Tisza Kata: A sok könyv elolvasása azt a látszatot kelti, hogy dolgozunk magunkon

Tisza Kata: A sok könyv elolvasása azt a látszatot kelti, hogy dolgozunk magunkon

Lantos Zoltán hegedűjátékával és Tisza Kata felolvasásaival kísérve mutatták be a szerző nyolcadik, A semmi megszelídítése című kötetét. Illés Andrea kérdései kitértek a semmi természetére, új szerzői területekre, és azt is megtudtuk, milyen prizma van Tisza Kata agyában.

sa | 2024. október 11. |

Rétegekből állunk, és mindig csak egyet tudunk megérinteni magunkban, kezdte mondandóját Tisza Kata, aki szerint ez az emberi lét sajátossága. A probléma ott kezdődik, ha ezek a rétegek elszakadnak egymástól, egymás ellen fordulnak. A legnehezebb dolgunk azzal a rétegünkkel van, ami mindennek a mélyén, létszenvedésként jelentkezik. Ez annyira fájdalmas, hogy inkább terelünk, megpróbáljuk mindennel elfedni. A helyzetet bonyolítja, hogy ez az, amivel egyedül kell megbirkózni, mások nem igazán tudnak benne segíteni.

A kötetet az elmúlt nyáron írta, ekkor kezdett ő is párbeszédbe ezzel a rétegével, mert nem akart neki hátatfordítani. „Ez lett a bevezetés a semmibe.”

tisza kata
A semmi megszelídítése
Scolar, 2024, 269 oldal
-

A Semmi meghatározása

Tisza Kata szerint ez a semmi a részünk: eltüntetni nem lehet, az egyedüli megoldás az, ha kapcsolatba lépünk vele. Ezzel a munkával ugyanakkor elkészülni sem lehet, folyamatos az életünkben, legfeljebb hullámozhat, az életszakaszainktól függően elhalkul vagy felerősödik. Amikor flowban vagyunk vagy jól tudunk egy közösséghez kapcsolódni, akkor kevésbé hangsúlyos, amikor viszont olyan krízisbe kerülünk (például elveszítünk valamit, ami meghatározza az identitásunkat), akkor „felkínálja magát ez az űr”.

Két válaszunk lehet ilyenkor, menekülünk vagy elfogadjuk, utóbbi belső csöndet, egyedüllétet kíván. 

„Az igazi munka a csöndben történik.”

Ha ezt elmulasztjuk, akkor egyre lappanganak és duzzadnak a feldolgozatlanságok.

A terápiás segítség ezzel együtt sokat jelenthet, viszont csak akkor, ha a terapeuta is kapcsolatban van a saját semmijével, nem pusztán a tankönyvből tanultakra támaszkodik. Ennek fontosságát a beszélgetés során Tisza Kata többször is hangsúlyozta.

Hazugságok vagy kapcsolat magunkkal

Sziszüphosz leguruló köve az emberi létezésünk alapmotívuma Tisza Kata szerint. Amikor leteszi a követ, az a szabadság pillanata, aztán újra neki kell állnia dolgozni vele. 

Ha a fókuszunk a saját érzéseinken vannak, akkor megérezzük, mi van a traumáink mélyén. Addig viszont terelünk, nem tudunk ezzel a részünkkel viszonyba kerülni. 

„Amit nem érzünk, azt nem tudjuk meggyógyítani.”

Az első szakasz, magyarázta Tisza Kata, nagyon fájó, főleg, ha például valakinek olyan gyerekkora volt, amiben nem engedhette meg magának, hogy a saját érzéseivel foglalkozhasson.

Olyan ez, mint egy seb, amit a hazugság csak tovább fertőz. Akkor lehet kitisztítani, gyógyítani, ha ki tudjuk mondani, hogy az egy seb.

És hogy mik gyógyítanak? Például az empatikus kapcsolat: „Ha a legnagyobb szarom közepette tudnak felém szeretettel viszonyulni, akkor talán én is tudok saját magam felé.”

Meglepő pillanat volt, amikor Tisza Kata azt mondta, hogy azért olvasunk, hogy eltereljük a fájdalmakat. Hiszen sok könyv elolvasása azt a látszatot keltheti, hogy dolgozunk magunkkal. 

-

Az új filozófia és az álmok prizmája

Tisza Kata eddig is határterületeken mozgott, az irodalom és a pszichológia mellé viszont most belépett harmadikként a filozófia is. Az elmúlt időszakban meglátta a szakmája korlátait és elkezdett kiábrándulni a pszichológiából, szüksége volt valamire, amivel „tovább tágíthatja a horizontot”.

Vida Gábor már mondta neki, hogy van benne egy filozófus, de ezt nem igazán hitte el neki. Az egzisztencialista pszichológiával foglalkozó Kőváry Zoltán (akivel a 2023-as Margón beszélgetett) visszajelzéseire ugyanakkor bátran hagyatkozik, ezért rábízta magát, hogy jónak találja-e az ebbe az új irányba nyíló novellákat.

Kővárynak egy, a kötetben szereplő kifejezést is köszönhet, ez a Newton prizmája. A pszichológus szerint ugyanis Tisza Kata elméje prizmaként működik: 

amikor beérkezik egy inger, akkor azt ezer színre bontja, és abból estére lesz egy történet.

Az ilyen ingerek mellett ennek a prizmának a működéséről tanúskodnak Kőváry szerint az álmok is. Tisza Kata ugyanis intenzíven álmodik, ezek gyakran aznapi találkozásokra reflektálnak, mintha a másik ember vagy a saját érzéseit, viszonyulását dekódolná velük. Ezekre az álmokra egyre jobban hallgat, részei a valóságának. Felmerült, hogy itt valami olyasmiről lehet-e szó, mint a Gólyakalifában, Tisza Kata szerint viszont ezek nem különálló életei (egy ébren és egy alvás közben), hanem szoros a kapcsolat közöttük.

Megengedni egymás létezését

A beszélgetés végén felmerült, hogy sok novellában megjelenik az intimitás fontossága.

A szerző szerint az intimitás pont ott kezdődik, mint amit ő a könyvbemutatós beszélgetésben megtapasztalt, hogy a kérdező fél jelen volt, igazi érdeklődést mutatott. Ebben a helyzetben ő el tudott lazulni és valódi, nem sablon mondatban válaszolni. Az ilyen jelenlét nélkül viszont egy beszélgetés felszínessé válik, amitől aztán a kapcsolat is kiürül. 

Tisza Kata szerint az egyensúly a kulcs: egyszerre akarunk szabadok lenni és kapcsolódni. A problémát a végletek okozzák, ha valaki csak egyedül tud lenni, vagy ha csak egy másik emberrel. Minél inkább tudunk középen állni (tehát másokhoz is kapcsolódni, de az autonómiánkat is megőrizni), annál inkább a valóságban élünk, akkor tapasztaljuk meg az intimitást. 

„Ez tulajdonképpen a kölcsönösség, amikor jelen vagyunk és megengedjük egymás létezését.”

Képek: Hinsenkamp-Fekete Tina/margófeszt

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Tisza Kata: Hiába próbálunk normálisnak tűnni, nem fog sikerülni

Az őszi Margón mutatták be Tisza Kata Szakáll Péter illúziói című új kötetét, melynek központjában a társ- és kapcsolati függőségek állnak. A beszélgetést most teljes egészében meghallgathatod.

...
Nagy

Tisza Kata: A bűntudat toxikus kötőanyag, mert benne tart a függő viszonyokban

A Margón Dr. Kőváry Zoltán klinikai szakpszichológus kérdezte Tisza Katát egzisztencialista szemszögekről az irodalomban és a pszichológiában, szabadulási útvonalakról, az írás szerepéről az életében, valamint szó esett emberfüggőségről és a pszichopop veszélyeiről is.

...
Nagy

Tisza Kata: Az öregedéskutatás egyik központi feladata, hogy cáfolja a sztereotípiákat

Az öregedés, az életkor alapú előítéletek és az élet második felének tapasztalatai állnak Tisza Kata új könyvének, az Egyedülnek a középpontjában. Az interkulturális pszichológiai szakértővel a könyv irodalomterápiás hatásáról, a krízisekben rejlő lehetőségekről és az ageizmus megnyilvánulási formáiról beszélgettünk.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Szórakozás

A Csajok alkotója filmet ír az FTX kriptotőzsde csődjéről szóló könyvből

...
Hírek

Murakamit 40 évig nem hagyta nyugodni egy történet

...
Beleolvasó

Milyen, ha a szerelmi történetben te vagy a gonosz harmadik? – Olvass bele Emily Henry új könyvébe!

...
Hírek

Taylor Swift dalairól írt verset 113 költő

...
Hírek

Megérkezett az új Bridget Jones-film előzetese

...
Hírek

Nyáry Krisztián egykori tanárainak ajánlotta az új könyvét

SZÓRAKOZÁS
...
Hírek

Megtalálhatták az új Dumbledore-t, indul a Harry Potter-sorozat forgatása

A Kémek hídjában nyújtott alakításáért Oscar-díjat kapott.

...
Szórakozás

Előzménysorozatot kap Stephen King kíméletlen bohóca a Maxon – itt az első teaser videó 

Ízelítőt adott az HBO abból, hogy milyen tartalmak jönnek jövőre a Maxra.

...
Szórakozás

10 adaptáció, amiben kivételeset alakított a ma 50 éves Leonardo DiCaprio

Ma ünnepli ötvenedik születésnapját Leonardo DiCaprio az Oscar-díjas, lista következik!

...

Ács Dániel: Radnóti Miklós mintha a kommunista Jézus Krisztus lett volna

...

Réz Anna: Ha sokkal többet töprengtem volna, valószínűleg kitöprengem magam a gyerekvállalásból [Podcast]

...

Vámos Miklós az elhallgatott történetekről: Az apám családját egy kivétellel kiirtották [Podcast]