Mialatt Angliában Jane Austen a legújabb regényét körmöli, addig Magyarországon egy balsorsú grófkisasszonyt csak a házasság menthet ki szorult helyzetéből. Ám a kisasszony legalább olyan makrancos, mint amilyen ágrólszakadt. A szomszéd kastély urának jobbkezét, egy fortélyos, közrendű férfit szintén csak házasság segíthet hozzá, hogy följebb kapaszkodjon a ranglétrán. Ám a férfi legalább olyan csapodár, mint amilyen becsvágyó. Ők ketten talán megakadályozhatják a merényletet, amely végveszélybe sodorná az országot. Nincs visszaút: együtt kell menekülniük kémek, titkos társaságok és egyéb ármányok – no meg az esküvő fenyegetése elől.
Baráth Katalin nyolcadik regényében kaland, intrika és csipkelődő főhősök várnak minden olvasót, aki szívesen elmerülne egy színes és derűs történelmi mesében.
„Szeretek elsőkönyves lenni” – válaszolta Hudácskó Brigitta kérdésére Baráth Katalin az őszi Margó Fesztiválon tartott kötetbemutatón, amikor szóba került, hogy több műfajban megmérette már magát, illetve gyerek- és ifjúsági könyveket is írt.
Romantikus kötete azonban korábban nem jelent meg. Ennek kapcsán a szerző megjegyezte:
„minden egyéb, amivel eddig foglalkoztam, mainstream lett, és emiatt nem jelent már különösebb merészséget krimit, illetve sci-fit írni”.
Megtudtuk, hogy a 18. század első felében játszódó romantikus történelmi kalandregényéhez Alain Delon A fekete tulipánja, a Zorro-epizódok, valamint az Indiana Jones-filmek jelentettek inspirációt – vagyis olyan történelmi kulissza előtt zajló történetek, amik lendületesek, igényesek és van bennük humor.
Baráth Katalin a Dávid Veron-krimik és a kortárs thriller után nyelvészeti sci-fit írt Afázia címmel. A kezdődő totális űrháborúban a megőrzött nyelv fegyver és drog is, mellyel vissza is élnek. Az íróval beszélgettünk új kötetéről.
Tovább olvasokBaráth Katalin a magyar irodalomban nem találkozott hasonlóval, emiatt kihívást látott egy efféle kötet elkészítésében.
„Sokszor megírom azt, amit el szeretnék olvasni” – árulta el.
Íróként kifejezetten foglalkoztatta, miként lehet fordulatokkal megtölteni egy olyan történetet, aminek kezdettől tudjuk a végét. „Amikor nem boldog egy romantikus regény befejezése, azt hívjuk szépirodalomnak” – adott szellemes definíciót.
A Margó fesztivál utolsó napján Baráth Katalin Aki gróf úr akar lenni című regényéről Hudácskó Brigitta beszélgetett a szerzővel, szó esett Tulipános Fanfanról, lecsúszott grófkisasszonyokról és egy, az országot romlásba taszító merénylet tervéről is.
Nyitókép: Csibi Szilvia / MÜPA
Tovább olvasokA kötetbemutatón kiderült, hogy a Dávid Veron-könyvekhez képest miért játszódik a mostani regény egy századdal korábban, szó esett a régenskori románc, illetve az azt feldolgozó, illetve továbbgondoló sorozatok reneszánszáról, megtudtuk, miről írt volna Jane Austin, ha Magyarországon él, végül a regényben szereplő álarcos alakról, Fekete Rigóról is kiderült néhány dolog.