A tavalyi bicentenárium miatt 2023-ban rengeteget hallottunk és írtunk is Petőfiről, de idén is sem feledkeztünk meg róla, sokat emlegettük például a megosztó Petőfi-film, a Most vagy soha kapcsán. A fiatalon elhunyt reformkori költőt most Szilágyi Ákos „támasztotta fel, hogy az megénekelhesse véleményét a gendernyákok és a zsernyákállam viszonyáról” - fedezte fel a 24.hu.
Szilágyi Ákos József Attila- és Babérkoszorú-díjas költő, esztéta, szerkesztő, Pulitzer-emlékdíjas közíró, Oroszország-kutató, habilitált egyetemi docens saját weboldalán a következő ismertetőt olvashatjuk a kötetről: „A múlt század jókedvűen rendszert váltó éveiben a Megamorv–Petőfi Bizottság expedíciót indított a segesvári csatatérről Szibériába hurcolt Petőfi Sándor (a sok-sok Petőfi Sándor egyike) földi maradványainak feltalálására. A régészekből, antropológusokból és kazánkovácsokból álló kutatócsoport 1989. július 16-án jelentette be, hogy a burjátföldi Barguzin temetőjében megtalálta Petőfi Sándor sírját.
Hogyne találta volna, ha egyszer ott kereste! A talált Petőfi földi maradványait 2015. július 17-én helyezték nyugalomra a Fiumei úti sírkert 58-as parcellájában. A hazatért költő akkor még nem sejthette, hogy e sírból nemsokára Posztpetőfi Sándor költőien valós alakjában kell feltámadnia. Kell, mert szolgaföldben Petőfi nem nyughatott.”
Mit talál Magyarországon a képzeletbeli Petőfi, amikor 2015-ben másodszor is feltámad?
Erre a könyv ajánlója így válaszol: „Már első irodalmi feltámadásakor, Jókai Phantasmagória című költeményében, mikor a Szibériából visszatért Petőfi szembetalálja magát a Kiegyezés-kori nagymagyar Giccsland-del, ahol őt is azonmód giccsbe öntenék, könnyekben tör ki és visszakéredzkedik a szibériai Kolima folyó mellé: »Eresszetek ólombányámba vissza!« Posztpetőfi Sándorként való 2015-ös feltámadásakor hazája ennél is vigasztalanabb képet nyújt. Kossuth-címer helyett koronás. Respublika sehol.
Sajtószabadság sehol. Kormányzás helyett uralkodás. Liberális alkotmányosság helyett rendies önkény, jogrend helyett folytonos rendkívüli állapot.
A latinos műveltségű magyar költőnek már a demokrácia »illiberális” jelzője is fülét hasogatja. Az »illiberális« a latinban „»szűköset«, »szabadságában korlátozottat« jelent. Az illiberális demokrácia tehát szabad emberhez nem méltó demokrácia.”
A Szilágyi Ákos által életre keltett Posztpetőfi Sándor naplóit és verseit tartalmazó kötetének címe Szibériai Borbély, és tartalomjegyzékében olyan címeket találunk, mint NER-ART, Ilyen nyákok olyan nyákok, Énispánom jóispánom, Énkormányom, Ballada a kvótáról vagy Nagy Magyar Mágikus Genderkabaré, melyben ehhez hasonló sorokkal találkozhat az olvasó:
ilyen nyákok olyan nyákok / – nem beszélve szivárnyákok! / köztetek ha lehetnék / hej transznemű leventék! // szorulnak most gendernyákok / mindenféle undornyákok! / − zsernyákállam üzeni: / a problémát kezeli!
Elolvashatod és meg is hallgathatod az írásokat
A kötet hagyományos, nyomtatott könyvként is megjelenik, de digitális formában már most letölthető innen. Aki a hangoskönyvet szereti, az is örülhet, ugyanis Szilágyi Ákos előadásában, a versek mellett található QR-kódokon meg is hallgathatjuk az írásokat.
A Posztpetőfi-kötet mellett egyébként Szilágyi Ákosnak egy másik könyve is megjelenik júniusban Elvégre. Naplóversek 2017-2024 címen.