Richard Osman könyvét adták el eddig a legnagyobb példányszámban az Egyesült Királyság területén a jelenlegi évtizedben – derült ki a Nielsen BookScan, a 2020. és 2024. közötti időszakot vizsgáló adataiból. A könyveladási toplistán összesen hatszor szerepel Richard Osman, olyan köteteivel, mint A csütürtöki nyomozóklub, A férfi, aki kétszer halt meg és Az utolsó ördög.
A második helyen szerepel Colleen Hoover romantikus regénye, a Velünk véget ér, ami 2024-ben filmes adaptációt is kapott, és ami mostanában főként a filmben szereplő Blake Lively és Justin Baldoni színész-rendező pereskedése miatt került újra előtérbe.
A Nielsen BookScan a világ legnagyobb könyveladást és -terjesztést mérő szolgáltatások egyike, a közvetlenül az értékesítési pontokon, azaz könyvesboltokban és webáruházakban eladott könyvek számát méri Anglia-szerte. A lista a jelenlegi évtized (2020-tól napjainkig) eladásait vizsgálta, és elsősorban a nyomtatott példányszámokat, tehát az e-bookokat nem. Fontos, hogy ez nem egy nemzetközi felmérés, csak az Egyesült Királyság olvasóira vonatkozik, viszont számunkra is fontos tanulságokkal szolgál.
A televíziós műsorvezetőből lett krimiíró
A csütörtöki nyomozóklub lett az évtized eddig a legnagyobb példányszámban eladott könyve, összesen 1,720,800 millió kelt el belőle – az óriási sikerről Richard Osman is beszámolt Instagram-oldalán.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A televíziós műsorvezetőből lett író 2020-ban robbant be a regényével, és
szinte az első napon a legeladottabb könyvvé vált, most pedig már milliós példányszámban fogy.
„Valójában az, hogy a tévében szerepelek, jó tíz évvel kitolta azt, hogy regényt írjak” – mondta Osman egy vele készített interjúnkban. Legutóbbi, Gyilkosokra utazunk című könyvéből részletet is közöltünk, és ez a regény most a hét könyve a Könyvesen, kritikánk itt.
Colleen Hoover sem panaszkodhat
Az itt olvasható teljes lista érdekessége, hogy több Colleen Hoover és Richard Osman kötetet is tartalmaz, amely azt mutatja, hogy az elmúlt négy évben meghatározó szerzők voltak az angol olvasóközönség körében.
Colleen Hoover Velünk véget ér című könyve 2016-ban jelent meg, de 2020-ig csak kb. 6 ezer példányban kelt el.
Az eladások a covid-járványban ugrottak meg igazán, több mint félmillió könyvet vásároltak 2022-ig.
Ezt a trendet a tavaly megjelent film és az akörül kialakult botrányok csak tovább erősíthették.
De Hoover Ugly Love – Csúf szerelem és Verity című regénye is megtalálható a jelenlegi évtized eddigi legnépszerűbb könyvei között. Így összesen három könyvvel a listán ő a második legolvasottabb író az angoloknál az elmúlt négy évben.
Richard Osman könyvei még ennél is népszerűbbek, a könyveladási toplistán hat tőle származik.
Még az első regénye megjelenésekor, 2020-ban írtunk arról, hogy a debütkötet eladási rekordokat döntött, és három nap alatt 45 ezer példány fogyott belőle Angliában, amire akkor csaknem húsz éve nem volt példa (a kötetbe itt beleolvashatsz).
De mi a helyzet Magyarországon?
Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) készít hasonló könyvpiaci felméréseket. Éves bontásban vizsgálják, hogy milyen jellegű (gyerekkönyv, tankönyv, szépirodalom stb.) kötetek készülnek, mennyit nyomtatnak belőlük és milyen népszerűek. A külföldi példákkal ellentétben itt nem a vásárlók száma, hanem a nyomtatott példányszámok határozzák meg az adatokat.
Magyar viszonylatban például 2016. és 2020. között a legtöbb példányban megjelent könyvek szerzői között ott van Leiner Laura, Berg Judit és Grecsó Krisztián. A számokból például kiolvasható, hogy Berg Judit Rumini című könyvét évente kb. 10 ezer példányban adták ki, Leiner Laura könyveiből pedig több 10 ezret nyomtattak évente: 2016-ban a Nélküled 25 ezer, 2017-ben az Egyszer szintén 25 ezer, 2018-ban az Ég veled 21 ezer példányban jelent meg. De a szerző legnagyobb dobása a 2019-ben megjelent Emlékezz rám volt, amiből 50 ezer példányt nyomtattak.
Természetesen a kiadások és az eladások száma teljesen nem fedi egymást, mivel nem minden példányszámot vásárolnak meg. De a számok még így is árulkodnak a könyvek népszerűségéről, hiszen a kiadók eleve abból nyomtatnak többet, amelynek eladásában hisznek is.
Nyitókép: Richard Osman (Fotó: Penguin Random House/Conor O’Leary) - Colleen (Fotó: colleenhoover.com)