A Mona tekintete arról mesél, hogy a művészet mindig az élet szolgálatában áll

A Mona tekintete arról mesél, hogy a művészet mindig az élet szolgálatában áll

Kilenc hónapja a francia irodalmi élet egy különleges regénytől hangos. Thomas Schlesser Mona tekintete című műve egy kislány és nagyapja megható kapcsolatának története. Titkos múzeumi vándorlásaik szeánszai bevezetés a képzőművészetbe és útmutatás az élethez. A párizsi sajtótájékoztatón a művészettörténész író a regényében szereplő festményekről és könyvéről mesélt a Pompidou Központban a kiadó igazgatójának kíséretében.

Valkovics Tünde | 2024. október 06. |

„Egy barátom javaslatára vettem kézbe a kéziratot egyik csendes szombat délután. Ritka, hogy ennyire belemerülök a műbe, de Thomas regényét egy szuszra elolvastam. Annyira rendkívülinek találtam a történetet, egyszerűnek, mégis unikálisnak, hogy azonnal felhívtam Thomast és közöltem vele, kiadjuk a könyvet – mondja a kezdetekről Nicolas de Cointet, a francia kiadó művészeti könyvek igazgatója, miközben a múzeum termeit jártuk. – Hétfő reggelre megbeszéltük a találkozót, és aláírtuk a szerződést.”

A múzeum ötödik emeletén, ahol a sajtóeseményt tartották, jelenleg a Nemzeti Modern Művészeti Múzeum kollekciójából válogatott Mesterművek kiállítása látható. Ugyanis Thomas Schlesser regényének utolsó 18 epizódja a Pompidou Központba vezeti az olvasót. Az aktuális kiállításon egyidőben öt olyan mestermű szerepel, amelyek a regényben is fontos szerepet kapnak.

„Kivételes pillanat egy kiadó életében, amikor ilyen irodalmi gyöngyszemre bukkan – folytatja a kiadó igazgatója –, és ha egy ekkora jelentőségű, francia és nemzetközi könyvsikert érhet el, mint a Mona tekintetével.” A regényt eddig több, mint 300 ezer példányban adták el Franciaországban, 37 nyelvre fordították le, és a megfilmesítés jogdíját is megvásárolta egy tekintélyes produkciós cég.

Miről szól a Mona tekintete?

A regény története a vaksággal fenyegetett tízéves kislányról, Monáról szól, akit nagyapja minden szerdán iskola után a gyermekpszichiáteri konzultáció helyett titokban múzeumba visz. Henry azt szeretné, ha unokája felfedezné a világ szépségeit, és a csak szép képeket őrizné meg világunkról, amennyiben Mona elveszítené látását. 52 héten keresztül, alkalmanként egy-egy alkotást tekintenek meg Párizs három legismertebb múzeumában.

A Louvre-ban, az Orsay-ban és a Pompidou Központban található 52 képzőművészeti alkotáson keresztül tárul ki a világ a kislány számára.

Henry magyarázataival és történeteivel ismeri meg a művészettörténet legnagyobb alkotásait közérthető, olykor vicces, szellemes párbeszédekkel tűzdelve. Mona és Henry kronológia sorrendben haladnak egyik műről a másikra, ötszáz év művészettörténetén átívelve a nagy klasszikus és ikonikus festményektől a modern alkotásokig. Botticelli, Leonardo da Vinci, Rembrandt, Goya, Courbet, Monet, Brancusi, Frida Kahlo és Picasso műveit Mona hosszú perceken át szemléli, mielőtt bármilyen információt kapna róluk.

„A nyolcvanéves, művelt nagyapát elsősorban a klasszikus képzőművészet vonzza, így főleg ezeket mutatja meg unokájának, de olykor-olykor kitérőt tesz a kevésbé ismert alkotók felé. Majd az idő haladtával érdeklődése a modern művészeti univerzum felé is kitekint – magyarázza a művészettörténész író. – Azt szerettem volna megmutatni a művek szelekciója által, hogy amikor megismerjük és megértjük, mit történt a reneszánsz idején és a 19. században, sokkal könnyebben érthetővé válnak és befogadhatóak lesznek a modern alkotások. Mire eljutunk a Pompidou Központban látható 20. századi művekhez, már akkora művészettörténeti ismeretet sajátítottunk el, amely ezt segíti. De szeretném aláhúzni, hogy a regényem nem művészettörténeti óra, hanem beavatás az életre a művészeten keresztül. Azt gondolom, hogy a művészet mindig az élet szolgálatában áll.”

Ahogy egy abszolút szem lát

Mona idővel magába szívja a tudást, finomodik a látásmódja, a nagyapa észreveszi, hogy unokájának abszolút szeme van, mint a zenészeknek abszolút hallása. A múzeumokban tett titkos látogatások során mély cinkosság alakul ki kettejük között. Henry szeretetteljesen, de úgy beszél a kislánnyal, mint ahogy egy felnőttel: „bízz a testedben, a közvetlen benyomásaidban, ne próbáld elfedni őket, hagyd, hogy a szépség magával ragadjon”.

Minden találkozás egy-egy festménnyel vagy egy szoborral „erkölcsi és filozófiai kérdéseket” is felvet. A nagyapa a művek elemzése során azokkal szoros összefüggésben élettanácsokkal is szolgál a kislánynak.

Thomas Schlesser szerint a nagyszülők előszeretettel adják át élettapasztalataikat az unokáknak, mindig van egy-egy jó tanácsuk, hogyan tájékozódjunk, hogyan reagáljunk, vagy miként viselkedjünk az élet útvesztőjében. „Gustave Courbet francia festő nagyapja például azt mondta unokájának – ismerteti az író –, amit Henry elmesél Monának, amikor Courbet Temetés Ornans-ban című festményét tekintik meg az Orsay múzeumban:

»Kiálts hangosan és járj egyenesen!«

A lecke arról szól, hogy az életben olykor fel kell hívnunk magunkra a figyelmet és nem szabad félnünk!”

Regény születik

A 46 éves Thomas Schlesser tíz évig írta a regényt, a történet ötlete magánéleti tragédiát követő időszakban merült fel benne. Bár a regény nem önéletrajzi jellegű, a történet írása során az író gyerekkori emlékeiből is merített. A könyvben szereplő mesterművek kiválasztásánál két szempont vezérelte: a művek mondanivalója, vagy története kapcsán felmerülő életlecke, másik szempont egyszerűen az volt, hogy mint művészettörténész, mely művekről szeretett volna feltétlenül beszélni.

„A kiadónál hozzám tartoznak a képzőművészeti albumok is. Ritka olyan szerzővel együtt dolgozni, aki közérthetően és érdekfeszítően tud művészeti alkotásokról írni, ami egy igen nehéz feladat – mondja Nicolas de Cointet. – Ez is elbűvölt Thomas írásában azon felül, hogy a nagyapa és az unoka viszony megindító, és mindenkinek azonnal eszébe jut egy kedves gyerekkori emlék a nagyszüleiről. Thomas regénye örömteli írás, pozitív üzeneteket közvetít, nagy szükségünk van ma erre!”

A Mona tekintetének magyar kiadása a Park Könyvkiadó gondozásában 2025 őszén várható.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Kevin Costner Művészetek és Irodalom Érdemrendje kitüntetést kapott Cannes-ban

A Farkasokkal táncoló sztárját az egyik legmagasabb elismeréssel jutalmazta a francia kulturális miniszter. A 77. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon Kevin Costner új westernje is látható.

...
Kritika

Ai Weiwei a művészetet túlélési technikaként használja

A hét könyve az 1000 év öröm és bánat, amelyben egy költő apa és képzőművész fia élettörténetein keresztül megmutatkozik az alkotás elpusztíthatatlan ereje.

...
Gyerekirodalom

Szinyei Merse Pállal indul a nagy magyar festőket bemutató gyerekkönyv-sorozat

A sorozat most megjelent, első kötete Szinyei Merse Pál művészetének felfedezéséhez nyújt segítséget általános iskolásoknak

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról. 

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem az igazságot, hanem a megértést keresem

Az Apám üzent egyszerre identitás-, család- és aparegény. Grecsó Krisztián kötetbemutatóján jártunk.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A magyar állam adta el Radnóti Miklóst - 10 alig ismert részlet a költő halálához

...
Könyves Magazin

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...
Szabolcsi Alexander

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

A hét könyve
Nagy
Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait
...
Podcast

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

Szentesi Éva sosem vágyott arra, hogy gyereket szüljön, de családot mindig is szeretett volna.