Ernest Hemingwaynek legalább annyira regényes volt az élete, mint a hőseinek. Az első világháború alatt mentősofőrként dolgozott, a normandiai partaszállás alkalmával megsebesült, kémként tevékenykedett és nagymacskákat terített le Afrika nemzeti parkjaiban.
Hemingway, aki a kocsmákban igyekezett oltani a kultúrszomját
Úgy tartotta, a templomok, a közigazgatási épületek vagy a híres közterek felkeresése helyett egy térség kultúrájához úgy kerülhetünk igazán közel, ha eltöltünk pár éjszakát az adott régió kocsmáiban. Hemingway kultúrszomja pedig határtalannak bizonyult, úgyhogy két férfias kaland, illetve két mű megírása között
előszeretettel időzött az általa felkeresett városok ivóiban.
Az épp hetven éve Nobel-díjjal kitüntetett, a beatnemzedék tagjaira is nagy hatást gyakorolt amerikai szerző imázsának a lőfegyverhasználat, az egyszerű mondatok mellett a whiskyzés is szerves része volt. Egyszer azt nyilatkozta, hogy amikor egész nap keményen dolgozik, és tudja jól, hogy másnap is a fejét kell használnia, semmi más nem terelheti el napszállta után úgy a gondolatait, mint a gabona lepárlása során nyert, tölgyfahordókban tárolt töményital.
A hullaházból lett ivó
Kevés monográfusa tudná rá a választ, hogy Hemingway hány bárban rendelt kalandos élete során, van viszont egy söntés, ami a gazdag biográfia ismerőinek egyből eszébe jut. Azt követően ugyanis, hogy Pauline Pfeifferrel Párizsból a Florida partjainál található Key West szigetére költözött, az író meglehetősen gyakori vendégnek számított a Sloppy Joe pultjánál.
A bő egy évtizede megnyitott Old Hambe főleg a helyi fiatal művészek és kreatív szakemberek jártak, sok tehetség mutatkozott be itt-
Tovább olvasokA kocsma helyén egykor hullaház működött. Joe Russel csapos (és Hemingway ivócimborája) nem sokkal a szesztilalom lezárulta előtt vásárolta meg a helyet, és megérezve az új idők szelét, úgy döntött, átprofilírozza kicsit. Alighogy az alkoholos italok mérésének illegalitása véget ért, a Sloppy Joe egyből megnyitott. A tulajdonos a magát makacsul tartó legenda ellenére sem magáról nevezte el a csehót, hanem egy Havannában, ugyancsak Sloppy Joe néven futó csehó után keresztelte el. Talán mondani sem kellene: Hemingway bejáratos volt természetesen az ős-Sloppyba is. A téli estéken azonban a Key West-i,
1933-ban alapított névrokon lebuj asztalainál igyekezett a sziget kultúrája iránti szomját oltani.
Kincsek, amiket Hemingway a Sloppy Joe raktárában hagyott
Azokra az emberekre, akik hosszú-hosszú időt töltenek a törzshelyükön, azt szokták mondani, hogy szinte az a második otthonuk. Nos, 1939-ben, miután megromlott a Pauline Pfeiferrel kötött házassága, Hemingway egyenesen a Sloppy Joe raktárába vitte a holmiját. Magától értetődőnek gondolta, hogy amíg rendezi az életét, ott megőrzik a dolgait. Végül a sosem jelentkezett az ingóságaiért. Miután aztán az író öngyilkos lett, negyedik hitvese, Mary Welsh Hemingway átnézte az anyagot, magához vett belőle néhány tételt, amit arra érdekesnek talált, a többit pedig rábízta régi barátaira, Betty és Telly Otto Bruce-ra. Utóbbi Hemingway belső köréhez tartozott.
A kartondobozokban és lőszertároló konténerekben tárolt anyagok a New York Times cikke szerint évtizedeket töltöttek katalogizálatlanul, túlélve hurrikánokat és árvizeket. Betty és Toby fia, Benjamin Bruce egy helyi történész, valamint a Hemingway-kutató Sandra Spanier segítségével
csak néhány éve kezdte el a hagyaték leltárba vételét.
És hogy mit rejtettek a Sloppy Joe raktárában hagyott „kacatok”? A csekkek, újságkivágások, bikaviadalra szóló jegyek, valamint a John Dos Passostól vagy Joan Mirótól kapott levelek között felfedeztek egy foltos barna jegyzetfüzetet. Az irka Hemingway első ismert novelláját tartalmazta, ami egy fiktív írországi utazásról szól, és a kis Ernest 10 éves korában jegyezte le.
Ahol szakállas oroszlánvadászok kísértenek
Már csak egyetlen kérdés maradt: mérnek-e whisky-t manapság a Sloppy Joe-ban? A válasz természetesen igen, de könnyen lehet, hogy péntek esténként egy hírnévre hajtó agilis írópalánta nem találna itt magának helyett. Mégpedig a Hemingway miatti felhajtás okán. Akinek nemcsak a szelleme járja át a Sloppy Joe sokat látott tereit, de évente itt rendezik meg a Hemingway-hasonmás versenyeket is. Legközelebb július 17. és 21. között adnak majd egymásnak randevút azok a férfiak, akik úgy hiszik, egy-két whisky után összetéveszthető Az öreg halász és a tenger szerzőjével a külsejük.
Főoldali nyitókép: John F. Kennedy Presidential Library and Museum
Forrás: Far Out Magazine, New York Times, Food & Wine