John Chu egy "serpa". Na, nem a Himalája emelkedőin kaptató hegyi vezető (bár majdnem), hanem az online szerepjátékok világába kalauzoló kísérő, aki karakterekkel, felszereléssel és felejthetetlen élményekkel igyekszik gazdagítani az ügyfelei virtuális tapasztalatait. Nincs kedved, sem időd órákig a gép előtt gubbasztva „kockulni”, mégis szívesen belekóstolnál a kibertér izgalmaiba? Bízd rá magad Chu-ra, aki üzleti modellé fejlesztett, fél-legális vállalkozása keretében egy mozdulattal szélesre tárja előtted az online világ kapuját!
Matt Ruff legújabb regénye tisztelgés a videojátékok világa és a videojátékos közösségek előtt. Olvass bele a 88 névbe!
Tovább olvasokAmelynek persze megvannak a maga veszélyei. És itt nemcsak a mások nyomorúságában örömüket lelő „trollokra” kell gondolni. Chu megbízást kap egy különös idegentől, Smithtől, hogy mutassa meg rejtélyes főnökének, Mr. Jonesnak az online szerepjátékok világát. Az eltúlzottnak tűnő biztonsági intézkedések a "serpa" szemében gyanúra adhatnának okot, a bankszámláján fizetségképpen megjelenő százezer dollár azonban nagyon is kézzelfogható. Még ha közel sem megnyugtató. Chu ugyanis képtelen szabadulni a gondolattól, hogy egy nemzetközi kémjátszma közepébe csöppent. Minden jel arra utal ugyanis, hogy titokzatos ügyfele egy távol-keleti ország teljhatalmú vezetője.
A Lovecraft földjén címének többszörös áthallása egyszerre utal a népszerű horroríró, H. P. Lovecraft szülőföldjére, rasszizmusára és műveinek mítoszteremtő szörnyuniverzumára. Matt Ruff e két utóbbit mosta össze, megadva történetének sava-borsát.
Tovább olvasokMatt Ruff „kockulása” négy évtized távolába vezethető vissza, amikor végérvényesen bekebelezte őt a Dungeon & Dragons szerepjáték világa. Így talán nem meglepő, hogy a 88 név epikus virtuális küzdelmeinek, űrcsatájának, bankrablásának és zombiirtásainak leírásaiban milyen nagy élvezetet talált. De biztos kézzel vezeti a tollát akkor is, ha filmekről, aktuálpolitikáról vagy nyilvános kulcsú kódolásról van szó. Egészen más kérdés persze, hogyha ezeket koherens egésszé kell összegyúrni.
Az HBO közleményben erősítette meg a Deadline-nak a döntést, amiben megköszönték a sorozat társalkotója, Misha Green munkáját és a rajongók lelkesedését is.
Tovább olvasokA 88 név olvasása közben olyan érzés fogott el, mintha a Ready Player-duológia közbeékelt epizódját, a One and a Halfot olvasnám. A regénybeli John Chu és szerelme, Darla kettőse Parzival és Art3mis évődő párosát vetítette elém a Ready Player One-ból, a kiberszerelem tapogatózó bizonytalansága helyett ezúttal a kiberszex olcsóságával.
Ernest Cline a Ready Player One című regényében kaput nyitott a virtuális világokra, a Ready Player Two címet viselő folytatásban megmenti általuk az emberiséget. De vajon készen állunk a túlélésre?
Tovább olvasokJohn megkapó csapatot tudhat maga mögött, akik közül mindenki tartogat meglepetést. Itt tényleg egységben van az erő, mert online – akárcsak a való életben – senki sem húzhatja sokáig egyedül.
A kibertér mindig is a kapcsolatteremtésről szólt, és van olyan – mint a vastüdejű Anja –, akinek valóban életteret jelent.
A bandakohézió kriptonitjává növi ki magát Chu kicsi szíve Darla személyében, aki szociopata megnyilvánulásaival időzített bombaként ketyeg köztük. Chu nehéz döntés előtt áll: vajon az eszére, a szívére vagy esetleg egyéb testrészeire hallgat?
Korántsem újdonság az internet véleményformáló ereje, a befolyásolására pedig az oroszokon és a szaúdiakon kívül biztosan máshol is akad példa. Azonban a könyvben felvetett ötletre talán még nem: videójátékok útján manipulálni a fiatalságot, hogy elforduljanak a valóságtól. Vagy ez a kísérlet már most is zajlik, csak globális méretekben?
Ruff, miközben egyre beljebb terel minket a virtuális erdőbe, nemcsak a videójátékok világával ismertet meg közelebbről, hanem mindazzal a kevéssel is, amit a világtól elszeparált Észak-Korea társadalmáról és politikai elitjéről tudhatunk.
Hogy ezeket az ismereteket képes egy sárkányvadászat, egy gigantikus űrháború és a dél-koreai zombifilmekre hajazó túlélő horror közepette átadni, talán a legnagyobb érdeme a regényének.
Az erőszak idővel kigyűrűzik a kibertérből, és a regény konfliktusa jó érzékkel offline, azaz a valóságban oldódik meg. Viszont az olvasó jogosan érezheti csöppet megvezetettnek magát, mert az ismeretterjesztő és a játékleíró részek e befejezés tekintetében mintha kilógnának a sorból. Ez a cyberpunk beütésű, sci-fi thriller elsősorban a videójátékos berkekben lelhet hűséges olvasókra, illetve az online szerepjátékok iránt érdeklődők között. (Na, meg ugye pont odaillik a könyvespolcon a Ready Player One és Two közé! Tartalmilag legalábbis.)
Megnyugtató, hogy az emberi erények a nem túl távoli jövőben ugyanolyan értéket képviselnek virtualitáson innen és túl is. A barátság, az összetartás és a szerelem is képes túllépni az anonimitás határain. Mert nem a név, a nem vagy a bőrszín számít, hanem a tettei minősítik az embert. Meg az odabenn őrjöngve örvénylő káosz, amely visszhangra képes találni valaki másban.