiban láthattuk már kaszkadőrként. Ez alkalommal más oldaláról mutatkozik be: 17. században játszódó, fordulatos története a különböző kultúrákat képviselő emberek találkozásáról, a barátságról, a kitartásról és az egymás iránti szeretet erejéről szól.

Piroch Gábor
Donár, a Gyöngyház hercege
Ill. Várai Artúr, Boook, 2023, 111 oldal
-

Piroch Gábor többkötetes szerző, viszont a Donár, a Gyöngyház hercege az első műve, amiben nem ő a főszereplő. Mint a bemutatón kiderült, az állatok nyelvét értő és beszélő hősről szóló történet szinopszisa már a kilencvenes évek óta a fejében volt. A sztoriról, aminek az utazás a fő motívuma, Piroch elárulta, hogy a kultúrák különbözőségei, valamint a történelmi és fiktív szálak találkozásai is fontos elemei.

A történet szereplőit Várai Artúr illusztrációi keltik életre, aki a rajzolás során olyan ősképekből táplálkozott,

mint A kincses sziget diafilm, a Moby Dick vagy a Hét tenger ördöge.

Piroch Gábor 1969 óta ötven éven át kaszkadőrködött, és kaszkadőr-szakértőként jelenleg is aktív. Több hajózós kalandfilmben – így A kalózok szigete címűben is ‒ dolgozott, és természetesen a friss kötetbe beépítette a forgatásokon szerzett élményeit és tapasztalatait. Várai Artúr is megerősítette, hogy roppant filmszerű a szöveg, Piroch pedig úgy látja, a könyvbe került grafikák pompásan kiszolgálják a sztorit, és arról is beszélt, hogy eleve mozgóképre írta a kisregényt, amelynek két folytatása is várható.

A kötetbemutatón a szerző nemrégiben befejezett forgatókönyvéről, illetve kamaszkori csínytevéseiről is szó esett.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Baráth Katalin: Ha nem boldog egy romantikus regény vége, az szépirodalom

Baráth Katalin Aki gróf úr akar lenni című, a Gabo gondozásában megjelent regényét az őszi Margón mutatták be. A szerzőt Hudácskó Brigitta kérdezte. Most az egész beszélgetést meghallgathatod.

...
Nagy

Baráth Katalint az érdekelte, milyen regényt írt volna Jane Austen, ha Magyarországon él

A Margó fesztivál utolsó napján Baráth Katalin Aki gróf úr akar lenni című regényéről Hudácskó Brigitta beszélgetett a szerzővel, szó esett Tulipános Fanfanról, lecsúszott grófkisasszonyokról és egy, az országot romlásba taszító merénylet tervéről is.

Nyitókép: Csibi Szilvia / MÜPA

...
Gyerekirodalom

Kalózos gyerekkönyvet írt Neil Gaiman

A kalandregény ötletét tíz éve egy papírfecnire írta le Neil Gaiman, most végre könyv lett belőle. Októberben jelenik meg Amerikában.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

...
Nagy

A hetvenes évek olvasótáborai szabadpolcok voltak egy puhuló diktatúrában

Hallottál már az olvasótáborokról? Egy egykori táborvezető és az Arcanum segítségével utánajártunk a hetvenes években indult mozgalomnak, és egy egészen különleges, szabadságra nevelő kezdeményezést találtunk.

Szerzőink

...
ko

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

...
Könyves Magazin

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...
hhz

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

...

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...

Szabályok szövevényes hálózatában telt az úrinő élete [Budapesti nők]

...

Bojti Andrea: Transzgenerációsan gyógyulunk [Podcast]