A nagyváros szövetébe láthatatlanul simultak a lányok [Budapesti nők]

A nagyváros szövetébe láthatatlanul simultak a lányok [Budapesti nők]

A kiegyezést követő években példátlan népességbumm következett be a fővárosban, amely mágnesként vonzotta a boldogulni vágyókat. Köztük rengeteg fiatal, jellemzően alsóosztálybeli nőt, akiknek munkája elengedhetetlen volt a város zavartalan működéséhez, a polgári szem mégis legtöbbször átsiklott felettük. Bár testben jelen voltak, valójában mégis láthatatlanul tevékenykedtek.

Könyves Magazin | 2024. augusztus 07. |

Az 1867-es kiegyezést követően hatalmas fejlődés indult meg országszerte. Ennek üteme és volumene a pár évvel később Buda, Pest és Óbuda egyesülésével létrejött Budapesten volt a leglátványosabb, ami századfordulóra már igazi világvárossá nőtte ki magát: impozáns közintézményekkel, bérházakkal, gyárakkal, újonnan épített lakónegyedekkel és az itt élők mindennapjait kiszolgáló infrastrukturális hálózattal.

A gazdasági fellendülés társadalmi szinten is hatalmas változásokat hozott. Alig pár évtized leforgása alatt a város népességszáma megháromszorozódott: kisvárosi, falusi otthonaikat hátrahagyva százezrek költöztek a fővárosba, köztük számos nő, mert Budapest nagyütemű növekedése nemcsak a férfiak, de a nők számára is új lehetőségekkel, a szebb jövő megalapozásával kecsegtetett. A vidéki, szegény családokból nagyszámban érkeztek fiatal lányok a fővárosba, akik azt remélték, hogy néhány év cselédkedés anyagilag is megalapozhatja későbbi életüket, és a stafírungra valót összekuporgatva térhetnek majd vissza falujukba. Az 1867 és 1918 közötti időszakban a kereső nők 39-45 százalékát képezték a házicselédek a fővárosban. Egy középosztálybeli, polgári háztartás ezidőtájt elképzelhetetlen volt cseléd nélkül: nemcsak azért, mert nélkülük képtelenség lett volna a házimunka végére érni, hanem mert fontos státuszszimbólum is volt egy, de inkább kettő szorgalmas, illedelmes és megbízható lány a háznál.

Az igazi Édes Annák

A fővárosi élet és polgári hétköznapok rutinjai és rituáléi – a higiéniai szokásoktól kezdve a divaton át a társasági összejövetelekig – sokszor ugyanakkor kulturális sokként hatottak a csupán pár elemit végzett, írni, olvasni is alig tudó lányokra. Kosztolányi Dezső Édes Anna című regénye plasztikusan mutatja be a háztartási alkalmazottak kiszolgáltatottságát, kizsigerelését, semmibe vételét, és azt is, hogy a családtagok egy része nemcsak azt vette természetesnek, hogy a lányok munkaerejét kihasználja, hanem igényt tartott a testére is. A megesett lányok azután kényszerpályára kerültek: a háztól menniük kellett, falujukba hazatérni szégyenükben nem mertek. Sokukat a lecsúszás veszélye fenyegetett, és a hiszékeny, vagy épp nehéz helyzetbe került lányok lába alól könnyen kicsúszhatott a talaj, és sokszor prostitúcióra kényszerülve lettek azután végképp teljesen láthatatlanok. „A keresztes vitéz volt Madame szerencséje. A szent férfi okozta, hogy Louise nem züllött el a város forgatagában, s még azután is, sok évig nemesen, szinte fennkölten gondolkozott, holott csak maitresse volt, és semmi más” – írta Krúdy Gyula A vörös postakocsiban.

Az úgynevezett láthatatlan lányoknak ugyanakkor volt egy olyan csoportja, amely a 19. század végén, a 20. század elején szinte egyáltalán nem jelent meg a korabeli kortárs irodalomban. A munkásnőkről nem születtek regények, novellák, holott ugyanúgy szerves részét képezték a városi társadalomnak, mint akár a cselédlányok. Ráadásul a cselédeknél jóval függetlenebbek voltak, és sok tekintetben szabadabbak – nemcsak náluk, de középosztálybeli kortársaiknál is.

A Budapesti nők mai adásában Ruff Orsolya és Szeder Kata Czingel Szilvia néprajzkutató-kultúrantropológussal, Fónagy Zoltán történésszel, Szabó Dominika egyetemi oktatóval, kommunikációs szakemberrel, és Szécsi Noémi íróval a nagyvárosban nagyon is jelenlévő, annak szövetébe ugyanakkor gyakran már-már láthatatlanul belesimuló lányokról, asszonyokról.

Az irodalmi szövegrészletek Nagypál Gábor és Petrik Andrea tolmácsolásában hangzanak el.

A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával valósult meg.

Címlapi kép: Fortepan / Zichy kúria, Zala

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Kik voltak azok a nők, akik 150 éve alakítják a fővárost? – Budapesti nők [Podcast]

Miként hatottak a nők Budapestre és hogyan hagyták rajta kéznyomukat? Milyen lehetőségeket és életutakat kínált nekik a város? Most induló Budapesti nők című podcastsorozatunkban őket kutatja Ruff Orsolya és Szeder Kata, valamint szakértő vendégeik.

...

A mansfieldi kastélyban Austen nem félt egy unortodox hősnőt a középpontba tenni [Az Austen-projekt]

A mansfieldi kastély Jane Austen harmadik nyomtatásban megjelent regénye, amely a maga idejében közönségsikert aratott, a kritikusok viszont fanyalogva fogadták. Az Austen-projekt keretében most mi is felütöttük a regényt.

...

Mihaszna kanok, mitológiai nők, mindent elsöprő érzelmek a Régimódi történetben [A Szabó Magda-titok 2.]

Ősei, a Jablonczay, Gacsáry, Szabó család szövevényes, mitológiai haragokkal, sírig tartó szerelemmel, határfeszegetésekkel, viszonzatlan érzelmekkel, zsigerig hatoló félelmekkel teli történetét szálazta, bogozta ki Szabó Magda a Régimódi történetben. A Szabó Magda-titok című podcast legújabb adásában kitárgyaltuk a regényt.

Kiemeltek
...

A gyászban elsősorban magunkat értjük meg - Olvass bele Horváth Florencia verseskötetébe!

A gyász az egyik legösszetettebb emberi érzés, sokkal több mint, amit általában felfogunk belőle. Horváth Florencia versei megmutatják, hogy mennyi mindent tartalmaz ez az érzés.

...

A lengyel Édes Anna és az író, akit Ady mentett meg a háborútól – 6 izgalmas szerző a lengyel női irodalomból

Petneki Noémi új kötetéből kiderül, hogy nő lehetett az első lengyel író, hogy miért volt olyan jelentős Adyt fordítani a háború alatt, és hogyan kergetett a 20. század valakit abba, hogy nemet váltson.

...

Egy nő csak akkor értheti meg betegségét, ha szembenéz a háborúval és az apjával - Olvass bele Bánki Éva új kötetébe!

Bánki Éva új regényében személyes család- és betegségtörténetben mutatkoznak meg az elhallgatott traumák és titkok, és főleg az apa árnyékot vető hatalmas alakja. Olvass bele!

A hét könyve
Kritika
Életközépi válság thriller elemekkel: hogyan is lehetne „normális” az, aki elől elhallgatták a múltat? 
Nádas, Spiró és az AI – jön a Tavaszi Margó!

Nádas, Spiró és az AI – jön a Tavaszi Margó!

A fesztiválon szó lesz a magyar irodalmat meghatározó, évfordulós művekről és az új megjelenésekről is. Mutatjuk!

Hírek
...

Olga Tokarczuk lengyel író egy párizsi egyetem díszdoktora lett

...

Az új Dumbledore szerint a Harry Potter sorozat méltó lezárása lesz a karrierjének

...

Te is hazaviheted a Radnóti Színház nézőterének egy darabját

...

A patriarchális elnyomásról szóló kötettel zárul Jack Ketchum kannibálhorror trilógiája

...

Odüsszeia: hiába az „őrült pénz”, Nolan nem hallgat a stúdióra

...

Cenzúrával vádolják a francia kormányt egy mese miatt