5 könyv, 5 Munkácsy-alkotás: barangolj velünk a festőművész világában!

5 könyv, 5 Munkácsy-alkotás: barangolj velünk a festőművész világában!

Munkácsy-képeket nézni olyan, mintha egy regényben találnánk magunkat. Könyveket ajánlunk a még néhány napig látogatható budapesti kiállításhoz. 

Fotók: Wikipedia, Szépművészeti Múzeum

bzs | 2025. március 21. |

A Szépművészeti Múzeumban március 30-ig látható a Munkácsy Mihály életművét bemutató kiállítás. A tárlaton látható festmények némelyikének hangulata vagy maga a jelenet olyan, mintha egyenesen egy regény közepébe repítene minket. Mutatjuk, nekünk melyik irodalmi művek jutottak eszünkbe a festményekről.

A Munkácsy Mihály (1844–1900) születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából rendezett kiállításon a festő több száz műalkotása mellett archív fotók, dokumentumok és kultusztárgyak mutatják be a már életében hihetetlenül sikeresnek és gazdagnak számító művészt. A Párizsban is működő alkotó pályája párhuzamosan futott a regényirodalom legnagyobb mestereinek életével, így igyekeztünk a kortársai közül válogatni. 

Könyveket ajánlunk a Munkácsy-kiállítás mellé.

Munkácsy Mihály: Az agár – Jókai Mór: Az arany ember

A nyilvánvalóan minden földi jóval elárasztott szalonban papagájtól a zongorán át a versenyagárig mindent bezsúfoltak, amiről csak feltételezhető, hogy a szépasszonyt szórakoztatja. Kérdés, hogy a hölgyeket valóban boldoggá teszik-e ezek a cicomák. A jelenet akár Jókai Mór Az arany ember című regényében is játszódhatnak, ahol Tímea, a Tímár Mihály által kimentett kincsből él fényűző, de boldogtalan életet. Eközben Tímár számára a sziget és rajta Noémi jelenti a menedéket, az Édent. (Jókai Mórról és műveiről itt és itt írtunk.)

Munkácsy A colpachi park című képét felesége luxemburgi birtokán festette, ahol valószínűleg hasonló menedéket talált, mint Jókai hőse.

Jókai Mór
Az arany ember
Európa Könyvkiadó, 2024, 602 oldal

Munkácsy Mihály: A kis cukortolvaj – Louisa May Alcott: Kisasszonyok 

A jelenet akár a Kisasszonyokból ismert March-család háború előtti gazdagságát is mutathatná a csodás nehéz brokátfüggönyökkel és szobanövényekkel telerakott szobával. A köztudottan édesszájú Amyről azonban nem nehéz elképzelni, hogy elcsen néhányat a vendégeknek kikészített cukrokból. A paraván mellett pedig a már ekkor is gyenge egészsége miatt Beth heveredett le egy kis pihenésre, amíg talán a többiek iskolában vannak vagy a szegényeket látogatják.

Louisa May Alcott
Kisasszonyok
Manó Könyvek, 2024, 353 oldal, Fordította: Barta Judit 

Munkácsy Mihály: Reggeli a nyaralóban – Honoré de Balzac: Elveszett illúziók

A festő eredeti címe ártatlanabb jelenetet sejtet, mint amire mi következtetünk. A mennyezetről függő japán ernyő azonban olyan hivalkodó és különleges, hogy azt kell képzelnünk, nem egyszerű nemes hölgyek üldögélnek az asztal körül, hanem Balzac Emberi színjátékának félvilági szereplői, az operaénekesnők, színésznők, kurtizánok, akik az Elveszett illúziók Lucienjének nagyvilági életét finanszírozzák majd. 

Balzac valóban leszámol az illúziókkal, az olvasóéval és Lucien Rubempré-jével is. A fiú eleinte megpróbál saját tehetségére vagy ügyességére támaszkodni a párizsi boldogulásban, azonban hamarosan egész jól belesimul a dörzsölt helyi ficsúrok életvitelébe. Mindenkin – főleg nőkön – átgázolva igyekszik minél gazdagabb és élvhajhászabb lenni.

Honoré de Balzac
Elveszett illúziók
Európa Könyvkiadó, 2024, 741 oldal, Fordította: Benedek Marcell

Munkácsy Mihály: Párizsi szobabelső (Olvasó nő) – Lev Nyikolajevics Tolsztoj: Anna Karenina 

Még egy csodás hölgy egy kissé régimódibb szalonban. A sötét színekkel berendezett, kissé nyomasztóbbnak tűnő lakásban a nő jelent üde színfoltot. Ő maga is olvasásba menekül, talán levélbe, talán egy regénybe. A mögötte a földön játszó gyerekre sem fordít sok gondot. A hölgy valószínűleg egy ennél intellektuálisan stimulálóbb közegre vágyik. Több fiatalságra, több életre. Talán egy új szerelemre. Épp, ahogy Anna Karenyina.

Lev Tolsztoj
Anna Karenyina 1-2.
Európa Könyvkiadó, 2023, 1120 oldal, Fordító: Gy. Horváth László

Munkácsy Mihály: Krisztus Pilátus előtt – Mihail Bulgakov: A Mester és Margarita

Itt kicsit elmozogtunk a történelmi korszakból, de nem tudunk ellenállni Bulgakov, Woland és társaik csábításának, hogy Pilátus alakját A Mester és Margarita oldalairól idézzük fel. Munkácsy monumentális alkotásán határozottan látszik, hogy Pilátusnak fáj a feje, ahogy arról Bulgakovnál is olvashatunk. A migrénjén pedig a rá mért feladat sem segít. A Mester regényében és Woland elmesélésében megjelenő római helytartó és az ítéletre vezetett Jézus viszonya új megvilágításba helyezi a történetet. 

Mihail Bulgakov
A Mester és Margarita
Európa Könyvkiadó, 2024, 574 oldal, Fordította: Szőllősy Klára

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

Jókai Mór 73 kézirata vált digitálisan elérhetővé.

...

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

A gyámoltalan hölgyek csak Jókai könyveiben léteztek, a valóságban erős nők vették körül az írót. Szécsi Noémi Jókai és a nők című könyvének bemutatóján jártunk.

...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Hírek
...

Nádas Péter egy több száz éves német rend tagja lett

...

Macska a széken, teknős a könyvespolc alatt – Szerinted jó ötlet az állatos könyvesbolt?

...

A Normális emberek sztárjával készül új Jane Austen-feldolgozás

...

Megvannak a felvételi ponthatárok! 3 könyv az egyetemi évekről és a felnőtté válásról

A hét könyve
Kritika
"Istenről és Édesanyáról vagy jót vagy semmit" – Ongjerth Hanna: Fecskefészek
200 éve sokkal több női író volt, aztán jöttek a férfiak

200 éve sokkal több női író volt, aztán jöttek a férfiak

Igen nagy változások történtek az angolszász irodalomban, és talán sose lesz ugyanolyan, mint az 1800-as években.

Olvass!
...

Semmiről nem fogsz lemaradni, ha megtanulsz helyesen élni - Olvass bele Tapasztó Orsi önismereti könyvében

Az önismeret nemcsak egy újabb feladat a teendőid között, hanem az út egy teljesebb, egészségesebb élethez. Olvass bele!

...

A megfojtott pap a kőbányai templom előtt ül: olvass bele N. Nagy Zoltán új krimijébe!

Egy kegyetlen elkövető, egy nyugdíjba készülő nyomozó és egy kőbányai templom. 

...

Hogy illik viselkedni túszejtés esetén? – Olvass bele Fredrik Backman regényébe!

A hisztiző túszok vagy a rendőrkézre kerülés a rosszabb?