Tóth Krisztina új regényében a hatalom gépezete a múlt eltemetésén munkálkodik

A majom szeme a társadalmi manipulációról szól, arról hogy miként lehet szinte tudatmódosítást elérni embereknél. A könyv főhőse egy pszichiáter, aki meglehetősen abuzív kapcsolatban van a pácienseivel, és aki szabad kezet kap egy nagyszabású kísérlethez. Olvass bele!

Könyves Magazin |
Tóth Krisztina
A majom szeme
Magvető, 2022, 352 oldal
-

Egy baljóslatú kor baljóslatú városában akad egymásra a történész Giselle, az Új Egyetem docense és dr. Kreutzer pszichiáter, országosan ismert szegénységügyi szaktekintély. A tavaszi viharban felbukkan a nőt hetek óta követő Albert, a gyökereit kereső, intézetben nevelkedett fiú, és váratlanul meghal a pszichiáter idős édesanyja. A terápia során Giselle az ismeretlen fiú miatt merül el családja történetében, dr. Kreutzer pedig anyja hagyatékának selejtezése közben éli újra a sajátját.

Tóth Krisztina szövevényes regényében egymást épp csak súroló életek tárulnak fel: nők és férfiak, feleségek és férjek, anyák és apák történetei, miközben a hatalom és gépezete a múlt eltemetésén munkálkodik szakadatlanul. A kényszerek és kényszerességek, torzítások és torzulások azonban időnként mindenkit érintő kataklizmákhoz vezetnek.

A majom szeme egy krimi izgalmával, tűpontos megfigyelésekkel, részvéttel és humorral keresi és örökíti meg az eszmélés pillanatát.

Tóth Krisztina új könyve egy disztópia, amely a társadalmi manipulációról szól

Tóth Krisztina volt Szabados Ágnes Mutasd a könyvespolcod! című műsorának vendége. Az író, költő megmutatta az adásban nyolcezer kötetes könyvtárát, beszélt a számára legfontosabb könyvekről, és arról is, hogy miről fog szólni a könyvhétre megjelenő új regénye.

Tovább olvasok

Tóth Krisztina: A majom szeme (részlet)

foltországnak volt a lakója

Petra szerette volna átalakítani a lakást. Legalább annyira, hogy kevésbé emlékeztessen a férjére, az együtt töltött időszakra. Valahányszor rápillantott a tölgyfa éjjeliszekrényekre, mindig eszébe jutott a délután, amikor Misi két, méretre vágott üveglappal állított haza. Oldalazva lépett be a bejárati ajtón. Letámasztotta a csomagolópapírba tekert, ragasztószalaggal összefogott lapokat az előszobában, és miközben a cipőjét fűzte ki, azt mondogatta, hogy most vége ennek az örökös disznóólnak. Vége a pohárnyomoknak, nem lesz több karika. Petra értetlenül figyelte, ahogy magában dünnyögve, indulatosan lefejti a papírt arról a valamiről, aztán üggyel-bajjal lekaparja az üvegtáblára ragadt széles, barna ragasztószalagot is. Először azt hitte, végre vett üveget azokba az ócska aranykeretekbe, amiket a szegénynegyedekben vásárolt össze. Ott álltak a sarokban, a falnak támasztva, várva, hogy valami kép kerüljön beléjük.

Csak akkor értette meg, hogy milyen üveglapok ezek, hogy miféle disznóólat emleget Misi, amikor a férje a lecsiszolt szélű táblákat a helyükre illesztette az éjjeliszekrények tetején, és hátralépve elégedetten vizsgálta az eredményt. Csak akkor vált világossá, hogy milyen disznóólról beszél. Hogy ennyire zavarta őt az ágy mellé rakott teásbögre, hogy végtelenül idegesítette a tévézés közben behozott ásványvizes üveg, a kistányérra tett, megmosott szőlő, amelynek szemein még ott rezegtek a vízcseppek. 

Évek óta szúrták a szemét ezek a foltok.

De azok az új, méretre vágatott lapok mégsem takartak el mindent. A korábbi körök, amelyeket a poharak hagytak az éjjeliszekrényen, így is átütöttek az üvegen. Misi levette a lapokat, átnézett rajtuk, vigyázva lerakta őket, kiment. Bejött, átkente bútorápolóval a két szekrény tetejét, és úgy illesztette vissza az üveglapokat. Ez se segített.

Ott állt ronggyal a kezében, gondterhelten, és bámulta a foltokat, amelyeket már csak ő látott.

Másnap aztán dióbéllel próbálkozott.

Otthon, náluk, mindig ezt csinálták, ha valami összekarcolódott. Így javították ki a családi bútorok kisebb hibáit. Az apja az ebédlőjükben, gyerekkorában, gézbe csomagolt dióbéllel dörzsölgette a nagy tölgyfa asztal repedéseit. A dióbél kitöltötte a karcolásokat, apránként beült a felszín egyenetlenségeibe. Közelről, az asztallapra hajolva, még az illatát is lehetett érezni. Halvány, hajszálvékony erecskék mutatták, hol futottak a sérülések. Misi emlékezetében megjelent az apja, abból az időszakból, amikor már végleg elhagyta magát, és felidézte, ahogyan hajolgatott, sikálta üres tekintettel a falapot, mintha sok múlna azon, 

el tudja-e a kataton dörzsöléssel tüntetni azt, ami ott volt az orruk előtt, valahányszor csak leültek hárman az asztal köré. Nem tudta.

Ő pedig még ki is használta ezeket az alkalmakat. Szándékosan bosszantotta az apját, mutogatta, hogy ő még mindig látja a karcolásokat. Itt, meg itt: végighúzta rajtuk gyerekujját. Ilyenkor az apja fogta magát, szó nélkül elővette a befőttesüveget a dióbéllel, és újrakezdte az egész tébolyult, felesleges mozdulatsort. Később azt az összekaristolt, robusztus asztalt Pálma néni eladta, Misi pedig vásárolt az ebédlőjükbe valami egészen hasonlót. Az eljárás, hogy gézlapba kell csomagolni a diót, addigra kitörölhetetlenül bevésődött az emlékezetébe.

Misi hirtelen megöregedett apja annak idején ugyanazzal a szertartásossággal hajtogatta be a diót négyzetes kis gézkendőbe, ahogyan ostyába csomagolta az anyjának szánt fejfájás elleni port is. Az anyjának azokban az években állandóan lüktetett a feje.

A kis gézbatyuból dörzsölés közben előszivárgott a dió illata, és a nedves dióbél kitöltötte az éjjeliszekrényen a fedőlap alig látható karcolásait.

Hiába, az éjjeliszekrények felszíni sérülésein ez se segített. Néhány nappal később fogta, leemelte a tetejükről az üvegborítást, és régi családi fényképeket csúsztatott a lap alá. Sokat, egymással szabálytalan fedésben, hogy teljesen eltakarják a fafelületet. Petra tudta, hogy ha a férje végre elköltözik innen, úgyis átfesteti majd a kisbútorokat. Ezeket a csúf, tömzsi éjjeliszekrényeket is.

Nem elsősorban azért, hogy eltüntesse róluk a pohárnyomokat, hanem azért, hogy átalakítsa őket. A felismerhetetlenségig, ha lehet.

Misi ki nem állhatta, ha festékkel kenték át a fát: ostoba és barbár eljárásnak tartotta. Tiszteletlenségnek, az eredeti anyag megcsúfolásának. Még hogy antikolás, fakadt ki, ha ilyesmit látott. Mindig azt mondta, hidegrázást kap tőle, ha szakértő asztalosok helyett háziasszonyok mázolják össze a műgonddal megalkotott, patinás darabokat. Művészkedő háziasszonyok, mormolta gúnyosan.

Márpedig Petra pontosan erre készült. Házi festegetésre, megcsúfolásra. Alapozás nélkül, csak úgy, amatőr módon. Addig is kedvtelve helyezte el esténként Pálma néni ifjúkori portréjának legközepén a poharat. Ugyanoda rakta, kézközelbe, ahová az üvegezés előtt is mindig, hogy éjszaka vakon is megtalálja, ha felébredne és megszomjazna.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Nádas Péter, Tóth Krisztina, Bereményi Géza, Péterfy Bori és az Alkalmáté a Margó Irodalmi Fesztiválon

Június 9-12. között a Városmajori Szabadtéri Színpadon rendezik meg a Margó Irodalmi Fesztivált

...
Hírek

Tóth Krisztina új könyve egy disztópia, amely a társadalmi manipulációról szól

Tóth Krisztina volt Szabados Ágnes Mutasd a könyvespolcod! című műsorának vendége. Az író, költő megmutatta az adásban nyolcezer kötetes könyvtárát, beszélt a számára legfontosabb könyvekről, és arról is, hogy miről fog szólni a könyvhétre megjelenő új regénye.

...
Hírek

Tóth Krisztina: A verseimben a sztori gyakran egy apró látványelemből bomlik ki

Tóth Krisztina Bálnadal című kötete is felkerült a Libri irodalmi díjak rövidlistájára. A költő egy videóban mesélt arról, hogy miért szerepelnek gyakran állatok az írásaiban, és hogy miért volt fontos számára a szonett műfajával való kísérlezetés. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

SZÓRAKOZÁS
...
Hírek

A Mátrix rendezője radikális feministákkal küzdő transz nőkről készít horrort

Jó hírt kaptak a horrorrajongók: jön Gretchen Felker-Martin regényének a televíziós adaptációja. 

...
Hírek

A hétköznapok dilemmái – Rényi Ádám újabb novelláiból készül színházi előadás

Párterápia, családi titkok, önismeret – színpadi változat készül a 6SZÍNben Rényi Ádám novelláiból. 

...
Hírek

Al Pacino az önéletrajza alapján csoda, hogy túlélte a kamaszkorát

A később A keresztapával ismertté vált Al Pacino már gyerekkorában annyi mindenen ment keresztül, mint más egy egész élet alatt. A könyvében ezeket a sztorikat is leírta.

...
Podcast

Gryllus Dorka: Van három év, amikor a barátaid egy részét elveszted

A színházi-filmes szakmában anyaként megmaradásról, felszívódó barátokról és generációs mintákról is beszélgetett Gryllus Dorkával és édesanyjával, Kőváry Katalinnal Ott Anna az Ezt senki nem mondta! podcast adásában. 

Szerzőink

...
Kiss Imola

Irene Solà: Az én kísértettörténetem megszállottan foglalkozik a testekkel

...
Rátkai Zsófi

Félévente meg kellene válnunk a könyveink 10 százalékától [Olvasástudomány a Margón]

...
sa

Kemény István: Elképesztő, hogy Don Quijote minden korba beleillik

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

A fantasyszerző Brandon Sanderson gyerekeknek írta „a világ legunalmasabb könyvét”

A képek és a szöveg nagyon másról árulkodik Sanderson fantasy-mesekönyvében.

...
Gyerekirodalom

Túléli-e a zsidótörvényeket és a vészkorszakot két gyerek barátsága? Olvass bele a regénybe!

Dávid és Péter osztálytársak, elválaszthatatlan cimborák. Csakhogy 1944-et írunk, és a zsidó Dávid egyszer csak nem utazhat többé egy villamoson a barátjával. A helyzet napról napra romlik. Vajon mi lesz velük a háború végéig? Mutatunk egy részletet Zágoni Balázs új könyvéből.

...
Gyerekirodalom

Az örök másodikból is lehet szuperhős? Olvass bele az Abszolút Könyvek új részébe!

A Cserélők egy elit társaság, akár valamiféle modern szuperhősök. Olvass bele az Abszolút Könyvek sorozat legújabb részébe!

Olvass!
...
Beleolvasó

Lale pozsonyi élete percek alatt foszlik semmivé a marhavagonban – Olvass bele Az auschwitzi tetoválóba!

Heather Morris sikerkönyve igaz történeten alapul. Most elolvashatod a regény elejét, amikor a főhős Auschwitzba kerül.

...
Beleolvasó

Hogyan kerülhet emberi csont egy szoborba? Olvass bele Paula Hawkins új thrillerébe!

Egyenesen a Tate Moderntől hívnak fel egy kurátort azzal, hogy a világtól elvonultan alkotó művész egyik szobrában szerintük emberi csont található. Részlet Paula Hawkins thrilleréből.

...
Beleolvasó

A vers szentebb a kántor lányának, mint a prédikáció – Részlet Mátyus Melinda kötetéből

Mátyus Melinda elbeszélésének főhőse az istentisztelet alatt becsukja a fülét és verseken gondolkozik – csak apja, a kántor meg ne tudja. Most elolvashatsz egy részletet az Inkább az enyém című kötetből.