Sokkal több mint egy hétköznapi könyv – Művészkönyv kiállítás nyílt a Capa Központban

Sokkal több mint egy hétköznapi könyv – Művészkönyv kiállítás nyílt a Capa Központban

A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ és az ISBN+ egy egészen egyedi ötlettel ált elő, és megnyititták az első magyarországi művészkönyv kiállítást. Ezek a könyvek sokkal többek mint egy hétköznapi kiadvány, ugyanis narratív módon mesélik újra az egyes projekteket. 

Szabolcsi Alexander | 2024. december 05. |

FOTÓ / MŰVÉSZ / KÖNYV címen nyílt kiállítás a Capa Központban, amely négy közép-kelet-európai ország ötven kiadványán keresztül mutatja be az elmúlt évek fotókönyv készítésének trendjeit. A magyar kurátorok mellett lengyel, cseh és román szakértők segítették a kiállítás gazdag válogatását.

Sokkal több mint könyvtárgy

A kiállítás a művészkönyvre koncentrál, amely bár elsőre egy hétköznapi könyv hatását keltheti, de érdemesebb ezekre a könyvekre nyomtatott műalkotásként vagy akár művészeti projektként tekintenünk. A művészkönyv fajtája az egyszerű fan-zine-től a reprezentatív fotókönyvekig terjedhet, mérete, papírja, nyomdatechnikája is különböző lehet. Közös jellemzőjük, hogy átmenetet képeznek a tervezőgrafika, a vizuális művészet, a könyvkiadás, a design és a kísérleti elbeszélés mezők között. Nemcsak képeket, festményeket, kiállított tárgyakat mutatnak meg, hanem céljuk, hogy a kiállítást is megörökítsék, és narratív módon meséljék el.

-

„Minden fotókönyv művészkönyv is egyben, de nem minden művészkönyv fotókönyv. Nem látok más különös ismertetőjegyet a fotókönyvek esetében, mint azt, hogy fotó alapú sorozatot vagy képanyagot mutatnak meg a lapjaikon. A művészkönyv egy tágabb fogalom, ahol bármilyen képzőművészeti médium, akár grafikai kísérletezés, rajz stb. is megjelenhet.” – mondta Istvánkó Bea a kiállítás egyik kurátora egy interjúban, amit a Capa Központ készített.  

A Capa Központ és az ISBN+ közreműködésében létrejött kiállítás egyedi Magyarországon, ugyanis ilyenre még nem volt példa. Ez fontos művészettörténeti mérföldkő lehet.  

A könyvek válogatása nemzetközi együttműködés volt

A kiállításon a legkorábbi könyv 2006-os, hiszen tudatos döntés volt, hogy csak az utóbbi két évtized könyveit dolgozzák fel. A kiállítás továbbá vállaltan szubjektív szempontok szerint készült, román, cseh és lengyel együttműködésben, és elsősorban a műfajt meghatározó mérföldköveket emeli ki. A nemzetközi munkában viszont fontos volt, hogy az adott ország kurátorai is hozzátegyék a saját meglátásaikat, véleményeiket a kiállításhoz, így nemcsak könyveket ajánlottak, hanem részesei is lettek a projektnek.

-

A könyvek válogatásánál elsődleges szempont volt, hogy az adott alkotó milyen rendszerességgel készít művészkönyvet, és ezek mennyire reflektálnak a médiumra, aktívan kihasználva könyvbeli sajátosságaikat.

Az előkészületek váratlan fordulata volt, hogy 2024-ben több művészkönyv is megjelent egyszerre. „Emiatt a kiállításnak lett egy olyan, előre nem tervezett szekciója, amely a 2024-ben megjelenő magyar fotókönyvekre összpontosít. Nem akartuk kihagyni ezeket, hiszen annyira izgalmas könyvek születtek, jellemzően hosszú évek előkészítő munkája után. A Covid járvány, a papírdrágulás és az energiaválság után most jelentek meg olyan könyvek, amik már régebb óta készülnek.” – mondta Istvánkó.

-

Könyvbemutató és tárlatvezetés

A frissen beválogatott könyvek között szerepel Bartha Máté Anima Mundi című kötete is, amelyben olyan képeket láthatunk, ahol a fotók egy fiktív megfigyelő szerepét adják vissza, kutatva a város megbújó összekötéseit, jelentéseit, misztikáját. A könyv inspirációi voltak a Vojnich kézirat, amely a középkor egyik mai napig megfejtetlen kódexe, de egy 17. századi tudós misztikus munkássága is.

-

A kiállítás mellett részt vehetünk december 5-én az Anima Mundi könyvbemutatóján, ahol a szerzővel Tillmann J. A. filozófus beszélget, Mucsi Emese a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ kurátorának moderálásában. De a kiállításhoz terveznek tárlatvezetést is, és egy januárban induló programot, ahol több meghívott magyar alkotóval lehet majd a könyvekről és a kiállításról beszélgetni.

A kiállítás február 2-ig látogatható.

(Capacenter / Capablog)

Fotók: Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Így mutatta be Robert Capa Magyarország világháború utáni vörös fordulatát

A 70 éve elhunyt legendás fotós 17 éves korában menekült el Budapestről, 17 évvel később pedig másfél hónapot töltött idehaza. A Holidaynek írt, 14 fotóval illusztrált útibeszámolójában éjsötét börleszk-jelenetekként elevenednek meg a remények és a romok.

...
Podcast

Robert Capa: magyar fotósból lett a világ szeme [PODCAST]

Ki volt Robert Capa - valós személy vagy egy jól kitalált brand? A piaci logika vagy az elhivatottság alakította életét, karrierjét? Ügy volt neki a háború leleplezése vagy pénzkereseti lehetőség? Mi volt a jelentősége és miért fontos még ma is? Podcastban kibeszéltük.

...
Szórakozás

Analógia: Az őszinteség hatalmas szabadságot ad az analóg fotózásban

Kőrösi Tamás, a We Love Balaton fotósa analóg képekből álló kiállítása kapcsán mesélt a tóhoz kötődő emlékeiről, fotós karrierjéről és az analóg fotózásról is.

...
Kritika

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

Gyilkosokra utazunk folytatja a nyugdíjas detektívek hagyományt, ugyanakkor új fejezetet is kezd egy testőr-exrendőr nyomozópárossal. Ez a hét könyve. 

Szerzőink

...
sza

Ezeket olvasd, ha tetszett a Nosferatu: 6 könyv, amikben a vámpírok nem nyugszanak

...
Bakó Sára

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

...
bzs

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Kiemeltek
...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Nagy

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

A Véletlenül írtam egy könyvet mától a mozikban! A sajtóvetítés után Lovas Rozit kérdeztük az új családi filmről. 

...
Kritika

A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen

Elolvastuk a friss irodalmi Nobel-díjas magyarul nemrég megjelent regényét, az érzékeny és lírai Görög leckéket. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Olvass bele Fábián Janka új regényébe: izgalmas társasági élet alakul a szabadságharc utáni Balatonfüreden

Györöky Ilka és családja nem adja fel a reményt a szabadságharc utáni nehéz időkben sem.

...
Beleolvasó

A kártyavár összeomlik a családi titkok alatt – Olvass bele Kai Aareleid Kártyavárak című regényébe!

Egy család története a szovjet megszállás utáni Észtországban, ahogyan egy fiatal lány látta.

...
Beleolvasó

Umbria mindenki szívét elrabolja, aki szeret élni és enni – Olvass bele a Péterfy házaspár új könyvébe!

A Péterfy-házaspár könyve az olaszországi Umbria varázslatos tájaira kalauzolja az olvasót.