Nagyapámnak menő utazós instája lehetett volna - Maradj otthon #52

Kezdődik a 10. karanténban töltött hetünk. Rengeteg lemondott munka, sok bosszankodás és nevetés, rengeteg feldolgozott kép van mögöttem. Egyrészt unom már, ami van, másrészt minden pénteket várom a képválogatás és emiatt a cikksorozat miatt. A hét első felében azon gondolkodom, melyik sorozatot vegyem elő, legyen esetleg az épülő Erzsébet-híd vagy Helsinki? Végül Jugoszlávia mellett döntöttem, mert minden megvan benne, ami a nyaraláshoz kell: tenger, városnézés, hajókázás. Ezekkel itt és most kibékülnék.

Sokat gondolkodom azon, 

hol van a határ aközött, hogy "csak" megmutatom a nagyapám képeit vagy bemutatom a családomat.

Fotósként máshogy gondolok erre, mint azok az influenszerek, akiknél eltűnik a határ a magánélet és a reklámozás között, én nem tartom jónak, hogy mindent kiteszünk az ablakba 300 lájkért. Nagyapámnak biztos menő utazós intagramja lehetne, szuper helyekkel, érdekes arcokkal, de biztosan nem csinálná, mert ezek a képek a családnak készültek, legfeljebb a szűk baráti körnek. 

Ebben a sorozatomban jelent már meg nagyapám és nagymamám is a képeken, mert kell a személyesség is, ez a diaválogatás elsősorban róluk szól.

Még mindig kétségeim vannak, hogy mennyire helyes ez, amit csinálok, bár azt hiszem, az emlékek (és a hagyaték) ennél jobb feldolgozását elképzelni sem tudom.

Az IKEA-bevásárlást is úgy tervezem, hogy a kigyűjtött képekhez mekkora keretet kell vásárolnom. Itt nyert értelmet a karantén alatti diaválogatás: elkezdtem máshogy nézni a képekre, mert hétről-hétre megosztok egy adagot mindig. 

Az már kiderült a sorozatot követők számára, hogy nagypapám rengeteget fotózott, és talán az sem titok, elég nagy hatással volt ezzel rám, pedig szegény mindent megpróbált, hogy inkább építőmérnök legyek.

Emlékeim szerint a nagyszüleimnél 2-3 kép volt összesen kitéve a polcra. Sosem volt ennél több, pedig több aktatáskányi diát rejtettek a szekrény alá. Több van ezekben a képekben. Ha az olvasó átpörgeti ezeket a cikkeket, és talál 1-2 számára érdekes képet, ami megidéz 1-2 saját emléket a családjáról vagy a nyaralásokról, akkor már megérte ezeket a képeket megosztani.

Fotó: Tiszavölgyi László

 

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Nagyapa kileste nagyvilág - Maradj otthon #46

6500 kép átnézve, 4200 szelektíven kidobva. Nyolc hétnyi utazás ért részben véget. Egy család élete, rengeteg utazás, most a Felvidékre. Valuska Gábor mostantól digitalizál.

...
Nagy

Leningrád elhozta a szabadságot - Maradj otthon #40

Egy 1989-es leningrádi utazás elhozza a szabadság érzetét a diafilmeket válogató Valuska Gábor számára. ZIL troli, egy narancssárga Ikarus, valamint streetfotózás a rendszerváltás előtti utolsó pillanatokban.

...
Nagy

Kinek melyik arcát mutatja Velence - Maradj otthon #34

Nagypapám 1990-ben készült képein azt látom, hogy Velencében nincsenek sokan, a vízen alig van hajó, élhető városnak néz ki. Utazási szempontból a legrosszabb időpontokban voltam Velencében, egyik alkalommal éppen a karneválra érkeztünk meg, másodszor szimplán csak megtelt a város.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története

 A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

...
Nagy

Pam Jenoff a Covid alatt értette meg, hogyan változhat meg radikálisan az élet egy másodperc alatt

Pam Jenoff a kilencvenes évek közepén Krakkóban kezdett el dolgozni diplomataként, ahol többek között a holokauszttal kapcsolatos ügyeken, a zsidó tulajdon visszaállításán dolgozott. Szoros kapcsolat alakult ki közte és az idős túlélők között, történelmi fikciós regényeit a tőlük hallott történetek inspirálják. Interjú.

...
Nagy

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

Olvass!
...
Könyvtavasz

Amikor anya és lánya hazatér, a család ősi birtokán egy több száz éve eltűnt telepeskolónia rejtélye is megoldódhat

A díjnyertes író, Kimberly Brock titkokkal teli, gyönyörűen megírt történetében magával ragadóan mesél a roanoke-i elveszett kolónia rejtélyéről, és a szeretet, a család, az anyaság és az emberi szív határtalan misztériumairól. Olvass bele!

...
Könyvtavasz

Mesés versek ringatják álomba a gyerekeket

Hogyan nyílik ki és csukódik be estére a tündérrózsa, mennyire más a mező napfényben, mint naplementében, és merre oson az esti sötétben a róka? Rachel Williams altatóverseiből kiderül - olvass bele!

...
Könyvtavasz

A németalföldi festő megtanít arra, hogy szavak nélkül is lehet beszélni

Johannes, a néma festő a homokdűnék között találkozik egy lánnyal, de milyen esélyük lehet a boldogságra a 17. századi Hollandiában? Olvass bele Mörk Leonóra új regényébe!

Szentjánosfű című regényben

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.