A könyv volt az amerikaiak titkos fegyvere a Szovjetunióval szemben

A könyv volt az amerikaiak titkos fegyvere a Szovjetunióval szemben

A Szovjet-Oroszország és a szövetséges nemzetei egészen sajátos mikrokozmoszban éltek. A vasfüggönyön túl nem jutott el semmilyen nyugati kultúra, mindent maguknak gyártottak, ami pedig kívülről érkezett, betiltották vagy eltüntették. Viszont a hidegháború nemcsak  politikai, hanem kulturális feszültséget is okozott. Így jöhetett létre az amerikai hírszerzés (CIA) könyvcsempész programja, amiben titokban könyveket juttattak a keleti blokk olvasóinak.

Szabolcsi Alexander | 2025. március 19. |

Egy szakszervezeti üdülő valahol Siófok környékén, a Trabant kint parkol, a gyerek úttörőtáborban, a barátaid kolbászt sütnek, valaki a Mézga család zenéjét dúdolja, Hofi Géza szól az orosz gyártmányú Sokol rádióból. Jól érzed magad. A táskádból előveszel egy kopottas detektívregényt, a gerince szétszakadt, a lapok kicsúsznak. Félve nyitod ki, mert az oldalak között egy titkos könyv lapul. Valami hasonló érzés lehetett, amikor a kedvesnek látszó gulyáskommunizmusban valaki kezébe vett egy betiltott, „nyugati” könyvet.

A Szovjetunió 20. századi fennállása rengeteg szabályozást hozott az emberek életébe, ami természetesen a kultúrára is kiterjedt. A CIA, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség aktívan dolgozott azon, hogy a szovjet blokk minél hamarabb felbomoljon, ennek pedig az alapját a könyvek jelentették. Elmagyarázzuk, hogyan.

Nyugati kultúra a vasfüggönyön túl

Az amerikai hírszerzés becslések szerint 1956 és 1989 között 10 millió könyvet juttatott el a vasfüggönyön túlra. A könyvek és folyóiratok általában személyesen értelmiségiekhez, könyvtárakhoz vagy kutatóintézetekhez érkeztek. Általában emigráns szereplők végezték ezt a munkát, ahol lehetett, postai vagy személyes úton történt a kézbesítés, de arra is volt példa, hogy egyedi szállítási módokat kellett találni.

A gondolat olyan, akár egy bölcsész James Bond-film, de bármennyire tűnik is hihetetlennek, a becsempészett könyvek nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a szovjet államok kitörjenek az elnyomás alól.

Ha nem is elsősorban magát a problémát szüntette meg, a könyvek több generációt sarkalltak arra, hogy kritikusan gondolkodjanak a rendszerről. 

De ez nem ment egyszerűen, ugyanis a hidegháború pattanásig feszített állapotában mindent óvatosan kellett csinálni, így fordulhatott elő például, hogy egy kötetet pelenkában kellett becsempészni a keleti országokba.

A pelenkába becsempészett könyvek

Természetesen nem volt olyan egyszerű a keleti blokk országaiba bejuttatni dolgokat, ugyanis a szovjet rezsim különösen figyelt arra, mi érkezik be az országba. Az amerikaiak ezért több különböző módszert találtak ki arra, hogy a kötetek eljussanak az olvasókhoz. Könyveket rejtettek el teherautókon, jachtokon, hőlégballonokon, különböző ruhák és táskák eldugott részeiben, de kisebb kiadások elfértek tamponos dobozokban és cukortartókban is.

Például Alexandr Szolzsenyicin A Gulag-szigetvilág című könyvét úgy juttatták fel egy repülőre, hogy egy pelenkába dugták. 

Persze voltak hétköznapibb esetek is, sokszor a könyvek külsejét cserélték csak le, és egy olyan könyv borítójába kötötték, ami nem keltett különösebb feltűnést. George Orwell 1984 című könyvét például egyszer egy használati útmutatóba csomagolták. A kötet így nem keltett feltűnést, pedig egy határőrnek csak bele kellett volna lapoznia, hogy lássa, a műszaki rajzok helyett egy diktatúraellenes szöveg bújik meg a lapok között.

Magyarországra legtöbbször postai úton jutott el egy-egy könyv, mivel a nyugati országokkal olyan nagy méretű volt a levélforgalom, hogy nehéz volt alaposan ellenőrizni minden beérkező levelet. Emellett pedig volt egy „Ajándék könyv” nevű program is, amiben egy személy egy előre összeállított listára rendelhette meg a nyugati könyveket. De így is gyakran előfordult, hogy ezeket a könyveket személyesen juttatták el az olvasókhoz.

De a könyvek mellett az amerikaiak a helyi nyomtatást is igyekeztek támogatni, többször nyomdai eszközöket csempésztek át a határon, ezzel pedig elindítottak vagy éppen fellendítették a helyi szamizdat kiadást. A folyamat így felgyorsulhatott, nem kellett annyi könyvet hozni, azokat már helyben is lehetett sokszorosítani.

Sötétben és titokban

A szovjet rezsim mindent csöndben és titokban csinált.

A nácikkal ellentétben, akik könyveket égettek, a kommunista rendszerben inkább összeírták a betiltott könyvet listáját, és azok szépen lassan lekerültek a polcokról.

Nem volt nyilvános, de egy idő után feltűnő volt, hogy nem lehet kapni bizonyos könyveket. Egy 1951-ből származó lista állítólag 2482 betiltott művet tartalmaz, amiből 238 „politikailag elavult”, 562 pedig gyerekkönyv volt.

Ezek ideológiailag nem megfelelő könyvnek számítottak, tehát valamilyen formában sértették vagy tagadták a kommunista gondolkodást.

Bár azért a pártpolitika néha túlműködött: a betiltott könyvek között volt olyan is, ami a répanövesztésről szólt.

Ez végül azért került tiltólistára, mert azt a gondolatot követte, hogy a zöldség saját kertben is termeszthető, nincs szükség hozzá az államhoz. Az államot viszont semmiből nem lehetett kihagyni.

Betűről betűre dönteni meg a rendszert

A betiltott könyvek között természetesen a legnépszerűbb Orwell két fő műve volt, az 1984 és az Állatfarm, de sok más író is szerepelt ezek között, például a francia egzisztencialista filozófus, Albert Camus, a szintén kommunistaellenes Boris Pasternak, a totalitárius rendszerek filozófusa, Hannah Arendt, de még ott volt Kurt Vonnegut, Virginia Woolf és Agatha Christie is.

George Orwell
Állatfarm
Ford. Szíjgyártó László, 2022, Európa, 432 oldal.

A CIA könyvterjesztési programja bizonyos értelemben a szabad világgal való kommunikációt jelentette. A szovjet rezsim alatt nagyban hozzájárultak a kulturális és társadalmi fejlődéshez és a túléléshez. Bár nem a könyvek vetettek véget a Szovjetuniónak 1989-ben, fontos szerepük volt abban, hogy a rendszer „elfáradjon”, és helyet adjon egy új, szabadabb világnak.

(Guardian / Youtube / Guardian)

Fotó (sorrendben): Fortepan / Urbán Tamás, Gellért Andor Tamás, Urbán Tamás.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Krasznahorkai: A kommunista rendszer egyik hibája a Sátántangó megjelentetése volt

...

A vidék szovjetizálása az egész magyar társadalmat megbetegítette

Miért vették célba a kommunisták a parasztságot? Hogyan vált a téesz termelési zsákutcává és a tudatos vidéksorvasztás eszközévé? Mi történt a földdel? Mit jelentett a háztáji, hogyan járult hozzá az önkizsigereléshez? És mik mindennek a mai napig ható fizikai és mentális következményei? 

...

A sztálini Szovjetuniójában egy ártatlan balerinából is könnyen a rendszer ellensége válhatott

Akár egy balerinát is "társadalmilag veszélyes" elemnek nyilváníthattak a sztálini Szovjetunióban, és ha ez bekövetkezett, útja a Gulagig vezetett. Nyina Anyiszimova karaktertáncossal ez történt. Letartóztatásának, raboskodásának és meglepő szabadulásának történetét írta meg Christina Ezrahi könyvében. Olvass bele!

Hírek
...

Megjelent Margaret Atwood új könyve: Elveszve a rengetegben

...

Ma 99 éves David Attenborough: 99 emlékezetes szereplésével köszöntötték fel

...

Ősszel jön a Stephen King-regény, amit eddig soha nem filmesítettek meg

...

Új, kutyás borítót kapott Sally Rooney regénye, az Intermezzo az angol nyelvű piacon

...

Idén is lesz magyar film a Cannes-i fesztiválon: felújították A napfény ízét

...

Itt A csütörtöki nyomozó klub Netflix-bemutatójának dátuma!

SZÓRAKOZÁS
...

Tinihorror, kapuzárásos robotok és igaz szerelem – Májusi streamingajánló

Bálkirálynők és gyilkosok, világháborús dráma, öntudatra ébredő robotok, szerelmes ária, és még rengeteg adaptáció.

...

Bejelentették Az éhezők viadala új előzményfilmjének színészeit

Már tudjuk, ki bújik a fiatal Haymitch Abernathy bőrébe az Az aratás hajnalában, és kik alakítják majd barátait és ellenségeit.  

...

Scorsese filmre vette a pápa utolsó interjúját, hamarosan dokumentumfilm lesz belőle

Scorsese dokumentumfilmet készít a pápa fiatalokkal foglalkozó alapítványáról, ami nem mellesleg filmes lehetőségeket is nyújt feltörekvő filmeseknek. A filmben állítólag a pápa utolsó interjúja is szerepel majd.

Listák&könyvek
...

Elena Ferrante, Roberto Bolano, Kazuo Ishiguro: íme, az elmúlt 30 év legjobb könyvei a Los Angeles Times szerint– 2. rész

...

Döntsd a tőkét, olvass könyvet! – 7 könyv a munka világáról

...

Hogy lehet terápia az olvasás? – Ezeket a könyveket olvasd, ha érdekel az irodalomterápia