A könyv volt az amerikaiak titkos fegyvere a Szovjetunióval szemben

A könyv volt az amerikaiak titkos fegyvere a Szovjetunióval szemben

A Szovjet-Oroszország és a szövetséges nemzetei egészen sajátos mikrokozmoszban éltek. A vasfüggönyön túl nem jutott el semmilyen nyugati kultúra, mindent maguknak gyártottak, ami pedig kívülről érkezett, betiltották vagy eltüntették. Viszont a hidegháború nemcsak  politikai, hanem kulturális feszültséget is okozott. Így jöhetett létre az amerikai hírszerzés (CIA) könyvcsempész programja, amiben titokban könyveket juttattak a keleti blokk olvasóinak.

Szabolcsi Alexander | 2025. március 19. |

Egy szakszervezeti üdülő valahol Siófok környékén, a Trabant kint parkol, a gyerek úttörőtáborban, a barátaid kolbászt sütnek, valaki a Mézga család zenéjét dúdolja, Hofi Géza szól az orosz gyártmányú Sokol rádióból. Jól érzed magad. A táskádból előveszel egy kopottas detektívregényt, a gerince szétszakadt, a lapok kicsúsznak. Félve nyitod ki, mert az oldalak között egy titkos könyv lapul. Valami hasonló érzés lehetett, amikor a kedvesnek látszó gulyáskommunizmusban valaki kezébe vett egy betiltott, „nyugati” könyvet.

A Szovjetunió 20. századi fennállása rengeteg szabályozást hozott az emberek életébe, ami természetesen a kultúrára is kiterjedt. A CIA, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség aktívan dolgozott azon, hogy a szovjet blokk minél hamarabb felbomoljon, ennek pedig az alapját a könyvek jelentették. Elmagyarázzuk, hogyan.

Nyugati kultúra a vasfüggönyön túl

Az amerikai hírszerzés becslések szerint 1956 és 1989 között 10 millió könyvet juttatott el a vasfüggönyön túlra. A könyvek és folyóiratok általában személyesen értelmiségiekhez, könyvtárakhoz vagy kutatóintézetekhez érkeztek. Általában emigráns szereplők végezték ezt a munkát, ahol lehetett, postai vagy személyes úton történt a kézbesítés, de arra is volt példa, hogy egyedi szállítási módokat kellett találni.

A gondolat olyan, akár egy bölcsész James Bond-film, de bármennyire tűnik is hihetetlennek, a becsempészett könyvek nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a szovjet államok kitörjenek az elnyomás alól.

Ha nem is elsősorban magát a problémát szüntette meg, a könyvek több generációt sarkalltak arra, hogy kritikusan gondolkodjanak a rendszerről. 

De ez nem ment egyszerűen, ugyanis a hidegháború pattanásig feszített állapotában mindent óvatosan kellett csinálni, így fordulhatott elő például, hogy egy kötetet pelenkában kellett becsempészni a keleti országokba.

A pelenkába becsempészett könyvek

Természetesen nem volt olyan egyszerű a keleti blokk országaiba bejuttatni dolgokat, ugyanis a szovjet rezsim különösen figyelt arra, mi érkezik be az országba. Az amerikaiak ezért több különböző módszert találtak ki arra, hogy a kötetek eljussanak az olvasókhoz. Könyveket rejtettek el teherautókon, jachtokon, hőlégballonokon, különböző ruhák és táskák eldugott részeiben, de kisebb kiadások elfértek tamponos dobozokban és cukortartókban is.

Például Alexandr Szolzsenyicin A Gulag-szigetvilág című könyvét úgy juttatták fel egy repülőre, hogy egy pelenkába dugták. 

Persze voltak hétköznapibb esetek is, sokszor a könyvek külsejét cserélték csak le, és egy olyan könyv borítójába kötötték, ami nem keltett különösebb feltűnést. George Orwell 1984 című könyvét például egyszer egy használati útmutatóba csomagolták. A kötet így nem keltett feltűnést, pedig egy határőrnek csak bele kellett volna lapoznia, hogy lássa, a műszaki rajzok helyett egy diktatúraellenes szöveg bújik meg a lapok között.

Magyarországra legtöbbször postai úton jutott el egy-egy könyv, mivel a nyugati országokkal olyan nagy méretű volt a levélforgalom, hogy nehéz volt alaposan ellenőrizni minden beérkező levelet. Emellett pedig volt egy „Ajándék könyv” nevű program is, amiben egy személy egy előre összeállított listára rendelhette meg a nyugati könyveket. De így is gyakran előfordult, hogy ezeket a könyveket személyesen juttatták el az olvasókhoz.

De a könyvek mellett az amerikaiak a helyi nyomtatást is igyekeztek támogatni, többször nyomdai eszközöket csempésztek át a határon, ezzel pedig elindítottak vagy éppen fellendítették a helyi szamizdat kiadást. A folyamat így felgyorsulhatott, nem kellett annyi könyvet hozni, azokat már helyben is lehetett sokszorosítani.

Sötétben és titokban

A szovjet rezsim mindent csöndben és titokban csinált.

A nácikkal ellentétben, akik könyveket égettek, a kommunista rendszerben inkább összeírták a betiltott könyvet listáját, és azok szépen lassan lekerültek a polcokról.

Nem volt nyilvános, de egy idő után feltűnő volt, hogy nem lehet kapni bizonyos könyveket. Egy 1951-ből származó lista állítólag 2482 betiltott művet tartalmaz, amiből 238 „politikailag elavult”, 562 pedig gyerekkönyv volt.

Ezek ideológiailag nem megfelelő könyvnek számítottak, tehát valamilyen formában sértették vagy tagadták a kommunista gondolkodást.

Bár azért a pártpolitika néha túlműködött: a betiltott könyvek között volt olyan is, ami a répanövesztésről szólt.

Ez végül azért került tiltólistára, mert azt a gondolatot követte, hogy a zöldség saját kertben is termeszthető, nincs szükség hozzá az államhoz. Az államot viszont semmiből nem lehetett kihagyni.

Betűről betűre dönteni meg a rendszert

A betiltott könyvek között természetesen a legnépszerűbb Orwell két fő műve volt, az 1984 és az Állatfarm, de sok más író is szerepelt ezek között, például a francia egzisztencialista filozófus, Albert Camus, a szintén kommunistaellenes Boris Pasternak, a totalitárius rendszerek filozófusa, Hannah Arendt, de még ott volt Kurt Vonnegut, Virginia Woolf és Agatha Christie is.

George Orwell
Állatfarm
Ford. Szíjgyártó László, 2022, Európa, 432 oldal.

A CIA könyvterjesztési programja bizonyos értelemben a szabad világgal való kommunikációt jelentette. A szovjet rezsim alatt nagyban hozzájárultak a kulturális és társadalmi fejlődéshez és a túléléshez. Bár nem a könyvek vetettek véget a Szovjetuniónak 1989-ben, fontos szerepük volt abban, hogy a rendszer „elfáradjon”, és helyet adjon egy új, szabadabb világnak.

(Guardian / Youtube / Guardian)

Fotó (sorrendben): Fortepan / Urbán Tamás, Gellért Andor Tamás, Urbán Tamás.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Krasznahorkai: A kommunista rendszer egyik hibája a Sátántangó megjelentetése volt

...

A vidék szovjetizálása az egész magyar társadalmat megbetegítette

Miért vették célba a kommunisták a parasztságot? Hogyan vált a téesz termelési zsákutcává és a tudatos vidéksorvasztás eszközévé? Mi történt a földdel? Mit jelentett a háztáji, hogyan járult hozzá az önkizsigereléshez? És mik mindennek a mai napig ható fizikai és mentális következményei? 

...

A sztálini Szovjetuniójában egy ártatlan balerinából is könnyen a rendszer ellensége válhatott

Akár egy balerinát is "társadalmilag veszélyes" elemnek nyilváníthattak a sztálini Szovjetunióban, és ha ez bekövetkezett, útja a Gulagig vezetett. Nyina Anyiszimova karaktertáncossal ez történt. Letartóztatásának, raboskodásának és meglepő szabadulásának történetét írta meg Christina Ezrahi könyvében. Olvass bele!

Hírek
...

Ilyen ruhában feszít Anne Hathaway Az ördög Pradát visel folytatásában

...

Megvannak a felvételi ponthatárok! 3 könyv az egyetemi évekről és a felnőtté válásról

...

Még a Wednesday 2. évadát se láttuk, de már jön a 3.

...

Az írók tiltakozása működhetett: nem léphet fel a Kneecap a Szigeten

SZÓRAKOZÁS
...

Hogyan folytatódik a Trainspotting? Szervkereskedelem, pornó, felnőttkori kiégés

Irvine Welsh ikonikus története nem állt meg egy regénynél, a Trainspottingnak előzménye és számos folytatása is van. 

...

Százból csak egy maradhat: újabb Stephen King thriller érkezik a mozikba

A hosszú menetelés szerptemberben érkezik a mozikba.

...

Parti Nagy Lajos, Röhrig Géza és Spiró György is tiltakozik a Kneecap szigetes fellépése ellen

Több mint 170 művész, köztük számos író írta alá azt a Sziget Fesztivál szerevezőinek szóló petíciót.

Listák&könyvek
...

Fábián Janka és Szinetár Miklós a Bookline 50-es listájának legnépszerűbb szerzői júniusban

...

Neked is a könyvtár a második otthonod? – 5 hangulatos budapesti hely igazi könyvimádóknak

...

5 hosszú regény, hogy még tartalmasabban teljen az utazás