Végre olvashatók Virginia Woolf naplóinak korábban nem ismert részei

Végre olvashatók Virginia Woolf naplóinak korábban nem ismert részei

Nemrég öt vaskos kötetben jelentek meg Virginia Woolf 1915 és 1941 között írt naplói. Ezúttal vágatlanul. Az írónő háborús nyarait megörökítő részletek minden bizonnyal az utolsó fennmaradt önéletrajzi töredéket jelentik, amely korábban nem volt hozzáférhető. Az ashehami füzetben gombaszedésről, madarakról és méhekről is olvashatunk, a vidéki Anglia csendjét pedig a kontinens felől érkező ágyúdörgés zavarja meg. Az 1917 és 1918 nyarán készült bejegyzések hidat képeznek az életmű két korszaka, a betegség és az egészség, valamint az írás és a hallgatás periódusai között.

Vass Norbert | 2023. június 26. |

Méhek a kísértetjárta ház kéménye körül

1917. augusztus 3-án Virginia Woolf két év után először írt a naplójául szolgáló tenyérnyi méretű füzetbe. Péntek volt, a bankokban szünnapot tartottak, az akkor harmincöt éves írónő Londonból Sussexbe érkezett férjével, Leonarddal. Napok óta először elállt az eső, úgyhogy sétált egyet a környék földjein, aztán az Ashehamnek nevezett házukat javító férfiakat, majd a kertész szorgoskodását figyelte egy ideig, végül méheket vett észre a kémény körül.

Asheham a sussexi Beddingham közelében állt. 1912 és 1919 között Virginia és Leonard Woolf itt töltötték a hétvégéik egy részét, illetve a vakációt. „Olyan, mintha a tenger fenekén élnék” ‒ írta egy barátjának Ashehamről Virginia Woolf 1914 elején. „Az ember néha hall pletykákat arról, ami a fejünk felett történik”. A kísértetjárta ház című novellában is megörökített épület elsősorban a gyógyulás, a felépülés színterét jelentette neki.

Huszonhat év, harminc füzet

1915 és az 1941-ben bekövetkezett halála között Woolf közel harminc füzetet töltött meg naplóbejegyzésekkel. Ezek a sorok őrzik későbbi műveinek kezdeményeit, illetve ezekből értesülünk érzelmi ingadozásairól és a körülötte élőkhöz fűződő kapcsolatairól is. Ezért a naplóit olvasva kerülhetünk talán a legközelebb Virginia Woolf személyiségéhez és mindennapjaihoz. Az író megfigyelései játékosak és kísérletezők,

keserűek és olykor kegyetlenek.

Halálát követően férje, Leonard állított össze válogatást Woolf naplóiból. 1953-ban, A Writer's Diary címmel látott napvilágot ez a kötet, 1966-ban pedig a naplók szisztematikus feldolgozása is megkezdődhetett. Ebben az író biográfiáját jegyző Quentin Bell mellett óriási szerepe volt a feleségének, a naplókat sajtó alá rendező Anne Olivier Bellnek is. A grandiózus projekt 2317 oldalnyi szöveg rendszerezését, jegyzetelését és indexelését jelentette. 1977 és 1984 között a Hogarth Press öt kötetben adta ki Virginia Woolf naplóit.

Mivel úgy döntöttek, nincs sok értelme felbosszantani a még élő barátokat, ismerősöket, így ebből a kiadásból kivágták a nem túl hízelgő leírásokat és a kicsinyesnek ítélt részleteket. Az Ashehamben keletkezett szórványos jegyzetekből pedig – amelyekről Anne Olivier Bell megjegyezte, hogy a karakterük „túlságosan eltér” a többitől, ráadásul „meglehetősen lakonikusak” – a Hogarth-nál kiadott kötetekbe csupán részletek kerültek bele. Az 1918 nyaráról származó bejegyzések pedig kimaradtak teljesen.

Az idén nyáron, a Granta gondozásában megjelentetett Woolf-naplók azonban hiánytalanok ‒ legalábbis az 1915-től 1941-ig tartó szövegrészek tekintetében. Nem tartalmazzák viszont Woolf korai, 1897 és 1909 írt bejegyzéseit – amelyek 1990-ben A Passionate Apprentice (Szenvedélyes tanonc) címmel láttak napvilágot a Mariner kiadónál. A mostani „vágatlan” kiadás mégsem a korai passzusok kimaradása miatt keltett felzúdulást a Woolf-kutatók körében, hanem inkább azért, mert teljesnek vélték a hetvenes és a nyolcvanas évek fordulóján kiadott ötkötetest. A friss megjelenés egyébként Anne Olivier Bell beosztását követi, és a jegyzetei, valamint a mutatói is érintetlenek.

A „3. függelék”, vagyis a háborús nyarak

A Granta-féle változatban napvilágot látott „új” bejegyzések java valóban jelentéktelen. A legfontosabb kiegészítés ‒ a Woolf háborús nyarait megörökítő részletek ‒ viszont minden bizonnyal az utolsó fennmaradt önéletrajzi töredéket jelentik, amely eddig nem volt még olvasható. Még ha elsőre kissé furcsa döntésnek tűnik is, hogy az 1918-as nyár eseményei az első kötet végén, a „3. függelék” címszó alatt kaptak helyet.

A sussexi feljegyzések – ahogy a cikk elején idézett példa is rámutat – lényegre szorítkozók, rövidek. Érdekesség, hogy amikor 1917 októberében visszatért Londonba, Woolf új füzetet kezdett, és a betegségét megelőző feljegyzések stílusát folytatták az akkori bejegyzései. Az Ashehamben írt naplója pedig ez idő alatt egy fiók mélyén maradt. Aztán a következő nyáron felváltva használta a „sussexi” és a „londoni” füzeteit. Élete során ez volt az egyetlen alkalom, amikor egyszerre két naplót vezetett.

Madarak, gombák, rovarok és ágyúdörrenések a kontinens felől

Az Ashehamben készült naplóbejegyzések jól körvonalazható sémát követnek. Woolf először az időjárást jegyzi fel, aztán megfogalmazza a postára, a boltba vagy a közeli erdősávba tett sétáinak tapasztalatait. Feljegyzi, hány gombát talált, hogy milyen rovarokkal és madarakkal találkozott. Rendszeresen beszámol a természet hátborzongató látványosságairól is ‒ megörökíti például annak az énekesmadárnak a tetemét, amelyet alighanem egy sólyom ejthetett el. Élvezi a csendet, de a Franciaország felől hallatszó ágyúdörrenésekről sem feledkezik meg, és figyeli a földeken dolgozó német foglyokat, akik „hatalmas, barna kancsóból” isszák a teájukat. Számba veszi aztán a hozzájuk érkező látogatókat, valamint a kertészkedéssel, olvasással vagy varrással töltött órákat is. Olykor érinti a betegségét is, az „öreg ördögöt”, amely megkeseríti a napjait. 

Az egy évvel később, ugyanitt készült sorai kezdetben a korábbiakhoz hasonlóan színesek: a pincéből eltűnik a szénkészlet java, egy rejtélyes járvány végez a gazda bárányaival, és az író egy hernyó bebábozódását is napról napra követi. Franciaországból jobb hírek érkeznek, és még mindig német foglyok dolgoznak a földeken. De a bejegyzések ritkulnak. Szeptemberben már – ahogy Woolf fogalmaz ‒ „nincs semmi újdonság”,

csak néhány teknőspáncél, és kimosásra váró textíliák.

A sussexi napló Virginia Woolf életének tán legcsendesebb és vitathatatlanul legfontosabb időszakában keletkezett. Az 1917 és 1918 nyarát megörökítő naplóbejegyzések hidat képeznek munkásságának két korszaka, a betegség és az egészség, valamint az írás és a hallgatás periódusai között is.

Forrás: The Paris Review, The Guardian, Charleston. 

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Virginia Woolf kevésbé ismert oldalát mutatja meg egy új szobor

Egész alakos bronzszobrot kapott Virginia Woolf az angliai Richmondban. Laury Dizengremel a sztereotípiákkal szembemenve boldognak ábrázolta a Mrs. Dalloway szerzőjét.

...
Nagy

10 érdekesség, amit talán nem tudtál Virginia Woolf életéről

140 éve született Virginia Woolf, a 20. századi modern irodalom egyik legfontosabb írója, a Mrs. Dalloway, az OrlandoA világítótorony és a Felvonások között szerzője. Születésének évfordulója alkalmából tíz érdekességet gyűjtöttünk össze az életéről.

...
Hírek

Animáció készült az egyetlen felvételhez, amelyen Virginia Woolf beszél

80 évvel ezelőtt, 1941 márciusában halt meg Virginia Woolf. Halálának évfordulójára a BBC animációt készített az egyetlen fennmaradt felvételhez, amelyen hallható a világírű író hangja. Az angol nyelvről és irodalomról szóló gondolatait Woolf 1937. április 29-én mondta el a rádióban.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Hírek
...
Beleolvasó

Csáth Géza egykori tanítványát azért rabolják el, hogy rémtörténeteket meséljen – Olvass bele!

...
Hírek

Jakupcsek Gabriella: Van boldogság a B oldalon

...
Hírek

Bödőcs szipogó kérvényezője sosem nyúlt le uniós forrásokat

...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

...
Hírek

Rekordot döntöttek a magyar olvasók

...
Hírek

Bartis Attila és Tóth Krisztina is versenyben van az EBRD Irodalmi Díjáért

...
Hírek

Ledöntötték Radnóti Miklós mellszobrát Győrben

...
Hírek

Meghalt András Ferenc, a hazai krimit új alapokra helyező rendező

...
Szórakozás

8 könyv, amiről azt hitték, soha nem lehet filmre vinni

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Podcast

A háromtest-probléma: mi lesz velünk, ha 400 év múlva elpusztítanak minket a szuperokos high-tech lények?

Hogy sikerült a Netflix adaptációja a kínai programozóból lett író, Cixin Liu regényéből, A háromtest-problémából? A Könyves Magazin podcastjában nemcsak a sorozatról, hanem a regényfolyamról is beszélünk, hallgassátok!

Szerzőink

...
K. Varga Bence

K. Varga Bence: Akna és kampó

...
sa

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

...
Sándor Anna

A legújabb tündéres fantasy kellemesen borzongat, miközben ősi varázslatok mélyére húz