Piroch Gábor: „Rossz gyerek voltam, és talán most épp emiatt vagyok itt”

Piroch Gábor: „Rossz gyerek voltam, és talán most épp emiatt vagyok itt”

Piroch Gábor Donár, a Gyöngyház hercege című, a Boook gondozásában megjelent illusztrált kalandregényét az őszi Margón mutatták be. A szerzőt és Várai Artúr illusztrátort Vallyon Nikoletta kérdezte. Most az egész beszélgetést meghallgathatod.

Fotó: Posztós János/ MÜPA

vn | 2024. január 08. |

A Kalamaru-szigetek rejtett világának nyugalmát kincskereső kalózok zavarják meg, de Donárnak, a gyöngyhalász fiúnak köszönhetően hoppon maradnak. Donár, aki beszél az állatok nyelvén, éjszakánként egy visszatérő álmot lát: tündérszépségű lány úszik felé a kristálytiszta vízben, hosszú haja hullámokat vet aranypikkelyekkel borított testén, és segítséget kér. A lányt, akit Limának hívnak, Baktaar, az Óceánia vizeinek lakóit rettegésben tartó rémséges szörnyeteg tartja fogva, ezért Donár Kapibarával a vízi disznóval, Kakaduval, a papagájjal, és emberbarátaival, Millával és Kharuuval útnak indul, hogy megmentse őt. Eközben Clay Smith, az angol haditengerészet kadétja a világ másik felén indul kalandra, hogy rég elveszett apját felkutassa, ám az Esmeralda hadihajón egy potyautas is megbújik.

Piroch Gábor nevét a moziból ismerhetjük, ahol világsztárokat felvonultató filmek tucatjaiban láthattuk már kaszkadőrként. Ez alkalommal más oldaláról mutatkozik be: 17. században játszódó, fordulatos története a különböző kultúrákat képviselő emberek találkozásáról, a barátságról, a kitartásról és az egymás iránti szeretet erejéről szól.

Piroch Gábor
Donár, a Gyöngyház hercege
Ill. Várai Artúr, Boook, 2023, 111 oldal
-

Piroch Gábor többkötetes szerző, viszont a Donár, a Gyöngyház hercege az első műve, amiben nem ő a főszereplő. Mint a bemutatón kiderült, az állatok nyelvét értő és beszélő hősről szóló történet szinopszisa már a kilencvenes évek óta a fejében volt. A sztoriról, aminek az utazás a fő motívuma, Piroch elárulta, hogy a kultúrák különbözőségei, valamint a történelmi és fiktív szálak találkozásai is fontos elemei.

A történet szereplőit Várai Artúr illusztrációi keltik életre, aki a rajzolás során olyan ősképekből táplálkozott,

mint A kincses sziget diafilm, a Moby Dick vagy a Hét tenger ördöge.

Piroch Gábor 1969 óta ötven éven át kaszkadőrködött, és kaszkadőr-szakértőként jelenleg is aktív. Több hajózós kalandfilmben – így A kalózok szigete címűben is ‒ dolgozott, és természetesen a friss kötetbe beépítette a forgatásokon szerzett élményeit és tapasztalatait. Várai Artúr is megerősítette, hogy roppant filmszerű a szöveg, Piroch pedig úgy látja, a könyvbe került grafikák pompásan kiszolgálják a sztorit, és arról is beszélt, hogy eleve mozgóképre írta a kisregényt, amelynek két folytatása is várható.

A kötetbemutatón a szerző nemrégiben befejezett forgatókönyvéről, illetve kamaszkori csínytevéseiről is szó esett.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Baráth Katalin: Ha nem boldog egy romantikus regény vége, az szépirodalom

Baráth Katalin Aki gróf úr akar lenni című, a Gabo gondozásában megjelent regényét az őszi Margón mutatták be. A szerzőt Hudácskó Brigitta kérdezte. Most az egész beszélgetést meghallgathatod.

...

Baráth Katalint az érdekelte, milyen regényt írt volna Jane Austen, ha Magyarországon él

A Margó fesztivál utolsó napján Baráth Katalin Aki gróf úr akar lenni című regényéről Hudácskó Brigitta beszélgetett a szerzővel, szó esett Tulipános Fanfanról, lecsúszott grófkisasszonyokról és egy, az országot romlásba taszító merénylet tervéről is.

Nyitókép: Csibi Szilvia / MÜPA

...

Kalózos gyerekkönyvet írt Neil Gaiman

A kalandregény ötletét tíz éve egy papírfecnire írta le Neil Gaiman, most végre könyv lett belőle. Októberben jelenik meg Amerikában.

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Első és utolsó versei jelentek meg Bak Róbertnek, aki az egyik legelhivatottabb olvasó, egyben súlyos beteg. Az Ameddig elhiszem című kötetének nem kicsi a tétje: a metaforikus túlélés. A hét könyve szembenéz a halállal. 

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Nádas Péter gigantikus kelet-európai eposza újraírta a regény és az igazság fogalmát, miközben megmutatta, hogy a történelem nem a lapok között van, hanem a mozdulatainkban, a vágyainkban, a legmélyebb gondolataink között.

Szerzőink

vl
vl

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

125 éve született Szabó Lőrinc, aki nemcsak a nőkét, de végül saját szívét is összetörte

...

A Föld jövője a tét, de az óriáscégek máig elbagatellizálják a klímaválságot

...

A cégek szennyezik a környezetet, mégis te vagy a hibás – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...

Növények, amelyekről nem is hinnéd, hogy ehetőek – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel