Magyar horror western hódít Amerikában

2022-ben nagyot fordult a világ, amikor egy magyar szerző, Veres Attila az első sci-fi és fantasy szerző volt, aki teljes kötettel jelent meg Amerikában. Veres hazai és nemzetközi viszonylatban is sikereket ért el, rangos amerikai horror-díjra jelölték. A történelem mintha megismételné önmagát: most egy újabb magyar horror könyv fordítása jelent meg az Egyesült Államokban, Ferenc K. Zoltán Fekete Kolostor című regénye. 

Ferenc K. ZOltán
Fekete kolostor
Morningstar Publishing, 2023, 362 oldal

A kötet hazánkban 2023-ban jelent meg, az angol fordítást idén februrár végén ismerhette meg az amerikai közönség a texasi székhelyű Hellbound Books kiadó jóvoltából. A szerzőt e-mailben kérdeztük arról, hogyan jutott el a külföldi kiadásig, és milyen fogadtatásra számít.

Kölcsönös érdeklődés

Megtudtuk, az angol kiadáshoz is a weird irodalom iránti szeretete vezette. Ferenc maga is sokat olvas angol horrort, abból is inkább a kis példányszámú, underground könyveket. Így a Hellbound Books kiadó könyveivel is találkozott már, ráadásul megvette Lex H. Jones náluk megjelent, The other side of the mirror című könyvének jogait, és a magyar fordítást a saját kiadójánál, a Morningstar Publishingnél jelentette meg. 

Nem sokkal később pedig már elkezdtek dolgozni a kiadóval a Fekete Kolostor angol fordításán. „Miután sikeresen megállapodtunk a fent említett könyvről, többször felmerült bennem a gondolat, hogy rákérdezek náluk, esetleg érdekelné-e őket az én könyvem. Egy részletet le is fordítottam, a Hellbound pedig bekérte a teljes kéziratot.

Egyéves előkészület, rengeteg munka és több ember kemény munkájának köszönhetően végül elkészült, most februárban pedig meg is jelent” – írta Ferenc.

„Szeretném hinni, hogy Magyarországon elsőként írtam ilyen regényt”

Ferenc számára a kezdőlöketet Veres Attila példája és a The Black Aether magazin adta, utóbbi egy alapvetően weird és folk horrorral, illetve H.P. Lovecrafttal foglalkozó oldal. A weird horror műfaja korábban ismeretlen volt számára, de a magazinban látott tartalmak beszippantották.

Ferenc alapvetően történelmi regényeket írt ezelőtt, de az újonnan talált zsáner beindította a fantáziáját: sötétebb hangulatú történetekre akart váltani.

Így egészen hamar megszületett az ötlet, hogy a keményvonalas horrort és a történelmet akarja vegyíteni, ez lett végül a Fekete Kolostor.

A regény központi témája a vallási fanatizmus, amely a történet során egyre inkább átcsap ideológiai elvakultságba. „Egy olyan szórakoztató, de mégis tanulságos sztorit akartam írni, ami rávilágít arra, hogy a vakbuzgó hit vagy meggyőződés olyan útra terel minket és a körülöttünk lévőket, amiből vagy nincs, vagy csak komoly áldozat és szenvedés árán van visszaút” – osztotta meg velünk a szerző.

Bár nem kifejezetten gondolkodik műfaji fogalmakban a könyvét illetően, szerinte ez egy Weird West, azaz horror western.

Szeretném hinni, hogy Magyarországon elsőként írtam ilyen regényt.”

A fogadtatás

A műfaj kedvelői körében a Fekete Kolostor sok pozitív visszajelzést kapott: a moly.hu oldalán jelenleg 86 százalékos értékelésen áll, és több kommentelő szerint is egy izgalmas és összetett regény. De a horror zsáner egyes hazai fórumai is, mint például a Cinegore vagy a Creepyshake is elismerő kritikákat írt róla. Többen a történelmi hűség miatt szeretik a regényt, mások azért, mert okosan építi fel a történetet, na meg azért is, mert a horror tényleg rémisztő benne. 

Ferenc úgy érzi, az amerikai megjelenés hatalmas dolog. Az angol kiadásról még nem születtek kritikák, de a szerző állítása szerint a kiadó marketingje most indul be igazán. 

Fotó: Facebook - Hellbound Books 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A háború utáni Lengyelországban elszabadul a horror: olvass bele!

Megérkezett a Rémtörténetek a világ minden tájáról sorozat újabb része.

...

4 könyv alapján készült horrorfilm, amitől rettegni fogunk idén

Stephen King, tinihorror, egy elátkozott majom, sorozatgyilkosság – mutatunk 4 izgalmasnak ígérkező horror adaptációt.

...

Stephen King elárulta, mi az, ami még neki is ijesztő + 3 horror könyv

Ebben a cikkben megnéztük, hogy mi mozgatja meg az írót, ha horrorfilmekről van szó, és a hírhez pedig három könyvet is ajánlunk. 

SZÓRAKOZÁS
...

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

Hogy alakul a mese, ha van plasztikai sebészed?

...

10 dolog, amit csak az igazi könyvmolyok értenek

Számodra melyik ismerős?

Listák&könyvek
...

7 könyv a rövidlistán: ők kaphatják az első Esterházy Irodalmi Díjat

...

Megvan a 2025-ös Nemzetközi Booker-díj rövidlistája

...

Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?

Olvass!
...

Mit tesz a rák a barátsággal? Olvass bele Helen Garner regényébe!

Meddig és hogyan érdemes küzdeni a rák ellen? Mutatunk egy részletet Helen Garner regényéből.

...

Ez történik, ha hívatlan vendég érkezik egy esküvőre – Olvass bele az abszurd humorral teli regénybe! 

Részlet az Indulhat a nászmenet című regényből.

...

A biciklizés szabadság – Olvass bele Marc Augé antropológus könyvébe!

Gondolkoztál már azon, hogy a bicikli nemcsak egy tárgy, hanem egy eszköz a szabadsághoz?