Nagyapámnak menő utazós instája lehetett volna - Maradj otthon #52

Kezdődik a 10. karanténban töltött hetünk. Rengeteg lemondott munka, sok bosszankodás és nevetés, rengeteg feldolgozott kép van mögöttem. Egyrészt unom már, ami van, másrészt minden pénteket várom a képválogatás és emiatt a cikksorozat miatt. A hét első felében azon gondolkodom, melyik sorozatot vegyem elő, legyen esetleg az épülő Erzsébet-híd vagy Helsinki? Végül Jugoszlávia mellett döntöttem, mert minden megvan benne, ami a nyaraláshoz kell: tenger, városnézés, hajókázás. Ezekkel itt és most kibékülnék.

Sokat gondolkodom azon, 

hol van a határ aközött, hogy "csak" megmutatom a nagyapám képeit vagy bemutatom a családomat.

Fotósként máshogy gondolok erre, mint azok az influenszerek, akiknél eltűnik a határ a magánélet és a reklámozás között, én nem tartom jónak, hogy mindent kiteszünk az ablakba 300 lájkért. Nagyapámnak biztos menő utazós intagramja lehetne, szuper helyekkel, érdekes arcokkal, de biztosan nem csinálná, mert ezek a képek a családnak készültek, legfeljebb a szűk baráti körnek. 

Ebben a sorozatomban jelent már meg nagyapám és nagymamám is a képeken, mert kell a személyesség is, ez a diaválogatás elsősorban róluk szól.

Még mindig kétségeim vannak, hogy mennyire helyes ez, amit csinálok, bár azt hiszem, az emlékek (és a hagyaték) ennél jobb feldolgozását elképzelni sem tudom.

Az IKEA-bevásárlást is úgy tervezem, hogy a kigyűjtött képekhez mekkora keretet kell vásárolnom. Itt nyert értelmet a karantén alatti diaválogatás: elkezdtem máshogy nézni a képekre, mert hétről-hétre megosztok egy adagot mindig. 

Az már kiderült a sorozatot követők számára, hogy nagypapám rengeteget fotózott, és talán az sem titok, elég nagy hatással volt ezzel rám, pedig szegény mindent megpróbált, hogy inkább építőmérnök legyek.

Emlékeim szerint a nagyszüleimnél 2-3 kép volt összesen kitéve a polcra. Sosem volt ennél több, pedig több aktatáskányi diát rejtettek a szekrény alá. Több van ezekben a képekben. Ha az olvasó átpörgeti ezeket a cikkeket, és talál 1-2 számára érdekes képet, ami megidéz 1-2 saját emléket a családjáról vagy a nyaralásokról, akkor már megérte ezeket a képeket megosztani.

Fotó: Tiszavölgyi László

 

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Nagyapa kileste nagyvilág - Maradj otthon #46

6500 kép átnézve, 4200 szelektíven kidobva. Nyolc hétnyi utazás ért részben véget. Egy család élete, rengeteg utazás, most a Felvidékre. Valuska Gábor mostantól digitalizál.

...
Nagy

Leningrád elhozta a szabadságot - Maradj otthon #40

Egy 1989-es leningrádi utazás elhozza a szabadság érzetét a diafilmeket válogató Valuska Gábor számára. ZIL troli, egy narancssárga Ikarus, valamint streetfotózás a rendszerváltás előtti utolsó pillanatokban.

...
Nagy

Kinek melyik arcát mutatja Velence - Maradj otthon #34

Nagypapám 1990-ben készült képein azt látom, hogy Velencében nincsenek sokan, a vízen alig van hajó, élhető városnak néz ki. Utazási szempontból a legrosszabb időpontokban voltam Velencében, egyik alkalommal éppen a karneválra érkeztünk meg, másodszor szimplán csak megtelt a város.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Pogátsa Zoltán: Rá kell jönnünk, hogyan haladjuk meg a kapitalizmust

Litkai Gergely podcastsorozatának novemberi témája a Fenntartható gazdaság vagy társadalmi összeomlás című kötet, amiről a szerzővel, Pogátsa Zoltán közgazdász-szociológussal beszélgettek.

...
Zöld

Legendás, ismeretlen, regényes, sétálós – 10+1 új könyv a 150 éves Budapestről

Budapest 150 éves születésnapján a város sokszínűségét és sokféleségét hangsúlyozva válogattunk össze róla szóló, (egy kivételével) friss kiadású könyveket. Vessz el az ismeretlen ismerős Budapesten!

...
Zöld

A hagyománytisztelet egy iszonyú gyorsan változó világban öngyilkos stratégia

Az ember vége, a természet esélye című új könyve apropóján Jordán Ferencet népességcsökkentésről, az ember rendmániájáról, visszavadításról, hibás fókuszról és a kötet zavarba ejtő címéről is kérdeztük. Interjú.

ADVENT
...
Könyves Advent

Egy autista srác természethez írt szerelmes levele

Dara McAnulty magával ragadó, lírai hangvételű könyve, az Egy ifjú természetbúvár naplója a természettel való mély kapcsolatát tárja fel, de olvashatunk benne az aktivista munka és az autista lét mindennapi kihívásairól és örömeiről is. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Rosszul végződő, abszurd és megbocsájtó mesék – 8 prózakötet karácsonyra

Három fiútestvér, három nemzedék, egy zombianyu és megannyi izgalmas sztori. Például családtörténetek és tönkretett szerelmek, metsző irónia és őrült tanmesék. 8 friss magyar prózakötetet ajánlunk.

...
Könyves Advent

Jézus korában is kórházban születtek a kisbabák? Keresd a választ a Bibliai Kisokosban!

Bibliai Kisokos csupa olyan kérdést tesz föl, amelyet minden Biblia iránt vagy napjaink bibliai vonatkozású helyszínei, kultúrtörténeti eseményei iránt érdeklődő gyermek vagy épp felnőtt fejében is megfogalmazódhat. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Mister Morrison állatlexikona megmutatja milyen változatos és gyönyörű az élővilág

A Mágikus állatok iskolája rajongói számára igazi csemege Mister Morrison állatlexikona, melyben minden tudnivalót összeszed az egyes állatokról. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Megható, varázslatos, vicces – 10 karácsonyi gyerekkönyv az adventi hangolódáshoz

Karácsonyhoz közeledve 10 olyan gyerekkönyvet ajánlunk, melyek valamilyen módon kötődnek a kicsik által várva várt ünnephez.  

...
Könyves Advent

A Barátnőm, Anne Frank életigenlő memoár a veszteségről és a túlélésről

A kis Hannah Amszterdamban köt barátságot Anne Frankkal. Aztán 1942 júniusában, az egyre erősödő antiszemitizmus idején szétválasztják őket. Hannah Pick-Goslar szeretetteljes portréja a barátságról, a reményről és a bátorságról is szól. Olvass bele!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Andrés Neuman: Amikor gyászolsz, az otthonod is beleremeg

Az argentin-spanyol szerzővel a Magunknak mondjuk apropóján beszéltünk mások mellett katonai diktatúráról, az anyanyelv különös elvesztéséről, a regénye valódi főszereplőjéről és arról is, mi a közös a gyászban és a száműzetésben. Interjú.

...
Kritika

Hűség a felejtésben: a táborokba zárt japánok sorsa nem csak amerikai történet

Julie Otsuka a saját családja történetét is beleírta debütregényébe, amiben a második világháború során internálótáborokba zárt amerikai japánokról mesélt. Az Amikor isten volt a császár a hét könyve.

...
Kritika

Pusztán attól, hogy valaki anya lesz, nem válik varázsütésre jó emberré

A norvég Lars Svisdal regénye a generációk közötti szakadékot érzékelteti, miközben egy felnőtté válás története is. Láthatóvá válik benne, hogy a jóléti társadalmak is küzdenek a maguk démonaival.

Olvass!
...
Beleolvasó

Borda Réka: Vesna Lemaic történeteiben nincs olyan, hogy mi és ők, csak mi, emberek

A Szívélyes fogadtatás novelláiból kirajzolódik az idegenségérzet, az akadozó kommunikáció, és a vágy arra, hogy valahogy megtaláljuk a helyünket a világban. Olvasd el az utószót, melyet Borda Réka írt a kötethez.

...
Zöld

Elon Musk gyerekkorában az erőszak része volt a fiatalok oktatásának

A könyv különleges betekintést nyújt Elon Musk sikereinek és kudarcainak történeteibe és soha nem látott közelségből vizsgálja meg, hogy Musk démonjai vajon zálogai-e az innovációnak és a kreativitásnak. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Hassan Preisler: Kaméleon vagyok, és lehetek bárki, akit csak kívánsz

A barna ember terhe eredetileg vitairatnak indult az integráció témájához, ám végül egyszerre lett magával ragadó self-fiction és fergeteges társadalmi szatíra, amelyet át- meg átsző a főhős szövevényes családtörténete. Olvass bele!

A hét könyve
Kritika
Hűség a felejtésben: a táborokba zárt japánok sorsa nem csak amerikai történet
...
Kritika

Megtudtuk a választ arra, hogy miért született még egy könyv Alföldiről

Csáki Judit Alföldi Róberttel, a mai magyar színházi élet egyik legismertebb alakjával készített beszélgetőkönyvet. Az Alföldi ‒ Rajtam nem múlt című kötetben szóba kerülnek a meghatározó tanárok, a magánéletet bekebelező szakma és a nem túl jó színészek is. Kritika.