Egyre többen hallgatnak hangoskönyveket, így a vállalatok gyors és olcsó megoldásokat keresnek ezek elkészítéséhez. Itt is megjelent az AI, ami viszont a narrátorok megélhetését és a hangoskönyvek minőségét is veszélyezteti.
A hangoskönyv-történelem egyik fontos állomása az a Columbo-jelenet, amelyben egy gépírónő hallgatja a fiókba rejtett kazettás magnóról a regényeket, amíg a meglehetősen monoton munkáját végzi. Ez már több évtizeddel az első, üzleti vállalkozásként is sikeres hangoskönyv-kiadó berobbanása után történt, amit két bölcsészlány alapított New Yorkban.
A színészek által felolvasott, kazettán, bakeliten, majd digitális formátumokban hallgatható könyvek sikere töretlen: 2023-ra a hangoskönyvpiac közel 7 milliárd dolláros globális forgalmat bonyolított le, és a becslések szerint 140 millió hallgatót ért el. A The Guardian a Publishers Association információira hivatkozva azt írja, hogy 2023 és 2024 között az Egyesült Államokban 13%-kal, az Egyesült Királyságban pedig 31 százalékkal nőttek a hangoskönyvek eladásai.
Az Audible.com főoldalának kínálata
Az AI felülírja a teljes hangoskönyvpiacot
Mivel óriási az érdeklődés irántuk, nagyon nem mindegy, hogy milyen minőségű hangoskönyvekhez férnek hozzá az olvasók. Az Amazon például már 2023-ban lehetővé tette, hogy azok az amerikai szerzők, akik mögött nem áll kiadó, a mesterséges intelligencia segítségével hangoskönyvvé alakítsák az e-bookjaikat.
Idén februárban a Spotify közölte, hogy elfogadja a platformján a mesterséges intelligenciával készült hangoskönyveket, májusban pedig az Amazon tulajdonában lévő Audible hangoskönyv-szolgáltató jelentette be, hogy a szerzők és kiadók több mint 100 mesterséges intelligencia által létrehozott hang közül választhatnak angol, spanyol, francia és olasz nyelvű hangoskönyvek narrálásához. Várhatóan még ebben az évben elérhetővé válik a hangoskönyvek mesterséges intelligencia általi fordítása is.
Nemrég írtuk meg, hogy Melania Trump, Donald Trump feleségének és az Amerikai Egyesült Államok jelenlegi First Lady-jének tavaly megjelent, magyarul egyelőre még nem olvasható Melania című memoár hangoskönyv változata is teljes mértékben AI-jal készült.
Az Audible szerint a cél kiegészíteni, nem pedig helyettesíteni az emberi narrációt, és lehetővé tenni, hogy több szerző és több alkotás jusson el nagyobb közönséghez.
Az Egyesült Államokban már tesztelik a lehetőséget, hogy hangoskönyv-narrátorok saját hangjuk másolatát hozzák létre, hogy még több audiobook készülhessen.
De tud-e az AI szexjelenetet és szülést narrálni?
A szinkronszínészetben és a könyviparban dolgozók ugyanakkor attól tartanak, hogy a mesterséges intelligenciára való áttérés veszélyt jelenthet a munkavállalókra.
Egy melbourne-i színész és hangoskönyv-narrátor, Annabelle Tudor szerint pont a mesélés képessége teszi értékessé ezeket a felolvasásokat, erre pedig csak az ember képes. Attól tart, hogy ha az AI silány minőségű hangoskönyveket fog készíteni, elmegy az emberek kedve a műfajtól.
Nagyon durva szexjeleneteket narráltam, és az AI nem tudja, hogy hangzik az orgazmus”
– mondta a színésznő. Hozzátette, olyan jelenetekhez is adta már a hangját, ahol a szereplő szült.
Hannah Kent, a Rekviem egy gyilkos asszonyért írója pedig úgy vélekedett: az AI alkalmazásának fő oka a költségek csökkentése, és ez nemcsak a szó szoros értelmében teszi olcsóvá a dolgokat, hanem kreatív értelemben is. „A láb már a pedálon van, amivel egyenesen disztópiába hajtunk” – fogalmazott.
Az ausztrál szerző egyébként az első elismert író, akinek kalóz kiadásban terjedő könyvét a Meta mesterséges intelligencia rendszerének kiképzésére használta fel.
Nyitókép forrása: unsplash.com