Bár a diótörő a karácsonykor hagyományosan megelevenedő játék/tárgy, ezen a szentestén egy plüssmalac kapja a reflektorfényt. J. K. Rowling legújabb gyerekkönyve már október közepétől kapható magyarul is, ám a cím egyértelműen kijelöli a mese időpontját: idén világszerte gyerekek tízezrei bontják majd ki a fa alatt A karácsonyi malacot rejtő ajándékot.
De vajon bízhatunk-e a brandben, amivé Rowling neve vált? A Harry Potterrel ugyan bebetonozta magát minden idők ifjúsági irodalmi pantheonjába, ám a varázslók kalandjai után megjelenő első gyerekkönyve, az Ickabog, a fake news korában nagyon is aktuális témája ellenére sem lett kihagyhatatlan alapmű. Azt persze szögezzük le gyorsan, hogy senkitől, így Rowlingtól sem elvárható, hogy csak remekműveket írjon - mi sem tesszük. Viszont továbbra is ott a kérdés, jó-e A karácsonyi malac? Csupán egy nem túl fantáziadús alibiajándék lesz, vagy valódi élmény a gyerekeknek, és akár az egész családnak?
Az a helyzet, hogy A karácsonyi malac szívmelengetően aranyos.
A karácsonyi műmesék legjobb hagyományait ápolja: pont megfelelő arányban keveredik benne Rowling elragadó világépítő képessége az ünnepek idején bátrabban és nyíltabban vállalt didaktikussággal, amivel olyan örök értékek fontosságát hangsúlyozza újra meg újra, mint amilyen a szeretet, a remény, a bátorság vagy az empátia. Rowlingnál a szeretet mint erő eleve visszatérő kulcsmotívum, és hogy ez így lesz a A karácsonyi malacban is, az még csak nem is spoiler.
Márpedig a szeretet az első oldalától az utolsóig átitatja ezt a meseregényt: a kis Jacknek, amióta az eszét tudja, a leghűségesebb társa Püsmac, a puha játékmalac, aminek otthon- és anyaillata van, aminek hajdani rózsaszínje mostanra kifakult és a gombszemét cserélni kellett, és aki ugyan válaszolni nem tud, de a legjobban érti a kisfiút a világon. Ez utóbbi tulajdonsága különösen felértékelődik, amikor Jack élete fenekestül felfordul: a szülei elválnak, az anyjával új környékre költözik, ráadásul új iskolába kerül. Az anyja idővel megismer egy szintén elvált férfit, akivel össze is költöznek. Brendan lánya, a kiskamasz Holly viszont a frusztráltságát Jacken vezeti le, és a forgalmas autópályán kidobja Püsmacot a kocsi ablakán. Jack kétségbeesése határtalan, és hiába vesz neki a bűnbánó Holly és a nagypapája egy ugyanolyan plüssjátékot, a karácsonyi malac nem pótolhatja Püsmacot. Szenteste varázsa viszont képes lehet arra, amire a felnőttek nem, így a megelevenedő karácsonyi malaccal Jack nagy útra indul: az Elveszettek Birodalmában próbálja megtalálni a szeretett Püsmacot.
Új karácsonyi összeállításunkban a friss gyerek- és ifjúsági könyvek közül válogattunk: van közöttük meseantológia, képregény, mondókás és receptes kötet, macskás, zenés és mágikus könyv.
A karácsonyi malac célközönsége a 6-8 éves korosztály, de az a fajta meseregény ez, amiben az egész család örömét lelheti. A kicsik a filmszerűen színes és izgalmas, de biztonságos kalandok sorában - hiszen Rowling ugyan híres a kíméletlenségéről, ha a főbb karakterei túlélési esélyeit nézzük, itt viszont egy kiemelt szereplője sem ér rossz véget, sőt. A nagyoknak az események fordulatai meglepetést nem fognak okozni, helyette átadhatják magukat annak az önfeledt játéknak, amivel Rowling elénk tárja az Elveszettek Birodalmát.
Ide Jack előtt ember még soha nem tette be a lábát, benépesíti viszont az elveszített tárgyak sora: kulcstartók és fél pár zoknik, ékköves fülbevalók és uzsonnás dobozban felejtett inhalátorok, csipeszek, költemények első változatai, de királyságok, képességek (kártyatrükk, piruett stb.) vagy emlékek is lakoznak erre - ki régóta, ki csupán átmenetileg. Filozofikusabb és egyben didaktikusabb irányba mutat, amikor Rowling elvesztett morális értékeket, rossz és jó tulajdonságokat is megszemélyesít, így lesz zsarnoki király Hatalomból, veszélyes ügynök Becsvágyból, vagy jóságos segítő Boldogságból és Reményből - az elvesztett javak történetei pedig amolyan tanmesékként szerényen meghúzódnak Jack kalandjai mögött.
A Matt Haig ifjúsági regényén alapuló családi film bizonyítja, mennyi erő rejlik a történetmesélésben, közben pedig gyönyörű zenével, izgalmas vizuális világgal és sok-sok varázslattal beszéli el a karácsony eredettörténetét.
(Karácsonykor archív cikkeinkből válogatunk.)
Az pedig szinte már a dantei örökséget idézi, ahogy a karácsonyi malac vezetésével Jack sorra bejárja a birodalom helyszíneit (köreit) és egyben feltérképezi az Elveszettek sorsát rendező zárt rendszer szabályait is. Hiszen oka van annak, hogy az elveszett holmi Baj-Hogy-Nincs-Meg takaros városkájába, a Hiányoltak Honának fenséges királyi központjába vagy éppen a Siratatlanok Pusztájába kerül, ahol a birodalom ura, a szörnyűséges Veszejtő falja fel azokat, amik végképp senkinek sem kellenek. A mesebeli világ hangulatához pedig ezeken felül az is sokat hozzátesz, hogy a szerző nyelvi leleményeit ismét a Rowling-fordításban immár veterán Tóth Tamás Boldizsár sziporkázó szójátékainak és magyarításainak köszönhetően élvezheti a kicsi és nagy magyar olvasó.
Rowling A karácsonyi malacban sem tagadja meg magát, empatikusan mutatja meg, mi zajlik egy kisgyerekben, amikor elválnak a szülei, és hogyan tanulunk meg nem kimondani fontos dolgokat. Átélhetően hozza közel a fogyasztói társadalom kritikáját az olyan holmik szerepeltetésével, amiket eleve eldobhatóra, rossz minőségűre gyártanak, de leírja azt is, hányféleképpen tud kialakulni a kötődés, vagy hogy egy tárgy értéke és értéktelensége gyakran mennyire szubjektív.