A nagyváros szövetébe láthatatlanul simultak a lányok [Budapesti nők]

A nagyváros szövetébe láthatatlanul simultak a lányok [Budapesti nők]

A kiegyezést követő években példátlan népességbumm következett be a fővárosban, amely mágnesként vonzotta a boldogulni vágyókat. Köztük rengeteg fiatal, jellemzően alsóosztálybeli nőt, akiknek munkája elengedhetetlen volt a város zavartalan működéséhez, a polgári szem mégis legtöbbször átsiklott felettük. Bár testben jelen voltak, valójában mégis láthatatlanul tevékenykedtek.

Könyves Magazin | 2024. augusztus 07. |

Az 1867-es kiegyezést követően hatalmas fejlődés indult meg országszerte. Ennek üteme és volumene a pár évvel később Buda, Pest és Óbuda egyesülésével létrejött Budapesten volt a leglátványosabb, ami századfordulóra már igazi világvárossá nőtte ki magát: impozáns közintézményekkel, bérházakkal, gyárakkal, újonnan épített lakónegyedekkel és az itt élők mindennapjait kiszolgáló infrastrukturális hálózattal.

A gazdasági fellendülés társadalmi szinten is hatalmas változásokat hozott. Alig pár évtized leforgása alatt a város népességszáma megháromszorozódott: kisvárosi, falusi otthonaikat hátrahagyva százezrek költöztek a fővárosba, köztük számos nő, mert Budapest nagyütemű növekedése nemcsak a férfiak, de a nők számára is új lehetőségekkel, a szebb jövő megalapozásával kecsegtetett. A vidéki, szegény családokból nagyszámban érkeztek fiatal lányok a fővárosba, akik azt remélték, hogy néhány év cselédkedés anyagilag is megalapozhatja későbbi életüket, és a stafírungra valót összekuporgatva térhetnek majd vissza falujukba. Az 1867 és 1918 közötti időszakban a kereső nők 39-45 százalékát képezték a házicselédek a fővárosban. Egy középosztálybeli, polgári háztartás ezidőtájt elképzelhetetlen volt cseléd nélkül: nemcsak azért, mert nélkülük képtelenség lett volna a házimunka végére érni, hanem mert fontos státuszszimbólum is volt egy, de inkább kettő szorgalmas, illedelmes és megbízható lány a háznál.

Az igazi Édes Annák

A fővárosi élet és polgári hétköznapok rutinjai és rituáléi – a higiéniai szokásoktól kezdve a divaton át a társasági összejövetelekig – sokszor ugyanakkor kulturális sokként hatottak a csupán pár elemit végzett, írni, olvasni is alig tudó lányokra. Kosztolányi Dezső Édes Anna című regénye plasztikusan mutatja be a háztartási alkalmazottak kiszolgáltatottságát, kizsigerelését, semmibe vételét, és azt is, hogy a családtagok egy része nemcsak azt vette természetesnek, hogy a lányok munkaerejét kihasználja, hanem igényt tartott a testére is. A megesett lányok azután kényszerpályára kerültek: a háztól menniük kellett, falujukba hazatérni szégyenükben nem mertek. Sokukat a lecsúszás veszélye fenyegetett, és a hiszékeny, vagy épp nehéz helyzetbe került lányok lába alól könnyen kicsúszhatott a talaj, és sokszor prostitúcióra kényszerülve lettek azután végképp teljesen láthatatlanok. „A keresztes vitéz volt Madame szerencséje. A szent férfi okozta, hogy Louise nem züllött el a város forgatagában, s még azután is, sok évig nemesen, szinte fennkölten gondolkozott, holott csak maitresse volt, és semmi más” – írta Krúdy Gyula A vörös postakocsiban.

Az úgynevezett láthatatlan lányoknak ugyanakkor volt egy olyan csoportja, amely a 19. század végén, a 20. század elején szinte egyáltalán nem jelent meg a korabeli kortárs irodalomban. A munkásnőkről nem születtek regények, novellák, holott ugyanúgy szerves részét képezték a városi társadalomnak, mint akár a cselédlányok. Ráadásul a cselédeknél jóval függetlenebbek voltak, és sok tekintetben szabadabbak – nemcsak náluk, de középosztálybeli kortársaiknál is.

A Budapesti nők mai adásában Ruff Orsolya és Szeder Kata Czingel Szilvia néprajzkutató-kultúrantropológussal, Fónagy Zoltán történésszel, Szabó Dominika egyetemi oktatóval, kommunikációs szakemberrel, és Szécsi Noémi íróval a nagyvárosban nagyon is jelenlévő, annak szövetébe ugyanakkor gyakran már-már láthatatlanul belesimuló lányokról, asszonyokról.

Az irodalmi szövegrészletek Nagypál Gábor és Petrik Andrea tolmácsolásában hangzanak el.

A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával valósult meg.

Címlapi kép: Fortepan / Zichy kúria, Zala

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Kik voltak azok a nők, akik 150 éve alakítják a fővárost? – Budapesti nők [Podcast]

Miként hatottak a nők Budapestre és hogyan hagyták rajta kéznyomukat? Milyen lehetőségeket és életutakat kínált nekik a város? Most induló Budapesti nők című podcastsorozatunkban őket kutatja Ruff Orsolya és Szeder Kata, valamint szakértő vendégeik.

...

A mansfieldi kastélyban Austen nem félt egy unortodox hősnőt a középpontba tenni [Az Austen-projekt]

A mansfieldi kastély Jane Austen harmadik nyomtatásban megjelent regénye, amely a maga idejében közönségsikert aratott, a kritikusok viszont fanyalogva fogadták. Az Austen-projekt keretében most mi is felütöttük a regényt.

...

Mihaszna kanok, mitológiai nők, mindent elsöprő érzelmek a Régimódi történetben [A Szabó Magda-titok 2.]

Ősei, a Jablonczay, Gacsáry, Szabó család szövevényes, mitológiai haragokkal, sírig tartó szerelemmel, határfeszegetésekkel, viszonzatlan érzelmekkel, zsigerig hatoló félelmekkel teli történetét szálazta, bogozta ki Szabó Magda a Régimódi történetben. A Szabó Magda-titok című podcast legújabb adásában kitárgyaltuk a regényt.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?