A kultikus Strand könyvesboltban játszódik a Netflix új karácsonyi sorozata

A kultikus Strand könyvesboltban játszódik a Netflix új karácsonyi sorozata

A könyvek előtt tiszteleg a Netflix új karácsonyi sorozata, a Dash és Lily. A szerelmi történet központi helyszíne nem más, mint New York legendás könyvesboltja, a Strand. Két kamasz könyvmoly itt talál egymásra egy napló segítségével, amelyben kitárják egymásnak a lelküket, mielőtt személyesen megismernék egymást. A sorozat Rachel Cohn és David Levithan azonos című könyvén alapul. Utánajártunk, mit érdemes tudni a Strand történetéről.

Forgách Kinga | 2020. november 13. |

New York legendás, több mint kilencven éve működő könyvesboltja, a Strand a kulcshelyszíne a Netflix új romantikus tinisorozatának, a Dash és Lilynek, ami Rachel Cohn és David Levithan 2010-ben megjelent regényének adaptációja.

David Leviathan, Rachel Cohn
Dash és Lily - Kihívások könyve
Ford.: Lázár Júlia, Tilos az Á Könyvek, 2015, 280 oldal
David Levithan; Rachel Cohn: Dash és Lily - Kihívások könyve

A 17 éves Dash (Austen Abrams) odavan a könyvekért, így a Strandben tölti a szabadidejének nagy részét. A téli szünetben is épp könyvekre vadászik, amikor a Franny és Zooey mellett a polcon egy kis piros könyvecskére bukkan. Miután felnyitja, kiderül, hogy a naplót egy lány hagyta ott, aki csak akkor árulja el a nevét, ha a könyv megtalálója megfejt néhány irodalmi rejtvényt. Mivel Dash maga is rengeteget olvas és úgy ismeri a Strand könyvesboltot, mint a tenyerét, könnyedén a végére jár a feladványoknak, és nem marad adós a lánynak (Midori Francis) szánt kihívásokkal sem. Izgalmas, romantikus játék kezdődik a két kamasz között New Yorkban, akik jobban kitárulkoznak a füzetben egymás előtt, mint korábban bárki másnak, anélkül, hogy személyesen találkoznának.

A Dash és Lily egy nyolcrészes minisorozat, amely a karácsonyról, a könyvekről és a szerelemről szól. Könnyed, szórakoztató és fordulatos, de megjelenik benne néhány kamaszprobléma is, például a családi nehézségek, az iskolai bullying vagy az önelfogadás kihívásai. Dash és Lily is úgy érzik, hogy kilógnak a sorból, mintha egy másik korból származnának, mint a kortársaik. A közösségi oldalak helyett jobban érdeklik őket a könyvek, a kommersz, divatos dolgok helyett pedig az egyedi, személyes tárgyak és hobbyk. A „furcsaságuk” beilleszkedési nehézségekhez vezet, nem tudnak kapcsolódni a körülöttük lévő emberekhez és nem igazán tudják felvállalni önmagukat. A naplós játék éppen arra jó, hogy egymás által jobban megismerjék saját magukat, kilépjenek a kis buborékukból és megtanulják felvállalni a saját érzéseiket, gondolataikat. Közben vissza-visszatérnek a Strand könyvesboltba, amely a kapcsolatuk alfája és omegája, és amely a sorozat alapján olyan, mintha New York lelke lenne.

A Dash és Lily apropóján összeszedtük, mit kell tudni az ikonikus Strand könyvesboltról:

A Strand 1927-ben jött létre a Fourth Avenue-n, amelyet akkoriban csak könyves sornak hívtak, mivel rengeteg, összesen 48 könyvesbolt volt ott. Az üzlet szülőatyja egy Litvániából érkező bevándorló, Benjamin Bass volt, aki 17 évesen került New Yorkba és mindössze 25 éves volt, amikor megnyitotta a használt könyveket árusító üzletet 300 dollár tőkéből és még ugyanennyi kölcsönből. Mielőtt a könyvesboltot megálmodta volna, postásként, árusként és a metróban is dolgozott. Közben minden vágya az volt, hogy egy olyan helyet hozzon létre, ahol szeretik a könyveket, és ahol a könyvimádók otthonra találnak. Az első könyvesboltja, a Pelican Book Shop azonban nem volt túl sikeres.

Ezután nyitotta meg a Strand könyvesboltot, amelyet egy olyan londoni utca után nevezett el, ahol anno gyakran összegyűltek az írók, például Thackeray, Dickens vagy Mill. A Strand hamar Greenwich Village fontos intézménye lett, ahova gyakran jártak írók beszélgetni, könyveket árulni, vagy könyvritkaságok után kutatni. A kezdeti időkben Ben ott is lakott a boltban, amely szerencsésen átvészelte a nagy gazdasági világválságot és a második világháborút is. Ma a Strand az utolsó túlélő a könyves soron (bár ahogy írtuk, a covid miatt sajnos nekik is küzdeni kell a fennmaradásért).

Ben fia, Fred 13 éves korától rengeteg időt töltött a könyvesboltban, így hamar beleszeretett a könyvekbe, felnőttként pedig a katonai szolgálatának letelte után egyértelmű volt számára, hogy a Strandben fog dolgozni. 1957-ben az üzlet egy kicsit odébb költözött, a 12. utca és a Broadway sarkára, és azóta is ott található. A 90-es években az egész épületet megvásárolta a család 8,5 millió dollárért, és ezzel a Strand lett a legnagyobb könyvesbolt a világon. Ben 1978-ban halt meg, de fia, Fred már 1956-ban átvette az üzletet, Fred nyugdíjba vonulása után pedig a lánya, Nancy lett a boltvezető. Ő is a fél gyerekkorát ott töltötte, és az egyetem után, 25 éves korában csatlakozott a Strand csapatához, hogy ma ő alakíthassa tovább a több mint 90 éves, kultikus könyvesbolt történetét.

Párizs és New York legendás könyvesboltja is segítségért könyörög - Könyves magazin

New York egyik legrégebbi könyvesboltja segítséget kért, a vásárlók pedig özönleni kezdtek. Párizs ikonikus könyvesboltja, a Shakespeare and Company szintén nehézségekkel küzd. A Strand könyváruházak Manhattan régi, legendás könyvesboltjai. A koronavírus-járványt azonban nehezen vészelik át a független könyvesboltok, így ők is arra szorultak, hogy a vásárlóik segítségét kérjék.

A Strandben az évek során nagyon sok híresség fordult meg, és sokan dolgoztak is ott, például Patti Smith, Tom Verlaine, Richard Hell vagy Sam Shepard. A könyvesboltban a kezdetben 70 ezer könyv volt, a 60-as évekre ez a példányszám 500 ezerre nőtt, a 90-es évekre pedig 2,5 millióra. Akkoriban a legrégebbi könyv az üzletben a Magna Moralia egyik példánya volt, amelyet 4500 dollárért árultak. A valaha volt legdrágább könyvük James Joyce Ulyssesének egy példánya volt, amelyért 38 ezer dollárt kértek. A könyvesbolt szlogenje szerint 18 mérföldnyi könyv található az üzletben, valójában azonban ez ma már inkább 23 mérföld. 

Hogy mennyire fontos szerepet tölt be ma is New York életében, azt jól példázza, hogy a közösség tavasszal és most is mindent megtesz, hogy fent tudjon maradni a könyvesbolt. A Dash és Lily pedig minden bizonnyal a fiatalok számára is kultikus helyszínné teszi majd a Strandet. 

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Párizs és New York legendás könyvesboltja is segítségért könyörög

New York egyik legrégebbi könyvesboltja segítséget kért, a vásárlók pedig özönleni kezdtek. Párizs ikonikus könyvesboltja, a Shakespeare and Company szintén nehézségekkel küzd. 

...
Hírek

Varázslatos könyvalagutat hoztak létre egy kínai könyvesboltban

Ha létezne a könyvimádóknak bakancslistája, akkor ennek a pekingi könyvesboltnak mindenképp szerepelnie kéne rajta: olyan varázslatos könyvalagutat álmodtak meg Kínában, amelyben öröm elveszni.

...
Hírek

A kor írócelebjei mind ebbe a párizsi könyvesboltba jártak

Végre szabadon kutathatók a párizsi Shakespeare and Company könyvesbolt iratai. Mit kölcsönzött ki Ernest Hemingway, és végül miért kellett a náci megszállás alatt lehúzni a rolót? Ez is kiderül a dokumentumokból.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Olvass!
...
Beleolvasó

Miért nehéz Franciaországban fiatalnak lenni? Fehér Boldizsár megírta [MARGÓ KÖNYVEK]

Olvasd el Arnaud Dudek Légy észnél című regényének utószavát, melyet Fehér Boldizsár írt. 

...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

Tom Hanks nagyszabású regénye főhajtás a filmkészítés igazi főszereplői és a filmművészet előtt, egyszerre szívmelengető mese és bepillantás a forgatások rejtelmeibe. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

A holokauszt nyolcvanadik évfordulójához kapcsolódva összegyűjtöttünk hat gyerekkönyvet, amelyek segítenek a múlttal való szembenézésben.

...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

A pár másodperces videó egy elmerülten olvasó fiúról rövid idő alatt a TikTok kedvencévé vált.

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

Az ukrán házaspár, Romana Romanisin és Andrij Lesziv képeskönyve érzékenyen, de bátran mesél nehéz, mégis fontos témáról gyerekeknek, arról, hogy mit jelent, ha valahol háború van.