Sarah Polley vászonra vitte a bolíviai nők elleni erőszak történetét, itt az előzetese

Korábban már írtunk róla, hogy film készül Miriam Toews 2018-as, igaz történeten alapuló regényéből, a Nők beszélgetnekből. A nagy sikerű, megrázó történetből a tehetséges, kanadai színész-rendező, Sarah Polley rendezett filmet. Mutatjuk az előzetesét!

fk | 2022. október 12. |

Miriam Toews Nők beszélgetnek című könyve azt a bolíviai esetet dolgozza fel, amikor egy eldugott mennonita településen 2005 és 2009 között több mint 130 nő ébredt reggel kábán, fájó, vérző testrészekkel és zúzódásokkal. Egy ideig azt hitték, az éjszakai támadásokért szellemek felelősek, mások Isten vagy a Sátán büntetését vélték bennük felfedezni, vagy egyszerűen kitalációnak minősítették. Kiderült viszont, hogy mindezért nyolc férfi felelős (heten a közösségből, egy a közeli faluból), akik egy állatorvosok által használ érzéstelenítővel kábították el az áldozataikat, az eszméletlen nőket pedig megerőszakolták. Áldozataik életkora 5 és 65 év között volt. A férfiakat a bolíviai bíróság 2011-ben 25 év börtönre ítélte, ám az erőszak nem ért véget a közösségben.

MIRIAM TOEWS
Nők beszélgetnek
Ford. Molnár Eszter, Európa, 2019, 228 oldal
-

Toews regénye az eseményeket gondolta tovább, hogy amikor újabb erőszakos cselekmények történnek, és a nőknek dönteniük kell, elmennek, maradnak és harcolnak magukért, vagy semmit sem tesznek.

Sarah Polley tapasztalt rendező, olyan érzékeny, mély drámákat köszönhetünk neki, mint a 2011-es Volt egy tánc, az Alice Munro-novellából adaptált, 2006-os Egyre távolabb (ennek a forgatókönyvét is Polley írta) vagy a 2012-es Apáim története című dokumentumfilm. Most olyan színészekkel dolgozta fel Miriam Toews regényét, mint mint Frances McDormand, Rooney Mara, Claire Foy és Ben Wishaw. Az első előzetes alapján egy szép és fájdalmas adaptációval lesz dolgunk, amely az egyik oldalon az erőszak természetéről, a másik oldalon pedig a nők erejéről és lehetőségeiről mesél majd:

 

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha nézed az Unbelievable című sorozatot

...
Szórakozás

A Szolgálólány meséje új évadának tétje, hogy be tud-e törni Gileád a szabad világba

Egyszerre felszabadító és vérfagyasztó jelenettel ért véget A Szolgálólány meséjének negyedik évada. A Margaret Atwood regényén alapuló sorozat most innen veszi fel a fonalat, az új epizódok tétje pedig, hogy mi következik a vérbosszú után, bűnhődés vagy feloldozás? 

...
Podcast

Pető Andrea: Ha a háborús nemi erőszak áldozatait mártíroknak nevezzük, azzal nem nagyon segítünk

Záró epizódjához érkezett a Delonghival közös Túl a plafonon podcastunk. Utolsó vendégünk Pető Andrea történész, a 20. századi társadalomtörténet és a társadalmi nemek történetének nemzetközileg ismert kutatója. 

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Nagy

„Kommunista volt-e Petőfi? Néger volt-e Kossuth?”

A Petőfi-délibábok című programsorozat Petőfi politikai emlékezete a dualizmustól napjainkig című nyitórendezvényén kiderült, hogy az évek során Petőfi lobogó helyett sokaknak inkább dobogó volt: emelvény, amelyről ki-ki a maga hasznát remélve szónokolt.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Felton: Harry Potter és Draco Malfoy egyazon érme két oldala

A Harry Potter-filmek forgatásáról, felnövésről, barátságokról, a hírnév előnyeiről és hátrányairól is mesél önéletrajzában Tom Felton színész, akit Draco Malfoyként ismert meg a világ. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Szerhij Zsadan: Ezt a földet mától Ukrajnának nevezd!

Harkiv Hotel címmel jelent meg az ukrán Szerhij Zsadan kötete, melynek verseit Vonnák Diána válogatta és fordította magyarra. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Az elitiskola tanárának manipulációja a szülők életét sem kíméli

A saját érdekedben az iskolai közösségek olykor viszontagságos működésébe enged betekintést, ahol sokszor csupán egy szikra kell, hogy lángra lobbanjanak a lappangó indulatok. Olvass bele!

SZÓRAKOZÁS
...
Podcast

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

A hallgatók társalkotói szerepéről, John Cheever prózájáról, hidegháborúról és melankóliáról beszélgettünk Szabó Benedekkel, aki az egyrészt-másrészt generációjához tartozik.

...
Szórakozás

Müller Péter Sziámi: A dal tud valamit, amit szeretnék tudni én is

„Életem összes kalandja másodszándékból következett” ‒ mondja Müller Péter Sziámi, akinek napestig sorolhatnánk a titulusait és a kitüntetéseit, magára legszívesebben mégis költőként tekint. Elmesélte nekünk, hogy lelt rá élete legjobb játszótársára nemrégiben, és megtudtuk tőle, miért csendesednek el bennünk a dalok, mire felnövünk.

...
Szórakozás

Kíváncsiak az életre – HIÚZ: Ez ennyi volt

Az a.dal.szöveg rovatban ezúttal a HIÚZ zenekar Ez ennyi volt című dalával foglalkozunk.