Sokkal több mint egy hétköznapi könyv – Művészkönyv kiállítás nyílt a Capa Központban

Sokkal több mint egy hétköznapi könyv – Művészkönyv kiállítás nyílt a Capa Központban

A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ és az ISBN+ egy egészen egyedi ötlettel ált elő, és megnyititták az első magyarországi művészkönyv kiállítást. Ezek a könyvek sokkal többek mint egy hétköznapi kiadvány, ugyanis narratív módon mesélik újra az egyes projekteket. 

Szabolcsi Alexander | 2024. december 05. |

FOTÓ / MŰVÉSZ / KÖNYV címen nyílt kiállítás a Capa Központban, amely négy közép-kelet-európai ország ötven kiadványán keresztül mutatja be az elmúlt évek fotókönyv készítésének trendjeit. A magyar kurátorok mellett lengyel, cseh és román szakértők segítették a kiállítás gazdag válogatását.

Sokkal több mint könyvtárgy

A kiállítás a művészkönyvre koncentrál, amely bár elsőre egy hétköznapi könyv hatását keltheti, de érdemesebb ezekre a könyvekre nyomtatott műalkotásként vagy akár művészeti projektként tekintenünk. A művészkönyv fajtája az egyszerű fan-zine-től a reprezentatív fotókönyvekig terjedhet, mérete, papírja, nyomdatechnikája is különböző lehet. Közös jellemzőjük, hogy átmenetet képeznek a tervezőgrafika, a vizuális művészet, a könyvkiadás, a design és a kísérleti elbeszélés mezők között. Nemcsak képeket, festményeket, kiállított tárgyakat mutatnak meg, hanem céljuk, hogy a kiállítást is megörökítsék, és narratív módon meséljék el.

-

„Minden fotókönyv művészkönyv is egyben, de nem minden művészkönyv fotókönyv. Nem látok más különös ismertetőjegyet a fotókönyvek esetében, mint azt, hogy fotó alapú sorozatot vagy képanyagot mutatnak meg a lapjaikon. A művészkönyv egy tágabb fogalom, ahol bármilyen képzőművészeti médium, akár grafikai kísérletezés, rajz stb. is megjelenhet.” – mondta Istvánkó Bea a kiállítás egyik kurátora egy interjúban, amit a Capa Központ készített.  

A Capa Központ és az ISBN+ közreműködésében létrejött kiállítás egyedi Magyarországon, ugyanis ilyenre még nem volt példa. Ez fontos művészettörténeti mérföldkő lehet.  

A könyvek válogatása nemzetközi együttműködés volt

A kiállításon a legkorábbi könyv 2006-os, hiszen tudatos döntés volt, hogy csak az utóbbi két évtized könyveit dolgozzák fel. A kiállítás továbbá vállaltan szubjektív szempontok szerint készült, román, cseh és lengyel együttműködésben, és elsősorban a műfajt meghatározó mérföldköveket emeli ki. A nemzetközi munkában viszont fontos volt, hogy az adott ország kurátorai is hozzátegyék a saját meglátásaikat, véleményeiket a kiállításhoz, így nemcsak könyveket ajánlottak, hanem részesei is lettek a projektnek.

-

A könyvek válogatásánál elsődleges szempont volt, hogy az adott alkotó milyen rendszerességgel készít művészkönyvet, és ezek mennyire reflektálnak a médiumra, aktívan kihasználva könyvbeli sajátosságaikat.

Az előkészületek váratlan fordulata volt, hogy 2024-ben több művészkönyv is megjelent egyszerre. „Emiatt a kiállításnak lett egy olyan, előre nem tervezett szekciója, amely a 2024-ben megjelenő magyar fotókönyvekre összpontosít. Nem akartuk kihagyni ezeket, hiszen annyira izgalmas könyvek születtek, jellemzően hosszú évek előkészítő munkája után. A Covid járvány, a papírdrágulás és az energiaválság után most jelentek meg olyan könyvek, amik már régebb óta készülnek.” – mondta Istvánkó.

-

Könyvbemutató és tárlatvezetés

A frissen beválogatott könyvek között szerepel Bartha Máté Anima Mundi című kötete is, amelyben olyan képeket láthatunk, ahol a fotók egy fiktív megfigyelő szerepét adják vissza, kutatva a város megbújó összekötéseit, jelentéseit, misztikáját. A könyv inspirációi voltak a Vojnich kézirat, amely a középkor egyik mai napig megfejtetlen kódexe, de egy 17. századi tudós misztikus munkássága is.

-

A kiállítás mellett részt vehetünk december 5-én az Anima Mundi könyvbemutatóján, ahol a szerzővel Tillmann J. A. filozófus beszélget, Mucsi Emese a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ kurátorának moderálásában. De a kiállításhoz terveznek tárlatvezetést is, és egy januárban induló programot, ahol több meghívott magyar alkotóval lehet majd a könyvekről és a kiállításról beszélgetni.

A kiállítás február 2-ig látogatható.

(Capacenter / Capablog)

Fotók: Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Így mutatta be Robert Capa Magyarország világháború utáni vörös fordulatát

A 70 éve elhunyt legendás fotós 17 éves korában menekült el Budapestről, 17 évvel később pedig másfél hónapot töltött idehaza. A Holidaynek írt, 14 fotóval illusztrált útibeszámolójában éjsötét börleszk-jelenetekként elevenednek meg a remények és a romok.

...

Robert Capa: magyar fotósból lett a világ szeme [PODCAST]

Ki volt Robert Capa - valós személy vagy egy jól kitalált brand? A piaci logika vagy az elhivatottság alakította életét, karrierjét? Ügy volt neki a háború leleplezése vagy pénzkereseti lehetőség? Mi volt a jelentősége és miért fontos még ma is? Podcastban kibeszéltük.

...

Analógia: Az őszinteség hatalmas szabadságot ad az analóg fotózásban

Kőrösi Tamás, a We Love Balaton fotósa analóg képekből álló kiállítása kapcsán mesélt a tóhoz kötődő emlékeiről, fotós karrierjéről és az analóg fotózásról is.

Péterfy-Novák Éva: Volt olyan történet, ami nem került be a regénybe, mert nem bírta el a papír

Péterfy-Novák Éva: Volt olyan történet, ami nem került be a regénybe, mert nem bírta el a papír

Péterfy-Novák Évával kötetei új kiadásainak apropóján beszélgettünk arról, hogy hol a határ a trauma- és a szépirodalom között?

Szerzőink

Valuska László
Valuska László

A fehér maszkos japán irodalmi szenzáció, aki horrorjával elfüstölte az agyamat

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Mi az a Harcosok klubja, és mit kell tudni róla?

Kiemeltek
...

Az erdő csodákat művel: 4 izgalmas kötet a Zöld könyv podcast könyvajánlójában

Nyugodtan bízzuk rá magunkat az erdőre, nem fogjuk megbánni! 

...

Mi az a Harcosok klubja, és mit kell tudni róla?

A Harcosok klubja, bár sose ment ki a divatból, a kormány hatására hirtelen megint nagyon népszerű lett, viszont talán nem mindenki emlékszik, hogy miről is szól ez a kultikus regény/film. 

...

Szoboszlai Dominik apa lesz: 5 könyv, amit szerintünk olvasson el!

Könyvekkel segítünk felkészülni a Liverpool magyar labdarúgójának az apaságra. 

Olvass!
...

Amikor egy anya a férje teljes uralma alatt áll: olvass bele Andrea Bajani regényébe!

Elnyomás, családi terror, birtoklási vágy – súlyos témákat érint az olasz Andrea Bajani új regénye.

...

Orwell a másvilágon is rágyújt, és cinikus – Olvass bele Margaret Atwood új novelláskötetébe!

A halott Orwell interjút ad, egy nő éticsigává változik az Elveszve a rengetegben című kötetben.

...

Isten valójában 2 milliárdnyi kéregető öregember-űrlény - Olvass bele a Háromtest-probléma szerzőjének új könyvébe!

Isten egy nap sokadmagával visszatér a Földre, hogy teremtett népétől egy kis reggelit és bort kérjen. Olvass bele!