A Kalamaru-szigetek rejtett világának nyugalmát kincskereső kalózok zavarják meg, de Donárnak, a gyöngyhalász fiúnak köszönhetően hoppon maradnak. Donár, aki beszél az állatok nyelvén, éjszakánként egy visszatérő álmot lát: tündérszépségű lány úszik felé a kristálytiszta vízben, hosszú haja hullámokat vet aranypikkelyekkel borított testén, és segítséget kér. A lányt, akit Limának hívnak, Baktaar, az Óceánia vizeinek lakóit rettegésben tartó rémséges szörnyeteg tartja fogva, ezért Donár Kapibarával a vízi disznóval, Kakaduval, a papagájjal, és emberbarátaival, Millával és Kharuuval útnak indul, hogy megmentse őt. Eközben Clay Smith, az angol haditengerészet kadétja a világ másik felén indul kalandra, hogy rég elveszett apját felkutassa, ám az Esmeralda hadihajón egy potyautas is megbújik.
Piroch Gábor nevét a moziból ismerhetjük, ahol világsztárokat felvonultató filmek tucatjaiban láthattuk már kaszkadőrként. Ez alkalommal más oldaláról mutatkozik be: 17. században játszódó, fordulatos története a különböző kultúrákat képviselő emberek találkozásáról, a barátságról, a kitartásról és az egymás iránti szeretet erejéről szól.
Piroch Gábor többkötetes szerző, viszont a Donár, a Gyöngyház hercege az első műve, amiben nem ő a főszereplő. Mint a bemutatón kiderült, az állatok nyelvét értő és beszélő hősről szóló történet szinopszisa már a kilencvenes évek óta a fejében volt. A sztoriról, aminek az utazás a fő motívuma, Piroch elárulta, hogy a kultúrák különbözőségei, valamint a történelmi és fiktív szálak találkozásai is fontos elemei.
A történet szereplőit Várai Artúr illusztrációi keltik életre, aki a rajzolás során olyan ősképekből táplálkozott,
mint A kincses sziget diafilm, a Moby Dick vagy a Hét tenger ördöge.
Piroch Gábor 1969 óta ötven éven át kaszkadőrködött, és kaszkadőr-szakértőként jelenleg is aktív. Több hajózós kalandfilmben – így A kalózok szigete címűben is ‒ dolgozott, és természetesen a friss kötetbe beépítette a forgatásokon szerzett élményeit és tapasztalatait. Várai Artúr is megerősítette, hogy roppant filmszerű a szöveg, Piroch pedig úgy látja, a könyvbe került grafikák pompásan kiszolgálják a sztorit, és arról is beszélt, hogy eleve mozgóképre írta a kisregényt, amelynek két folytatása is várható.
A kötetbemutatón a szerző nemrégiben befejezett forgatókönyvéről, illetve kamaszkori csínytevéseiről is szó esett.