Szilasi hőse egész életében szeret, csak mindig elrontja

Szilasi hőse egész életében szeret, csak mindig elrontja

Szilasi László új regényében a vége felől írta meg egy szerelem történetét, közben sokat tanult a női hangról, a valóság pedig megbosszulta magát. A Kései házasságról Valuska László beszélgetett vele a Margón.

Ruff Orsolya | 2020. június 06. |

  • Szilasi László is azt tanulta, hogy „minden ilyen szerelem” a házassággal ér véget, ő mégis jobbnak gondolta most, ha a vége felől közelít.
  • Valóban létezett a regénybelihez hasonló pár, hallott is róluk pletykákat, de úgy döntött, nem jár ezeknek utána („Így találódott ki” a történet).
  • A kötet egy fürdőjelenettel indít, Szilasi pedig tudatosan döntött úgy, hogy egy regénybeli fejezet olyan hosszú legyen, amennyi idő alatt végig lehet úszni a nagymedencét.
szilasi lászló
Kései házasság
Magvető, 2020, 192 oldal
  • A történetmesélésére nagy hatással van az az élmény, amikor az ismerősei utóbb felidézték, mi történt a betegsége alatt, és a várttal ellentétben mindenki ugyanazt mondta: „Ez nagyon konkrét tapasztalat volt, ezt próbáltam megvalósítani”.
  • Valuska felvetésére, hogy a szerelem egy nagyon durva fikció, amely vírusként foglalja el az agyat, a regénybeli Ilma pedig látszólag beleragad ebbe a történetbe, Szilasi annyit mondott, hogy minden értelmezéssel egyetért. Örül, ha a regényének szélsőségesek az értelmezési tartományai. Szerinte a fikció olyan, mint egy potméter, mozoghat két szélsőség között is.
  • Szilasi nem ítélné el a regénybeli Gerendát (azaz a férfi hőst) annyira, mint amennyire szokás. Szerinte ez egy mélyen magyar történet: „Nem tudok mást kitalálni, mint ami itt van”.
  • Ő úgy látja, hogy Gerenda egy életen keresztül szereti a nőt, de minden esetben elrontja. és nem tud olyan helyzetet kialakítani, hogy elvehesse feleségül.
  • A regényben felvillanó történelmi események semmiféle hatással nincsenek a szerelmesekre (maximum azzal foglalkoznak, ami az űrben történik, lásd holdraszállás és napfogyatkozás), hiszen van egy fikció, ami fojtogatja őket. Szilasi szerint egyetlen olyan esemény van, aminek van valamiféle hatása, ez pedig a rendszerváltás.

Szerelem a huszadik század árnyékában - Könyves magazin

Szilasi László Kései házasság című regényében a holdra szállás, a Watergate-botrány vagy épp a zánkai úttörőtábor felavatása érdemben nem befolyásolja Gerenda és Ilma szerelmi életét, a magánélet sokszor láthatatlan momentumainak felidézésének ugyanakkor keretet ad, ahogy a háttérben felvillannak a mindenki által ismert vagy ismerni vélt események.

  • A regény a Békéscsabára erősen emlékeztető, fiktív Árpádharagoson játszódik. Szilasi eredetileg Békéscsabát írt bele, de amikor leadta a kéziratot, a kiadó igazgatója, Dávid Anna azt kérte tőle, mutassa meg a nőnek, aki a regényt inspirálta. Az asszony örült a kéziratnak, de nagyon határozottan rámutatott, mit kell megváltoztatnia, például a város és az utca nevét, meg számos apró dolgot, ami segítette volna az azonosítást. Szilasi egyáltalán nem akarta eltolni a regényt a valóságtól, de – ahogy szerkesztője, Turi Tímea fogalmazott – ez volt a valóság bosszúja.
  • A nő beszéltetése poétikailag nehéz ügy volt. Általában a két exfelesége és Darvasi László szokta elsőként elolvasni a kéziratait, ezúttal pedig egyikőjük sem volt elégedett a női hanggal.
  • Szilasi szerint a női hang a szavak megválasztásán múlik – a motring szót például nem valószínű, hogy egy férfi használná.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Fiala Borcsa: Nem lecserélni, hanem megjavítani kellene az elromló kapcsolatokat

Fiala Borcsa hamarosan megjelenő, Drill című regénye egy házasság felbomlását meséli el, megmutatja, hogy egy lapnak – paradox módon – mindig három oldala van. A szerzővel Csepelyi Adrienn beszélgetett a Margón.

...
Nagy

Cserna-Szabó András: Én a gombhoz írom a kabátot

Cserna-Szabó András új könyve, az Extra Dry egy széthulló család történetét meséli el és közben arra is keresi a választ, hogy hol van a normalitás és az őrület határa. A regényt szombat délután mutatták be a Margó Irodalmi Fesztiválon, a szerzővel Valuska László beszélgetett. 

...
Nagy

Tompa Andrea tíz évig érlelte magában a Haza című regényét

Tompa Andrea negyedik regénye egy hazulról haza vezető út elbeszélése, amely a haza fogalmát járja körül, az otthon jelentését próbálja értelmezni. A szerzővel a Margó harmadik napján Valuska László beszélgetett.

...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

Költészet, halál, édesanyja korai elvesztése – és kutyák. Interjú Jón Kalman Stefánssonnal.

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

...
Könyves Magazin

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

Hírek
...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

...
Hírek

Öngyilkos merénylők akarták megölni Ferenc pápát három éve