Több korábbi cikkünkben is foglalkoztunk már a mesterséges intelligenciával: legutóbb arra a kérdésre kerestük a választ, hogy vajon képes lesz-e valaha az AI minőségi irodalmi szöveg létrehozására, és a technológia rohamos fejlődésének nagyon is valós veszélyei mellett sem mentünk el.
Mark Zuckerberg például állítólag maga engedélyezte, hogy a Facebook mesterséges intelligenciáját illegálisan beszerzett szövegekkel tanítsák, és hiába pereskednek az alkotók a szerzői jogok miatt, egyre több könyv jut erre a sorsra. Az Egyesült Királyságban ugyanakkor dolgoznak a megoldáson: akár már nyáron életbe léphet az írókat segítő rendszer – írja a Guardian.
Létezhet legális út?
A szerzői jogokkal foglalkozó képviselet (Copyright Licensing Agency) azokat az alkotókat igyekszik anyagilag támogatni, akik nincsenek abban a helyzetben, hogy közvetlen szerződést kössenek az AI-fejlesztőkkel.
Az előzetesen megkérdezett írók többsége hajlik rá, hogy engedélyezze a műveik felhasználását, azonban ragaszkodnak hozzá, hogy szülessen egy kollektív megoldás, amely lehetővé teszi a kompenzációt.
A kezdeményezés elindítói továbbra is hisznek abban, hogy a beleegyezés igenis szükséges – főleg, ha piaci szempontból is hatékony és eredményes útra vezet.
„Célunk, hogy egyértelmű, legális utat biztosítsunk a minőségi tartalomhoz való hozzáféréshez” – nyilatkozta Mat Pfleger, a CLA vezetője, aki hangsúlyozta a kártalanítás fontosságát. A szóban forgó indítványozás aktuálisabb, mint valaha, hiszen a kormány javaslatai újabban a szerzői jogi mentességről szólnak.
Meta vs. kiadók
Hasonló vita folyik az USA-ban is, ahol a Meta vagy a ChatGPT mögött álló OpenAI többször is átlépte a határt. A cégek azzal védekeznek, hogy szerzők millióival kellene egyéni tárgyalásokat kezdeményezniük, ez a folyamat pedig gyakorlatilag kivitelezhetetlen.
Az új rendszer lehetővé tenné, hogy a techóriások licencelt anyagokból taníthassák az AI-t.
Arról viszont egyelőre nincsenek pontos információk, hogy mennyi pénzt kapnának az írók, ha részt vesznek a programban.
Nehéz lenne megmondani, hogy mit hoz a jövő, de mindannyiunk érdeke, hogy megtalálják a tartalomhasználat méltányos, átlátható és fenntartható kereteit, mert könyvekre igenis szükség van a mesterséges intelligencia korában is.
(Guardian)
(Fotó: Pexels)