Tóth Krisztina új regényében a hatalom gépezete a múlt eltemetésén munkálkodik

A majom szeme a társadalmi manipulációról szól, arról hogy miként lehet szinte tudatmódosítást elérni embereknél. A könyv főhőse egy pszichiáter, aki meglehetősen abuzív kapcsolatban van a pácienseivel, és aki szabad kezet kap egy nagyszabású kísérlethez. Olvass bele!

Könyves Magazin |
Tóth Krisztina
A majom szeme
Magvető, 2022, 352 oldal
-

Egy baljóslatú kor baljóslatú városában akad egymásra a történész Giselle, az Új Egyetem docense és dr. Kreutzer pszichiáter, országosan ismert szegénységügyi szaktekintély. A tavaszi viharban felbukkan a nőt hetek óta követő Albert, a gyökereit kereső, intézetben nevelkedett fiú, és váratlanul meghal a pszichiáter idős édesanyja. A terápia során Giselle az ismeretlen fiú miatt merül el családja történetében, dr. Kreutzer pedig anyja hagyatékának selejtezése közben éli újra a sajátját.

Tóth Krisztina szövevényes regényében egymást épp csak súroló életek tárulnak fel: nők és férfiak, feleségek és férjek, anyák és apák történetei, miközben a hatalom és gépezete a múlt eltemetésén munkálkodik szakadatlanul. A kényszerek és kényszerességek, torzítások és torzulások azonban időnként mindenkit érintő kataklizmákhoz vezetnek.

A majom szeme egy krimi izgalmával, tűpontos megfigyelésekkel, részvéttel és humorral keresi és örökíti meg az eszmélés pillanatát.

Tóth Krisztina új könyve egy disztópia, amely a társadalmi manipulációról szól

Tóth Krisztina volt Szabados Ágnes Mutasd a könyvespolcod! című műsorának vendége. Az író, költő megmutatta az adásban nyolcezer kötetes könyvtárát, beszélt a számára legfontosabb könyvekről, és arról is, hogy miről fog szólni a könyvhétre megjelenő új regénye.

Tovább olvasok

Tóth Krisztina: A majom szeme (részlet)

foltországnak volt a lakója

Petra szerette volna átalakítani a lakást. Legalább annyira, hogy kevésbé emlékeztessen a férjére, az együtt töltött időszakra. Valahányszor rápillantott a tölgyfa éjjeliszekrényekre, mindig eszébe jutott a délután, amikor Misi két, méretre vágott üveglappal állított haza. Oldalazva lépett be a bejárati ajtón. Letámasztotta a csomagolópapírba tekert, ragasztószalaggal összefogott lapokat az előszobában, és miközben a cipőjét fűzte ki, azt mondogatta, hogy most vége ennek az örökös disznóólnak. Vége a pohárnyomoknak, nem lesz több karika. Petra értetlenül figyelte, ahogy magában dünnyögve, indulatosan lefejti a papírt arról a valamiről, aztán üggyel-bajjal lekaparja az üvegtáblára ragadt széles, barna ragasztószalagot is. Először azt hitte, végre vett üveget azokba az ócska aranykeretekbe, amiket a szegénynegyedekben vásárolt össze. Ott álltak a sarokban, a falnak támasztva, várva, hogy valami kép kerüljön beléjük.

Csak akkor értette meg, hogy milyen üveglapok ezek, hogy miféle disznóólat emleget Misi, amikor a férje a lecsiszolt szélű táblákat a helyükre illesztette az éjjeliszekrények tetején, és hátralépve elégedetten vizsgálta az eredményt. Csak akkor vált világossá, hogy milyen disznóólról beszél. Hogy ennyire zavarta őt az ágy mellé rakott teásbögre, hogy végtelenül idegesítette a tévézés közben behozott ásványvizes üveg, a kistányérra tett, megmosott szőlő, amelynek szemein még ott rezegtek a vízcseppek. 

Évek óta szúrták a szemét ezek a foltok.

De azok az új, méretre vágatott lapok mégsem takartak el mindent. A korábbi körök, amelyeket a poharak hagytak az éjjeliszekrényen, így is átütöttek az üvegen. Misi levette a lapokat, átnézett rajtuk, vigyázva lerakta őket, kiment. Bejött, átkente bútorápolóval a két szekrény tetejét, és úgy illesztette vissza az üveglapokat. Ez se segített.

Ott állt ronggyal a kezében, gondterhelten, és bámulta a foltokat, amelyeket már csak ő látott.

Másnap aztán dióbéllel próbálkozott.

Otthon, náluk, mindig ezt csinálták, ha valami összekarcolódott. Így javították ki a családi bútorok kisebb hibáit. Az apja az ebédlőjükben, gyerekkorában, gézbe csomagolt dióbéllel dörzsölgette a nagy tölgyfa asztal repedéseit. A dióbél kitöltötte a karcolásokat, apránként beült a felszín egyenetlenségeibe. Közelről, az asztallapra hajolva, még az illatát is lehetett érezni. Halvány, hajszálvékony erecskék mutatták, hol futottak a sérülések. Misi emlékezetében megjelent az apja, abból az időszakból, amikor már végleg elhagyta magát, és felidézte, ahogyan hajolgatott, sikálta üres tekintettel a falapot, mintha sok múlna azon, 

el tudja-e a kataton dörzsöléssel tüntetni azt, ami ott volt az orruk előtt, valahányszor csak leültek hárman az asztal köré. Nem tudta.

Ő pedig még ki is használta ezeket az alkalmakat. Szándékosan bosszantotta az apját, mutogatta, hogy ő még mindig látja a karcolásokat. Itt, meg itt: végighúzta rajtuk gyerekujját. Ilyenkor az apja fogta magát, szó nélkül elővette a befőttesüveget a dióbéllel, és újrakezdte az egész tébolyult, felesleges mozdulatsort. Később azt az összekaristolt, robusztus asztalt Pálma néni eladta, Misi pedig vásárolt az ebédlőjükbe valami egészen hasonlót. Az eljárás, hogy gézlapba kell csomagolni a diót, addigra kitörölhetetlenül bevésődött az emlékezetébe.

Misi hirtelen megöregedett apja annak idején ugyanazzal a szertartásossággal hajtogatta be a diót négyzetes kis gézkendőbe, ahogyan ostyába csomagolta az anyjának szánt fejfájás elleni port is. Az anyjának azokban az években állandóan lüktetett a feje.

A kis gézbatyuból dörzsölés közben előszivárgott a dió illata, és a nedves dióbél kitöltötte az éjjeliszekrényen a fedőlap alig látható karcolásait.

Hiába, az éjjeliszekrények felszíni sérülésein ez se segített. Néhány nappal később fogta, leemelte a tetejükről az üvegborítást, és régi családi fényképeket csúsztatott a lap alá. Sokat, egymással szabálytalan fedésben, hogy teljesen eltakarják a fafelületet. Petra tudta, hogy ha a férje végre elköltözik innen, úgyis átfesteti majd a kisbútorokat. Ezeket a csúf, tömzsi éjjeliszekrényeket is.

Nem elsősorban azért, hogy eltüntesse róluk a pohárnyomokat, hanem azért, hogy átalakítsa őket. A felismerhetetlenségig, ha lehet.

Misi ki nem állhatta, ha festékkel kenték át a fát: ostoba és barbár eljárásnak tartotta. Tiszteletlenségnek, az eredeti anyag megcsúfolásának. Még hogy antikolás, fakadt ki, ha ilyesmit látott. Mindig azt mondta, hidegrázást kap tőle, ha szakértő asztalosok helyett háziasszonyok mázolják össze a műgonddal megalkotott, patinás darabokat. Művészkedő háziasszonyok, mormolta gúnyosan.

Márpedig Petra pontosan erre készült. Házi festegetésre, megcsúfolásra. Alapozás nélkül, csak úgy, amatőr módon. Addig is kedvtelve helyezte el esténként Pálma néni ifjúkori portréjának legközepén a poharat. Ugyanoda rakta, kézközelbe, ahová az üvegezés előtt is mindig, hogy éjszaka vakon is megtalálja, ha felébredne és megszomjazna.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Nádas Péter, Tóth Krisztina, Bereményi Géza, Péterfy Bori és az Alkalmáté a Margó Irodalmi Fesztiválon

Június 9-12. között a Városmajori Szabadtéri Színpadon rendezik meg a Margó Irodalmi Fesztivált

...
Hírek

Tóth Krisztina új könyve egy disztópia, amely a társadalmi manipulációról szól

Tóth Krisztina volt Szabados Ágnes Mutasd a könyvespolcod! című műsorának vendége. Az író, költő megmutatta az adásban nyolcezer kötetes könyvtárát, beszélt a számára legfontosabb könyvekről, és arról is, hogy miről fog szólni a könyvhétre megjelenő új regénye.

...
Hírek

Tóth Krisztina: A verseimben a sztori gyakran egy apró látványelemből bomlik ki

Tóth Krisztina Bálnadal című kötete is felkerült a Libri irodalmi díjak rövidlistájára. A költő egy videóban mesélt arról, hogy miért szerepelnek gyakran állatok az írásaiban, és hogy miért volt fontos számára a szonett műfajával való kísérlezetés. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Legendás, ismeretlen, regényes, sétálós – 10+1 új könyv a 150 éves Budapestről

Budapest 150 éves születésnapján a város sokszínűségét és sokféleségét hangsúlyozva válogattunk össze róla szóló, (egy kivételével) friss kiadású könyveket. Vessz el az ismeretlen ismerős Budapesten!

...
Zöld

A hagyománytisztelet egy iszonyú gyorsan változó világban öngyilkos stratégia

Az ember vége, a természet esélye című új könyve apropóján Jordán Ferencet népességcsökkentésről, az ember rendmániájáról, visszavadításról, hibás fókuszról és a kötet zavarba ejtő címéről is kérdeztük. Interjú.

...
Zöld

Mennyi bort ittak Kolumbusz matrózai egy nap alatt?

Kitől szerzett Thomas Jefferson tokajit, és miként lendítette fel a borospohárbizniszt Jackie Kennedy? Kupa Enikő és Kovács Tibor Borgőzös évszázadok című könyvének kóstolóval egybekötött bemutatóján törpebirkákról és pillangókról is szó esett, megtudtuk továbbá, mit adtak a borisszáknak a németalföldiek.

ADVENT
...
Könyves Advent

Jézus korában is kórházban születtek a kisbabák? Keresd a választ a Bibliai Kisokosban!

Bibliai Kisokos csupa olyan kérdést tesz föl, amelyet minden Biblia iránt vagy napjaink bibliai vonatkozású helyszínei, kultúrtörténeti eseményei iránt érdeklődő gyermek vagy épp felnőtt fejében is megfogalmazódhat. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Mister Morrsion állatlexikona megmutatja milyen változatos és gyönyörű az élővilág

A Mágikus állatok iskolája rajongói számára igazi csemege Mister Morrison állatlexikona, melyben minden tudnivalót összeszed az egyes állatokról. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Megható, varázslatos, vicces – 10 karácsonyi gyerekkönyv az adventi hangolódáshoz

Karácsonyhoz közeledve 10 olyan gyerekkönyvet ajánlunk, melyek valamilyen módon kötődnek a kicsik által várva várt ünnephez.  

...
Könyves Advent

A Barátnőm, Anne Frank életigenlő memoár a veszteségről és a túlélésről

A kis Hannah Amszterdamban köt barátságot Anne Frankkal. Aztán 1942 júniusában, az egyre erősödő antiszemitizmus idején szétválasztják őket. Hannah Pick-Goslar szeretetteljes portréja a barátságról, a reményről és a bátorságról is szól. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Zenetörténeti utazás gyerekeknek Fülivel, a sivatagi rókával

Lépj be a zene láthatatlan, de mindent körülölelő világába a Babilon Kiadó Mi Micsoda Olvasó sorozatának Zene című kötetével! Nézz bele a könyvbe!

...
Könyves Advent

Nemes Nagy Ágnes meséi a fantázia végtelenségét villantják fel

Olvass bele Nemes Nagy Ágnes A titkos út című kötetébe!

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Ferencvárosi barátságok, foci, klánok ‒ ilyen volt az első pesti Sántakutya-est

A zalai Margófeszt egyik népszerű programja, a Sántakutya megérkezett Budapestre is. Az első storytelling-est, a Ferencvárosi koktélsztorik során Bezerics Dániel vendéglátós, Nagy József újságíró és Gerzsenyi Bettika improvizációs színész, ex-videotékás mesélt arról, mi minden köti őket a IX. kerülethez.

...
Szórakozás

Bodó Viktor Szentivánéjén a legnyomasztóbb rémálmaink kísértenek

A rendező Shakespeare egyik klasszikusát alapul véve készített egyszerre nagyon szórakoztató, mégis akut látleletet a mindennapjainkról. Az Örkényben bemutatott, rehabon játszódó darab egy percre nem ereszti el a nézőt: sem a vicces őrület, sem a torokszorító pillanatok közepette.

...
Szórakozás

Britney Spears memoárja rákényszeríti a médiát, hogy szembenézzen saját, ordító szexizmusával

A bennem lévő nő című könyvében a pop hercegnője végre maga meséli el a történetét, mások róla szóló fals narratívái helyett. 

...
Nagy

Andrés Neuman: Amikor gyászolsz, az otthonod is beleremeg

Az argentin-spanyol szerzővel a Magunknak mondjuk apropóján beszéltünk mások mellett katonai diktatúráról, az anyanyelv különös elvesztéséről, a regénye valódi főszereplőjéről és arról is, mi a közös a gyászban és a száműzetésben. Interjú.

Szerzőink

...
Sándor Anna

Hűség a felejtésben: a táborokba zárt japánok sorsa nem csak amerikai történet

...
Kolozsi Orsolya

Pusztán attól, hogy valaki anya lesz, nem válik varázsütésre jó emberré

...
Sándor Anna

Ungváry: Mindszenty helyett igazi példaképeket is találhatna az emlékezetpolitika

Gyerekirodalom
...
Könyves Advent

Megható, varázslatos, vicces – 10 karácsonyi gyerekkönyv az adventi hangolódáshoz

Karácsonyhoz közeledve 10 olyan gyerekkönyvet ajánlunk, melyek valamilyen módon kötődnek a kicsik által várva várt ünnephez.  

...
Gyerekirodalom

Kiss Ottó versei betegségről, Istenről és szerelemről beszélnek gyermeki bölcsességgel

Kiss Ottó nagysikerű kötetének, a Csillagszedő Máriónak idén, a szerző hatvanadik születésnapja alkalmából jelent meg a folytatása Ég Bolt címen.

...
Gyerekirodalom

Barcs Kriszta könyve nyelvet ad a gyerekek érzéseinek

A mese a gyerekek anyanyelve. Aki beszél meséül, az könnyen megtalálhatja a kicsik lelkéhez vezető utat. Barcs Kriszta pszichológusként pedig nemcsak meséül tud, hanem lélekül is. Ez a legjobb kombó ahhoz, hogy könyvei által elindulhasson a szülők és a gyerekek között egy igazi párbeszéd a legfontosabb kérdésekről. Rövid ajánló és interjú a szerzővel.

Olvass!
...
Beleolvasó

Borda Réka: Vesna Lemaic történeteiben nincs olyan, hogy mi és ők, csak mi, emberek

A Szívélyes fogadtatás novelláiból kirajzolódik az idegenségérzet, az akadozó kommunikáció, és a vágy arra, hogy valahogy megtaláljuk a helyünket a világban. Olvasd el az utószót, melyet Borda Réka írt a kötethez.

...
Zöld

Elon Musk gyerekkorában az erőszak része volt a fiatalok oktatásának

A könyv különleges betekintést nyújt Elon Musk sikereinek és kudarcainak történeteibe és soha nem látott közelségből vizsgálja meg, hogy Musk démonjai vajon zálogai-e az innovációnak és a kreativitásnak. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Hassan Preisler: Kaméleon vagyok, és lehetek bárki, akit csak kívánsz

A barna ember terhe eredetileg vitairatnak indult az integráció témájához, ám végül egyszerre lett magával ragadó self-fiction és fergeteges társadalmi szatíra, amelyet át- meg átsző a főhős szövevényes családtörténete. Olvass bele!