Visky András: Vannak időszakok, amikor a hatalmasok elkezdenek félni a gyerekektől

Visky András: Vannak időszakok, amikor a hatalmasok elkezdenek félni a gyerekektől

„Már kétévesen megszületett rólam a hivatalos irat, hogy ellenforradalmár vagyok” – mondta Visky András, a Kitelepítés szerzője a Liszt Ünnep keretében szervezett irodalmi esten. Szó esett családi rítusokról, az erő kultuszáról, gyermeki bizalomról és arról, hogy vajon vesztesek vagy győztesek írják-e a történelmet.

Fotók: Valuska Gábor, Liszt Ünnep

Tasi Annabella | 2024. október 15. |

Két éve jelent meg Visky András Kitelepítés című regénye, ami 2023-ban Margó-díjas lett. „Egyrészt családtörténet egy kisfiú szemszögéből, akit kétévesen édesanyjával, Visky Júliával és hét testvérével kitelepítenek a Duna-deltával határos Bărăgan sztyeppe egyik lágerébe, majd a Lăteşti lágerbe, miután a református lelkész édesapát, Visky Ferencet bebörtönzik. Másrészt »az Istennel való megjegyzettség története«. Leginkább azonban egy elemi – zsigeri – példázat hitről, szeretetről és szabadságról, szétszóratásról és egybegyűjtésről” – írtuk kritikánkban

Visky András
Kitelepítés
Jelenkor Kiadó, 2024, 442 oldal

Lelkészgyerekként felnőni

A Kossuth- és József Attila-díjas erdélyi magyar íróval, drámaíróval hétfő este Valuska László beszélgetett a Müpában a Liszt Ünnep keretében. Az estet azzal indították, hogy milyen volt lelkészgyerekként felnőni. Visky András ott kezdte, hogy nagyon erős rituális keret jellemezte, amikor a család együtt volt, naponta többször olvasták a Bibliát. 

Ez azonban nem volt nyomasztó, örültek egymás közelségének. A humor, önmaguk kinevetése „majdhogynem kötelező volt”. Megtudtuk, különböző „törvények” szervezték a családi életet: például nem volt szabad megsértődni, mert a „sértődés az ördögtől van”, és ott volt még a rugalmasság törvénye, ami azt jelentette, hogy ha valaki beszólt nekik, a gyerekek jobban tették, ha inkább elgondolkodtak rajta.

Visky úgy látja, a Kitelepítés a maga életét éli, és ez már a könyv története, nem az övé. A nyolcadik kiadást nyomtatják, és külön öröm számára, hogy középiskolások is olvassák.

-

„Tüneményes, hogy hogyan látnak rá a regényre, ennek a szeletére a történelemnek, hogy mit jelent, hogy gyermekként politikailag megjegyzett, veszélyes vagy. Ilyenkor mindig büszkén előadom, hogy már kétévesen megszületett rólam a hivatalos irat, hogy ellenforradalmár vagyok – fogalmazott. – Vannak olyan időszakai a történelemnek, amikor félnek az ártatlanságtól, amikor a hatalmasok elkezdenek a gyerekektől félni.”

„Ez egy teher, amit le kell rakni”

Tudta, hogy ezt a történetet meg akarja írni, de 17 év kellett hozzá, hogy a regény nyelvét is megtalálja. Írt róla verset és színházi darabot, és amikor a Júlia című darab megszületett, azt hitte, elvégezte a munkáját. „Akkor felismertem, hogy azért mondom ezt magamnak, mert nem akarok több kudarcba belefutni a könyv megírása kapcsán. Amint szembenéztem ezzel a gyávasággal, ismét nekimentem a könyvnek, mert a regény mégiscsak egy világrekonstrukció, a darab állapotrekonstrukció” – fejtette ki. 

Amikor leadta a kéziratot a kiadónak, nagy békességet érzett. „Ez egy teher, amit le kell rakni”, mondta. 

A könyv fogadtatása tekintetében kishitű volt, máig megérintik, amikor az olvasók megosztják vele, hogy mit jelentett számukra a könyv. Fontos közösségi élmény lett sokak számára, sokféleképpen tudnak hozzá csatlakozni.

Odajönnek, és azt mondják: »köszönjük, hogy megírta a történetünket«. Itt látszik az ereje és a szépsége az irodalomnak”

– fogalmazott.

-

Valuska László felvetette, hogy a könyv olvasása során elkezdte felülbírálni azt az állítást, hogy a történelmet a győztesek írják, hiszen az elbeszélő egy új keretezéssel felül tudja ezt írni. Visky András hasonlóképpen gondolja. 

Elkezdtem gyanakodni, hogy a történelmet lehet, hogy nem az erősek írják, hanem a gyöngék, lehet, hogy nem a győztesek, hanem a vesztesek.”

Úgy folytatta: ma az erő kultuszában élünk. „Az emberiség a maga történetében soha nem jött ki jól akkor, amikor az erőben bízott, mert nincs olyan pusztítás, ami ne volna önpusztítás is. Akkor, amikor ezek a visszhangok vesznek körül és ez a diskurzus uralja a médiát is, nekem fontos ismét a gyermek szemével látni a világot. A gyermek elképesztő nagy bizalommal néz bele a világba.”

Megjegyezte, fontosnak tartja a gyengeség védelmét, mert „mindannyian ebbe a helyzetbe kerülhetünk egyik pillanatról a másikra”.

Létezik-e még szentség?

Visky András már az új regényét írja, erről részleteket is elárult. „Tudom, hogy számon fogják kérni rajtam a Kitelepítés boldogságát, de ez másfajta könyv lesz” – vezette fel. A szentség mint testi tapasztalat érdekli, az édesapjával együtt bebörtönzött emberek életét kutatja, akik között három nő is volt.

Az ő életük révén szeretnék valami olyasmit megtudni, hogy egyáltalán létezik-e még szentség a világban.”

Az est egyik közreműködője Balla Gergely, a Platon Karataev énekes-dalszerzője volt, akit egyrészt az köti a szerzőhöz, hogy családjaik generációkra visszamenőleg ismerik egymást, másrészt pedig mindketten lelkészgyerekek, ami szerinte egy „különc faj”. A regényből Varga Lili és Blaskó Borbála olvasott fel. Előbbi sorsszerűnek tartja a regénnyel való találkozását, amiben leginkább a hit „megrendítő és velőt rázó” ereje mozdította meg. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Találkozz Visky Andrással, a hitben megélt szeretet írójával

Kitelepítés című regényével 2023-ban Visky András nyerte a Margó-díjat. Ehhez kapcsolódva október 14-én önálló esten mesél a műről, valamint az életéről a Müpa színpadán. Most röviden összefoglaljuk a Kossuth-díjas író és dramaturg pályáját.

...
Hírek

Visky András Kossuth-díjat kapott

Visky András Kossuth-díjat vehetett ma át a Pesti Vigadóban. Az idei József Attila-díjasok: Bálint Tamás, Bánki Éva, Goretity József, Hafner Zoltán, Kötter Tamás, Mirtse Zsuzsa, Szávai Géza és Vincze Ferenc, a Gérecz Attila-díjat március 15. alkalmából Gál János kapta.  

...
Nagy

Visky András: Nincs magyarázat arra, hogyan szakad be egy ember lelke

Visky András és Jánossy Lajos beszélgetésére még a Kitelepítés megjelenése után bő egy évvel is sokan voltak kíváncsiak hétfőn este a MÜPA Literárium-sorozatának eseményén. Beszámoló. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról. 

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem az igazságot, hanem a megértést keresem

Az Apám üzent egyszerre identitás-, család- és aparegény. Grecsó Krisztián kötetbemutatóján jártunk.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A magyar állam adta el Radnóti Miklóst - 10 alig ismert részlet a költő halálához

...
Könyves Magazin

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...
Szabolcsi Alexander

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait